Almanya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler


Tıp fakültesi sanıyoruz ki çoğu insanın çocukluk hayalidir fakat bu o dönemde “Tıp Fakültesi’nde okuyacağım” gibi bir idealden çok “Büyüyünce doktor olacağım” şeklinde tezahür etmiştir. İlerleyen yıllarda bu durum ideale dönüşmüştür. Eğer hala tıp fakültesinde okumayı arzuluyorsanız doğru yerdesiniz!

Biz yazımızda size tıp fakültesinin belki de daha önce hiç düşünmediğiniz bir alternatifini sunuyor olacağız. Yurt dışında tıp eğitimi almak fikri aslında oldukça dolgun maaş ödemesi ve bir o kadar da saygın çalışma şartları anlamına geliyor. Genelde tıp eğitimi almak için yurt dışı düşünenler ise tercihlerini Avrupa ülkelerinden yana kullanıyor. Almanya da çokça tercih edilen ülkelerden biri ve burada alınan tıp eğitiminin ardından ülkede çalışmaya devam etme şansınız da bulunuyor.

Fakat Almanya’da tıp eğitimi almak için sular seller gibi Almanca bilme fikri kimisi için korkutucu geliyor olabilir. Zira biz ülkemizde yıllar yılı İngilizce eğitimle iç içe olduğumuz için Almancaya henüz sıra gelmediği bir gerçek. Tıp eğitimi bilindiği üzere oldukça zorlayıcı olabilirken bir de bu eğitimi çok da hakim olunmayan bir yabancı dille tamamlamak, okulu bırakma isyanlarına kadar gidebilmektedir.

Buna engel olmak için de Almanya’da İngilizce eğitim veren tıp fakültelerini araştırmakta fayda var. Biz bu araştırmayı sizin için gerçekleştirdik ve genel özellikleri birlikte bu üniversitelere değiniyor olacağız.

Öncelikle Almanya’da genel tıp eğitiminden bahsedelim. Almanya’da tıp eğitimi alabilmek için öncelikle OSYM tarafından düzenlenen üniversite giriş sınavına girmiş ve tıp fakültesi (eczacılık ya da diş hekimliği de geçerli) yerleşmiş olmanız gerekiyor. Bunun dışında mezun olduğunuz okuldan da iyi bir ortalama ile mezun olmuş olmanız da tercih sebebi.

Almanya’da Tıp Eğitimi

Almanya’da tıp eğitimi toplamda 6 yıl sürmektedir ve bu eğitimin sonunda 48 haftalık bir uygulamalı eğitim yapılmaktadır. Uygulamalı eğitim toplam eğitim süresine dahildir ve son yıla tekabül etmektedir. Ayrıca uzmanlığa geçiş için herhangi bir sınav uygulanmamaktadır. Tıp fakültesini Almanya’da okuyacaksanız üç ay hasta bakıcılık ve 4 ay hastanelerde staj yapmaya da hazırlıklı olmanız gerekebilir.

Eğitim hem teorik hem de pratik ilerlemektedir yani öğrenilen hemen hemen her teorik bilgiyi pratikte uygulayabilmeniz için gereken koşullar maksimum düzeyde sağlanmaya çalışılmış, öğrencilerin hastanelerde de çalışmasının yolu açılmıştır. Böylece hem öğrenme daha verimli gerçekleşmiş hem de öğrencinin gerçek hayattaki hasta doktor ilişkisini kavrama ve stresle başa çıkma yolları ölçülmüş olmaktadır. Almanya’da tıp fakültesini bitiren biri,

 • Özel muayenehane açma
 • Devlet hastanesinde çalışmak
 • Özel hastanelerde çalışmak
 • İşyeri hekimliği yapmak
 • Endüstri alanındaki kurumlarda hekim olarak çalışmak
 • Bilim ve araştırma alanında ilerlemek
 • Sigorta ve resmi görev, alanlarından birini tercih edebilmektedir.

Almanya’da Tıp Eğitimi için Ödenen Ücret

Ücret konusunu Türkiye’deki katkı payı ya da halk tabiriyle üniversite harcı olarak düşünebilirsiniz. Yani aslında sembolik olarak altı ayda bir alınan bir ödeme dışında tıp fakülteleri için ücret ödemezsiniz ve bu yaklaşık olarak 100€ ile 500€ arasında değişmektedir.

İngilizce Tıp Eğitimi

Almanya’daki bir üniversitede tıp eğitimini İngilizce almak isterseniz de tercih skalanız için size verebileceğimiz örnekleri inceleyebilirsiniz.

 • Technical University of Munich

İsminin teknik olduğuna bakmayın, kendisi Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinden biridir ve her yıl özellikle tıp fakültesi için çok fazla talep almaktadır. İsmini bazı kaynaklarda TUM olarak da görebileceğiniz okulun geçmişi de oldukça köklüdür ve 1868 yılına dayanmaktadır. Toplamda üç yerleşkeden oluşmaktadır ve bu yerleşkelerin biri Münih’in merkezinde, diğeri ise Garchning ve Weihenstephan’da bulunmaktadır.

Devlet üniversitesi diye bildiğimiz, kamuya ait bir üniversitedir ve ünlü akademisyenlerin de mezun olduğu okul olarak bilinmektedir. Özellikle Fizik, Matematik ve Mühendislik alanında tanınmış bir okul olsa da, Tıp Fakültesi için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Tıp fakültesini İngilizce okumak için her yıl tüm dünyadan birçok öğrenci Technical University of  Munich’e başvurmaktadır.

Almanya, Bayern’de yer alan tek üniversite olmasının yanında, Almanya’nın en büyük 9 teknik üniversitesi arasında yer alır. Fakat teknik üniversite adını taşıması sizi yanıltmasın çünkü burada tıp fakülteleri Türkiye’deki gibi sağlık alanındaki üniversitelerde ya da genel üniversitelerde yer almayabiliyor. Bu sebeple tercih ederken çekinmenize de gerek yok.

Okulda 165 farklı bölüm mevcut ve bu oldukça zengin bir içerik ve eğitim demek. Çünkü hangi bölümde okuyor olursanız olun, ilgi alanınıza ya da profesyonel alanınıza giren konular hakkında bilgi sahibi olmak için de başka bölümlerin bazı derslerine girme şansınız bulunuyor.

Üniversitenin dünya sıralaması 60 ve bu yüzden tercih edilme oranı da oldukça yüksek.

Küresel bazda yapılan araştırmalar incelendiğinde, TUM’dan mezun olanlar dünya genelinde işe alınabilirlik açısından 8. Sırada yer almaktadırlar. Avrupa Komisyonu, Münih Teknik Üniversitesi bilimsel yayınlarını, Cambridge ve Oxford’un ardından, Avrupa’da en yüksek etkiye sahip olan yayınlar olarak ilan etmişlerdir. Bu da özellikle tıp fakültesi öğrencilerinin ne kadar donanımlı bir eğitim alacaklarının garantisi olarak sayılabilir aslında.

Üniversitenin 130 farklı okulla partnerlik anlaşması bulunmaktadır ve Münih Teknik Üniversitesi bugüne kadar 17 Nobel Ödülü almıştır.

Tıp Fakültesi haricinde okulda bulunan diğer bölümler de İngilizce eğitim vermektedir.

Diğer Bölümler

 • Mimarlık Fakültesi
 • İnşaat Mühendisliği Fakültesi
 • Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi
 • Endüstri Mühendisliği ve İşletme Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Beden Eğitimleri Fakültesi
 • Kimya Fakültesi
 • Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 • Makine Mühendisliği Fakültesi
 • Matematik Fakültesi
 • Fizik Fakültesi
 • Weihenstephan
 • Hayat ve Yemek Bilimleri Fakültesi, şeklindedir.

Başvuru Şartları

İngilizce tıp okumak için okula başvuru yaparken size vereceğimiz bilgiler hayat kurtarıcı olabilir. Üniversitede akademik eğitim yılı iki dönemden oluşmakta; güz dönemi (ekim-mart arası) ve bahar dönemi (nisan-eylül arası). Okula başvurmak için kış dönemini tercih edecekseniz, başvuracağınız tarih 15 Temmuz olmakla beraber, yaz dönemi için başvuru yapacaksanız tarih 15 Ocak şeklindedir.

Münih Teknik Üniversitesi’nde İngilizce Tıp okuyabileceğinizden bahsettik fakat yine de okul Almanya’da bulunduğu için, kabul öncesi sizin belirli bir Almanca seviyesine sahip olmanızı bekliyor. Almanca dil yeterliliğinizi gösteren sınavlardan en az DSH 2 ve TESTDAF 4 seviyesinin belgelenmesi gerekiyor.

Münih Teknik Üniversitesi’ne başvuracağınızı düşünürsek şehirde yaşamdan da bahsetmek gerekir. Almanya’nın diğer eyaletlerine istinaden Bayern yaşamak için bir miktar daha pahalı diyebiliriz. Yurt için aylık olarak ortalama 250 Euro civarındadır. Yemek giderleri için ortalama bir rakam verecek olursak (yurtta sürekli olarak yemek yapılamayabileceği için) bu da 250 Euro civarındadır. Ulaşım eyalette dönemlik olarak kullanılabilen ve semester card olarak bilinen ulaşım kartlarıyla sağlanmakta ve bu kartlar 300 Euro ile edinilebilmekte. Okulda ihtiyacınız olabilecek kırtasiye, fotokopi gibi giderler için 100 Euro ve sosyal aktivite ihtiyaçları için de 100 Euro gibi rakamlar düşünürsek, Münih Teknik Üniversitesi’nde okurken aylık toplam ortalama gideriniz 1000 Euro civarında olacaktır. Tercih ederken bu faktörü de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Münih kenti için tam bir kültür başkenti dersek sanıyoruz yanılmış olmayız. Çünkü kentte 11 üniversite ve birçok kolej bulunmasının da etkisiyle, yedi büyük kütüphane, 49 şehir kütüphanesi, 45 müze bulunuyor. Eğitim harici sosyalleşmek ya da eğlenmek de isterseniz kent sizi yalnız bırakmıyor ve size 42 tiyatro, 3 opera, dünya çapında bilinen 3 orkestra ve 100 civarı sinema sunuyor.

 • University of Heidelberg

Heidelberg Üniversitesi, tıp fakültesini İngilizce okumak için bir diğer seçeneğiniz. Hatta belki de ilk seçeneklerinizden biri olma yolunda aday diyebiliriz zira okul özellikle tıp, sağlık ve biyolojik bilimler alanında sadece Almanya’nın değil, Avrupa’nın da önde gelen okullarından biri.

Heidelberg Üniversitesi, 1386 yılında kurulmuş ki kuruluş tarihinden de ne kadar köklü bir okul olduğunu anlayabilirsiniz. Bu kadar uzun bir geçmişe sahip bir okul haliyle bünyesinde sayısız kaliteli akademisyen ve öğrenci barındırmıştır. Üniversite, bir araştırma üniversitesidir ve şu an yaklaşık 30.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 12 farklı fakültesi bulunan okul, Almanya’nın en eski, Avrupa’nın ise Prag ve Viyana’dan sonra en eski 3. üniversitesi konumundadır.

Tıp fakültesi haricinde, Münih Teknik Üniversitesi’nin aksine bünyesinde çok fazla sayısal bölüm barındırmamaktadır. Mimari olarak okulu incelediğinizde, ne kadar zarif, kullanışlı ve tarih kokan bir yapı olduğunu görmüş olacaksınız. Almanya’nın nadide eserlerinden biri olduğunu söylersek, hiç de yanılmış olmayız.

Heidelberg bünyesinde 29 bin öğrenci barındıran bir üniversitedir. Bu öğrencilerin de 5400’ü yabancı öğrencilerden oluşmaktadır. Bu da demek oluyor ki yurt dışından kayıt olan öğrenciler için ilk tercihlerden biri olduğunu anlayabiliriz. Yüzdesine baktığımızda da Almanya’nın en yoğun yabancı öğrenci barındıran ülkelerden olduğunu da söyleyebiliriz.

Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler de burada eğitim alabilmektedirler fakat 2017 yılı yaz dönemi itibarıyla bu öğrenciler eğitim alabilmek için dönem başına 1500 Euro harç ücreti ödemektedirler.

Heidelberg Üniversitesi’nde tıp fakültesi dışında pek çok bölüm eğitim vermektedir.

Bölümler

 • Güney Asya Çalışmaları
 • Alman Dili ve Edebiyatı
 • American Studies
 • Asuroloji ( Tarih )
 • Avrupa sanat tarihi
 • Beden eğitimi
 • Bilgi Teknolojileri ve Çeviri çalışmaları
 • Bilim ve eğitim
 • Bilişimsel Dilbilimi
 • Biyoloji
 • Bizans Arkeoloji ve Sanat Tarihi
 • Coğrafya, Yer bilimleri
 • Din Bilimleri, Semitik
 • Doğu Arkeoloji
 • Doğu Asya çalışmaları
 • Doğu Asya Sanat Tarihi
 • Doğu ve Orta Avrupa çalışmaları
 • Eskiçağ Tarihi
 • Etnoloji
 • Felsefe
 • Fizik
 • Fransızca
 • Güney Asya Çalışmaları
 • Güney Asya kültürel çalışmaları, Modern diller ve Güney Asya Edebiyatları
 • Hıristiyanlık ve kültürü
 • Hintçe dil ve tarih Çalışmaları
 • İktisat
 • İngiliz Dili ve Edebiyatı
 • İslam Araştırmaları
 • İspanyolca
 • İtalyanca
 • Japonca ve Doğu Asya Çalışmaları
 • Kamu Hukuku
 • Kimya
 • Klasik Araştırmalar
 • Klasik Arkeoloji
 • Klasik Filoloji
 • Kültürel ve Güney Asya dini tarihi
 • Latin Çalışmaları
 • Matematik
 • Mısırbilimi
 • Moleküler Biyoteknoloji
 • Müzikoloji
 • Portekizce
 • Psikoloji
 • Sinoloji
 • Siyaset bilim
 • Slav Çalışmaları
 • Sosyoloji
 • Spor ve rehabilitasyon
 • Tarihsel temel bilimler
 • Teoloji, Hıristiyanlık ve Kültürü
 • Tıbbi bilgisayar bilimi
 • Uygulamalı bilgisayar bilimleri
 • Yahudi Araştırmaları

Heidelberg aynı zamanda Almanya’nın en güzel şehirlerinden de biri. Şehir, Baden Württemberg eyaletine bağlı ve yabancı nüfusu da oldukça yüksek. Heidelberg’de 25 bin dolaylarında da yabancı yaşamakta.

Başvuru Şartları

Heidelberg Üniversitesi’nde İngilizce tıp okumak için başvuru koşullarından bahsedelim.

Heidelberg de İngilizce tıp eğitimi veriyor ve ön kabul için Almanca bilme zorunluluğunuz bulunmuyor. Lisans bölümlerinin tümü ve tıp fakültesi için başvuru tarihi yine güz dönemi için 15 Temmuz, bahar dönemi için ise 15 Ocak tarihlerinde. Bu yüzden tarihleri kaçırmamanızı öneririz.

Okul Almanca şartı istemiyor fakat tıp fakültesi öğrencilerine Propädeutische denilen bir yıllık hazırlık eğitimi veriyor. Bu kursun katılım ücreti ise 350 Euro ve kursa katılabilmeniz için DSH-1 ve TestDaF 3 seviyelerinde Almanca şartı talepleri bulunuyor.

Bunun dışında Heidelberg Üniversitesi, tüm öğrenciler için, .18 yaşından büyük olmaları koşuluyla yine yaz döneminde Almanca dil ve kültür kursları düzenliyor. Bu kurs 3 hafta kadar sürüyor ve ücreti 550 Euro. Okul kursa katılmak isteyenler için de 300 Euro civarı ücretleri olan yurtlar ayarlıyor. Unutmayın, kursu alabilmenizin şartı ön kabul almış olmanız.

Konaklama ve kalacak yer konusunda sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyoruz çünkü çok fazla alternatifiniz bulunuyor. Almanca kurslarından birine kabul aldıysanız, okul size yurt teklifinde de bulunuyor. Bunun dışında da üniversite bünyesinde 20’den fazla yurt mevcut.

 • Ludwig Maximilian University Of Munich

1472 yılında kurulan üniversite; (Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi, LMU Münih ya da Ludwig-Maximilians-Universität München), Almanya’nın bir diğer İngilizce tıp eğitimi veren üniversitesidir. Bu okul da oldukça köklü bir geçmişe sahiptir ve bu sebeple eğitimi de oldukça kalitelidir. Times’a göre dünya üniversiteleri arasındaki sıralaması 32 olan Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi, Almanya’nın Münih şehrinde bulunmaktadır.

LMU Avrupa ve dünyanın en ünlü araştırma kurumlarından da biridir aynı zamanda. İngilizce tıp eğitimi alabileceğiniz bu üniversitede, tıp dışında 18 fakülte dahilinde Beşeri Bilimler, Kültürel Bilimler, Hukuk, İktisat, Sosyal Bilimler ve Doğa Bilimleri gibi bölümler de mevcuttur.

Toplamda 51 bin civarında öğrencisi bulunmaktadır. Bu açıdan da Avrupa’nın en çok öğrenci barındıran üniversitelerinden de biridir. LMU’nun tüm bölümleri şu şekildedir;

LMU’nun Bölümleri

 • Hukuk Fakültesi
 • İktisat Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Veterinerlik Fakültesi
 • Tarih & Sanat Tarihi Fakültesi
 • Fesefe & Bilim Teorisi Fakültesi
 • Psikoloji & Pedagoji Fakültesi
 • Kültürel Çalışmalar Fakültesi
 • Dil & Edebiyat Fakültesi
 • Sosyal bilimler Fakültesi
 • Matematik, Bilişim & İstatistik Fakültesi
 • Fizik Fakültesi
 • Kimya & Eczacılık Fakültesi
 • Biyoloji Fakültesi
 • Coğrafi Bilimler Fakültesi
 • Katolik İlahiyat Fakültesi
 • Protestan İlahiyat Fakültesi

Bünyesinde çok fazla yabancı öğrenci de barındırdığı için yurt dışından da oldukça fazla talep alan bir üniversitedir. İngilizce eğitim vermesinin etkisi elbette büyüktür.

Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesinde profesör olan Adolf von Baeyer 1905 yılında ilk Kimya Nobel Ödülünü almıştır. Bu dönemden beri kaliteli eğitim vermeyi sürdüren üniversite, 2007 yılında yine Kimya alanında bir Nobel almıştır. Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi başarılarına devam ederek, Fizik dalında 5 Nobel, Kimya dalında 6 Nobel ve Tıp dalında bir Nobel Ödülü almıştır.

Tek kampüslü bir üniversite de değildir Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi. Şehrin dört bir yanına dağılmış dört farklı bölgede kampüsü bulunmaktadır. Bunlar Garching, Oberschleisheim, Martiensried, Ludwigsstrase kampüsleridir.

İngilizce tıp fakültesi okuyabileceğiniz bu üniversite şehrinden bahsedelim biraz da. Bayern eyaletinin başkenti olan Münih, ülkenin en büyük üçüncü şehridir ve ülkedeki en pahalı şehir olmasıyla da tanınır.

 Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi ön kabul vermeyen bir üniversite. Bu yüzden de DSH-2, TestDaF4 ve Goethe C2 sertifikalarından birini aldığınızda direkt kayıt yaptırabiliyorsunuz.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşayacağınız okullardan ve şehirlerden biri değil ve bu konuda şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz.

 • Tübingen Üniversitesi

Almanya’nın ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Tübingen Üniversitesi de İngilizce tıp eğitimi alabileceğiniz bir diğer üniversitedir. Kuruluşu 1477 yılına dayanan okulun tarihi aslında bağlı bulunduğu eyalet olan Baden-Württemberg eyaletinin ilk dükü olan Eberhard Karls’a dayanır ve üniversitenin tam adi Eberhard-Karls-Universität Tübingen şeklindedir.

Almanya’da bulunan belki de en elit üniversitedir kendileri ve özellikle tıp ile ekonomi bölümleri için ayırdığı çok büyük bütçeler ile, tüm dünyanın gözlerini de üzerine çevirmiş durumdadır. Sadece tıp fakültesi için yaklaşık 520 milyon Euro bütçe ayırdığını söylersek Almanya’nın en zengin üniversitesi olduğunu eklememize gerek kalmaz.

Okulda toplamda 7 fakülte ve bu fakültelerde 130 lisans ve yüksek lisans bölümü bulunuyor.

Tübingen şehri nüfusu az bir şehir de olsa, şehirde toplam 28.500 öğrenci eğitim görüyor ki bu da toplam nüfusun yaklaşık 3’te 1’ine tekabül ediyor. Tübingen için tam bir öğrenci şehri dersek yanılmış olmayız diye düşünüyoruz. Bunun dışında bu öğrencilerin de 4000’i yabancı öğrenci ve Türkiye’den Tübingen Üniversitesi’nde eğitim almaya giden çok sayıda öğrenci mevcut.

Okulun Times sıralaması 99 ki bu da aslında oldukça iyi bir sıralama diyebiliriz.

Tübingen Üniversitesi Fakülteler

 • Protestan İlahiyat Fakültesi,
 • Katolik İlahiyat Fakültesi,
 • Hukuk Fakültesi,
 • Tıp Fakültesi,
 • Beşeri Bilimler Fakültesi,
 • Ekonomi ve Sosyal Bilimler Fakülltesi,
 • Bilim Fakültesi.

Tübingen Üniversitesi yabancı öğrenciler için C1 seviyesinde Almanca koşuluyla ön kabul veriyor. Bu da demek oluyor ki İngilizce tıp fakültesinde okumak için de Almanca bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Bunun dışında DSH sınavına da girmeniz bekleniyor. Bu sınavın ücreti ise 120 Euro. Üniversite tarafından sınava hazırlık kursu veriliyor ve bu kursun ücreti de 180 Euro.

Konaklama imkanı için Tübingen çevresinde yer alan 30 civarı yurt mevcut. Ama kalabalık bir üniversite olduğu için yurt bulamama ihtimaliniz de var ve bu durumda öğrenciler için açılan ev ilanlarını incelemenizde fayda var.

 • Charite Universitatsmedizin Berlin

Bu okul için Almanya’nın ve hatta Avrupa’nın en büyük ve donanımlı tıp fakültesini barındırıyoruz desek yersiz olmaz. Charite Universitatsmedizin Berlin, kamuya ait bir üniversite eğitim araştırma hastanesidir ve okulun sloganı; “forschen, lehren, heilen, helfen” dir. Bu da “araştırma, öğretim, iyileştirme ve yardımlaşma” anlamına gelmektedir. Zira hastanenin kuruluşu da, 1710 yılında, Doğu Prusya’da ortaya çıkan veba salgınına dayanmaktadır. Bu amaçla hizmet vermeye başlayan binanın tarihi de oldukça ilginç. Kuruluşundan birkaç yıl sonra, 1727 yılında askeri bir hastane ve eğitim merkezi haline geliyor ve ismi Charite olarak değişiyor. İkinci dünya savaşında yıkılıyor ve sonrasında ihtiyaç doğrultusunda yeniden inşa edilmesi gerekiyor ve 1949-1989 yılları arasında Alman Demokratik Cumhuriyeri’nin bir sağlık enstitüsü olarak hizmet vermiştir. 2003 yılında ise Almanya’nın diğer tıp kurumlarıyla birleşerek Almanya’nın en büyük ve donanımlı eğitim araştırma hastanesi haline gelmiştir. Bugün Charite Universitatsmedizin Berlin halka açık hastane hizmeti sunmakta ve ayrıca buraya kabul alan öğrencilerin tıp eğitimi almasını da sağlamaktadır. Bu sebeple de yurt dışından pek çok öğrenci kabul almak için uğraşmakta.

Charite Universitatsmedizin Berlin’de İngilizce tıp eğitimi alabileceğiniz gibi, sağlık sektöründe çalışmak için yeterliliklerinizi kanıtlayabilirseniz burada istihdam da edilebilirsiniz. Bünyesinde 2500 civarında doktoru barındırmaktadır ve eğitim alan öğrencilerini konseylere, komitelere ve seminerlere katılmaları için teşvik etmektedir. Ayrıca 2011 yılından beri Charite Universitatsmedizin Berlin, kendi belirlediği öğrencilere burs vermektedir.

İngilizce Tıp Eğitimi Veren Diğer Alman Üniversiteleriw

Almanya’da İngilizce tıp eğitimi veren üniversitelerden bazılarını sizler için detaylandırdık. Başvurmak istediğiniz okulun kendi web sitesinden de detaylı bilgi edinmenizde fayda var. Tıp eğitimini İngilizce almak için tercih edebileceğiniz diğer Alman üniversiteleri ise aşağıdaki gibidir:

 • RWTH Aachen Üniversitesi
 • Johannes Gutenberg University Mainz (JGU)
 • Gottingen Üniversitesi
 • Bonn Üniversitesi
 • Karlsruhe Teknoloji Üniversitesi (KIT)
 • Jacobs University Bremen
 • Dresden Teknoloji Üniversitesi (Techniche Universitat Dresden – TUD)
 • Friedrich Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU)
 • Ulm Üniversitesi
 • Kiel Üniversitesi (CAU)
 • Wurzburg Üniversitesi

Bu yazılar da ilgini çekebilir

Almanya’daki Erasmus Üniversiteleri

İngilizce Almanya Tanıtımı

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar