Bilecik İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


bilecik tanıtım, bilecik gezilecek yerler, bilecik kısa tarihi

BİLECİK; A CITY IN TURKEY

Bilecik is located in Turkey; Marmara region. The city is around Sakarya river. Agriculture, mining and forestry are really developed in Bilecik. We will mention about some natural and historical beauties of Bilecik in our post except of some general information, districts of Bilecik. Regime in the city, tourism areas and transportation options in here.

Bilecik is a city that you definitely see. Here we go!

Population, Survey and Licence Plate Code of Bilecik

Bilecik is not a very crowded city when it is compared to some other cities. According to growing rates data, population of Bilecik is approximately 219.427. Survey is 4307 km2 and the licence plate code is 11.

History of Bilecik

Bilecik has an important role in history. The city is also one of the first cities which help Anatolian area lives Bronz Age. Also, Ottoman Empire that lasted for 6 centuries, ruled in the city for the first time as a seigniory before empire.
Throughout history, a lot of ancient and essential civilisations such as Egypt, Hittite, Phrygian, Lydia, Persian, Macedonia, Rome, Byzantine and Ottoman had ruled in Bilecik.
This city was occupied by Greek Army in 1921.
After the proclamation of the Turkish Republic, it was decided that Armenian and Rum population in Bilecik were going to sent to Greece and Muslim refugees in Greece were going to settle in Bilecik according to Lausanne Population Exchance.
Today, Bilecik is also famous because of some Turkish drama about the establishment period of Ottoman Empire.

Districts of Bilecik

There are seven districts in Bilecik and they are;

• Bozüyük
• Gölpazarı
• İnhisar
• Osmaneli
• Pazaryeri
• Söğüt
• Yenipazar

Where to See in Bilecik?

A city which has an ancient and valuable history, has obviously so many places to see. However, we tried to make an arrangement from this wide range of places to make your job easier. Here is our must-see list!

Söğüt Museum

This museum offers an insight onto the chronology of Bilecik. As we wrote before, throughout the history, a great amount of civilisations had lived in Bilecik and the city has so many marks from these cultures. These marks can be seen in Söğüt Museum. The museum is located in Ertuğrul Gazi Street, Kayhan neighborhood of Bilecik.

We advice you to read the explanations of historical artifacts because there are both archeologic and ethnographic artifacts in Söğüt Museum.
Story of this museum is also very interesting, indeed. Before the opening of it, some ancient stuff had been collected from the villages around the museum and they had been exhibited.
Söğüt Museum opened in 1981. The structure of the building is a kind of tent-shaped and this museum has only one large enterance.
Pieces in Söğüt Museum are a bunch of some archeological pieces, some weighing devices and tile samples from Ottoman.

Ertuğrul Gazi Shrine

The second important stop that we wish to mention is Ertuğrul Gazi Shrine. This shrine is located in Söğüt district of Bilecikand there is tomb of Ertuğrul Gazi who was the father of Osman Bey. Osman Bey was the reason of establishment of Ottoman Empire. It is known that Ertuğrul Gazi had left a war legacy to Osman Bey and caused a sprouting of Ottoman Empire which lasted 6 hundred years.
Osman Bey made a traditional grave for his father after his death and later, the grave had been turned into a shrine by covering its outskirts by Mehmet Celebi the first.
Architecture of the shrine is designed as a sixtangle. There is a dome on the top. Enterance is rectangle-shaped. Except of this, rocks in a line and bricks in two lines were used while putting up walls. There are two Windows for each side of the enterance and also there are rectangle windows on the southwest walls. Near the enterance, you can see an epitaph and chests on the walls. There is a remarkable fountain around the shrine.
Ertuğrul Gazi Shrine was restorated a couple of times. Sultan Mustafa the third made a change on shrine in 1757 and Abdulhamit the second made in 1886.

Bilecik Museum

Bilecik museum was opened in 20017 and there are some other archeological and ethnographic pieces in here such as Söğüt Museum. This museum is located in the city center so it would be easy for you to go and spend a qualified time!

Tourism Areas of Bilecik

There are three areas of tourism in Bilecik which are nature tourism, history and culture tourism and also belief tourism.

How to Go to Bilecik

You can use heighway or railway to get to Bilecik. For example, İstanbul is 250 km away from Bilecik and it takes three hours to get to Bilecik from İstanbul. Ankara is 120 km away from the city and the car travel takes 4 hours. İzmir is 430 km away from Bilecik and it takes 5 hours.
Here is another life saving information; Bilecik is on the İstanbul – Ankara railway route.

Regime in Bilecik

According to the protocol, the governor who is assigned by the president of the Republic comes first. Local people who live in the borders of municipality select the mayor. Some of these voters are also members of district municipality council and they can also vote for district municipality council. All of the voters in the province decide who will be in the province council by voting for it. Central administration consists of the governed and province managers. Local administration consists of the mayors and municipality council.

BİLECİK TANITIMI

Marmara Bölgesi’ndeki Bilecik, Sakarya Nehri etrafında, büyüyüp gelişmekte olan bir ilimizdir. Tarım, ormancılık ve madencilik alanlarında çok gelişmiş bir şehrimizdir. Doğa güzelliği ile mutlaka görülmesi gerekilen şehirlerimizden biridir.

Bilecik’in Nüfusu, Yüzölçümü Ve Plaka Kodu

Bilecik’in nüfusu, önceki yıllardaki büyüme hızı ile istatistiki verileri baz alınarak yapılan tahminlere göre 219427’dir. Toplam yüzölçümü 4307 kilometre karedir. Plaka kodu 11’dir.

Bilecik’in Tarihi Ve Tarihçesi

Anadolu Bölgesi’nin Tunç Çağına geçme evresinde etkili rol oynamış olan Bilecik, aynı zamanda 6 asırlık Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş zeminlerinin atıldığı yerdir. Mısır, Hitit, Frig, Lidya, Pers, Makedonya, Roma İmparatorluğu, Bizans, Osmanlı gibi büyük medeniyetlerin hüküm sürdüğü kent olmuştur.
1921 yılında Yunan Ordusu tarafından işgal edilmiştir.
Cumhuriyet’in ilanı sonrasındaki Lozan Mübadelesi ile bölgedeki nüfus yoğunluğunu artıran Rum ve Ermeniler Yunanistan’a, Yunanistan’daki Müslüman muhacirler ise Bilecik ilimize yerleştirilmiştir. Kent günümüzde Diriliş Ertuğrul dizisi ile gündeme gelmiştir.

Bilecik’in İlçeleri

Bilecik’te 7 ilçe vardır, onlar ise sırasıyla aşağıdaki gibidir:
• Bozüyük
• Gölpazarı
• İnhisar
• Osmaneli
• Pazaryeri
• Söğüt
• Yenipazar

Bilecik’in Gezilecek Yerleri

Tarihi bu kadar köklü ve kıymetli olan bir şehrin elbette gezilecek ve görülecek say say bitmez. Biz de bu geniş yelpazeden sizler için bir derleme yaptık ve bir “görmeden dönme” listesi hazırladık. Başlayalım o halde.

Söğüt Müzesi

Müze, Bilecik’in geçmişten bugüne tüm kronolojisine ışık tutuyor adeta. Tarih boyunca Bilecik’te yaşamış medeniyet ve kültürlere ait izler barındıran Söğüt Müzesi, Bilecik’in Kayhan Mahallesinde yer alan Ertuğrul Gazi Caddesi üzerinde bulunuyor.
Müzeyi gezerken eserlerin açıklamalarını dikkatle okumanızı öneriyoruz çünkü Söğüt Müzesi’nde arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir.
Müzenin hikayesi de oldukça ilginç aslında. Kurulmasından önce içinde sergilenecek eşyalar öncesinde çevre köylerde bulunan halktan toplanmış ve tarih dokusuna eklenmiştir. Açılışı 1981 yılına dayanmaktadır. Mimarisi çadır şeklinde olan Söğüt Müzesi, tek bir geniş salondan oluşmaktadır. Eserlere örnek verecek olursak da genel itibarıyla, ağırlık ölçmeye yarayan aletler, arkeolojik eserler ve Osmanlı’dan çini örnekleri dikkat çeken eserler arasında yer alır.

Ertuğrul Gazi Türbesi

İkinci önemli durağımız ise Bilecik’in Söğüt ilçesinden. Türbede Osmanlı’nın temellerinin kurulmasını sağlayan Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin kabri yer alıyor. Kendisi Türkmen olan Ertuğrul Gazi’nin Osman Bey’e savaş mirası bıraktığı biliniyor ve belki de bu sayede ömrü tam 600 yıl süren bir imparatorluğun filizlenmesi başlamış oluyor. Osman Bey tarafından, babasının vefatının ardından Söğüt ilçesinde açık bir mezar şeklinde yaptırılan türbe, sonradan I. Mehmet Çelebi tarafından kapatılarak türbesi şeklini almıştır.
Türbenin mimari özelliklerine gelince, şekil itibarıyla altıgen bir yapıya sahip ve üzerinde bir kubbe bulunuyor. İçeri girerken kullanılan dikdörtgen bir girişi mevcut. Bunun dışında duvarları örülürken bir sıra taş ve iki sıra tuğla kullanılmış. Girişin yanlarında ikişer adet pencere bulunuyor ve güneydoğuya bakan duvarlarında ise dikdörtgen şeklinde pencereler dikkat çekiyor. Ayrıca girişin yanında bir kitabe, duvarlarda sandıklar ve türbenin yanında bir çeşme bulunuyor.
Ertuğrul Gazi Türbesi pek çok kez restorasyon geçirmiş. Bunlardan 1757 yılında Sultan III. Mustafa’nın ve 1886 yılında II. Abdülhamit’in restorasyonları bilinenleri.

Bilecik Müzesi

2007 senesinde hizmete açılmış olan Bilecik Müzesi’nde arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir. Şehir merkezinde bulunduğu için müzeye kolayca erişim sağlayabilir, güzel ve öğretici bir zaman olarak değerlendirebilirsiniz.

Bilecik’in Turizm Alanı

Bilecik’te Doğa, Tarih ve İnanç Turizmi yapılmaktadır.

Bilecik’e Nasıl Gidilir?

Bilecik’e karayolu ve demiryolu seçenekleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul – Bilecik arası yaklaşık 250 kilometredir ve tahmini 3 saatlik bir yolculuk gerekmektedir. Ankara – Bilecik arası yaklaşık 320 kilometredir ve tahmini 4 saatlik bir yolculuk gerekmektedir. İzmir – Bilecik arası ise 430 kilometre olup tahmini 5 saatlik bir yolculuk gerekmektedir. Ayrıca İstanbul – Ankara demiryolu güzergahı üzerinde yer almaktadır.

Bilecik’in Yönetim Şekli

Cumhurbaşkanı tarafından atanan Vali protokolde ilk sıradadır. Belediye Başkanı ise belediye sınırları içerisindeki seçmen tarafından oylanarak seçilmektedir. Bu seçmenler İlçe Belediye Meclisi için de oy kullanarak İlçe Belediye Meclisini oluşturur. Ayrıca ildeki tüm seçmenler de İl Genel Meclisi için oy vererek İl Genel Meclisinin oluşumunu belirler.
Vali ile İl Müdürleri merkezi yönetimi oluşturur. Yerel yönetimse belediye başkanları ile belediye meclislerinden oluşmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar