Avrupa’da İngilizce Tıp Eğitimi


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Tıp fakülteleri hemen hemen her ülkede rağbet gören yegane kurumlardır. Fakat bu demek değil ki, herkes rahatlıkla yurtdışında tıp okuyabilecek. Evet, biliyoruz, millet olarak uzun süre doktorlar dizisine maruz kaldık ve hepimiz kendimizi bir süre cerrah sandık. Fakat gelin gerçeklerden bahsedelim. 

Bu yola baş koyan herkes, azimle çalışarak ve çabalayarak kazanmıştır ve Avrupa’da tıp eğitimi almak da bu hedeflerden biri olabilir. Biz de bu noktada size destek veriyoruz. 

Normal şartlar altında, Avrupa’da yer alan tıp fakülteleri ana dilde eğitim vermek istiyor ve haliyle kendi dillerinde eğitim veriyor. Bunun birden fazla sebebi olabilir elbette fakat en önemli sebepleri yetkin ve etkili bir eğitim verme ve iyi hekimi ülkede tutma çabası olabilir. 

Fakat yine de bazı üniversiteler uluslararası bir vizyon belirliyorlar ve yabancı öğrencileri de bünyesine alabilmek için İngilizce eğitim verebiliyor. Burada unutmamanız gereken nokta, eğer eğitim almak istediğiniz ülkenin ana diline çok hakimseniz elbette burada o dille eğitim almanız mantıklı olandır. Fakat örneğin Almanya’da tıp eğitimi almak istiyorsunuz ve Almancanıza o kadar da güvenmiyorsunuz, sonradan ilerletirim diye düşündüğünüz için de okula kısıtlı Almancanızla kayıt oluyorsunuz. Aman dikkat! Bu durumda sizi bekleyen birden fazla savaş var. Tıp eğitiminin ne kadar zorlayıcı olduğunu bilmeyen yoktur. Kaldı ki bu eğitimin zorlayıcılığının yanında bir de yeni bir dile adapte olma çabası sizi çileden çıkarabilir. Buna engel olmak için de çoğu öğrenci yurt dışında okuyacaksa da eğitimini İngilizce almaktan yana. 

İngilizce tıp eğitiminde göze çarpan bölgeler; orta Avrupa ülkeleri, doğu Avrupa ülkeleri, bazı batı Avrupa ülkeleri ve elbette İngiltere. 

Ülke bazında incelediğimizde ise, İspanya’da az olmakla beraber bazı üniversiteler İngilizce tıp eğitimi vermekteler. Bunun dışında yine sınırlı sayıda İtalyan üniversitesi (devlet ya da özel), Hollanda’da bulunan bazı okullar, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan gibi ülkelerin de uluslararası standartları yakalayabilmiş üniversiteleri İngilizce tıp eğitimi vermekteler. 

Burada özellikle doğu Avrupa ülkeleri, ekonomik de olması sebebiyle çok sayıda yabancı öğrenci barındırmakta ve bu yüzden de İngilizce eğitim vermeleri kaçınılmaz hale gelmektedir. 

Denklik

Genel kanı insanların Türkiye’de tıp fakültesi okumak için yeterli düzeye sahip olmadığı için Avrupa’daki tıp fakültelerini tercih ettiği yönünde. Bunu söylemek, üniversitelerin sıralamasını düşündüğümüzde oldukça büyük bir hata olur. Üniversite sıralamasından kastımız ise,  QS, Times Higher Education ya da Leiden University Ranking benzeri dünyada kabul görmüş güvenilir üniversite sıralama birimleri. Buralardan başvuracağınız üniversitenin ilk 1000’de olup olmadığını kontrol edebilirsiniz ve hatta etmelisiniz. Zira kontrol ettiğinizde göreceksiniz ki, Çek Cumhuriyeti’nde tıp okuyan burun kıvırdığınız arkadaşınızın üniversitesi, sıralamada Türkiye’deki tüm üniversitelerin daha üzerinde. Bu sebeple bu şekilde bir ayrım yanlış olacaktır. 

Ne yazık ki ülkemizdeki üniversitelerden sadece 4 tıp fakültesi bu listede yer alıyor ve onlar da sadece ilk 300’e dahil olabilmiş okullar; Hacettepe Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Koç Üniversitesi bunlardan bazıları. Kabul edersiniz ki bu okullar Türkiye’nin en iyi okulları sayıldığında akla gelen ilk üniversitelerden. Genel anlamda listelere giren ise toplamda sadece 9 üniversite var. Hal böyle olunca yurtdışında tıp eğitimi almak isteyen öğrenci sayısı da artmış oluyor. 

Denklik konusuna gelince, ülkemizde YÖK, yurtdışında üniversite okuyanların listelerde yayınlanan ilk 1000’e girmiş olan okullarda okumuş olmasını istiyor. Bu yüzden YÖK’ün kabul ettiği okullar listesini incelemenizde fayda var. Bunu yapmadığınız takdirde, yani listede olmayan bir okuldan mezun olup, Türkiye’de çalışmak için döndüğünüzde burada diplomanızın hiçbir geçerliliği olmayabilir ve hala lise mezunu sayılabilirsiniz! Düşüncesi bile korkunç değil mi?

Bu listede yer alan üniversitelerden birine gittiniz, mezun oldunuz ve Türkiye’de çalışmak için döndünüz. Bitti mi? Elbette bitmedi. Buraya döndüğünüzde, Seviye Tespit Sınavı denen bir sınava girmeniz bekleniyor. Yani Cambridge’ten de mezun olsanız, geri geldiğinizde sizi kırmızı halılarla karşılamıyorlar ve bu sınavdan geçerli puan alıp transkriptinizin denkleşmesini istiyorlar. Bitti mi? Asla. Sonrasında bir de tıpta uzmanlık sınavı yani TUS’a girmeniz gerekiyor. Tıpta uzmanlık sınavında ise sizi yeni bir sürpriz bekliyor olacak. Türkiye’deki herhangi bir üniversitede tıp fakültesi okumuş biri, sizden %5 puan daha avantajlı olacak ve tercihlerinde de bu avantaj söz konusu olacak. Yani siz ilk 50’deki bir üniversiteden mezun olsanız dahi, ülkenize döndüğünüzde ilk 1000’e dahi girememiş bir üniversiteden mezun olmuş birileri her zaman olacak ve bu kişiler sizin bir adım önünüzde olacak. 

Fakat alacağınız eğitimin kalitesi tüm bunlara değer diye düşünüyorsanız haklısınız, çünkü bu mesleğe ve alana gönül verdiyseniz unutamayacağınız bir donanımla mezun olmak sizin için her şeye değer hale gelecek. İtalya ya da Hollanda’daki üniversitelerin hemen hemen hepsi ilk 500 içerisinde yer aldığı için yurt dışında İngilizce tıp eğitimi almak için üniversite seçerken zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz. 

Avrupa’da  Tıp Eğitimi Ne Kadara Mal Olur?

Elbette net bir rakam vermek çok mümkün değil çünkü gittiğiniz okulun kalitesi, statüsü ya da bulunduğu şehir ya da ülkenin yaşam maliyetleri belirleyici rol oynar. Tabii okulun özel mi devlet mi olduğu da önemli. Örnek verecek olursak, İtalya’daki bir devlet üniversitesi yıllık 1200 Euro ücret talep ederken, aynı ülkede bir başka üniversite yıllık 4 bin Euro talep edebilmektedir. Diğer Avrupa ülkelerinde de benzer rakamlar söz konusudur. Ama özel üniversitelerden bahsedeceksek bu rakamlar doğal olarak oldukça artmaktadır. Yıllık 10 bin ya da 12 bin gibi rakamlara ulaşılmaktadır. 

İngiltere de Avrupa’da İngilizce tıp eğitimi almak için en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Fakat tercih edeceklerin unuttuğu nokta İngiltere’de özel üniversite kavramı olmadığı, Sterlin geçerli olduğu ve bu yüzden ücretlerin çok daha yüksek rakamlara mal olabileceği. Ne yazık ki Türk lirasının değeri sterlinle kıyaslandığında oldukça düşük ve bu yüzden de normal şartlarda zaten pahalı olan tıp fakülteleri İngiltere’de size daha pahalıya mal oluyor. 

İngiltere’de en uygun fiyatlı diyebileceğimiz okullar, yaklaşık 20 bin sterlinden başlıyor ve bu okullar arasında en düşük fiyatlı olanları diyebiliriz. 

Avrupa’da İngilizce Tıp Eğitimi İçin Girilecek Sınavlar

Türkiye’de herhangi bir tıp fakültesine girebilmenin tek koşulu hemen hemen her yıl ismi değişen üniversite sınavı iken, Avrupa ülkelerinde durum böyle değil. Hem her ülkenin farklı kabul uygulamaları var hem de aynı ülke içinde farklı okulların da farklı sınavları mevcut. Hal böyle olunca, Avrupa’daki üniversitelere İngilizce tıp eğitimi almak için başvuracak adayların da haliyle kafası karışıyor. 

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, Türkiye’den aldığınız lise diplomanızda Avrupa’daki bir üniversiteye başvurmanız mümkün değil. Çünkü diğer üniversiteler size Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen diplomayı geçerli saymıyor ve uluslararası geçerliliği olan sınavlardan almış olduğunuz puanlara istinaden sizi test ediyor. Bu sınavlardan bazılarını sizler için derledik.

SAT Sınavları:

Açılımı Scholastic Aptitude Test yani Eğitim Yetenek Testi olan bu sınavın amacı, yurt dışındaki üniversitelere başvurmak isteyen öğrencilerin yeterliliğini tespit etmektir. Başvurmadan önce mutlaka başvuracağınız okulun SAT sınavını geçerli kabul edip etmediğini öğrenmenizi öneririz. 

Sınava lise son sınıf öğrencileri ya da lise mezunları başvuruyor ve İngilizce seviyenizin en az Upper-Intermediate olması bekleniyor. 

Sınavda yanlışlar doğruları götürmüyor fakat hemen heyecanlanmayın çünkü çok da kolay geçilebilen bir sınav olduğunu söyleyemeyiz. Öncelikle göze çarpan uzun paragraflar. Bu her konu testi için geçerli ve paragraflar genellikle grafikler de barındırıyor. Yurt dışında üniversite okumak isteyen Türk öğrencilerde olduğu gibi, Türkiye’de üniversite okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin de girmesi gerektiğini söylemeliyiz. 

Sınav dört şık barındıran çoktan seçmeli sorulardan oluşuyor. SAT sınavları, her biri ayrı sınav gibi değerlendirilmek üzere, SAT Reasoning Test ve SAT Subject Test şeklinde ikiye ayrılıyor. 

 • Reasoning Test

Üç aşamadan oluşuyor;

 • Matematik-Geometri
 • Okuma-Anlama
 • Analitik Yazma-Dil Bilgisi

Reasoning Test 3 saat 45 dakika sürüyor. 

 • Subject Test

Subject Test, SAT sınavının ikinci oturumudur ve öğrencilerin ilgili oldukları alanlarda bilgilerini ölçmeye dayanır. Toplamda beş bölümden oluşur ve her bölüm için birer saat cevaplama süresi verilir. Bu alanlar;

 • İngilizce
 • Tarih
 • Matematik
 • Fen Bilimleri
 • Dil Konuları şeklindedir. 

SAT sınavı, bir yıl içerisinde ABD’de 7, diğer ülkelerde ise 6 defa düzenlenir ve tarihleri her yıl internet üzerinden ilan edilir. Türkiye’de ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin ve Erzurum’da başvuru merkezleri bulunur. Fakat dilerseniz online olarak da başvurabilirsiniz. 

ACT Sınavı:

Özellikle Amerikan üniversitelerine başvururken kullanılan ACT sınavı, bugün SAT ile yarışır hale gelmiştir ve açılımı “American College Testing” dir. 

Bütün okullar tarafından talep edilmese de ACT sonuç belgesine sahip olmanız sizi her zaman bir adım öne geçirecektir. Çoğu okul, üniversiteye başvuracak adayın yeterliliğini daha net analiz edebilmek için hem SAT hem de ACT sonuçlarını kabul edebilmektedir, yani her iki sınavdan birine girmiş olmanız yeterli olabilir. Fakat başta da dediğimiz gibi başvuracağınız okulun asıl talep ettiği sınavı bilmenizde fayda var. Aynı zamanda SAT ve ACT arasındaki farkları incelemenizi de öneririz. Okullar genel anlamda bu iki sınavı da kabul edebiliyor fakat aralarında küçük de olsa farklar mevcut. 

ACT sınavı 5 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler;

 • İngilizce
 • Fen Bilimleri (Daha çok mantık ağırlıklı ve odaklı)
 • Matematik
 • Yazma
 • Okuma

Yazma testi için 2 ile 12 arasında bir puan alabilirken, diğer testler için 1 ile 36 arasında bir puan alabilirsiniz ve ACT sınavında puan değerlendirmesi bu şekilde yapılır. 

ACT sınavına istediğiniz kadar katılabilirsiniz, bunda bir sınır bulunmamakta ve girdiğiniz sınavlar içinde en yüksek skoru aldığınız sınavın puanını kullanabilirsiniz. Fakat ACT sınavının, SAT sınavına göre dezavantajı, farklı konulardaki en yüksek skorlarınızı birleştiremiyor oluşunuz. Şöyle ki, örneğin SAT sınavına iki kez girdiniz ve ilkinde Matematikten ikincisinde ise İngilizceden daha yüksek puan aldınız. Bu iki farklı skoru birleştirerek üniversite başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Fakat ACT sınavında bu durum söz konusu değil yani test bir bütün olarak ele alınıyor ve testin tamamından aldığınız puan geçerli oluyor. 

ACT sınav ücreti 40 dolar civarında ve internet üzerinden sınava kayıt yaptırarak, bulunduğunuz bölgeye göre sınav yerlerini inceleyebiliyorsunuz. Sınav sonuçları ortalama 8 hafta sonra açıklanmaktadır. 

AP Sınavı:

Kolej veya devlet okulunda lise son sınıfta okuyan ya da liseden mezun olmuş öğrencilerin, yurt dışında İngilizce tıp eğitimi almak için girebileceği bir başka sınavdır. Açılımı “Advanced Placement” şeklindedir ve pek çok okulda da geçerlidir. 

En büyük avantajlarından birisi, AP sınavlarında başarı gösteren bir öğrencinin, üniversitede o derslerden muaf sayılabiliyor olmasıdır. Bu durum da üniversitede çift anadal yapmak isteyen öğrencilere avantaj sağlamaktadır. 

Sınavın soruları hem üniversite profesörleri hem de lise AP öğretmenleri tarafından hazırlanmaktadır. Sınavda iki bölüm yer almaktadır.

İlk bölüm; çoktan seçmeli ve kısa cevaplı sorulardan oluşur. 

İkinci bölüm ise, öğrencilerin anlama, yorumlama ve iletme seviyelerini ölçen ve kompozisyon sorularını barındıran kompozisyon sınavı şeklindedir.

AP sınavı genellikle mayıs ayında olmak üzere yılda bir kez uygulanır ve bu yüzden iyi takip edilmesi gerekebilir.

Puanlamaya gelince ise öğrenciler 1 ile 5 arasında bir puan alırlar ve bu puan kurul tarafından değerlendirilerek, sınavın yapıldığı yılın temmuz ayı içerisinde öğrencilerin adreslerine ve okullara yollanır. 

IB (International Baccalaureate) Programı:

(IB) Programı, aslen 16 ile 19 yaş arasındaki öğrenciler için hazırlanmış ve üniversite öncesinde 2 yıl süren, oldukça geniş kapsamlı bir programdır.  Bu programı bitirebilen lise öğrencileri, bitirme sınavlarında başarılı olmaları halinde uluslararası alanda geçerli olan IB diplomasına sahip olabilirler. Ülkemizde ise bu program MEB gereklilikleri de dikkate alınarak hazırlanmıştır. 

IB’nin Ders programında ise öğrenci altı grubun her birinden bir ders seçmek zorundadır. Her grup için öğrenciye seçenekler sunulur. Türkiye’de anadil ve sosyal bilimler dersleri Türkçe, diğer tüm dersler ise İngilizce olarak uygulanmaktadır. Bu yüzden İngilizce seviyesi de oldukça önemlidir. 

Bahsettiğimiz gruplar ve alt dersleri aşağıdaki gibidir;

 • Grup 1: Dil A1- Burada öğrencinin ana dilinde edebiyat ve dil bilgisi çalışmaları yapılır.  
 • Grup 2: Dil A2- A2 diye bahsedilen grup ise öğrencinin ikinci bir dilde kendini yetkin hissetmesi sonucu bu dilde aldığı edebiyat ve dil derslerini bünyesinde barındırıyor. 
 • Grup 3: Bireyler ve Toplumlar: İşletme ve Yönetim, Ekonomi, ITGS, Felsefe ve Psikoloji.
 • Grup 4: Doğa Bilimleri: Biyoloji, Kimya, Fizik.
 • Grup 5: Matematik: Matematik (İleri Düzey), Matematiksel Yöntemler (Standart Düzey).
 • Grup 6: Seçmeliler: İlk beş gruptan herhangi bir dersi seçebilen öğrenciler, aynı zamanda okul müfredat programına istinaden onay almış olan herhangi bir seçmeli ders de seçebilirler.

Üniversiteye Geçerken IB Diploması Ne İşe Yarar?

Bu noktada size yurt dışında tıp okumanın kapılarının açıldığı kısımdayız sevgili okur. Zira eğer başvuracağınız üniversite IB diploması koşulu sunuyorsa, siz diğer tüm adayları geride bıraktınız demektir. Fakat başvuracağınız okulu iyi araştırmanızda fayda var çünkü talep edilen not ortalaması değişebilmekte ve bu tip okullarda direkt olarak 1. sınıfa başlayabilmek için en az 32 puan kazanma şartı bulunmaktadır. Tabii bu ortalama da okullara göre farklılık gösterebilmektedir. Dünya standartlarının üzerinde, üniversite sıralamalarında ilk 50’de olan üniversiteler, IB notu olarak 38 talep etmektedirler. 

Size yukarıda bahsettiğimiz geçerlilik sınav ve belgeleri sadece yurt dışındaki bir üniversiteye, herhangi bir bölüm için kabul şartı olan sınav ve belgeler. Siz tıp fakültesine başvuracağınız için, bunun için de bazı sınavlar zorunlu tutulmakta. Bu sınavlar da okul ve ülkelere göre farklılık göstereceği için size fikir vermesi adına birkaç örnek derledik. 

UCAT Sınavı: 

“Üniversite Klinik Yetenek Sınavı” nın İngilizce kısaltması olan UCAT (University Clinical Aptitude Test), İngiltere’de tıp fakültesi okumak için girmeniz ve geçerli puan almanız gereken bir sınavdır. 

 • Kişinin bilişsel yeteneklerini, 21. yüzyıl becerilerini kullanıp kullanamamasını, eleştirel düşünceyi kullanıp kullanamamasını ya da mantıksal akıl yürütmesini test eden online bir sınavdır. Sınav, dört akıl yürütme ve bir durumsal değerlendirme testinden oluşur. 
 • Sözel düşünme / Akıl yürütme: Bu aşama 21 dakika sürüyor ve 11 paragraf ile 44 sorudan oluşur. Sözel bilgilerle ilgili öğrencinin mantık yürütme yeteneğini değerlendirir. 
 • Karar verme: Matematiksel işlemlerin sorulduğu bölümdür. Öğrencinin ilişkileri anlama, yargıda bulunma ve uygun olan cevapta karar kılma yetenekleri sınanır. Özelde 32 dakika sürer; 1 vaka analizi ve 28 sorudan oluşur. Sınavda hesap makinesi verildiğini de hatırlatmakta fayda var. 
 • Sayısal düşünme / Akıl yürütme: Sözel düşünmenin aksine, matematik problemlerini çözebilme yeteneğini sınar. Sınav 24 dakika sürer ve toplamda 36 sorudan oluşur. Bu soruların içeriğinde bilgi içeren 9 tablo, grafikler, çizelgeler yer alır. 
 • Soyut düşünme / Akıl yürütme: Zıt ve yakınsak düşünme, bilgiyi analiz edip çıkarım yapmak gibi alanlarda değerlendirme yapan sınav bölümüdür. Toplamda 55 sorudan oluşur ve 55 soru için 13 dakika süre verilir. 
 • Durumsal yargı: Size belirli durumlar verilir ve bu durumlara verdiğiniz yanıtlara istinaden tıp etiği ile ilgili algınız ölçülür. 20 vaka analizi ile 67 sorudan oluşur ve 27 dakika sürer. 

UCAT çoktan seçmeli sorulardan oluşur ve yerel sınav merkezlerinde uygulanır. UCAT web sitesinde örnek sorulara ulaşabilir ve sınava girmeden önce inceleyebilirsiniz. 

UCAT Sınavını geçerli sayan bazı üniversiteler;

 • Aberdeen Üniversitesi
 • Anglia Ruskin Üniversitesi
 • Aston Üniversitesi
 • Birmingham Üniversitesi
 • Bristol Üniversitesi
 • Cardiff University
 • Dundee Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Edinburgh Üniversitesi
 • Exeter Üniversitesi
 • Glasgow Üniversitesi
 • Hull York Tıp Okulu
 • Keele Üniversitesi
 • King’s College Londra
 • Leicester Üniversitesi
 • Liverpool Üniversitesi
 • Manchester Üniversitesi
 • Newcastle Üniversitesi
 • Nottingham Üniversitesi
 • Plymouth Üniversitesi
 • Queen Mary, Londra Üniversitesi
 • Belfast Queen’s Üniversitesi
 • Sheffield Üniversitesi
 • Southampton Üniversitesi
 • St Andrews Üniversitesi
 • St George’s, Londra Üniversitesi
 • Sunderland Üniversitesi
 • Warwick Üniversitesi

Biomedikal Kabul Sınavı (BMAT):

Tıp fakültelerine girmek için geçerliliği olan sınavlardan biri de BMAT yani BioMedikal Kabul Sınavı (Biomedical Admissions Test)’dır. Özellikle İngiltere’de birçok üniversitede geçerliliği olduğunu söylemeliyiz. 

Tıp, veterinerlik, diş hekimliği ve biyomedikal bölümlerine başvurmak isterseniz bu sınav sizin için bir giriş sınavı niteliği taşır. İki saat süren BMAT üç bölüme ayrılır. 

 • Yetenek ve beceriler: Problem çözme, tartışmaları anlama, veri analizi ve çıkarım becerilerinin test edildiği bölümdür. 
 • Bilimsel bilgi ve uygulamalar: Lise düzeyindeki fen ve matematik derslerinde öğrencilerin öğrendiği bilimsel bilgileri uygulama yeteneklerini ölçer. (İngiltere’deki GCSE ve uluslararası IGCSE sınavları gibi).
 • Yazma: Verilen düşünceleri, analiz ederek seçme, bunları geliştirme ve düzenleme gibi yetenekler dahilinde kısa ve etkili biçimde yazıya dökme becerisinin ölçüldüğü bölümdür. 

BMAT sınavı genelde Eylül-Ekim arasında yapılmaktadır. BMAT sınavını geçerli kabul eden ve başburu alan üniversite örnekleri aşağıdaki gibidir; 

 • Brighton ve Sussex Tıp Okulu
 • Cambridge Üniversitesi
 • Imperial College Londra
 • Keele Üniversitesi
 • Lancaster Üniversitesi
 • Leeds Üniversitesi
 • Manchester Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • University College Londra

UKCAT (United Kingdom Clinical Aptitude Test):

UKCAT, İngiltere’de kullanılan bir ölçüt sınavdır ve tıp ya da diş hekimliği fakültelerine başvuracak öğrencilerin girmesi ve geçerli puanı alması gereklidir. Öğrencinin akademik başarısını ölçmekten ziyade, temel yetenek testi olarak düşünebileceğimiz bu sınav, 5 bölümden oluşur. Bu 5 bölümün tümünden başarılı olmanız durumunda sınavdan geçerli skoru alabiliyorsunuz. 

Belirttiğimiz beş bölümde toplam 233 soru yer alıyor ve toplam süre 120 dakika. Sürenin sorulara göre kısıtlı olmasının sebebi hem eleyiciliği arttırmak hem de aslında soruların kısa sürede çözülebilir olması. UKCAT sınavı, adayların bölgelerinde yer alan ve “Person Vue” denilen başvuru merkezlerinde online olarak uygulanır. Adaylar sınava yanlarında herhangi bir malzeme getiremezler. Sınava girilecek bilgisayar ekranında not alınabilecek bir beyaz tahta kısmı, işaretleyici bir elektronik kalem ve normal kağıt kalem ile bir hesap makinesi bulunur. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınavda, adaylar bir bölümü bitirmeden diğer bölüme geçemezler. Bölümlerin isimlerini ve sürelerini fikir sahibi olmanız adına size derledik.

 • Verbal Reasoning

Yazılı bilgilere dayanan bölümdür. Adayların bu bilgiler dahilinde mantıksal düşünme ve sonuca varma yeteneği değerlendirilir. Toplamda 22 okuma metni ve ayrıca 44 soru bulunur. 

 • Decision Making 

Burada asıl ölçülmek istenen adayın bağımsız değişkenleri, istatistikleri, grafikleri ya da çizelgeleri analiz ederek bir sonuca ulaşması ve karar vermesi yeteneğidir. Bu doğrultuda sorular da metinler, grafikler, diyagramlar, tablolar ve çizelgeler içerir. Bölümde 29 soru yer alınır ve adaya 32 dakika süre verilir. 

 • Quantitative Reasoning 

Bu bölümde ise adayların matematiksel problemleri kısıtlı sürede çözme becerileri ölçülür. 25 dakika içerisinde toplamda 36 soru çözmesi beklenir ve bu soruların 9 tanesi tablo geri kalanı da grafikler şeklindedir. 

 • Abstract Reasoning 

Sınava girenlerin zıt ve yakınsak düşünme biçimi ile kavram ilişkilerinden çıkarım yapma yeteneği ölçülür. Adaydan şekil setleri ile ilgili soruları cevaplaması beklenir. Toplamda 55 soruyu barındıran bölümün süresi ise 14 dakikadır. Bu bakımdan eleyici olduğunu söyleyebiliriz. 

 • Situational Judgement 

Diğer UCKAT bölümlerine göre biraz daha farklıdır. Burada adaya belirli durumlar verilir ve bu durumlar karşısındaki tıp etiğine bakış açısı ölçülür. 20 senaryo altında toplam 60 sorudan oluşan bölümün süresi 27 dakikadır.

IMAT Sınavı:

Özellikle İngiltere ve İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen adayların girmesi ve geçerli puan alması gereken bir sınav olan IMAT, İngilizce International Medical Admissions Test’in kısaltılmış halidir. İtalya gibi ülkelerde üniversiteniz özel de olsa devlet de olsa tıp fakültesinde okuyabilmek için tek bir sınav seçeneğiniz var ve o da IMAT. Bu sınav Cambridge University tarafından hazırlanıyor ve İtalya Milli Eğitim Bakanlığı ile de anlaşmalı. 

İçeriğinde kimya, matematik, fizik, biyoloji ve İngilizcenizin test edildiği IMAT, toplamda 60 sorudan oluşuyor. Senede bir defa uygulanmasının dışında bilmeniz gerekenler, temmuz ayında sınav için ön başvuruların alındığı ve eylül ayının ikinci haftası sınavın gerçekleştiği. Sonuçlar ise iki hafta gibi kısa bir sürede açıklanmakta. 

 

Belirttiğimiz sınavlar dışında bazı ülkelerdeki üniversiteler de (Çek Cumhuriyeti, Macaristan ya da Polonya gibi) kendi sınavlarını uygulamaktalar. Fakat sınavlar değişkenlik gösterse de hemen hemen her sınavda sorulan konular; matematik, fizik, kimya, biyoloji ve elbette İngilizce. Bunları bilerek sınavlara hazırlanmanız size kolaylık sağlayacaktır. 

Gördüğünüz gibi Avrupa’da üniversite okumak bile kolay değilken, tıp fakültesinde okumak hiç kolay değil. Fakat biz bu bölümün gönül vermeden okunmayacağını bildiğimiz için her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek potansiyeldeki adayların yurt dışı başvurusunda bulunacağına inanıyoruz. Bu yolda size başarılar diliyoruz! 

Bu Yazılara da göz atabilirsiniz:

Almanya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.