Avrupa’da İngilizce Yüksek Lisans


Yüksek lisans yapmaya karar verdiğinizde eminiz ki kafanızı kurcalayan konulardan biri de yurt içinin mi yurt dışının mı daha iyi olacağıdır. Bunun da ötesinde yüksek lisansı İngilizce yapmak isteyenler için ana dili İngilizce olmayan ülkelerde yüksek lisans yapma ihtimali zordur. Biz de bu sık karşılaşılan kafa karışıklığını önlemek için sizler için Avrupa’da İngilizce yüksek lisans yapabileceğiniz ülkeleri ve bazı üniversiteleri derledik. 

Almanya

Almanya, güçlü bir ekonomiye sahip olduğu için gelişmişlik düzeyi de buna bağlı olarak yüksektir ve öğrencilerin ilgi odağında olan ülkelerden de biridir bu yüzden. Fakat üniversite maliyetleri şehirlere göre farklılık gösterebileceği için, her üniversitenin yüksek lisans anlamında ekonomik olacağını söylemek zor. Çok sayıda lisans ve yüksek lisans programında İngilizce eğitim alabileceğiniz gibi, Almanya’nın özellikle mühendislik ve bilim alanlarında geliştiğini söylemekte de fayda var. Yabancı öğrenci oranı %13 civarındadır ve öğrencilere okul sonrasında da iş fırsatları sunar. Çok sayıda ünlü bilim insanı ve araştırmacıyı okullarından mezun eden bir ülke olduğunu da belirtmeliyiz. Ortalama eğitim ücretlerine bakınca dönemlik olarak en 300€’dan başlamakta. 

Almanya’da belirli programlardan İngilizce yüksek lisans yapabileceğiniz bazı üniversiteler; Humboldt University of Berlin, Ludwig Maximilians University Munich, Technical University of Munich şeklinde. Bu üniversitelerin yüksek lisans eğitim süresi iki yıl ve dediğimiz gibi İngilizce eğitim alabiliyor olmanız da bir avantaj. 

Fransa

Pek çok öğrencinin hayallerinden biri olan Fransa’da eğitim görmek, sadece lisans değil yüksek lisans anlamında da pek çok avantaj sunuyor. Ülkenin refah seviyesinden çok turistik avantajları da öğrencilerin bu kararlarında etkili oluyor ve genellikle de Fransa’ya üniversite eğitimi almak için giden öğrenciler burada hayatlarına devam etmeye karar veriyor. 

Fransa’nın eğitim anlamındaki en önemli avantajlarından biri de lisans da dahil Fransa’da devlet okullarının ücretsiz olması ve tüm üniversitelerin lisans bölümlerinin devlet kapsamında ele alınması. Yüksek lisans programları ise ücretli olmasının dışında bu ücretler çok yüksek değil. Ortalama yıllık yüksek lisans ücretleri 200€-650€ şeklinde değişmekte. Fakat Almanya’da olduğundan daha sınırlı sayıda üniversite İngilizce dilinde yüksek lisans eğitimi veriyor. Programların çoğu Fransızca. Örnek olarak Sciences Po Paris ve Ecole Polytechnic okullarını verebiliriz. Fransa’da da yüksek lisans için eğitim süresi iki yıl ve bazı programlarda İngilizce eğitim verildiğini hatırlatmakta fayda var. 

Macaristan

Macaristan Avrupa’nın hem çok bilinmeyen hem de doğal güzellikleri, tarihi ile inci gibi parlayan ülkelerinden biri. Özellikle Türkiye’den yüksek lisans için çok sayıda öğrenci alan Macaristan, lisans ve yüksek lisans alanında İngilizce eğitim verdiği için de özellikle tercih sebebidir. Ayrıca öğrenciler için sunulan araştırma imkanları da pek çok Avrupa ülkesinden farksız durumda.  Macaristan ayrıca ücretsiz eğitim alabileceğiniz üniversitelerden bazılarını bünyesinde barındırıyor ve ülkede yaklaşık 20.000 yabancı üniversite öğrencisi bulunuyor. 

Bilim ve teknoloji alanında pek çok araştırmacı yetiştiren ve bu konuda bilgi üreten ülke, matematik alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin de ilk tercihleri arasında yer alıyor. 

Eğitim ücretleri yıllık bazda ortalama 1000€-3.000€ arasında değişim gösteriyor. Bu anlamda baktığımızda da pek çok Avrupa ülkesine göre daha düşük maliyetlerle eğitim alabileceğiniz bir ülke Macaristan. İngilizce yüksek lisans eğitimi görebileceğiniz üniversitelerden bazıları Budapest Metropolitan University ve University of Szeged. Yüksek lisans eğitimleri 2 yıl sürmekte. 

Norveç

Norveç de ücretsiz yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz ülkelerden biri ve bunun dışında AB dışından öğrenciler için de pek çok fırsat sunuyor. Norveç’in eğitim anlamında dünya ülkeleri arasında oldukça yüksek bir sıralamada yer aldığını bilmeyen yoktur. Buna rağmen ücretsiz yüksek lisans eğitimi alabiliyor olmanız da çok büyük bir artı olarak karşımıza çıkıyor. Ülke kendi vatandaşlarına ücretsiz lisans eğitimi verdiği gibi, yabancı öğrencilere de aynı şekilde yabancı öğrencilere de ücretsiz eğitim fırsatı sunuyor. Sadece lisansla da kalmayıp, yüksek lisans düzeyinde de hem yerli hem de yabancı öğrencilerin ücretsiz eğitim alabiliyor olması, ülkenin gelişmişlik ve refah düzeyiyle kıyasladığımızda çok büyük bir avantaj. 

Norveç, genellikle İngiliz dili eğitimi alanında eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Fakat tabii ki sosyal bilimler haricinde bilim ve matematik alanlarında da ülkeyi İngilizce yüksek lisans için tercih eden öğrenci sayısı yadsınamaz derecede fazla. Ülkede yüksek lisans yapmak istiyorsanız, ülkenin resmi dili olan Norveççeyi bilmiyor ya da konuşamıyor olmanız bir sorun teşkil etmiyor. Bu anlamda tamamen İngilizce seviyenizle okullara kabul alıp, eğitiminize İngilizce devam edebiliyorsunuz. 

Ülkede yaklaşık 10.000 yabancı öğrenci eğitim görmekte. Tercih sebebi olmasının bir sebebi de, hem sosyal bilimler hem de fen bilimleri ve matematik alanında öğrencileri geliştirmek adına birçok uluslararası konferans, seminer ya da atölye çalışmasına ev sahipliği yapması. 

Doğal yaşama, harika fiyork kıyılara ve kuzey ışıklarına aşina olacağınız bu büyülü ve güzel ülkede yüksek lisans eğitim ücretleri ise dönemlik 30-60 Euro arasında. İnanılmaz değil mi? Eğitim süresi diğer pek çok ülkede olduğu gibi iki yıl sürüyor. Düşünebileceğiniz üniversiteler ise University of Oslo ve University of Bergen.

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti, yüksek lisans eğitiminde diğer ülkelerden biraz farklı bir politika uyguluyor. Ülkede aslında lisans ve yüksek lisans eğitimi hem kendi vatandaşlarına hem de diğer ülke vatandaşlarına ücretsiz. Fakat yabancı öğrenci statüsündeyseniz ve ücretsiz yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, bu eğitimi sadece Çek dilinde alabilirsiniz. İngilizce yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz durumda ise ücretsiz eğitim avantajından faydalanamıyorsunuz. Netice de ücretli de olsa, İngilizce yüksek lisans eğitimi alabiliyorsunuz. 

Ülkedeki üniversitelerde program çeşitliliği olduğu gibi, bu programlarda modern ve ileri görüşlü dersleri almanız da mümkündür. Üniversitelerinden geçmişten bugüne Franz Kafka, Albert Einstein ya da Christian Doppler gibi isimleri mezun eden Çek Cumhuriyeti, yaşam maliyetleri de düşük ülkelerden biri. Bu sebeple hem tarihi dokusuyla iç içe, hem de modernliğin merkezinde hissetmek ya da Prag gibi dünya şehirlerinin tadını çıkarmak için göz önünde bulundurmanız gereken ülkelerden biri. 

Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce yüksek lisans programları 1-3 yıl arasında sürüyor. Dediğimiz gibi İngilizce eğitim veren program sayısı çok değil ama yine de mevcut. Eğitim maliyetleri yıllık ortalama 380 Euro civarında. Tavsiye ettiğimiz üniversiteleri ise Charles University in Prague ya da University of Economics Prague. 

Avusturya

Avusturya dediğimizde pek çok öğrencinin bu ülkede eğitim almak için can attığını söylemeden geçemeyeceğiz. Zira eğitimin ötesinde ülkenin tarihi ve kültürel zenginlikleri saymakla bitmiyor. Eğitimden sonra da pek çok insan yerleşerek burada yaşamaya ve çalışmaya devam ediyor. Viyana şehri özellikle turistleri ve öğrencileri büyülemeye yetecek güzellikte iken, aynı zamanda üniversitelerinde son derece modern ve bilimsel eğitimler alabilmek de bir diğer cezbedici unsur. 

Ülke olarak Freud, Liszt ve Mozart gibi dünyaca ünlü, adını tarihe yazdırmış isimlere de vatan olan Avusturya, 70.000’e yakın yabancı öğrenciye de ev sahipliği yapıyor. Bu anlamda, ülkenin farklı milletlerden genç beyinlerin kendilerini yükseltebileceğinin farkında olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’den de oldukça fazla eğitim göçü alıyor Avusturya. Lisansüstü program çeşitliliği ise oldukça zengin. Hatta pek çok ülkede bulamayacağınız lisansüstü programların araştırdığınızda Avusturya’daki üniversitelerden birinde olduğunu görmeniz oldukça muhtemel. 

Ortalama eğitim ücretleri bazı diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında size biraz fazla gelebilir fakat eğitim kalitesine ve diğer pek çok üniversiteye bakıldığında bu rakamın aslında çok da fazla olmadığını anlayabilirsiniz. Avusturya’da yüksek lisans eğitiminde dönemlik eğitim ücretleri ortalama 750 Euro civarında. Üniversitelerinin hemen hemen hepsinde İngilizce eğitim alabilirsiniz. İngilizce dışında pek çok üniversitede Almanca da eğitim alabileceğinizi unutmayın. Bizim önerebileceğimiz üniversiteler, University of Vienna ve Vienna University of Technology olacak. 

Avusturya’da yüksek lisans eğitimi 1 ya da 2 yıl kadar sürüyor. 

Polonya

Polonya, Türkiye’deki hemen hemen her üniversitenin anlaşmalı olduğu üniversitelere sahip bir ülke ve bu yüzden de ülkedeki yabancı öğrenci nüfusu içinde Türklerin oranı yadsınamayacak kadar fazla. Hatta Erasmus hareketliliği için yurt dışına çıkan arkadaşlarınızın çoğunun Polonya’ya gittiğine eminiz. 

İngilizce yüksek lisans eğitimi almak için tercih edebileceğiniz bir ülke Polonya. Çünkü İngilizce yüksek lisans programları ücretli olsa da, ülke yaşam maliyetleri açısından diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha az maliyetli. Lehçe yüksek lisans programlarında ise devlet desteğiyle çok daha uygun fiyatlara eğitim alabiliyorsunuz. 

Bunun dışında Polonya’da üniversite kültürü 1300’lü yıllara kadar dayanıyor. Bu kadar köklü yüksek öğretim geçmişine sahip bir ülkenin, eğitim kalitesini tartışmak da anlamsız oluyor haliyle. Hem bilim, hem edebiyat hem de müzik alanlarında dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yapmış bir ülke. Frederic Chopin, Kopernik ya da Stanislaw Lem dersek ne demek istediğimizi anlamış olacaksınız. Entelektüel anlamda da oldukça ileri düzeyde olan Polonya, çok sayıda yabancı öğrenciye de ev sahipliği yapıyor. Ülkede yaklaşık 50.000 öğrenci eğitim alıyor. 

Kültür ve sanatın merkezlerinden biri diyebileceğimiz ve başkenti olan Varşova başta olmak üzere, Polonya pek çok şehriyle öğrencileri kendine çekiyor. Ülkede İngilizce yüksek lisans eğitim maliyetleri dönem başına yaklaşık 2000 Euro civarında. Programlar 1 ya da 2 yıl sürüyor ve size önerebileceğimiz üniversiteler; University of Warsaw ve Jagiellonian University şeklinde. 

İtalya

İtalya, tarihi dokusu, Avrupa ülkeleri içerisindeki konumu ve bilinirliği dışında; sanat ve edebiyat anlamında da dünyanın merkezlerinden biri olma özelliğini tarihin her döneminde korumuştur. 

Tüm dünyaya yayılan ve bir bakıma eğitim, sanat ve farklı bakış açılarının mahkumiyetine son veren Rönesans, İtalya’da doğmuştur. Aynı zamanda kültürler arası bir çeşitliliğe ev sahipliği yapan Vatikan, Venedik, Roma gibi şehirleri turistleri ve öğrencileri büyülemektedir. Bu büyülü ülke, eğitim anlamında da dünyanın en çok tercih edilen üniversitelerine sahiptir. 

İngilizce yüksek lisans yapma şansınız İtalya’da oldukça yüksek ve bu yüzden de tercih edilebilirliği yüksek bir Avrupa ülkesi. Bologna Üniversitesi ve diğerleri, Erasmus, Kopernik, Dante gibi tarihte çok önemli yere sahip isimleri mezun etmiştir. Devlet de pek çok alanda yüksek lisansı desteklemek adına ücretsiz eğitim vermektedir. Yabancı öğrencilere uygulanan eğitim ücretlerinin de çok yüksek olmadığını belirtmek isteriz. 

İtalya’da matematik, mutfak sanatları, mühendislik ya da moda alanlarında yüksek lisans eğitimi oldukça popüler. Dönem başı eğitim ücretleri ortalama 1500 Euro civarında. Yüksek lisans eğitim süresi 1 ya da 2 yıl arasında değişiyor ve yüksek lisans eğitiminizi İngilizce tamamlayabiliyorsunuz. Size önerebileceğimiz üniversiteler ise; University of Bologna ve Sapienza University of Rome olacaktır. 

Belçika

Belçika için Avrupa’daki ve hatta dünyadaki gelişmişlik düzeyi en yüksek ülkelerden biri dersek yanılmış olmayız sanıyoruz. İngilizcede “Human Development Index” olarak geçen ve İnsani Gelişim anlamına gelen HDI oranları incelendiğinde aldığı puanla her daim üst sıralardaki yerini koruyan bir ülkeden bahsediyoruz. 

Eğitim anlamında da dünyadaki pek çok öncü kuramı, bilimsel yöntemi ve akademik kadroyu bünyesinde barındıran üniversitelere sahip. Hal böyle olunca da yurt içi ve dışından pek çok öğrenci yüksek lisans için Belçika’yı tercih ediyor. Belçika, kaliteli lisans ve yüksek lisans eğitimi sebebiyle yurt dışına çok fazla eğitim göçü vermeyen ülkelerden biri ki bu da yabancı öğrencileri çeken bir başka unsur. 

Eğitiminizi İngilizce dışında, Fransızca, Flamanca ya da Almanca da alabiliyorsunuz ve İngilizce yüksek lisans programlarına baktığımızda program çeşitliliğinin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. 

Tercih sebeplerine devam ettiğimizde, Belçika’nın tarihi olduğu gibi doğal güzellikleriyle de göz doldurduğunu belirtmek isteriz. Bunun yanında Paris, Londra ve Amsterdam gibi metropollere de kolayca ulaşım sağlayabilmektesiniz. Uluslararası öğrenci sayısının 60.000’in üzerinde olduğu düşünülünce bunun kanıtlandığını görüyoruz. 

İngilizce yüksek lisans yapabileceğiniz ülkelerden biri olan Belçika’da dönemlik eğitim ücreti ortalama 3000 Euro civarında ve bu rakam eğitim kalitesi ile kıyaslandığında gerçekten de yüksek değil. 

Yüksek lisans programları 1 ya da 2 yıl sürüyor. Size önerebileceğimiz üniversiteler arasında ise University of Antwerp ve Katholieke Universitiet Leuven yer alıyor. 

İspanya

Dünyadaki öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri olan İspanya, gerek tarihi güzelliklere ev sahipliği yapması gerek doğası gerekse gelişmişlik düzeyi ile son dönemde oldukça gözde durumda. Yüksek lisans eğitimi için de iyi ve kaliteli bir eğitim alabileceğiniz üniversiteleri de barındıran bir ülke aynı zamanda. 

Barcelona, Valencia, Madrid gibi şehirleri ile İspanya, bu popülerliği ve kültürel zenginliğine rağmen bazı Avrupa şehirleri ile kıyaslandığında yaşam ve eğitim maliyetleri oldukça düşük. Belçika’da olduğu gibi İspanya’da da Paris ya da Londra gibi yakın merkez şehirlere ulaşım imkanı bir diğer tercih sebebi. Hatta bu şehirlere sabah seyahat edip akşam dönebilmektesiniz. 

Bahsettiğimiz gibi eğitim kalitesi ile kıyaslandığında düşük eğitim maliyetleri olan ülkede dönemlik eğitim ücretleri 1350 ve 1500 Euro arasında değişiyor. Bu ücretlerin bölümlere ve üniversitelere göre de değişkenlik gösterebileceğini hatırlatmak isteriz. 

Yüksek programları genel anlamda İspanyolca olsa da sınırlı sayıda üniversitede İngilizce yüksek lisans programlarına da kayıt olabiliyorsunuz. Programların eğitim süresi 1 ya da 2 yıl arasında değişmekte. Önerebileceğimiz üniversiteler ise University of Valencia ya da Autonomous University of Barcelona şeklinde. 

Sizin için Avrupa’da İngilizce yüksek yapabileceğiniz bazı ülkeleri ve üniversiteleri derledik. Doğru kararı vermenizde etkili olacağımızı umuyoruz. Başarılarla dolu bir eğitim hayatı diliyoruz. Güç sizinle olsun! 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz:

Avrupa’da İngilizce Tıp Eğitimi

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar