Clean İkinci ve Üçüncü Hali


Clean Kullanımı Örnek Cümleler

Clean fiili

Clean fiili Türkçe’ye temizlemek olarak çevrilebilir. Hem fiil olarak kullanılabilirken hem de sıfat olarak ‘temiz’ anlamında kullanılabilir.

İsim hali : Cleaning

Sıfat hali: Clean

Clean ile ilgili cümleler

  • Even though I clean my house every day, my 2 dogs make my house dirty again. (Evimi her gün temizlesem de, benim 2 köpeğim tekrar evimi kirletiyorlar.) Bu cümlede clean kelimesi fiil olarak kullanılmıştır
  • Cleaning is a must for the ones who obsessed with clean places. (Temiz yerlere takıntılı olanlar için temizlik bir şart) Bu cümlede clean kelimesi hem isim halinde hem de sıfat halinde kullanılmıştır.
  • Clean places is like heaven for the ones who obsessed with cleaning (Temizliğe takıntılı olanlar için temiz yerler cennet gibidir.)

Clean fiili 2. Hali

Clean fiilinin ikinci hali Cleaned olarak kullanılmaktadır. Clean fiili düzenli fiilere girdiği için -ed geçmiş zaman ekini alarak ikinci hale getirilebilir.

Clean fiili 2. Hali ile Örnek cümleler

  • Before my uncle and grandfather came to our house as guests, I cleaned my house. (Amcam ve dedem bize misafirliğe gelmeden önce, evi temizledim.)
  • I cleaned my work place because it was messy and dirty before I did. (İş yerimi temizldim çünkü temizlemeden önce çok dağınık ve pisti.)

Yukarıdaki iki cümlede de geçmiş zaman eki kullanılarak cümlede kullanılmıştır.

Clean fiilinin 3. Hali

Clean fiilinin 3. Hali yine düzenli fiil olduğu için cleaned olacaktır. Present ve past perfect tense’li cümlelerde kullanılır. Yardımcı fiil olan have ya da had den sonra gelir. Kullanımı genelde have+v3 ya da had+v3 tür.

Clean fiili 3. Hali ile Örnekler

  • I had cleaned my kitchen before my mother came to my house. (Annem gelmeden önce mutfağı temizlemiştim) had+v3 olarak kullanılmıştır.
  • I could have cleaned the whiteboard if the teacher had asked me to do it. (Eğer öğretmen benden yapmamı isteseydi, beyaz tahtayı silebilirdim) could have + v3 olarak kullanılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar