Çocuğunuzun Günlük Rutinine İngilizceyi Eklemenin En İyi Yolu


İngilizce dünyada en çok konuşulan dildir. Etkili bir iletişim kurabilmek, iş şansınızı artırmak, akademik kariyerinize yurt dışında devam etmek için İngilizce bilmek gerekmektedir.
Çocuklarınıza erken yaşta İngilizce öğretmek hem daha kolay olacaktır hem de kendilerini kısa sürede daha fazla geliştirmelerine katlı sağlayacaktır. Çocukların günlük rutinlerine İngilizceyi eklemek de öğrenmenin düzenli, etkili daha hızlı olmasını sağlar. Günlük rutinlere oyunla, uygulamayla, derslerle İngilizce eklemek mümkün. Her gün tekrar yapmak da çocukların yeni bilgileri ve kelimeleri daha kolay hafızalarına yerleştirmelerine yardımcı olur. Bugünkü yazımızda çocuğunuzun günlük rutinine İngilizce eklemenin en iyi yolundan bahsedeceğiz.

1. İngilizce Saati Belirleme

Çocuk gelişiminde rutinler önemli bir yere sahiptir. Belirli bir rutinlerinin olması kendilerini güvende hissetmelerini sağlar ve gelişimlerini hızlandırır. Ebeveyn olarak çocuğunuzun rutinine İngilizce saati ekleyebilirsiniz. Bu İngilizce saatini çocuğunuzun okul saatine göre sabah ya da akşam olarak belirleyebilirsiniz. İngilizce saatine ayırabileceğiniz zaman dilimine göre yapacağınız etkinlikleri de günlere bölebilirsiniz. Örneğin pazartesi İngilizce saatinde çizgi film izlerken, salı günü İngilizce kitap okuyabilirsiniz. Böyle bir program rutini çeşitlendirerek çocuğunuzun sıkılmasını engeller.

2. Oyun Oluşturma

Çocukların eğlenerek öğrenmesini sağlamak çok önemlidir. İngilizce derslerini sevmeyen ve ilgi duymayan çocuklara sürekli ders aldırmanız onların daha da İngilizceden soğumasına sebep olabilir. Onların da eğlenerek öğrenebileceği oyunları birlikte hazırlayabilirsiniz. Örneğin, kelime bilgilerini geliştirmek için eşleşme kartları hazırlayabilirsiniz. Kartların bir tarafına kelimenin İngilizcesini diğer tarafına da Türkçe anlamını yazıp, her gün çocuğunuzla pratik yapabilirsiniz. Evinizde eşyaların üzerine de İngilizce adlarını yazdığınız kağıtları yapıştırıp çocuğunuzun kelime bilgisini geliştirmesine yardım edebilirsiniz. Çocuğunuzun bildiği konulardan kelimeleri özenle seçerek adam asmaca da oynayabilirsiniz. Bu sayede kelime tekrarı da yapmış olursunuz.
Kendiniz hazırlamak istemezseniz de piyasadaki oyunları çocuğunuzun dil seviyesine göre inceleyip alabilirsiniz. Scrabble gibi oyunları oynarken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

3. Şarkıları Es Geçmeyin

Yabancı şarkı dinlemenin dil öğrenimine katkısını küçümsemeyin. İngilizce şarkıları çocuğunuza dinletmek hem listeningini geliştirecektir hem de kelime bilgisini artıracaktır. Şarkıları dinlerken birlikte bir yandan da sözlerini takip edebilirsiniz. Hatta sözleri takip etmeyip sadece pasif olarak şarkıları dinlemenin bile çocuğunuza ne kadar şey katabileceğini tahmin edemezsiniz.
Çocuğunuz daha küçükse İngilizce çocuk şarkılarını Youtube platformu üzerinden ya da bazı televizyon kanallarından dinleyebilirsiniz.

4. Çizgi Film İzleyin!

Çizgi filmlerin çocuk gelişiminde çok önemli rolü olduğunu biliyor muydunuz? Çocuğunuza ekran süresi veriyorsanız bunu İngilizce çizgi film izlemeleri için kullanmak çok verimli olacaktır. Pepee, Mickey Mouse, Rick and Morty de hem eğlenceli hem öğretici çizgi filmlerinden sadece bazılarıdır.

Çizgi film izlemenin yaşı yoktur. Çocuğunuz daha büyükse de seviyesine göre çizgi filmler onun gelişimine katkı sağlayacaktır. Çocuğunuz çizgi film izlemeyi sevmiyorsa ya da dizi izlemek isteyip temel kalıpları biliyorsa yaşına ve seviyesine göre yabancı dizi izlemeyi günlük rutinine ekleyebilirsiniz.”Friends” gibi diziler ile de İngilizce konuşmayı öğrenen çok insan olduğunu hepimiz biliyoruzdur.

5.Konuşarak Öğren’e Vakit Ayırın!

Çocukların her yaş grubunda seviyelerine göre İngilizcelerini geliştirecek eğitimlere ihtiyacı vardır. İngilizce bilgileri arttıkça kendilerini ifade etmeleri de kolaylaşacaktır. Çocuğunuzun rutinine ders almayı ekleyebilirsiniz. Ders deyince aklınıza sadece çocuklara sıkıcı gelebilen sınıf dersleri gelmesin. Konuşarak Öğren’ de çevrimiçi interaktif online dersler sayesinde çocuğunuz ana dili İngilizce olan öğretmenlerle pratik yapabilir. Konuşarak Öğren ’in blog sayfasını ziyaret edip ders notları sayesinde eksik oldukları konuları öğrenebilir. Bu sayede evde kurs ortamı oluşturmuş olursunuz. Programı da çocuğunuzun okuluna ve müsait olduğu saatlere göre birlikte hazırlayabilirsiniz.

Unutmayın ki yeni bir dil öğrenmek her zaman zor ve sıkıcı değildir. Çocuğunuzun rutinini çeşitlendirerek dikkatinin dağılmasını önlerseniz İngilizce öğrenme süreçlerini eğlenceli ve verimli hale getirmiş olursunuz.

Çocukların Rutinine İngilizce Eklemekle Alakalı Sık Sorulan Sorular

  • Çocukların rutinine İngilizce eklemek için ilk yapmamız gereken nedir?

İlk olarak çocukların günlük ya da haftalık rutinlerine birlikte belirlediğiniz İngilizce saatini eklemeniz gerekiyor. Bu saatte yapacağınız etkinlik değişebilir. Örneğin, pazartesi İngilizce saatinde dizi izlerken salı günü İngilizce saatinde Konuşarak Öğren‘ den çevrimiçi ders alabilirsiniz.

  • Çocuğumuzun hem eğlenmesini sağlamak hem de İngilizce öğrenmesini kolaylaştırmak için hangi oyunları oynayabiliriz?

Çocuğunuzun bildiği kelimeleri dikkate alarak İngilizce tabu ya da adam asmaca oynayabilirsiniz. Birlikte kelime çalıştıktan sonra pratik yapma amacıyla oyun kartları hazırlayabilir ya da hazır bulunan İngilizce öğreniyorum set oyunlarından siz de bir tane edinebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar