Ana Dil Seviyesine Yeni Yerleşmiş Sıkça Kullanılan İngilizce Kelimeler


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Son günlerde konuşurken kurduğumuz diyaloglar, içerisinde birçok İngilizce kelime barındırıyor. Öyle ki, bu kelimeler artık İngilizce gibi değil de kendi dilimizdenmiş gibi kullanmaya başladık. Cümle içerisinde tıpkı Türkçe kelimeler gibi serpiştirdiğimiz bu kelimeler aslında Türkçede tam bir karşılıkları olmadıkları veya aynı anlamı vermedikleri için dilimize yerleşmiş bir haldeler. Bu yazımızda ana dil seviyesine yeni yerleşmiş sıkça kullanılan İngilizce kelimeler konusunu ele aldık. Keyifli okumalar dileriz.

Home Office

Özellikle de pandemi döneminde sıklıkla kullandığımız “home office” kelimesi evden çalışma durumlarında kullanılmaktadır. 

Mansplain

Mansplaining kelimesi, İngilizcede man ve explaining kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Bir erkeğin bir kadını küçümseyerek ona bir şeyler anlatması durumuna verilen bir isimdir. 

Freegan – Freeganism

İngilizcede “free” kelimesi özgür; “vegan” kelimesi de hayvansal ürün yemeyen ve tüketmeyen anlamına gelmektedir. İkisinin birleşimi olan bu kelime ise israfa karşı olan veganlar için kullanılmaktadır. Freegan olan insanlar geri dönüşüme önem verirken aynı zamanda da çöpe gıda atılmaması için çaba göstermektedirler. Türkçede bu kelimeler aynen oldukları gibi freegan ve freeganizm olarak kullanılmaktadır.

Meh

“Meh” kelimesi bir şeylerin idare eder durumda olduğunu belirtmek için kullanılır. Örneğin; “Yeni çantanı beğendin mi?” sorusuna gelen cevap “Meh” kelimesi ise, çanta idare eder gibi bir anlam ortaya çıkar. Meh, Simpsons isimli dizi sayesinde günlük kullanılabilen bir kelime haline getirilmiştir.

Ghost- Ghostlamak

Ghost kelimesi İngilizcede “hayalet” anlamına gelmektedir. “Ghosting, ghostlamak” ise mesajlaşılan kişinin bir anda ortadan kaybolması gibi bir anlam taşıyor. Bu anlamına ek olarak, Twitch gibi oyun oynarken yayın açılan sitelerde oyuncu ile eş zamanlı oyuna girip oyunu bozan kişiler için de kullanılmaktadır.

Webisode

İngilizcede “episode” kelimesi dizi bölümü anlamına gelmektedir. Netflix, Amazon Prime, HBO gibi internet televizyonculuğu yapan web sitelerde olan bölümlere ise “webisode” denmektedir. Günlük konuşmalarımızda da artık bu kelimeyi sıkça kullanıyoruz.

“Sex Education’un yeni webisodeunu izledin mi?”

Amazon Prime, Netflix gibi web siteler İngilizcenizi geliştirmenizde oldukça faydalı araçlardır. Bu nedenle sizlere İngilizcenizi Geliştirecek 5 Netflix Belgeseli adlı içeriğimize bakmanızı da tavsiye ederiz.

Binge Eating- Binge Watching

“Binge” kelimesi bir şeyin aşırı derecede yapıldığı süre anlamına gelir.  Tıkınırcasına yemek “binge eating”; “binge watching” ise bir şeyi duraksamadan izlemek anlamını taşır. Türkçede tam karşılığı olmadığından bu kelimeleri aynen oldukları gibi diyaloglarımızda kullanmaktayız.

Photobomb

Birilerinin fotoğraf çekilme sırasında arka planda gerçekleşen ve o fotoğrafı komik kılan olaylar için kullanılmaktadır. Son zamanlarda sıkça kullanılması sebebiyle “photobomb” kelimesi, sıkça kullanılan İngilizce kelimeler listesinde yer alıyor diyebiliriz.

Ana Dil Seviyesine Yeni Yerleşmiş Sıkça Kullanılan İngilizce Kelimeler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Neden bu kelimelerin Türkçe karşılıklarını kullanmıyoruz da bu kelimeleri İngilizce bir şekilde kullanıyoruz?

Her ne kadar bazı kelimelerin tam karşılığı bulunsa da bazı İngilizce kelimelerin Türkçede tam karşılıkları bulunmamaktadır. Örneğin selfie kelimesini ele alalım. Selfie kelimesi 2016 yılında tüm dünyada bu şekilde kullanılmaya başladı. Sonrasında Türkçe olarak bu kelime için “öz çekim” denmesi gerektiği söylendi. Fakat hala biz “selfie” diye kullanmaya devam ediyoruz. Çünkü söylenmesi çok daha kolay ve dile çabuk bir şekilde yerleşti.

Bu kelimeleri kullanmak yerine onlara kullanabileceğimiz alternatif karşılıklar bulunamaz mı?

Elbette bulunabilir. Ama bir önceki soruda da dediğimiz gibi bazı kelimelerin tam anlamını vermek kolay değildir. “Meh” kelimesi bu duruma istisna sayılabilir, meh yerine eh işte denilebilir. Ama “mansplain” kelimesi için uzunca Türkçe bir açıklama yapmak gerekmektedir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.