Akıcı İngilizce İçin Tavsiyeler


İngilizce Neden Ortak Dildir?

Akıcı İngilizce konuşmak hızlı konuşmak demek değildir. Öncelikle bunun altını bir çizelim. Mesela seyrettiğiniz bir dizi veya filmde oyuncular sürekli konuşur. Konuştuklarına baktığınızda belki de duyduğunuz tüm kelimeleri bildiğinizi bile fark edebilirsiniz.

Peki, o zaman o kadar kelime ve gramer bilgimiz olmasına rağmen neden onlar gibi takılmadan, düşünmeden İngilizce konuşamıyoruz? Konuşma esnasında neden o kelimeler ve terimler anında aklımıza gelmiyor?

Şimdi akıcı konuşmanızı kolaylaştıracak bazı ipuçları verelim:

En sık kullanılan ünlemleri öğrenin

İnanın karşılıklı konuşmada ünlem cümleleri çok işinize yarayacak, kuracağınız bir ünlem cümlesi sonraki cümle için size zaman kazandırmakla kalmayıp diyaloglarınıza da zenginlik katacaktır. Şaşkınlık, sevinç, üzüntü gibi birçok duygunun anlatıldığı popüler ünlem cümlelerine birkaç örnek te biz verelim.

What a surprise!-Bu ne sürpriz!

What an interesting film-Ne ilginç bir film

What idiots!-Ne aptallar

What strange people-Ne tuhaf insanlar

How wonderful!-Ne kadar harika!

Dizi ve filmlerden günlük konuşma kalıplarını öğrenin

Alt yazılı veya alt yazısız izleyeceğiniz İngilizce dizi ve filmlerden birçok günlük konuşma kalıbını ve kullanımını öğrenebilirsiniz. Dizi ve film izlerken yanınızdan kâğıt kalemi eksik etmeyin. Hatta internet üzerinden izliyorsanız öğrendiğiniz cümleleri tekrar-tekrar dinleyerek pratik yapın. Bilmediğiniz kelimeleri de not ederek anlamını öğrenin. Nasıl selamlaşıyorlar, nasıl tanışıyorlar, restoranda, doktorda, alışverişte veya yolculukta hangi kelimeleri kullanarak nasıl cümleler kuruyorlar not alın.

Mesela İngilizler Can I take some water please?-Biraz su alabilir miyim, lütfen demiyor.

Kısaca water please deyip kestirip atıyor. Evet, sizin de dikkatinizi çekti ise gramer diye bir şeyi nerdeyse hiç doğru dürüst kullanmadan konuşuyorlar. Bir sonraki tavsiyemiz gramer üzerine..

Akıcı İngilizce için gramerden daha fazla önem vermeniz gereken bir konu…

İngilizce konuşmayı hatta akıcı bir şekilde konuşmayı istiyorsanız gramer dışında, konuşma esnasında anlık düşünce ile ifade yöntemleri konusunda kendinizi geliştirin. Gramere boğulursanız her kuracağınız cümleyi gramer kurallarına göre kurmaya çalışacak ve düşünmekten konuşamayacaksınız. Bir düşünün, doğan ve büyüyen bir Türk çocuğu ilköğretim aşamasına gelene dek akıcı bir şekilde Türkçe konuşmayı başarıyor. Bu sırada gramer öğreniyor mu, hayır. Grameri okula başladığında görüyor. Ana dilinde konuşan hiçbir insan gramer kurallarını düşünerek konuşmaz.

Yabancı dili de bu mantıkla öğrenirseniz yani gramere takılmadan sizleri konuşturan bir dil eğitimi ile yolunuza devam ederseniz birkaç ayda İngilizce konuşmaya başlayabilir, sonrasında akıcı İngilizce için her geçen gün ilerleme kaydedebilirsiniz.

Konuşma becerinizi geliştirmek istiyorsanız, online olarak anadili İngilizce olan eğitmenler ile her gün konuşmanıza olanak tanıyan “Konuşarak Öğren” ile tanışabilirsiniz! Üstelik ücretsiz bir şekilde deneyerek…

Son Yazılar