Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Hazırlık ve Muafiyet Sınavı


İngilizce İsmin Halleri Nelerdir?

Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı

Üniversite sonuçları açıklandığından beri öğrencileri haklı bir telaş sarmış durumda. Yurtlar, evler, eğitim, kazanılan bölümün müfredatı… Bunların hepsi internet üstünden bir araştırma konusu. Tabii lisans eğitimine geçmeden önce yapılan hazırlık sınavları da bu telaşlardan bir tanesi. Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler için derlediğim hazırlık sınavı ile ilgili bilgileri sizlerle de paylaşmak isterim.

Öncelikle Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’nin en saygın okullarından biri olarak bilinmekle birlikte İngilizce eğitim konusunda da oldukça katı. Öğrencilerin hepsi belli bir ücret ödeyerek sınava giriyorlar. BÜYES/BUEPT (açılımı Boğaziçi University English Profiency Test) üç ayrı sınavdan oluşuyor. Sınav 3.5 saat sürmekle birlikte  Duyduğunu Anlama (Dinleme), Okuduğunu Anlama (Okuma) ve Yazılı İfade (Yazma) şeklinde gerçekleşiyor.

BUEPT sınavını geçebilmek için üç ayrı sınavdan da ortalama bir not almanız gerekli. En düşük geçme notu 60’tır. Üç sınavınızın ortalaması 60 olduğu takdirde C (60) alarak geçebilirsiniz. BUEPT sınavına girmeden geçmek de mümkün: bunun için TOEFL veya IELTS’den geçer not aldığınıza dair belge beyan ederek direkt olarak lisansa başlayabilirsiniz.

Anlaşılan o ki bu yıl pandemi sürecinden dolayı Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı’nı uzaktan “Zoom” uygulaması ile yapacak. 8 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşecek sınav için ücret ödemeniz de gerekiyor. Henüz kayıtlı olmayan, yani okula bu sene başlayacak öğrenciler için ücretlendirme şu şekilde:

 • BUEPT: 100 TL;
 • TWE (Yazma): 55 TL;
 • Reading (Okuma): 45 TL.

BUEPT sınavı zaten dinleme, okuma ve yazmadan oluşuyor ancak örneğin TOEFL’dan diğer alanlarda iyi not alıp yazma alanında başarısız olduysanız, TWE (Written English) sınavına girip BUEPT’ten yine de muaf olabilirsiniz.

Ücretleri 30 Ağustos 2020 saat 17.00’a kadar Garanti Bankası’ndan yollayabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir husus daha: Havale veya EFT geçerli değil, ödemeyi ya Garanti ATM’sinden ya da Garanti internet bankacılığından yapmanız gerekiyor.

Boğaziçi Üniversitesi Online İngilizce Kursu

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu her sene yüz yüze yaptığı İngilizce kurs eğitimini bu sene pandemi gerekçesiyle uzaktan, ancak video konferanslarla canlı bir şekilde yapacağını duyurdu. Türkiye’nin uzak illerinde yaşayan ve İngilizce kursuna gitmek isteyen vatandaşlar için bu gerçekten de çok güzel fırsat. Kursun kayıt tarihleri  31 Ağustos Pazartesi saat 09:00’da başlayıp, 11 Eylül Cuma saat 16:00’da sona erecek.

Seviye tespit sınavı ile öğrencilerin seviyesini belirleyip ona göre sınıflar oluşturacak olan Boğaziçi Üniversitesi, sınırlı kontenjanlara sahip olduklarını, bu yüzden de kayıt yapmak isteyenlerin son günlere kalmamasını belirtti. Yine uzaktan İngilizce seviye tespit sınavı yapılacağı için gerçekten bildiğiniz sorulara yanıt vermeniz önemli, yoksa seviyenizden düşük veya yüksek bir sınıfa geçebilirsiniz, bu da hiç iyi olmaz, ve sonradan sınıf değiştirme de olmayacakmış.

Kursların net içeriğiyle ilgili bir bilgi paylaşılmasa da ayrı ayrı gramer (dil bilgisi), vocabulary ( kelime bilgisi), speaking ve writing olarak ayrı ayrı yoğunlaşılacağı tahmin ediliyor.

Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Kursları Fiyatları

Fiyatlar ise güncel kurs fiyatlarına göre hesaplı denebilir. Websitesinden duyurduklarına göre “Normal Kurs Ücreti: 2030 tl / Güncel Öğretmen-Üniversite Öğrencisi belgesi ile %20 indirimli: 1630 tl” şeklinde belirlenmiş. Yani, eğer hali hazırda başka bir üniversiteye kayıtlı bir öğrenciyseniz, yüzde yirmi indirimden faydalanabilirsiniz.

Öğretmen / öğrenci indiriminden faydalanabilmek için öğrenci kimlik kartınızı ya da güncel çalışan bir öğretmen olduğunuzu belgeleyen bir belgeyle ingilizcekursuatboun.edu.tr adresine mail atabilirsiniz. Lise veya ortaokul öğrencisiyseniz, yahut böyle bir yakınınız var ise, Boğaziçi Üniversitesi’nin İngilizce kursuna kayıt olmak geleceği için çok önemli olabilir: zira İngilizce günümüzde en çok kullanılan dil, birçok üniversite de hazırlık eğitimi veriyor. İlerleyen günlerde Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanacak bir lise öğrencisi için bu kurs çok faydalı olabilir gerçekten.

Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Bölümler

Boğaziçi Üniversitesi köklü bir üniversite olmakla birlikte yabancı dillerle ilgili bölümlerde de ön plana çıkıyor. Bazı üniversitelerin mühendislik bölümleri meşhurken, Boğaziçi Üniversitesi’nin de İngilizce Mütercim Tercümanlık, İngiliz Dili ve Edebiyatı gibi bölümleri oldukça saygın ve de iyi eğitim veriyor. Bunun yanı sıra, yalnızca dil bölümleri değil Boğaziçi Üniversitesi’ndeki tüm bölümler İngilizce eğitim veriyor.

Yani felsefe de okusanız, mühendislik de okusanız eğitiminiz İngilizce olacak. Bunun okulun seviyesini yükseltmek için oldukça doğru bir hareket olduğunu söyleyebiliriz. Zira bu şekilde hem “bilingual” bireyler, hem de gerektiğinde yurtdışına çıkabilecek düzeyde öğrenciler yetişmiş oluyor. Yani bir taşla iki kuş vuruluyor diyebiliriz.

Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce eğitim veren bölümleri sizler için derledim, aşağıya bırakıyorum:

 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği(İngilizce) (Eğitim Fakültesi)
 • Çeviribilim(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Dilbilim(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği(İngilizce) (Mühendislik Fakültesi)
 • Endüstri Mühendisliği(İngilizce) (Mühendislik Fakültesi)
 • Felsefe(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Fen Bilgisi Öğretmenliği(İngilizce) (Eğitim Fakültesi)
 • Fizik Öğretmenliği(İngilizce) (Eğitim Fakültesi)
 • Fizik Öğretmenliği(İngilizce)(KKTC Uyruklu) (Eğitim Fakültesi)
 • Fizik(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • İktisat(İngilizce) (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
 • İlköğretim Matematik Öğretmenliği(İngilizce) (Eğitim Fakültesi)
 • İngiliz Dili ve Edebiyatı(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • İngilizce Öğretmenliği(İngilizce) (Eğitim Fakültesi)
 • İnşaat Mühendisliği(İngilizce) (Mühendislik Fakültesi)
 • İşletme(İngilizce) (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
 • Kimya Mühendisliği(İngilizce) (Mühendislik Fakültesi)
 • Kimya Öğretmenliği(İngilizce) (Eğitim Fakültesi)
 • Kimya Öğretmenliği(İngilizce)(KKTC Uyruklu) (Eğitim Fakültesi)
 • Kimya(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Makine Mühendisliği(İngilizce) (Mühendislik Fakültesi)
 • Matematik Öğretmenliği(İngilizce) (Eğitim Fakültesi)
 • Matematik(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Okul Öncesi Öğretmenliği(İngilizce) (Eğitim Fakültesi)
 • Psikoloji(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Psikoloji(İngilizce)(KKTC Uyruklu) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık(İngilizce) (Eğitim Fakültesi)
 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler(İngilizce) (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
 • Sosyoloji(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Tarih(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Tarih(İngilizce)(KKTC Uyruklu) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Turizm İşletmeciliği(Yüksekokul)(İngilizce) (Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu)
 • Türk Dili ve Edebiyatı(İngilizce) (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 • Uluslararası Ticaret(Yüksekokul)(İngilizce) (Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu)
 • Yönetim Bilişim Sistemleri(Yüksekokul)(İngilizce) (Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu)

 

Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği

Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği lisans bölümü üniversite sınavında İngilizce dil alanından girilen bir bölüm. En saygın İngilizce Öğretmenliği bölümünden biri olmasının yanı sıra puanı da en yüksek olanlardan bir tanesi. 90 kontenjanı olan bölüm 469,61789 puan, 3331 taban sıralamasıyla öğrenci almış geçen yıl.

Boğaziçi İngilizce Öğretmenliği’nin araştırma konuları kendi websitelerinde verdiklerine göre sırayla şöyle; Çiftdillilik, Çocuklara ve Yetişkinlere İkinci Dil Öğretimi, İkinci Dil Edinimi Kuramları, İngilizce Öğretimine Yönelik Ders Malzemesi Hazırlanma ve Geliştirme, Öğretmen Eğitimi, Psikodilbilim, Nörodilbilim, Teknoloji Destekli Yabancı Dil Öğrenimi, Toplumdilbilim, Yabancı Dil Öğretim Yöntemleri, Yabancı Dilde Ölçme ve Değerlendirme. Eğer muafiyet sınavından geçip direkt olarak lisans eğitimine başlarsanız güz döneminde alacağız dersler “Akademik Yazı, İngiliz Edebiyatı Tarihi, Eğitime Giriş, Dile ve Dilbilime Giriş, Psikolojiye Giriş”. Bölüm seçerken müfredatı iyi araştırıp ilgi alanımız olan bölümü seçmeye özen göstermeliyiz.

Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık

Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlığın bir diğer adı da Çeviribilim. Bu bölümde çeviribilimi ince detaylarına dek öğrenebilirsiniz. Yine en yüksek puanlara sahip olan bu bölüm de dil alanından öğrenci alıyor. Genel kontenjanı ise 60. 491,51130 taban puanı ve 1834 sıralaması ile oldukça yüksek bir profil çiziyor. 2019 verilerine göre sınıftaki cinsiyet dağılımı 41 kadına 21 erkek, yani bu bölümü seçenler daha çok kadınlardan oluşuyor.

Çeviribilim’in araştırma konuları şöyle: Uzmanlık Alanlarında Yazılı ve Sözlü Çeviri, Çeviri Tarihi, Çeviri Teknolojileri, Çeviri ve Kültürlerarası İletişim, Çevirinin Toplumsal Bağlamları, Edebiyat Çevirisi, Toplum Çevirmenliği, Konferans Çevirmenliğine Toplumbilimsel Yaklaşımlar. Çeviribilim okumak isteyenler  hazırlık sınıfını geçtikten  sonra güz döneminde şu dersleri görecek:

Çeviri ve Çeviribilime Giriş (1), Çevirmenler için Sözlü Anlatım ve Kompozisyon, Sosyal Bilimler Seçmelisi (Psikolojiye/Sosyolojiye/Felsefeye Giriş), Modern Dünyanın Oluşumu(1)/ Kültürel Etkileşimler (1), Yabancı Dil Seçmelisi (Fransızca/ Almanca/ Japonca/ İspanyolca).

 Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Geçme Kelimeleri

İngilizce öğrenmek kimileri için meşakkatli kimileri içinse oldukça zevkli. Kelime bilgisi de yabancı bir dil öğrenirken çok ama çok önemli, çünkü kelime haznemiz ne kadar geniş olursa kendimizi o kadar rahat ifade ederiz. Sizler için İngilizce sınavlarda karşınıza en çok çıkan kelimeleri derledim, umarım faydalı olur.

 • assume = (1) elinde delil olmadan bir şeyin doğru olduğunu düşünmek veya kabul etmek, farz etmek (= conclude) (2) (sorumluluk/vebal vb) üstlenmek, üzerine almak (= take on) (* I temporarily assumed the responsibility for her)
 • attain = elde etmek, erişmek (= gain, obtain)
 • beloved = sevgili, hazret
 • carry out = (çalışma, deney, anket vb) yürütmek, icra etmek (= fulfil, conduct)
 • brief = kısa, öz *** in brief = kısaca, öz olarak
 • closure = (1) kapanış (2) iflas
 • compete against = başkasıyla yarışmak, rekabet etmek
 • consent = (1) razı olmak (2) izin,rıza (= permission)
 • contract = (1) sözleşme yapmak (2) küçülmek, büzülmek (= shrink) (3) hastalık kapmak
 • create = yaratmak
 • descend = inmek, azalmak
 • divert = (trafik yönünü vb) saptırmak, başka yöne çevirmek
 • eliminate = elemek, den kurtulmak (= get rid of) (2) yok etmek, yıkmak (=destroy)
 • enhancement = yükseltme, artırma, çoğaltma (= improvement, enrichment)
 • envy = kıskanmak, imrenmek
 • evidently = açık ve şüphe götürmez bir şekilde, delillere dayanarak (= obviously)
 • Expiry Date = Son Kullanma Tarihi
 • fabricate = (1) uydurmak (= make up) (2) (raf vb) monte etmek (= put up)
 • famish = aç kalmak, açlıktan ölmek (= starve)
 • fracture = kırılmak, çatlamak ( kemik, kolon vb)
 • generate = (1) (ısı, elektrik vb) üretmek (2) (tartışma vb) ortaya atmak
 • guide = rehber, rehberlik etmek
 • humiliate = aşağılamak, rezil etmek, utandırmak (= embarrass)
 • immobilize (immmobilayz) = hareketsiz/sabit kılmak
 • formerly = evvelki, önceki
 • hazardous = tehlikeli (= perilous
 • illusion = hayal,hülya, kuruntu
 • incapacitate = yetersiz bırakmak, olanak tanımamak, aciz bırakmak (=
 • debilitate)
 • invent = icat etmek (= make up)
 • masterpiece = şaheser, baş yapıt
 • mock at = dalga geçmek, alay etmek (= tease, make fun of)
 • pavement = kaldırım (= side-walk)
 • polio = çocuk felci
 • proofread = bir metni inceleyip üzerindeki yanlışları düzeltmek
 • regularly = düzenli bir şekilde *** on a regular basis = düzenli bir şekilde
 • thoughtless = düşüncesiz, patavatsız, kaba (= tactless, rude)
 • widow = kadın dul ***widower = erkek dul
 • zip = fermuar
 • supply = (1) tedarik etmek,sağlamak (2) kaynak *** supply of water= su kaynağı
 • stimulate = (1) teşvik etmek, motive etmek (= encourage) (2) (beyni) uyarmak
 • startle = (1) korkutmak, ürkütmek (2) şaşırtmak, affalatmak
 • subject to = (1) (ölüme, yalnız kalmaya vb) maruz kalmış (2) olası, muhtemel

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar