Beat İkinci ve Üçüncü Hali


Türkçe anlamlarından bazıları “dövmek, yenmek” olan beat fiili cümle içlerinde sıkça gördüğümüz bir fiildir. Bunun dışında konuşurken ve yazarken de fazlaca kullanacağınız bir kelime aynı zamanda. Bu sebeple kullanırken farklı zaman formlarıyla değişimini iyi bilmekte fayda var. Biz de size ikinci ve üçüncü hallerinin kullanımları ile örnek cümleleri ve bu cümlelerin Türkçelerini veriyor olacağız.

Beat Fiili İkinci Hali

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsettiğimizde, yani past simple tense söz konusu ise beat fiilini ikinci hali ile kullanırız. Beat fiilinin ikinci hali değişmez, yine “beat” şeklindedir.

Beat İkinci Hali ile Kullanımı

Beat fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman söz konusu ise ikinci halini alır. Düzensiz fiillerden biri olduğu için ikinci halinde kelime bir takı almaz fakat bazı düzensiz fiillerde farklı bir durum söz konusudur. Tamamen değişmek yerine aynı kalabilirler. Tıpkı read fiilinde olduğu gibi beat fiilinin de past formu yani ikinci hali aynıdır; yine “beat” şeklindedir. Her öznede aynı kullanımı söz konusudur ki bu da öğrenirken kolaylık sağlar. Yani fiil ikinci halini alırken he/she/it ayrımı bulunmaz.

Olumlu cümlede kullanımı: Fiil beat halini alır.
Olumsuz cümlede kullanımı: Past tense olumsuzluk bildireci olan didn’t arkasından gelir ve yalın hali ile yani beat olarak kullanılır.
Soru cümlesinde kullanımı: Past Tense soru bildireci olan did / özne sıralamasının ardından gelir ve yalın hali ile yani beat olarak kullanılır.

Beat İkinci Hali ile Örnek Cümleler

  • It was a terrible school fight. The kid came back and beat the others to death. Fortunately teachers came quickly.
    (Berbat bir okul kavgasıydı. Çocuk geri geldi ve diğerlerini ölümüne dövdü. Neyse ki öğretmenler çabuk geldi.)
  • The man beat his wife and that was why she was at the hospital that night. Doctors told that they had to take a report from her. (Adam karısını dövdü ve kadın o gece bu yüzden hastanedeydi. Doktorlar ise kadından rapor almaları gerektiğini söylediler.)
  • Did he beat the poor animal? This is a fact that there must be a more deterrent punishment for animal rights in our country. (Zavallı hayvanı dövdü mü? Gerçek şu ki, ülkemizde hayvan hakları için çok daha caydırıcı bir ceza uygulanması gerekiyor.)

Beat Fiili Üçüncü Hali

Üçüncü hali, ikinci halinden farklıdır ve “beaten” şeklindedir. Beaten şekli past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır. Elbette bunun dışında kullanımları da mevcuttur ve diğer konu anlatımı yazılarımızda bunlara da ulaşabilirsiniz.

Beat Üçüncü Hali ile Kullanımı

Söz konusu tense, present perfect tense ise kullanım have + beaten ya da has + beaten şeklindedir.
Özne I, you, we, they ise beaten şeklinde kullanılır.
Özne he, she, it ise has + beaten şeklinde kullanılır.
Söz konusu tense past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had + beaten şeklindedir.

Beat Üçüncü Hali ile Örnek Cümleler

  • He had beaten his enemies with his naked hands which was really hard for him. (Düşmanlarını çıplak elleriyle dövmüştü ki bu onun için gerçekten çok zordu.)
  • Once, my father had been beaten to death by his bigger brothers before they went for university. That is why he always controls and watches us, his kids, to prevent such thing now.
    (Bir gün babam abileri üniversiteye gitmeden önce onlar tarafından ölümüne dövülmüş. Bu yüzden de şimdi böyle bir durumun önüne geçebilmek için sürekli bizi, çocuklarını kontrol ediyor. )

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar