Akıcı İngilizce Konuşmak mı İstiyorsunuz?


İngilizce Kelime Eşleştirme Uygulamaları

Akıcı İngilizce konuşmak mı istiyorsunuz? Bunun için günde 15-20 dakika çalışmanın yeterli olduğunu biliyor musunuz? Nasıl kısa sürede akıcı bir şekilde İngilizce konuşmayı başarabileceğinizi sizlere anlatacağız. İngilizce öğrenirken yaşanan en büyük sıkıntı öğrenilenlerin sözcüklere dökülememesi yani İngilizce konuşamamaktır. Kurslara gidilir, kelimeler öğrenilir, gramer bilgisi alınır fakat bir türlü akıcı bir şekilde konuşma başarılamaz. Genelde İngilizce kursuna gidenler konuşulanları anladıklarını fakat konuşamadıklarını söyler. Anlayıp konuşamamak demek pratiğin olmaması, cümle kalıplarının yeterli seviyede bilinmemesi veya hata yapmaktan korkmakla alakalıdır. Tüm bu engelleri kısa sürede aşmak mümkündür.

Kalıpları öğrenin

İngilizce cümle yapısı Özne + Yüklem +  Tümleç şeklindedir. İlk bilinmesi gereken kalıp budur. Her zamanda ve her uzun ve ya kısa cümlede aynı kalıp kullanılır. Ana çatıya yapılan ilaveler ve gramerler temel yapıyı bilenler için kafa karıştırmadan işin içinden çıkmayı sağlar.

Temel ifadeleri öğrenin

Özellikle günlük konuşmalarda kullanılan temel ifadelerin öğrenilmesi akıcı bir şekilde İngilizce konuşmayı kolaylaştıracaktır. Temel ifadelere örnekler verelim.

Rica cümleleri

  • Will you open the windows please ? (Lütfen pencereleri açar mısın?)
  • Would you open the windows please ? (Lütfen pencereleri açar mısın?)
  • Can you open the windows please ? (Lütfen pencereleri açar mısın?)
  • Could you open the windows please ? (Lütfen pencereleri açar mısın?)

Would ve could cümleleri can ve will cümlelerine göre çok daha nazik durumlar için kullanılır.

İngilizcede her zaman mantık aramayın

İngilizceyi mantık üzerine oturtup her cümlede mantık aramak yanlıştır. Akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak için gramere ve kurallara yoğunlaşmak doğru değildir. İngilizceyi çok iyi konuşan birçok insanın gramer bilgisi o kadar da iyi değildir. Mesela düzensiz fiilerin neden ikinci ve üçüncü hallerinin tamamen değiştiği, bazı kelimeler –s takısı ile çoğul olurken bazılarının tamamen değişerek çoğul olması gibi.

Örnek

  • Apple-apples (Elma-elmalar)
  • House-houses (Ev-evler)
  • Child-children (Çocuk-çocuklar)

Pratik yapın

Pratik yapmanın günümüzde birçok yolu vardır. Online İngilizce eğitimi almak, chat yapmak, yabancılarla konuşmak, İngilizce bilen bir arkadaşla pratik yapmak, alt yazılı dizi ve filmler izlemek gibi. Online İngilizce kurslarında canlı sınıflarda her gün pratik yapabilir, ana dili İngilizce olan eğitmenlerden en iyi İngilizce konuşma, okuma, yazma ve dinleme eğitimini alabilirsiniz. Akıcı bir İngilizce için sizleri konuşturan ve bol-bol pratik yapabildiğiniz öğrenme tekniklerini denemelisiniz.

Konuşarak Öğrenme metodunu denediniz mi?

konusarakogren

Anadili İngilizce olan eğitmenlerle her gün bilgisayar ya da akıllı telefonlar üzerinden kolay bir şekilde 10’ar dakika konuşabilir, kendinizi geliştirip İngilizce öğrenebilirsiniz…

Son Yazılar