5 Günde Nasıl İngilizce Öğrenilir?


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Dünyada en çok kullanılan birinci dil olan İngilizce küresel bir dil haline gelmiştir. Eğlence, diplomasi ve bilim gibi birçok alanda karşımıza çıkan İngilizce’yi artık bilmemek bizler için olumsuz etkileri beraberinde getiriyor. Çeşitli iş başvurularında, seyahatlerde veya hizmet sektörlerinde sık sık duyduğumuz İngilizce’yi öğrenmek aslında hiç de zor değil. 5 günde İngilizce öğrenmek ister misiniz? O halde, sizlere tavsiyeler verdiğimiz listemize bir göz atın!

Kendinize Hedef Belirleyin!

Hangi işe başlarsanız başlayın, önceliğiniz her zaman kendiniz için bir hedef belirlemektir. Kendinize bir hedef belirleyin ve eksiklerinizi beş günlük maratonunuzdan önce edinin; bir sözlük, bir defter ve kalem edinmeniz şart. Defterinize bu beş günden beklentilerinizi açık ve net bir şekilde yazın. 5 günde ne kadar İngilizce öğrenmek istiyorsunuz? Hangi konuları öğrenmek istiyorsunuz? Bu 5 günün sonunda hangi seviyede olacaksınız? Örneğin, şu an A2 seviyesinde iseniz gerçekçi bir hedef olarak bu beş günün sonunda B1 seviyesinde olacağım diyebilirsiniz. Elbette bu beş günü nasıl geçirdiğiniz çok önemli, o nedenle maksimum verim alabilmek için bir program oluşturmanız şart. 

Program Oluşturun!

Kendinize bir kağıt veya defter alın, ve günlerinizi planlayın. Günler için önceden belirlenmiş hedefleriniz olsun ve gün sonunda bu hedeflerinizi ne kadar gerçekleştirebildiğinizi yazın. Gelişmenizi takip edin. 5 günde İngilizce öğrenmek zor gelebilir ama imkansız değildir. Yoğun bir öğrenme temposu ile temel becerileri kolayca kavrayabilirsiniz. Öncelikle bu beş gün için beş konu seçin, seviyenize göre olmasına dikkat edin. Sonrasında ise günü saatlere bölün, dil için ne kadar çok vakit ayırırsanız o kadar karşılığını alırsınız. Günlük en az beş saatinizi İngilizce’ye ayırın. Kelime öğrenimi, tekrar etme, konuşma, telaffuz, yazma ve dinleme olarak bu beş saati bölün. İlk gün tanışma, selamlaşma gibi temel kalıpları ve temel kelimeleri not alarak başlayabilirsiniz. Kendinize bir obje seçin, bir bitki, kalemlik gibi herhangi bir obje yeterli. Kendinizi ona tanıtın, adınızı yaşınızı anlatın, memleketinizden bahsedin. Sonra objeyi kafanızda başka biriymiş gibi canlandırın ve onu kendinize tanıtın, hayali bir şekilde bilgileri değiştirin. İkinci gün, ilk gün öğrendiklerinizi tekrar ederek başlayın ve bugün konuşma becerilerinize odaklanın. Programınız konuşma ve dinleme becerilerine odaklı olursa beş gün içerisinde çok daha hızlı ve etkili bir şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz. Üçüncü gün, öğrendiğiniz becerileri test edin. Bir test kitabı edinebilir, online quizlere girebilirsiniz. Sonrasında yaptığınız hataları gözden geçirip, doğrularını öğrenin. Hataları erkenden ayırt edip düzeltmek oldukça önemli. Sonrasında ise kelime ve grammar çalışabilir, öğrendiklerinizi yazıya dökmeyi deneyebilirsiniz. Dördüncü güne tekrar ile başlayın, yeni kelimeler ekleyerek ilerleyin. Örneğin ilk üç günde yüz kelime hedefiniz vardı ve gerçekleştirdiyseniz bu hedefi artırın. Pratik yapmaya devam edin, öğrendiğiniz kelimelerle komik ve akılda kalıcı cümleler kurun. Son gün geldiğinde, ders çalışmanıza tüm becerilerinizi gözden geçirerek başlayın. Neler öğrenmek istediniz ve neler öğrendiniz? Bunları not alın. Hatalarınızı, unuttuğunuz veya karıştırdığınız kalıp ve kelimeleri not alın. Son gün sizin için yeni şeyler öğrenmekten ziyade öğrendiklerinizi pekiştirmek ve yanlışlarınızı düzeltmek için olsun. Bu beş günün sonunda, hedefinize başarı ile ulaşmış olacaksınız.

Konuşma Diline Odaklanın

5 günde İngilizce öğrenmenin en kolay yollarından biri konuşma diline odaklanmaktır. Programınızda speaking ve listening becerilerinize odaklanın ve bu becerilere daha çok vaktinizi harcayın. Programınız haricinde İngilizce çalışmadığınız anlarda ise İngilizce şarkılar dinleyin, bir kitaba başlayın, birkaç kült film izleyin veya bu beş günün başında bir diziye başlayın ve bunu İngilizce altyazılar ile izleyin. İngilizce bir günlük tutmaya başlayabilirsiniz, gün içerisinde neler yaşadığınızı ve neler yaptığınızı yazarak belli kalıpları aklınızda tutmayı kolaylaştırabilirsiniz. Beyniniz bu teknikler ile aşinalık kazanacaktır. İngilizce’ye günlük hayatınızda ne kadar maruz kalırsanız, siz farkında olmasanız bile beyniniz bunları algılayacaktır.

Tekrar Edin

Öğrendiğiniz her şeyi tekrar edin, tekrar etmek en iyi öğrenme metotlarından biridir. Programınızın içerisinde her gün belli bir saat tekrar etmek için ayrılmış olmalı. Programınız dışında ise yemek yaparken, banyodayken, gece yatmadan önce hep gün içerisinde öğrendiklerinizi gözden geçirip en az iki kez tekrar etmeye özen gösterin. Bunu yaparken kendi sesinizi kaydedebilir, ertesi gün tekrar kendi sesinizi dinleyerek öğrendiklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Böylelikle hatalarınızı kolayca fark edip, çok geçmeden bunları düzeltme fırsatını da yakalayabilirsiniz.

Not Alın!

Yeni bir dil öğrenirken not almak çok önemlidir. Bu sayede unutmayı ve hata yapmayı engeller, kendi anlayacağınız şekillerde teknikler üretebilirsiniz. Notlar kişiye özeldir, bu yüzden kendi notlarınızı almanız İngilizce öğrenmenize büyük katkı sağlar. Öğrenirken yazın, hata yaparken yazın ve tekrar ederken yazın. Gün sonunda notlarınızı okuyun, öğrendiklerinizin üzerini çizebilir ve en sık yaptığınız hataları tekrar gözden geçirebilirsiniz. Öğrendiğiniz ve hata yaptığınız kelime ve kalıplar için kendinizce renk ve harfler seçin. Örneğin, öğrendiğiniz kelimeleri mavi fosforlu bir kalemle çizebilir ve Ö harfi yazabilirsiniz. Bazen karıştırdığınız kalıplar için turuncu kalem kullanıp B yazabilir; sık sık hata yaptıklarınız için ise kırmızı rengini kullanıp X harfini yazabilirsiniz. Sonrasında ise temiz bir sayfaya geçip, hatalarınızı baştan yazabilir ve bunları öğrenmek için ekstra zaman harcayabilirsiniz.

Sözlüğünüzü Elinizden Düşürmeyin!

Sözlük, bu beş gün içerisinde sizin en yakın arkadaşınız haline gelmeli, nereye giderseniz gidin sözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın. Her fırsatta içine bir göz atın, bilemediğiniz kelimelerde sözlükten yardım almaktan hiç çekinmeyin. Ana dilimizde bile her kelimeyi bilmediğimizi ve yeni bir dil öğrenirken çoğu kelimeyi bilmemenin çok normal olduğunu anlayın. Çantanızda her zaman sözlüğünüz olsun, bu şekilde İngilizce çalışmadığınız boş anlarınızda bile birkaç kelime öğrenebilirsiniz. 

Yapışkanlı Kağıt Kullanın

Bu beş günlük İngilizce öğrenme maratonunda, en çok bulunduğunuz yerlerdeki masa duvar gibi alanlara, öğrenmek istediğiniz ve sürekli hata yaptığınız kelime ve kalıpları yapışkanlı kağıtlara yazıp gözünüzün önüne yapıştırın. Yatağınızın başlığına, odanızdaki duvarlara, laptopunuza, buzdolabına ve gün içerisinde en çok kullandığınız objelere yapıştırın. Hatta banyoya bile yapıştırabilirsiniz, banyo aynasına her baktığınızda bu kalıpları görmek bir süreden sonra bunları öğrenmenizi sağlayacaktır. Bir dili en iyi öğrenmenin yolu o dile maruz kalmaktır, İngilizce’den kaçmayın aksine olabildiğince İngilizce ile kaynaşın.

Konuşun!

Yeni bir dil öğrenirken o dili konuşmaktan asla çekinmeyin. Hiç kimse öğrendiği dili ana dili gibi hemen konuşamaz. Ki sizden beklenilen de ana diliniz gibi konuşmanız değil, sadece konuşmanızdır. Gramatik olarak yanlış da olsa, birçok telaffuzu yapamıyor bile olsanız kendinize konuşmak için fırsatlar yaratın. Kendi kendinize pratik yapın, evdekilerle konuşun, kediniz veya köpeğinize o gün neler öğrendiğinizi anlatın. İzlediğiniz dizi ve filmlerdeki karakterleri taklit edin, repliklerini ezberleyip onlar gibi davranın. Kendinize çeşitli senaryolar oluşturun, öğrenmeyi eğlenceli ve kalıcı bir hale getirmiş olacaksınız. Zamanla birçok kalıba ve kelimeye kendiliğinizden aşina olacaksınız. Konuşma pratiği yapmanız oldukça önemli, çekinmeden ve özgüvenli bir şekilde konuşun. Kimse sizi yargılamayacak.

İngilizceye nasıl çalışmalıyım? sorusuna en net ve doğru cevap alabileceğiniz kişiler, bu alanda uzman olanlardır. Konuşarak Öğren’de Amerikalı eğitmenler tarafından ilk olarak mevcut İngilizce seviyeniz belirlenir. Daha sonra seviyenize ve çalışma amacınıza uygun bir şekilde çalışma pogramı hazırlanır. Program size özel olarak hazırlandığı için daha kısa bir sürede istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Ayrıca bu sayede İngilizce çalışma süreci sizin için daha keyifli hale gelebilir. Konuşarak Öğren kurs paketleri de ihtiyaca uygun olarak seçilebilir. 3,6 ve 12 aylık online İngilizce kurs sürelerinden sizin için en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Haftada kaç gün, ne kadar süre ile ders almak istediğinizi de seçme şansınız vardır. Konuşarak Öğren’i bilgisayarınızda web sitesi üzerinden veya telefonunuza Android uygulamasını indirerek kullanabilirsiniz.

Özet

Bu yazımızda sizlere 5 gün içerisinde hızlı ve etkili bir şekilde nasıl İngilizce öğrenebileceğinizden ve verimli olacağını düşündüğümüz tavsiyelerimizden bahsettik. Yoğun bir tempo ile 5 gün içerisinde İngilizce’nizi geliştirmeniz mümkün. Sırasıyla; kendinize bir hedef belirlemeniz, bir program oluşturmanız ve düzenli tekrar ederek konuşma becerinize odaklanmanız gerekmekte. Bütün bu tavsiyelere uyduğunuzda hedefinizi başarıyla tamamlayacaksınız.

5 günde hızlı ve etkili bir şekilde İngilizce öğrenmek için neler yapmanız gerekiyor?

Yapmanız gerekenler sırasıyla:

  1. Hedef belirlemek.
  2. Program oluşturmak.
  3. Konuşma diline odaklanmak.
  4. Tekrar etmek.
  5. Not almak.
  6. Sözlük kullanmak.
  7. Yapışkanlı kağıtlar kullanmak.
  8. Olabildiğince konuşma pratiği yapmak.

Sürekli sözlüğe bakmak faydalı mıdır?

Yeni bir dil öğrenirken sözlük kullanmak çok önemlidir. Türkçe ana dilimiz olsa bile tüm kelimeleri ve anlamlarını nasıl ki bilemeyebiliyoruz; İngilizce’de de her kelimeyi ve anlamını bilmemiz mümkün değildir. 

Hangi beceri ve becerilere odaklanmalısınız?

Konuşma ve dinleme becerisi sizler için daha öncelikli olmalıdır. Düzenli bir tekrar ile etkili bir şekilde dilediğiniz seviyeye gelmenizi bu iki beceri sağlayacaktır.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.