Care İkinci ve Üçüncü Hali


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Türkçe anlamlarından bazıları “ilgilenmek, umursamak” olan care fiili cümle içlerinde sıkça gördüğümüz bir fiildir. Bunun dışında konuşurken ve yazarken de fazlaca kullanacağınız bir kelime aynı zamanda. Bu sebeple de kullanımına hakim olmanız sizin için son derece önemli. Biz de farklı kullanımlarını bilmeniz için fiilin ikinci ve üçüncü halini, örnek cümleler ve bunların Türkçeleri ile paylaşıyoruz.

Care Fiili İkinci Hali

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsettiğimizde, yani past simple tense söz konusu ise care fiilini ikinci hali ile kullanırız. Care fiilinin ikinci hali “cared” şeklindedir.

Care İkinci Hali ile Kullanımı

Care fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman söz konusu ise ikinci halini alır. Düzenli fiillerden biri olduğu için ikinci halinde kelimenin sonuna -ed takısı alır. Fakat kelime zaten “e” harfi ile bittiği için ikinci halinde sadece sonuna bir -d takısı eklemiş oluruz. Dolayısıyla kelimemiz “cared” haline gelir. Her öznede aynı kullanımı söz konusudur. Yani care fiilini geçmiş zaman formunda kullanmak istiyorsak, he/she/it için farklı bir işlem ya da değişiklik uygulamıyoruz. Sadece olumlu, olumsuz ve soru farkı söz konusu.

Olumlu cümlede kullanımı: Fiil cared halini alır.
Olumsuz cümlede kullanımı: Past tense olumsuzluk bildireci olan didn’t arkasından gelir ve yalın hali ile yani care olarak kullanılır.
Soru cümlesinde kullanımı: Past Tense soru bildireci olan did / özne sıralamasının ardından gelir ve yalın hali ile yani care olarak kullanılır.

Care İkinci Hali ile Örnek Cümleler

 • I cared about him a lot. But now it is time to think of myself.
  (Onu çok fazla umursadım. Ama artık kendimle ilgilenme vakti geldi.)
 • The bigger sister of the kids cared for her brothers at that night. She wouldn’t know what were going to happen…
  (Çocukların büyük kız kardeşi, erkek kardeşleriyle ilgilendi. Ne olacağını bilemezdi…)
 • Nobody has right to criticize two people who cared so much for each other. It is their own life and their own decisions. (Birbiriyle bu derece ilgilenen iki insanı eleştirme hakkını kimse kendinde bulamaz. Bu onların hayatı ve onların kararları.)

Care Fiili Üçüncü Hali

Üçüncü hali, ikinci halinde olduğu gibi “cared” şeklinde olan care fiili; past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır.

Care Üçüncü Hali ile Kullanımı

Söz konusu tense, present perfect tense ise kullanım have + cared ya da has + cared şeklindedir.
Özne; I, you, we, they ise have cared şeklinde kullanılır.
Özne; he, she, it ise has + cared şeklinde kullanılır.
Söz konusu tense past perfect tense ise, kullanım özne fark etmeksizin had + cared şeklindedir.

Care Üçüncü Hali ile Örnek Cümleler

 • Would he have cared if there had been someone on the road that night? I don’t think so whit that much alcohol.
  (O gece yolda bir insan olmuş olsaydı umrunda olmuş olacak mıydı ki? O kadar fazla alkol oranıyla hiç de sanmıyorum.)
 • He does not seem to have cared much for any kind of the literature which is a shame for him, in my opinion. Because he is the son of a writer.
  (Edebiyatın herhangi bir türüyle hiç ilgileniyormuş gibi görünmüyordu ki bu benim fikrime göre çok utanç verici. Çünkü kendisi bir yazarın oğlu.)
 • Because of the pandemic, so many prefabricated hospitals where the sick people have been cared since the January of 2020, were established in many countries in the world.
  (Pandemi yüzünden, dünyadaki pek çok ülkede, Ocak 2020’den itibaren hasta insanların tedavi edildiği birçok prefabrik hastane kuruldu.)
Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.