Almanya’daki Erasmus Üniversiteleri


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Hemen hemen her üniversiteli Erasmus değişim programıyla yurtdışında okumak ister. Peki Erasmus’ a başvururken gideceğiniz ülkeyi neye göre seçmelisiniz? Ulaşım ve konaklama açısından hangi ülkeler, şehirler öğrenci dostudur? Almanya’da Erasmus programıyla hangi üniversitelere, bölümlere başvuru yapabilirsiniz gibi sorularınız varsa, bu içeriğimiz tam size göre.  

Adını Rönesans’ın önemli ustalarından Hollandalı Desiderius Erasmus’ tan alan Avrupa Birliği öğrenci değişim programı Erasmus, 1980’lerin sonundan bu yana Avrupa birliği üyesi ve aday ülkeleri arasındaki yüksek öğrenim kurumlarının akademik iş birliğini teşvik edip, eğitimde kalitenin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Okuduğu üniversitenin lisans ya da yüksek lisans eğitiminde ilk yılını tamamlayan öğrenciler, Erasmus programına kayıt olarak 37 ülkeden 4000’in üzerinde yüksek öğrenim kurumunun dâhil olduğu programda, 3 ila 12 ay arasında değişen sürelerde eğitim alabilme ve uluslar arası bir deneyim elde etme şansına sahip olabilirler. Program, sadece lisans öğrencilerine yurtdışı eğitim ve staj imkânı sağlamakla kalmayıp, master ve doktora seviyesindeki öğrencilere ve öğretim üyelerine yönelik projeleri de kapsamaktadır. Erasmus öğrencilerin ve öğretim elemanlarının eğitim giderlerini karşılayarak Avrupa üniversiteleri arasındaki etkileşimi ve hareketliliği artırmayı hedefler. 

Hızla gelişen teknoloji, küreselleşen dünya ve ülkeler arası ulaşımın kolaylaşması, yurtdışında eğitim almayı artık bir hayal olmaktan çıkarıp, ideallerimize ulaşmak için neredeyse bir zorunluluk haline getirmiştir. Zira Erasmus programıyla yurtdışında eğitim alan bir kişi sadece yeni kültürler ve yaşam tarzlarını tanımakla kalmıyor, yabancı dilini ilerletip, yurtdışındaki iş olanaklarını değerlendirme fırsatı da yakalıyor. 

Program dâhilinde eğitim hayatınız boyunca sadece bir kez hibe alabilirsiniz. Alacağınız hibe her ülke ve şehrin ulaşım, konaklama masraflarına göre değişkenlik gösterir.  

Almanya’ nın Erasmus yapmak için en çok tercih edilen ülkelerden biri olmasının en önemli sebebi devlet üniversitelerinde eğitimin düşük miktarlardaki harç ödemesi dışında ücretsiz olması ve dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 500 içerisinde 50 üniversitesi olmasıdır. Öğrencilerine dünya standartlarının üzerinde bir eğitim veren Almanya, başarılı odaklı, disiplinli, nitelikli yetişmiş genç beyin gücüne yatırım yapmaktadır. Pek çok açıdan dünyanın en iyi üniversite eğitim sistemine sahip olan Almanya’ da eğitim kadrolarının büyük çoğunluğu profesörlerden oluşur ve çok büyük AR-GE bütçeleri, son sistem donanımlarla öğrenciler bilim üretmeye odaklı yetiştirilirler. Ayrıca akademik seviyede Almanca ve İngilizce öğrenebilirsiniz.

Münih Teknik Üniversitesi (TUM)

Almanya’nın en iyi üniversitesi Münih Teknik Üniversitesi 1868 yılında kurulmuştur. Pek çok bilim insanı ve akademisyenin okulu olarak bilinen okul dünya sıralamasında 60. sıradadır. Mühendislik, fizik, matematik alanlarında dünyanın en çok tercih edilen okullarından biri olan Münih Teknik Üniversitesi’nin Singapur’da da kampisleri bulunmaktadır.

Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi (LMU)

1472 yılında kurulan, Almanya’ nın en iyi ikinci, dünyanın en iyi 68. üniversitesi olan Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi, özellikle fizik, biyoloji, astronomi, sanat ve sosyal bilimler alanlarında sürekli yeni araştırmalar yapıp yayınlayan önemli okullardan biridir. 40 binin üzerinde öğrenciye eğitim imkanı sağlayan okul, yaptığı araştırmalar, araştırmacıları destekleyen programlar ve projelerle Almanya’da elit üniversite statüsüne kavuşmuş ve bu sayede her yıl ciddi maddi destekler alarak öğrenci ve araştırmacıların önünü açmıştır.

Berlin Teknik Üniversitesi (TUB)

Berlin Teknik Üniversitesi 30.000’ in üzerinde öğrenci, 40 enstitü ve yaklaşık 100 programlar Almanya’ nın gelenek açısından en zengin ve dünyaca ünlü, köklü eğitim kurumlarından biridir. Bilimsel ilerleme için yurtdışından pek çok üniversite ile stratejik ortaklık içindedir. Her yıl ortalama 700 öğrenci, çeşitli programlar aracılığıyla bu üniversiteye geliyor. Okulun ayrıca 25 tane ingilizce eğitim verilen yüksek lisans programı bulunmaktadır.

Berlin Özgür Üniversitesi

Orijinal ismi Freie Universität Berlin olan, daha çok sanat ağırlıklı eğitim programlarıyla ön plana çıkan okul, arkeoloji alanında dünyada ilk on içerisinde yer almaktadır. Üniversitenin özellikle Berlin’deki diğer okullarla akademik ortaklıkları ileri düzeydedir. Lisans alanında çok güzel programları olan okulun şehrin farklı noktalarında çok sayıda kampüsü bulunmaktadır.

Berlin Humboldt Üniversitesi

Almanya’da Humboldt Üniversitesi için “modern üniversitelerin annesi” tabiri kullanılır. Bunun sebebi üniversite eğitimine en modern olanakları getiren ilk kurum olmasından kaynaklanır. Daha çok sosyal alanlarda başarılarıyla dikkat çeken kurum aynı zamanda doğa bilimleri, tıp, sanat alanlarında da dikkatleri çekiyor. Felsefe alanında dünyada en iyi ilk 15 üniversite içinde yer alıyor.

Heidelberg Ruprecht-Karls Üniversitesi

1389 yılında kurulan Heidelberg Ruprecht-Karls  üniversitesi özellikle doktora eğitimi almak isteyenler için çok cazip bir kurumdur. Almanya’nın en eski üniversitesi olmasının yanı sıra ayırdıkları araştırma bütçeleriyle Avrupa’da en araştırma odaklı okul olarak bilinirler. Dünyada genelinde 72. sırada olan okul, Arkeoloji alanında 23. ve tıpta ise 53. Sırada yer almaktadır.

Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi

1477’de kurulan bu okul, insanlık araştırmaları konusunda dünyanın en meşhur okullarından biridir. Almanya’nın genel sıralamasında 10. Sırada yer alan okul, dünya genelinde arkeoloji ve tarih konusunda 16. sıradadır.  Lisansüstü bölümlerinde çok sayıda ingilizce programa yer veren okul Avrupa’nın araştırmaya en çok önem veren üniversiteleri arasında yer almaktadır.

RWTH Aachen Üniversitesi

Makine ve inşaat mühendisliği gibi alanlar denildiğinde Almanya’nın ilk akla gelen üniversitesi olan RWTH Aachen Üniversitesi, öğrencilerine üst düzey bir eğitim ve araştırma imkanları sunmaktadır. Almanya’nın diğer şehirlerine kıyasla çok daha sakin bir yer olan Aachen’de bulunan okul dünayda enerji ve mekanik alanlarında ilk 20’de yer alırken, hem lisans hem de master programları için tercih edebileceğiniz iyi bir okuldur.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT)

1825’te kurulan bu enstitü özellikle master ve doktora programlarıyla ön plana çıkmıştır. Daha çok doğa bilimleri, astronomi, fizik gibi konulara ağırlık veren okul sadece üniversite sıralaması olarak değil, mezunlarının dünyadaki yeri ile de dikkatleri üzerine çeken bir okul. 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.