As Soon As Kullanımı


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

As soon as kalıbı, İngilizcede cümle ortasında ve cümle başında kullanılabilen as … as kalıplarından bir tanesidir. Birbirinden ayrı iki cümleyi birleştirmeye yarayan bir conjunction, yani bağlaçtır. Cümleye “…-er …-emez” anlamı katar. Yani, “gider gitmez, olur olmaz, yapar yapmaz, varır varmaz” gibi ifadeleri belirtmek için as soon as kalıbı kullanılır.

As soon as kalıbının bilinen en yaygın kullanımı as soon as possible ifadesidir. Bu ifade “mümkün olduğunca çabuk, olabildiğince erken” anlamına gelir. As soon as ifadesinin anlamını bu kalıptan kolayca hatırlayabilirsiniz. Şimdi gelelin, as soon as bağlacının kullanım örneklerine bakalım.

As Soon As Present Tense Kullanımı

Present Tense için as soon as kalıbımız çok basit.

Present Tense + As Soon As + Present Tense

Veya;

As Soon As + Present Tense + Present Tense

Birkaç örnekle konuyu biraz daha açalım:

[table id=769 /]

As soon as kalıbı elbette yalnızca present tense ile kullanılmaz.

As Soon As Future Tense Kullanımı

Gelecek zaman için as soon as kullanımından hemen sonra “will” yardımcı fiili kullanılamaz.

As soon as ile yalnızca present tense (şimdiki zaman) ve past tense (geçmiş zaman) kullanılır!

Örneğin:

[table id=770 /]

As Soon As Present Perfect Tense Kullanımı

As soon as kalıbının present perfect tense ile kullanımı, future tense kullanımı ile aynı anlamı verir.

Yani;

[table id=771 /]

As Soon As Past Simple Tense Kullanımı

Tıpkı diğer zamanlarda olduğu gibi, geçmiş zamandaki bir durumdan bahsederken as soon as kalıbını simple past tense ile kullanıyoruz. Örneklerle devam edelim;

[table id=772 /]

As Sooon As Past Perfect Tense Kullanımı

Past perfect tense ile kullanılan as soon as kalıbı, past simple tense ile aynı anlamı taşır. Ancak tek farkının Türkçedeki “-miş’li geçmiş zamana” karşılık geldiğini söyleyebiliriz. Birkaç örnekle pekiştirelim;

[table id=773 /]

As Soon As ile Olumsuz Cümle Kurma

As soon as kalıbı ile olumsuz cümle kurarken tıpkı düz cümlede uyguladığımız kuralları uyguluyoruz. Örneklerle görelim;

[table id=776 /]

As Soon As ile Soru Cümlesi Kurma

As soon as ile soru cümlesi kurarken, normal soru cümlesinde kullandığımız kuralları uyguluyoruz. Örneklerle bakalım;

[table id=775 /]

As Soon As Kullanımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

As Soon As Hangi Tense ile Kullanılır?

Yazının başından bu yana konu başlıkları ile bahsettiğimiz gibi as soon as bağlacını present tense (şimdiki zaman), future tense (gelecek zaman), past simple tense (geçmiş zaman) ve past perfect tense (-miş’li geçmiş zaman) ile kullanabiliriz. Özetleyecek olursak gelecek zaman için kullanılan as soon as kalıbından sonra “will” kullanamayız. Present perfect tense ile kurulan as soon as cümlesi, future tense ile aynı anlamı taşır. Past perfect tense ile kurulan as soon as cümlesi, past simple tense ile aynı anlamı taşır.

As Soon As Kalıbından Sonra Hangi Zaman Gelir?

“As soon as’den sonra hangi zaman gelir?” sorusunun cevabı için as soon as konu anlatımını okumanız konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Ama yine özetleyecek olursak, as soon as’den sonra present tense, past tense ve past perfect tense kullanabiliriz. Ancak as soon as’den sonra future tense kullanamayız.

As Soon As Kullanımı Konuşarak Öğren ile Çok Daha Kolay!

Konuşarak Öğren, İngilizce dil öğreniminin her alanında olduğu gibi as soon as kullanımı konusunda da en hızlı ve en doğru bilgiye ulaşmanızı sağlar. Konuşarak Öğren’in deneyimli eğitmenleri ve size özel olarak hazırlanan ders programları ile yalnızca ihtiyacınız olan konularda, ihtiyacınız kadar destek alabilirsiniz. Birebir eğitmenlerimizle yapacağınız dersler sayesinde hem konular üzerine bilginizi pekiştirebilir hem de yapacağınız konuşma pratiği ile İngilizce bilginizi çok yönlü bir biçimle ilerletebilirsiniz. Ders programları size özel olarak hazırlandığı için günlük hayatınızı derslerinize göre düzenlemeniz gerekmez. Bu da mesai saatleriniz, okulunuz veya günlük hayatınızdan kalan zamanı yabancı dilinizi geliştirmek için verimli bir şekilde kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Hemen şimdi üye olun, as soon as kullanımı da dahil olmak üzere İngilizcenin herhangi bir konusu sizin için kabus olmaktan çıksın!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.