Amerikan Aksanıyla İngilizce Konuşmanın En Etkili Yolları


İngilizce öğrenmeyi ilk kez ne zaman istediğinizi hayal edin. Okulda mı? Yoksa bunun sizin için bir zorunluluk olduğunu düşündüğünüz herhangi bir anda mı? Elbette böyle düşünenleriniz de vardır ancak çoğunluğun da düşündüğü gibi, bizce sizin gerçekten akıcı bir şekilde İngilizce konuşmayı istediğiniz an yabancı dizi ya da filmlerle tanıştığınız an. Oradaki oyuncuların aksanlarına, kelimeleri kullanış biçimlerine hayran olup, ‘’neden ben de tıpkı böyle konuşmayayım ki?’’ diye düşündünüz.

İngilizce öğrenmek uzun ve bir o kadar da yorucu bir süreç. Ancak hayallerinize ulaştığınız anda da elde ettiğiniz haz gerçekten inanılmaz. Bu içeriğimizde de sizlere Amerikan aksanıyla İngilizce konuşmanıza yardımcı olacak çeşitli aşamalar derledik. Tüm bunları yaptığınızda İngilizceyi bir Amerikalı gibi kullanmanız hiç de imkânsız değil.  

Amerikan aksanlı İngilizceye ayrıca değinmemizin sebebi ise her ne kadar İngiliz tonlamalar, kelime telaffuzları ve vurgular açısından İngiliz aksanından farklı olsa da aslında İngilizceyle yeni tanışan birinin bu aksanı diğerlerine göre daha rahat konuşabilmesi…  Aksan kavramından kast ettiğimiz şey ise, kelime telaffuzundan oldukça farklı ve görece daha kapsamlı bir kavram olması.

Amerikan aksanlarının özelliklerini keşfetmeye başlamadan önce, aksan ve telaffuzun aynı şeyler olduğunu anlamak önemlidir. Aksan, dil kurallarının kişilerin yaşadıkları yer ya da sosyal sınıflar tarafından belirlenmesiyle meydana getirilmesiyle oluşur ve bir sözcükteki harfler üzerindeki vurgu farklılıklarını ifade eder. Telaffuz ise daha ziyade bir dili sağlıklı bir biçimde konuşmak ile ilgilidir. Telaffuz, sözcüklerin iletişim kurulan kişi tarafından daha iyi anlaşılmaları için onların doğru söylenme şeklidir. Unutmayın ki, aksan farklılıkları bir dilin yanlış konuşulduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte bir kelimeyi yanlış bir biçimde telaffuz etmek, iletişimde yapılan bir hatadır.

Amerikan Aksanı Tarihçesi ve Aksanların Konuşulduğu Bölgeler

Tarihçesine bakıldığında şu anda kullanılan Amerikan aksanı, günümüzde kullanılan İngiliz aksanına göre çok daha eski. Kuzey Amerika bölgesinde kullanılan bu aksan çeşidi, Amerika Birleşik Devletlerine gelen çeşitli yerlerden gelen ilk yerleşimcilerin 1700’lü yıllarda konuştuğu özgün bir dil olarak kabul ediliyor. Ancak günümüz İngiliz aksanının aldığı yol ise tamamen farklı. İngiltere’de 19. Yüzyılda bölgenin elit zümresinin, kendilerini halktan farklılaştırmanın sonucunda geliştirdikleri aksan zamanla tüm İngiltere’ye yayılmış ve günümüzde aktif olarak kullanılmıştır. Fakat Amerikan aksanı da kendi içinde ufak da olsa çeşitli farklılıklar gösterir. İşte bazı bölgesel farklılıklarla ayrılan Amerikan aksanı çeşitleri ve bunların özellikleri:

 • Güney Aksanı

“Southern Drawl”  olarak tanımlanan sözcükleri uzatarak konuşma ya da “country accent” adıyla Türkçeleştirilen kırsal kesim aksanı, Amerikan aksanında Güney aksan kategorisinde kabul edilir. Bu aksan biçiminde cümleler genellikle daha kısa sözcüklerle kurulurken, yavaş bir biçimde konuşmak da oldukça önemlidir. Bu aksanı keşfetmek için kovboy tarzında filmler ya da diziler seyredebilir, Carrie Underwood, Tim McGraw gibi Amerikalı şarkıcıları dinleyebilirsiniz.

 • Orta – Batı Aksanı

Hepimizin bildiği genel Amerikan aksanı olarak tanımlanan aksan biçimi, Orta – Batı aksanıdır. Genellikle çeşitli eğlence programlarında, dizilerde, filmlerde sıklıkla duyduğumuz bu aksan biçimi, Amerika bölgesinin her yerinde anlaşılıp konuşabilir.  İngiliz aksanını Amerikan aksanından ayrılan temel özellik olan ‘’R’’ sesinin kullanılması, Orta – Batı aksanında belirgin bir biçimde karşımıza çıkmaktadır. Başta CNN olmak üzere çeşitli haber kanallarını takip edip, eğlence programlarını izleyerek bu aksan hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 • New England Aksanı

Aynı zamanda Boston aksanı olarak da tanımlanan New England aksanında, Orta – Batı aksanının aksine ‘’R’’ aksanı kullanılmaz. Bu aksanı öğrenmek için başta Family Guy, Spotlight ve Good Will Hunting olmak üzere bölgede geçen dizi ve filmlere göz atabilirsiniz.

 • New York City Aksanı

Diğer aksanlara göre kullanım alanı giderek az olan ve yerine Orta – Batı aksanının geçtiği bu aksan tipi, günümüzde pek de yaygın olarak kullanılmamaktadır. Yerel halkın bir kısmının ara ara kullandığı bu aksan tipinde de ‘’R’ sesi kullanılmamakta; aynı zamanda ‘’A’’ gibi sesli harfler de zaman zaman yuvarlanabilmektedir. Örneğin; New York City aksanında “father” sözcüğü “faw-thuh” ve “dog” sözcüğü de “daw-ug” gibi hallerle karşımıza çıkmaktadır. “Gangs of New York” ve “Goodfellas” gibi New York City’de geçen gangster filmlerinde ve Friends dizisindeki Joey karakterinde bu aksanın yansımalarına rastlayabilirsiniz.

 • Kanada Aksanı

Eğer yolunuz Kanada’ya düşecekse ya da bu bölgede dil eğitimi almak gibi bir planınıza varsa, Kanada’da Amerika Birleşik Devletlerinden daha farklı bir aksan kullanıldığını bilmeniz gerek. Kanada aksanı, Genel Amerikan olarak da bilinen Orta – Batı aksanına ağırlıklı olarak benzese de, birkaç ince ayrım sayesinde ayrılmaktadır. Ancak Amerikan aksanının en temel noktası olan ‘’R’’ sesi, Kanada aksanında da kullanılmaktadır. Kanada aksanı sıklıkla caught-cot olarak adlandırılan birleşimini kullanır, yani caught gibi “au” sesi içeren sözcükler ve kısa “o” sesi içeren cot gibi sözcükler aynı şekilde telaffuz edilmektedir.  Yine aynı aksanda bazen ünlü kaymaları da görülmektedir. Bunun en ünlü örneği de ‘’about’’ kelimesinde karşımıza çıkmaktadır. CTV gibi haber Kanada haber kanallarında bu aksanın en pürüzsüz örneklerine rastlayabilirsiniz.

Amerikan Aksanı ile İngiliz Aksanı Arasındaki Farklar

İngiliz ve Amerikan aksanı arasında net bir ayrım yapmak zor olsa da iki dil arasında en temel fark, kelimelerin vurgulanma biçimleridir. İngiltere’deki İngilizce konuşan birinin kelimeyi vurgulaması ile, Amerika’nın herhangi bir eyaletinde yaşayan birinin kelime vurguları çok farklıdır. Amerikan aksanında en temel fark, ‘’hard, winter’’ gibi günlük kelimelerde bile  ‘’R’’ harfini net bir şekilde söylenmesiyken, İngiliz aksanında ise ‘’R’’ harfinin vurgulanmamasıdır.

Bunun gibi bir diğer aksan farklılığı da Amerikan aksanında ‘’secretary, territory’’ gibi ikiden fazla heceli sözcüklerde, vurgulamayı kelimenin sonunda yapılmasıdır.  Aynı zamanda Amerikalılar çift ‘’t’’ harfinin olduğu ‘’better, butter, letter, matter’’ gibi kelimelerde ‘’T’’ sesini ‘’D’’ olarak çıkartırlar.

İngilizce öğrenirken hepimizin mutlaka duyduğu bir diğer aksan farklılığı ise, hem okulda hem de dizi ya da filmlerden sıkça aşina olduğumuz ‘’can’t’’ sözcüğünün söyleniş biçiminden kaynaklanmaktadır.  İngilizler bu kelimeyi vurgulu bir biçimde ’kant’’ diye söylerken; Amerika’da bu kelime ‘’kent’’ olarak ifade edilir.

Amerikan aksanını, İngiliz aksanından ayrılan diğer özellikler ise, Amerikan aksanında ‘’A’’ sesinin uzatılmadan söylenişinin olarak kullanılması ve Amerikan aksanında cümlelerin daha kısa bir biçimde kullanılmasıdır.

Amerikan Aksanı Öğrenmenin Yollarını Keşfedin

 1. Amerikan Aksanı için Video ve Ses Eğitimlerinden Faydalanın.

Amerikan aksanını öğrenmenin en etkili yolu, bu aksanı çokça dinlemek ve pratik yapmaktan geçiyor. Bu sebeple bu aksana ilgisi olan sizler, bu eğitimleri verebilecek birçok kaynaktan yararlanabilirsiniz. Başta YouTube olmak üzere Amerikan İngilizcesi öğretmeyi hedefleyen YouTube kanallarına da abone olabilirsiniz. Ancak dilediğiniz tarzda eğitim veren bir yer bulamadıysanız da sizler için güzeş bir önerimiz var!

Sizlere dilediğiniz aksanı öğrenmenize yardımcı olarak en önemli uygulamalardan biri ise Konuşarak Öğren sistemi. Size özel yabancı eğitmenlerle ile diyalog haline girebileceğiniz Konuşarak Öğren uygulamasında, eğitmenlerin hatalarınızı düzeltme konusunda sizlere yardımcı olması ile öğrenme süreciniz daha da kalıcı hale geliyor. Artık Amerikan aksanı öğrenmeniz kesinlikle bir hayal değil. Ayrıntılı bilgi için: www.konusarakogren.com

 1. İngilizcede Kullanılan Sesleri Öğrenin.

Her dilinde kendine özgü, farklı ses grupları vardır. Ortak sesler olsa da, dildeki farklı ses gruplarını öğrenmeniz sizi aksan konusunda bir adım ileriye taşıyacaktır. Aksan arasındaki farklılıkların bu ince ses farklılıkları nedeniyle olduğunu düşünürseniz, sesleri öğrenmenin ve bol bol pratik yapmanın önemini daha net kavrayacaksınız. Bu içeriği okuduktan sonra işe ilk önce Amerikan aksanında yer alan tüm sesli ve sessiz harflerin telaffuzlarını öğrenerek başlayın. Özellikle ‘’L’’ ve ‘’R’’ seslerinin kullanım ve seslendirilme biçimleri Amerikan aksanında büyük önem taşımakta ve bu sesler bazen birbirlerinin yerlerine dahi geçebilmektedir, aman dikkat! ☺

 1. İngilizce Cümleler Kurun ve Onların Telaffuzlarını İnceleyin.

Aksan öğrenmek başta olmak üzere, İngilizceye genel olarak hâkim olmak için yapabileceğiniz en önemli uygulama ise kendinizce cümleler kurup, onları telaffuz etmek. Aklınıza gelen cümlelerin İngilizce kuruluş biçimini ve telaffuzunu çalışırken, hem anlamını bilmediğiniz kelimeler öğrenecek, hem de bunların nasıl telaffuz edildiği konusunda da bilgi sahibi olacaksınız. Böyle yaparak, cümle kurma becerinizin gelişmesine de katkı sağlayacak ve farkı iletişim kurduğunuz her anda rahatlıkla gözlemleyeceksiniz. Bunları yaparken acele etmenize de hiç gerek yok! Gerekirse kelime kelime hatta ses ses çalışmalar yapın. Detaylı çalışmalarınız sizi biraz sıkıyor olsa da, aslında öğrenmeniz konusunda kalıcılığa da kapı aralayacak. Yavaş ama sağlıklı öğrenmek, üstünkörü bir taklitten çok daha iyidir! ☺

 1. Amerikan Yapımı Dizileri İzleyin.

İngilizce öğrenmenin en altın kurallarından birinin İngilizce dizi izlemek olduğunu artık biliyorsunuz. Peki, neden bu durumu Amerikan aksanı için de kullanmayalım? Pek çok Amerikan aksanı öğrenmek isteyenlerin tercihi, Amerikan dizilerini izlemekten yana. Hem eğlenmek hem de öğrenmeye kapı aralayan bu metotta çeşitli Amerikan aksanlarına maruz kalıyor olsanız da, ağırlıklı olarak Orta – Batı aksanının kullanıldığını da söylememiz mümkün. Aşağıda sizler için Amerikan aksanınızın gelişmesine yardımcı olacak Amerikan yapımı dizileri derledik, dilerseniz bu listeye göz atabilir ya da kendi kaynaklarınızı keşfetmeye çalışabilirsiniz. Dizileri izlerken söz konusu bölümleri, İngilizce altyazılı izlemeniz ise, dinlediğiniz kelimenin ne olduğunu size gösterecek ve kelimeyi farkında olmadan dahi öğrenmenize katkı sağlayacak.

 • The Simpsons:  The Simpsons dizisi, 1989 senesinden beri yayınlanan bir Amerikan klasiği olarak bilinir. Bölümleri dünyanın dört bir yanında yayılan dizi ve karakterleri o kadar ünlüdür ki, Amerikan kültürünün tüm dünyaya tanıtılması konusunda büyük bir rol oynamaktadır. Herkesin mutlaka bir bölüm de olsa izlediği dizi, Amerikan aksanını öğretme konusunda oldukça başarılıdır.
 • Friends: Bu dizi, aradan uzun yıllar geçmiş olsa da pek çok kişi tarafından hala çok seviliyor ve en güzel dizilerden biri kabul ediliyor. ABD’de yayınlanan en popüler eğlence dizilerinden biri olan Friends’in ünü zamanla tüm dünyaya yayılarak İngilizce öğrenmek isteyenlerin izlediği ilk dizilerden biri haline geldi. Manhattan’da yaşayan bir grup arkadaşın başından geçen olayları anlatan dizi, işlediği konular nedeniyle de hala güncel. Eğer amacınız Amerikalıların birbiriyle nasıl konuştuğunu görmek ve Amerikan aksanına aşina olmaksa, Friends dizisi sizin için biçilmiş kaftan.
 • Full House: Tıpkı Friends gibi komedi dizisi olarak kabul edilen Full House, kısa bölümlerden oluşması, günlük hayatın tüm sorunlarına yer vermesi ve karakterlerin her yaş aralığına mensup insanlardan oluşması nedeniyle İngilizce öğrenmek isteyen herkese önerebileceğimiz türden bir dizi.

 1. Amerikan Aksanını Rahatlıkla Dinleyeceğiniz Haber Kanallarını Takip Edin.

Amerikan aksanı öğrenmek isteyenler için önereceğimiz en etkili yollardan biri de, Amerika bölgesinde faaliyet gösteren haber programlarını takip etmesidir. Ağırlıklı olarak Orta – Batı Amerikan aksanının kullanıldığı bu haber kanallarını, İngilizcenin bu kolunu öğrenmek ve bir Amerikalı gibi İngilizce konuşmak isteyen herkes takip edebilir. Hangi kanalları takip etmeliyim ye düşünenlere ise üç adet haber kanalı önerimiz var. Sizler de dilerseniz bu kanalların aktif yayınlarını takip edebilir, dilerseniz İnternet aracılığıyla banttan yayınlarına ulaşabilirsiniz. CBS News, CNN ve Fox News haber kanallarında, sunucularının tamamına yakının Amerikan aksanı konuşması sizin çok işinize yarayacak. Ancak bahsettiğimiz diğer aksan kollarına da ilginiz varsa, o halde bölgelerin yerel haber kanallarını da takip edebilirsiniz.

 1. Kelimelerin Amerikan Aksandaki Okunuşlarına Yer Veren Sözlükleri Kullanın.

Sözlük kullanmanız gereken zamanlar sadece kelimenin anlamını bilmiyor olmanızla sınırlı olmamalı. Bazen bir kelimenin anlamını biliyor olsanız dahi, bunun Amerikan aksanındaki okunuşu hakkında kesin bir fikriniz olmayabilir. Eğer bazı kelimelerin veya seslerin Amerikan İngilizcesinde tam olarak nasıl telaffuz edildiğinden emin değilseniz, kelimelerin Amerikan aksanında nasıl okunduğunu gösteren çeşitli sözlükler yardımıyla doğru telaffuzu da öğrenebilirsiniz. Bunlar için çeşitli basılı sözlükler olduğu gibi, telefon üzerine indireceğiniz sesli sözlükler uygulamalarıyla çeşitli kelimelerin telaffuzu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 1. Amerikan Aksanını Öğrendiğiniz Kelimelerin Listesini Hazırlayın.

Telaffuzunda zorlandığınız çok sayıda İngilizce sözcük vardır olacaktır. Telaffuzuna ek olarak, bir kelimenin anlamını da yeni öğrenmiş olabilirsiniz. Bu durumda daha sonraları dönüp bakmak için karıştırdığınız veya telaffuzunda güçlük çektiğiniz sözcüklerin bir listesini yapmak fena fikir olmayacaktır. Böylece hem kelimenin anlamını hem de telaffuzunu tekrar tekrar inceleme fırsatınız söz konusu.  

 1. Çeşitli Cümleler / Metinler Okuyup Sesinizi Kaydedin.

En popüler İngilizce öğrenme metotlarından biri olan çeşitli cümleler seslendirip onları kaydetmek, Amerikan aksanınızın gelişmesine de katkı sağlayacak. İngilizce konuşma seviyenizi geliştirmeden Amerikan aksanınızı geliştirmeniz gerçekten çok zor. Bu sebeple, İngilizce konuşurken kendi sesinizi kaydetmeniz ve daha sonrasında bu kaydı dinlemeniz çok önemli. Böylece kendi hatanızı daha kolay fark edebilir ve telaffuzunuzu anadili Amerikan İngilizcesi olanlarla karşılaştırabilirsiniz.

 1. Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi Arasında Farklılık Gösteren Kelimeleri Öğrenin.

İngilizcede bazı kelimelerin tek bir şekilde ifade edildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesinde aynı kelimeler farklı şekillerde ifade edilebiliyor. Bu kelimeleri öğrenmek de aksan konusunda sizin işinize yarayacak. İşte sizler için bu ayrımın en bilinen birkaç örneği:

Sonbahar

Amerikan İngilizcesi: Fall

İngiliz İngilizcesi: Autumn

Kurabiye

Amerikan İngilizcesi: Cookie

İngiliz İngilizcesi: Biscuit

Patates Kızartması

Amerikan İngilizcesi: French Fries

İngiliz İngilizcesi: Chips

Cep Telefonu

Amerikan İngilizcesi: Cell Phone

İngiliz İngilizcesi: Mobile Phone

Apartman Dairesi

Amerikan İngilizcesi: Apartment

İngiliz İngilizcesi: Flat

 1. Araştırmaktan ve Çabalamaktan Vazgeçmeyin!

Eğer Amerikan aksanına sahip olmak istiyorsanız, ne yazık ki bu işin herhangi bir kestirme yolu yok. Bu nedenle yeni kelimeler ve onların telaffuz biçimlerini öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Sizlere yukarıda vermiş olduğumuz tüm bu adımları sıklıkla ve pes etmeden uygulayın. Farkı net bir biçimde hissedeceksiniz. Yapmanız gereken tek şey biraz çaba ve sabretmek! Bunu unutmadan yola devam ettiğiniz takdirde her şeyin çok güzel olacağını göreceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar