Amerikan İngilizcesi Nasıl Öğrenilir: Amerikan İngilizcesi Aksanı


Amerikan İngilizcesi Aksanları Farkı

Amerikan İngilizcesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin 18. yüzyılda bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte zaman içinde ortaya çıktı ve İngiltere’de konuşulan İngilizce ile, bazı konularda ayrıştı. Dünyada İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi, ayrı ayrı kabul gören ve istisnai noktalar dışında tüm dil ve kelime kuralları bakımından aynı özellikleri gösterir.

Bu farklılığın da dışında, 320 milyonun üzerinde insanın yaşadığı ABD’de konuşulan İngilizce için de aksan farklılıkları söz konusu. Amerikan İngilizcesi aksanları bölgelere, kültürel farklılıklara göre farklılık göstermekte.

Amerikan İngilizcesi Aksanları

Amerikan İngilizcesinde Arizona’dan başlayıp Texas aksanı, Iowa’ya uzanan onlarca farklı yerleşim biriminde farklı tonlar, farklı vurgular sizi bekliyor. Konuşarak Öğren Youtube kanalında, Amerikan İngilizcesindeki farklılıkları bir video listesinde sizlerle paylaştık.

Amerikan İngilizcesi, kendi içindeki farklılıkları ile oldukça çok yönlü ve dolu bir dil. Bunu video listemizdeki videolara bakarak görebilirsiniz. Netice olarak genel İngilizce kuralları her yer ve herkes için geçerlidir, ancak bu tarz farklılıklar da, dilin canlı ve keyifli yapısını ortaya koyuyor.

Amerikan İngilizcesinin telaffuz farklılıkları dışında, aynı zamanda farklı kelime yazımları ve ifadeleri de karşımıza çıkıyor.

Amerikan ve İngiliz İngilizcesinde farklı olan kelimeler

Birbirinden binlerce kilometre uzaktaki iki farklı ülke, iki farklı kıtada zaman içinde kültürel farklardan ötürü ortaya çıkan kullanım farklılıklarını normal karşılamak gerekiyor. Şimdi bu iki farklı aksan için, yazımı ve telaffuzu farklı olan kelimelere bakalım.

Patates kızartmasına İngilizler chips derken, Amerikanlar French fries demekte.

Patates cipsine İngilizler crisps derken, Amerikanlar potato chips demekte.

Yemek konusundaki farklar kendini renkler konusunda da gösteriyor.

İngiliz İngilizcesinde colour olan renk ifadesi, Amerikan İngilizcesinde color.

İngiltere’de “theatre” olan tiyatro ifadesi, Amerikada theater.

Gri rengi İngiltere’de “grey” iken, Amerikada “gray” olarak ifade ediliyor.

Kelime farklılıklarındaki örnekler uzatılabilir… Ancak temel olarak aksan farklılıklarının ve kelime farklılıklarından ziyade, İngilizcenin tüm farklı kullanım ve aksanlarının aynı kurallar çerçevesinde olduğunu söylemeliyiz.

Amerikan İngilizcesi Öğrenme

Amerikada konuşulan farklı aksandaki İngilizce yapılarını izlerken, akıcı bir şekilde konuşulan İngilizceyi yeteri kadar anladığınızı düşünüyor musunuz? Eğer yanıtınız evet değilse, Amerikan İngilizcesi konuşan, anadili İngilizce olan eğitmenler aracılığı ile İngilizce öğrenebileceğiniz Konuşarak Öğren modelini sizlere öneriyoruz.

Peki nasıl?

Her gün sadece 10, 20 dakika gibi kısa zaman dilimleri ayırarak,

İş, okul ya da sosyal yaşantınızdan zaman anlamında taviz vermeden,

Her seviye için farklı programlarla,

Akıllı telefon ya da bilgisayardan, Skype gibi pratik programlar aracılığı ile siz de İngilizce öğrenebilirsiniz!

Üstelik, denemesi ücretsiz. Hemen www.konusarakogren.com anasayfasındaki formu doldurun, hemen size ulaşalım!

Son Yazılar