Bingöl İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


bingöl kısa tanıtım, bingöl şelale, bingöl gezilecek yerler

BINGOL CITY OF TURKEY

Bingöl is a city in Turkey and it is located in the East Anatolia Region. This city is magical with its natural and historical beauties. In our post, we will give you some general information about the city such as population, survey and licence plate code, we will write about the history of Bingöl briefly, must-see stops and transportation and tourism areas of Bingöl.
Bingöl is famous for its beauty of nature. Neighbour provinces of this city are Erzurum, Erzincan, Muş, Diyarbakır, Elazığ and Tunceli.
Famous dishes of Bingöl are mulberry molasses and Bingöl honey.
If you are wondering about Bingöl and if you are planning to see there, here we go!

POPULATION, SURVEY AND LICENCE PLATE CODE OF BINGOL

Bingöl is not a very big city in terms of its lands. Its survey is 8.125 km². Except of survey, total population of this city is 281.205 and the licence plate code is 12.
Survey of Bingöl: 8.125 km²
Population of Bingöl: 281.205
Licence Plate Code: 12

DISTRICTS OF BINGOL

There are 8 districts in Bingöl in total which are Adaklı, Genç, Karlıova, Solhan, Kiğı, Yayladere, Yedisu and City Center.

HISTORY OF BINGOL

Anatolia is the main reason for Turkey to be a capital of culture of the world with its ancient and cultural beauties. So, Bingöl is also a part of this culture and it has all of the marks of ancient history.
For centuries, Bingöl was a homeland to a lot of essential and encient civilisations. These civilisations and cultures are; Urartians, Assyrians, Persians, Rome, Arabics, Seljuq Empire, Saltuqids, Akkoyunlus, Safevis and lastly Ottoman Empire. All of the civilisations which ruled in Bingöl was fascinated with the beauty of the nature of this city and left marks in there.
Also thanks to some promotions and ads about Bingöl nowadays, tourists’ attention on the city have increased and this have helped the recognition of Bingöl.

WHERE TO SEE IN BINGOL?

As we wrote before, Bingöl has so many options to see. When you go to Bingöl, sometimes you will want to enjoy to walk with the ghosts of the history and sometimes you will want to watch the sunrise in the wilderness.
Let’s see the list we made for you!

Karlıova (Plain with snow)

Karlıova is one of the first stops to see in Bingöl. Restaurants, cafes or picnic areas in here promise you delicious dishes to the accompaniment of the amazing nature. Because in Karlıova, there are so many different angles to watch Bingöl.

 

Kiğı Mosque

Our list goes on with a historical structure in Bingöl. It is known that Kiğı Mosque was built by Piri Bey who was the leader of Akkoyunlus in 1402. We are talking about a duration more than six hundred years! So you may want to add this oldest Turkish-Islamic structure to your list!

Seritarius Castle

Bingöl is one of the capitals of civilisations and cultures and Seritarius Castle is a proof of this. The castle is from the period of Urartian. Restoration works which have been still go on, helps the castle to be open to visit of tourists.

Swimming Islands

This is another interesting wonder of nature of Bingöl! Swimming islands really look like they are swimming and they are moving independent from the base.
These islands are located in a lake in the Hazerşah village which is in the district of Solhan.
There are mountains and hills all around the lake and the lake is classified as a crater lake.

Kös Hot Spring

Health tourism is one of the tourism areas in Bingöl and the effect of Kös Hot Spring is undeniable. Especially the ones who believe that the hot springs are good for their health, visit the hot spring in every year. We advice you to add Kös Hot Spring to your list which is a valuable natural beauty of Bingöl.

Kiğı Castle

This castle is also located in the district of Kiğı such as Kiğı Mosque. As a matter of fact, this district has given its name to a famous Turkish clothing brand. Kiğı Castle was built in Byzantine period and it survived until today.
Cır Waterfall
This waterfall is located in Uzundere village. It was named of a river which is called as “Cır” in this village. Cir waterfall’s height is 50 metres and it amazes visitors with its beautiful view. You can see the splash of the water because of the rock soil of river.

TOURISM AREAS OF BINGOL

Bingöl is a very fertile East Anatolian land in terms of tourism. In Bingöl, there are tourism areas of history, culture, nature, health and lake.

REGIME IN BINGOL

According to the protocol, the governor who is assigned by the president of the Republic comes first. Local people who live in the borders of municipality select the mayor. Some of these voters are also members of district municipality council and they can also vote for district municipality council. All of the voters in the province decide who will be in the province council by voting for it. Central administration consists of the governed and province managers. Local administration consists of the mayors and municipality council.

 

HOW TO GO TO BINGOL

Bingöl has not so many options for transformation and the reason of this is the geographical shape of the city. It has no side to any sea and there is not an airport. So, there is not a chance to use seaway or air way to reach Bingöl directly.
However, you can go to Bingöl by highway or railway. By highway, it is possible to go by using interprovincial bus services or your private car from İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya or other cities of Turkey.
Railway is possible with the help of the station which is located in the district of Genç in Bingöl.
Except of these ways, you can also use Muş Airport which is the closest airport to Bingöl. From Muş, transportation to Bingöl is possible by interprovincial bus services or hired cars.

 

BİNGÖL TANITIMI

Bingöl Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir ve tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaret edenleri büyülemektedir. Biz de yazımızda size Bingöl şehrinin yüzölçümü, nüfusu, plaka kodu ve ilçeleri gibi genel özelliklerinden, kısaca tarihinden, gezilecek yerlerinden, Bingöl’e nasıl ulaşabileceğinizden ve Bingöl’ün turizm alanından bahsedeceğiz.
Bingöl’ün doğal güzellikleri dillere destan ve komşu olduğu iller de bir o kadar büyüleyici. Bitlis’in komşu illeri Erzurum, Erzincan, Muş, Diyarbakır, Elazığ, Tunceli şeklinde.
Bingöl’de en meşhur yiyecekler dut pekmezi ve Bingöl balıdır.
Bingöl’ü merak ediyorsanız ya da gitmek niyetindeyseniz yazımıza buyurun!

BİNGÖL’ÜN NÜFUSU, YÜZÖLÇÜMÜ VE PLAKA KODU

Bingöl yüzölçümü açısından çok büyük değildir. Toplam alanı 8.125 km² ye tekabül eder. Toplam nüfusu 281.205 olan şehrin plaka kodu ise 12’dir.
Bingöl Yüzölçümü: 8.125 km²
Bingöl Nüfusu: 281.205
Bingöl Plaka Kodu: 12

BİNGÖL’ÜN İLÇELERİ

Bingöl’ün toplamda 8 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Adaklı, Genç, Karlıova, Solhan, Kiğı, Yayladere, Yedisu ve Merkez şeklindedir.

BİNGÖL’ÜN TARİHİ

Anadolu adeta Türkiye’nin kültür hazinesi bir ülke olmasını sağlamakta. Haliyle Bingöl de bu hazineye katkı sağlayan bir şehir olarak, tarihin izlerini sırtında taşımakta.
Asırlar boyu Bingöl çok köklü medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyet ve kültürler; Urartu, Asur, Pers, Roma, Arap, Selçuklu, Saltuk, Akkoyunlu, Safevi ve son olarak Osmanlı şeklindedir. Buraya gelen ve hüküm süren her medeniyet ve uygarlık, Bingöl’ün doğal güzelliğinden büyülenmiş ve bu şehirde izler bırakmıştır.
Turistlerin son dönemde yapılan reklam ve tanıtım çalışmalarına bağlı olarak artan ilgisi de Bingöl’ün tarihinin bilinmesine katkı sağlamıştır.

BİNGÖL’DE GEZİLECEK YERLER

Yazımızda bahsettiğimiz gibi gezmek için seçeneği bol şehirlerden biri Bingöl aslında. Buraya geldiğinizde bazen tarih kokan bir yürüyüş sizi kendinizden geçirirken bazen de sadece el değmemiş doğada gün doğuşunu izlemek isteyeceksiniz.
Gelin sizin için derlediğimiz listemize göz atalım!

Karlıova

Bingöl’e gidildiğinde ilk uğraşacak yerlerden biri de Karlıova sanıyoruz ki. Buradaki restoran ve kafeler, mesire meydanları size nefis yemekler eşliğinde daha da nefis bir manzara vadediyor. Zira Bingöl’ün doğasını izleyebileceğiniz pek çok açı mevcut Karlıova’da.

Kiğı Camii

Bingöl’de yer alan tarihi bir yapıyla devam ediyoruz listemize. Kiğı Camii’nin 1402 tarihinde Akkoyunlu Piri Bey tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. 600 yıldan uzun bir zaman zarfından bahsediyoruz! Siz de listenize Bingöl’ün en eski Türk-İslam eserini eklemek isteyebilirsiniz!

Seritarius Kalesi

Dedik ya, Bingöl medeniyetler ve kültürler şehri diye; işte Seritarius Kalesi de bunun ispatı niteliğinde bir eser. Kale Urartular döneminden kalma. Günümüzde halen devam eden restorasyon çalışmalarıyla da ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

Yüzen Adalar

Bingöl’de yer alan ilginç bir doğa harikası daha. Bu adalar hakikaten de izleyenlerde yüzüyor izlenimi bırakıyor ve bulundukları zeminden bağımsız hareket ediyorlar.
Yüzen adalar, Solhan ilçesine bağlı Hazarşah köyünde yer alan bir göl üzerinde yer alıyorlar.
Gölün üç tarafında yer alan dağlar ve tepeler bulunmakta ve göl bir krater gölü olarak sınıflandırılmaktadır.

Kös Kaplıcaları

Bingöl’de yer alan turizm alanlarından biri de sağlık turizmidir ve Kös Kaplıcalarını da bunda katkısı büyüktür. Özellikle kaplıcaların hastalıklarına çare olacağını düşünenler tarafından her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bingöl için önemli bir doğal değer olan Kös Kaplıcalarını da listenize eklemeniz öneririz.

Kiğı Kalesi

Bu kale de Kiğı Camii gibi Bingöl’ün Kiğı ilçesinde yer almaktadır. Kiğı Kalesi Bizanslılar döneminde inşa edilmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Hatta Kiğı Kalesi’nin yer aldığı ilçe, bir giyim markasına da ismini vermiş olmasıyla meşhurdur.

Cır Şelalesi

Bu şelale Bingöl’ün Uzun dere köyünde yer almaktadır. İsmini bu köyde bulunan ve Cır adı verilen bir dereden almaktadır. Şelale 50 metre yüksekliğindeki ve şelalenin döküldüğü yer kayalık olduğu için izleyende hayranlık uyandırır.

BİNGÖL’DEKİ TURİZM ALANLARI

Bingöl turizm açısından oldukça bereketli bir Doğu Anadolu ilidir. Şehirde; tarih, kültür, doğa, sağlık ve göl turizmi yapılabilmektedir.

BİNGÖL’ÜN YÖNETİM ŞEKLİ

Cumhurbaşkanı tarafından atanan Vali protokolde ilk sıradadır. Belediye Başkanı ise belediye sınırları içerisindeki seçmen tarafından oylanarak seçilmektedir. Bu seçmenler İlçe Belediye Meclisi için de oy kullanarak İlçe Belediye Meclisini oluşturur. Ayrıca ildeki tüm seçmenler de İl Genel Meclisi için oy vererek İl Genel Meclisinin oluşumunu belirler.
Vali ile İl Müdürleri merkezi yönetimi oluşturur. Yerel yönetimse belediye başkanları ile belediye meclislerinden oluşmaktadır.

BİNGÖL’E NASIL GİDİLİR

Bingöl ulaşım açısından çok fazla seçeneğe sahip değildir ve bu durumun sebebi de aslında coğrafyasıdır. Denize kıyısı olmadığı için deniz yolu ve şehirde havalimanı olmadığı için hava yolu seçenekleri yok.
Dilerseniz karayolu ya da demiryolu ile Bingöl’e ulaşabilirsiniz. Karayolu ile, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ya da Antalya üzerinden veya diğer illerden otobüs seferleri ya da özel aracınız ile ulaşım sağlayabilmektesiniz.
Demiryolu ile ulaşım, Bingöl’ün Genç ilçesinde yer alan istasyo ile mümkün olabilmektedir.
Bunun dışında havayolu için, Bingöl’e en yakın havalimanı olan Muş havalimanını kullanabilir ve buradan şehirler arası otobüs vasıtasıyla ya da araç kiralanarak Bingöl’e ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar