Başka Dillerde Karşılığı Olmayan Kelimeler


Başka Dillerde Karşılığı Olmayan Kelimeler

 

Kendi dili dışında diğer dillerde karşılığı olmayan bazı kelimeler var ki, adeta sadece kendi kültüründe beslenmiş ve sadece kendi dilinde var olmuş. Herhangi bir dilde karşılığını aradığınızda ise bulamıyorsunuz. Bazıları anlam olarak ya da duyguları ifade etme olarak o kadar güzel anlamlara sahip ki insanın “neden bizim dilimizde de böyle kelimeler yok” diyesi geliyor.

Şimdi başka dillerde karşılığı olmayan kelimeler nelermiş bir bakalım.

Başka Dillerde Karşılığı Olmayan Kelimeler

Başka Dillerde Karşılığı Olmayan Kelimeler

Tsundoku

Japonca bir kelime olup alınan bir kitabı okumadan diğer kitaplar arasına kaldırma anlamına geliyor. Bir düşünün aldığınız kitabı okumadan kitaplığa kaldırmayı tek kelime ile nasıl anlatırsınız?

Saudade

Portekizce bir kelime olan saudade, kaybedilen, giden ya da artık olmayan birine veya bir şeye duyulan özlemi anlatıyor. Zamanında sahip olduğunuz ama artık sahip olmadığınız her şey.

Luftmensch

İbranice bir kelimedir. Almancada hava ve insan kelimelerinin birleşimi olan Luftmensch, hayalci insanların durumunu anlatmak için kullanılıyor.

Wabi-sabi

Sıfat olarak kullanılan Japonca bir kelimedir. Hata yapmanın normal olduğu, yaşamın ve ölümün doğal bir döngü olduğu ve yaratılanların iç güzelliğini görmenin bu döngü içinde bulunduğu Japonca bir bakış açısından ibaret.

Tretår

İsveççe bir kelime olup, birinci fincandan sonra kahve fincanını ikinci kez doldurmak anlamına geliyor. Siz de kahveyi çok sevenlerdenseniz ikinci fincanda bu kelimeyi kullanın deriz.

 

Waldeinsamkeit

Doğa ile baş başa kalma anlamında kullanılan Almanca bir kelimedir. Doğada kendini kaybeden insanların ruh halini anlatan bir kelime olarak kullanılıyor.

Sobremesa

Eğer dostlarınızla öğle ve akşam yemeğini birlikte yemiş ve koyu bir sohbete dalmışsanız işte bu sohbetin adı İspanyolcada “sobremesa” dır. Şimdi bir düşünün, Türkçede bu durumu anlatan bir kelime var mı?

 

Bazı kelimeler var ki, hiçbir dilde karşılığı yok. Bu da o dilin, o kültürün güzelliğini gösteriyor. İngilizce öğrenme konusunda bilgilerin yanı sıra, yabancı dil kültürüne ilişkin içerikleri de sizlere sunuyoruz. Sizin bildiğiniz bu tarz kelimeler varsa yorumlar ile katılabilir, bizlerle paylaşabilirsiniz.

Konuşarak İngilizce öğreten modern eğitim metodu www.konusarakogren.com a giderek, İngilizceyi konuşarak öğrenme konusunda bilgi alabilirsiniz.

Son Yazılar