Çocuklar İçin İngilizce Kitap Önerileri


İngilizce öğreniminin erken yaşta başlaması beraberinde birçok avantajı da getirmektedir. Bir dile ne kadar maruz kalınırsa o dili öğrenmek ve kullanmak çok daha kolay ve doğal bir hal alır.  İngilizce’yi erken yaşlarda öğrenmenin en etkili ve keyifli yollarından birisi kitap okumaktır. İngilizce kitaplar; okuma becerisini geliştirmek ve görsel hafızaya sahip olan çocukların İngilizce öğrenimlerini daha kalıcı ve etkili bir hale getiren oldukça kullanışlı bir kaynaktır. Aynı zamanda çocuklarınız için çeşitli türlerden kitaplar seçerek, onların birçok terimi öğrenmelerini sağlayabilir ve kelime haznelerinin genişlemesini sağlayabilirsiniz. Edebi eserler çocuklara İngilizce dilini öğretirken aynı zamanda çeşitli kültürleri, ülkeleri ve çeşitli insanları da çocuklara sunar. Kısacası yabancı dildeki edebi eserlerin çocuklar için sayısız faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda, sırası ile başlangıç-orta ve ileri seviyelerde, okunması keyifli ve eğitici İngilizce kitap önerileri göreceksiniz ve eğer isterseniz seviyelere göre en çok okunan roman ve kitapları ele aldığımız bir diğer içeriğimize de göz atabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Başlangıç Seviyesindeki Çocuk Kitapları

Pinocchio (Pinokyo)

Yaşlı bir marangoz olan Gepetto, bir gün kukla yaparken bir ağacın konuştuğunu duyar. Hiç çocuğu olmayan Gepetto bu ağaçtan bir kukla yapmaya karar verir. Fakat Pinokyo Gepetto’nun istediği evlat gibi bir evlat olmaz; bencil ve şımarıktır ve kendisini birçok derdin içine sokar. Başına gelen türlü belalardan onu bir orman perisi korur. Birçok kötü deneyimden sonra daha iyi bir oğlan olmaya karar verir, çok çalışır ve parası ile ona yardım eden orman perisine ve babasına yardımcı olur. Orman perisi onu gerçek bir insana dönüştürür. Macera dolu ve içerisinde bol bol nasihat içeren bu A1 seviyesi kitap, 1881’de yazılmış olmasına rağmen günümüzde halen çok popüler bir kitaptır. Başlangıç seviyesine oldukça uygun bir çocuk kitabıdır.

Alice in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında)

Alice bir gün ablası ile piknik yaparken bir tavşanın acele ile koştuğunu görür. Tavşan durur ve saatine bakar sonrasında ile hızla yoluna devam eder. Alice merakla tavşanın peşine düşer, tavşan bir deliğe girer ve Alice de tavşanın girdiği deliğe girer. Uzun bir düşüşün ardından, Alice kendisini bir salonda bulur. Masada bir anahtar görür ve kapıyı arar. Ancak bulduğu kapı çok küçüktür ve içinden geçmesi imkansızdır. Tekrar masaya bakar ve üzerinde beni iç yazan bir şişeyi fark eder. Alice şişeyi içer ve küçülmeye başlar. Küçük kapıdan içeri girer ve çeşitli maceralar yaşamaya başlar. Gözünü açtığında kafası ablasının kucağında bir şekilde uyumuş olduğunu anlar. Bu harika masal kitabı hem çocukların hayal güçlerini geliştirecek hem de Alice ile birlikte maceradan maceraya koşarken birçok kelimeyi öğrenmelerini sağlayacak. 

The Wizard of Oz (Oz Büyücüsü)

Büyük bir fırtına yakın zamanda ailesini kaybetmiş olan Dorothy’i ve köpeği Toto’yu evleri ile birlikte uçurur. Doğu’nun Kötü Cadısı’nın hükmettiği Muchkin Ülkesi’ne düşüyorlar fakat evleri cadının üzerine düşerek cadının ölmesine sebep oluyor. Bu sayede, Kuzeyin İyi Cadısı ülkeye geliyor. Dorothy’nin evine dönebilmesi için ona sihirli bir çift pabuç veriyor ve ona Oz Büyücüsü’ne gitmesini söylüyor çünkü Dorothy ancak evine Oz Büyücüsü’nün yol tarifi ile dönebilir. Dorothy yolda akıl almak isteyen Korkuluk, korkak olan Aslan ve bir kalp isteyen Teneke Adam ile karşılaşıyor ve onları da yolculuğuna dahil ediyor. Büyücüye vardıklarında büyücü onlara yardım edeceğini söylüyor ama onlara zorlu bir görev veriyor ve bu arkadaş grubu maceralarına devam ediyor. Bu sürükleyici fantastik kurgu, A2 seviyesindeki çocuklar için oldukça uygun bir seçenek.

The Mermaid (Küçük Deniz Kızı)

Kardeşleri arasındaki en güzel deniz kızı olan Ariel, denizin kralı olan babası ile denizin altında kardeşleri ile bir yaşam sürmektedir. Anneleri olmayan bu kardeşleri büyükanneleri büyürmüş. Onlara iki ayak üzerinde durabilen insan denen varlıklardan ve yaşadıkları şaşırtıcı hayatlardan bahsedermiş. Ariel bu masalları çok sever ve onları dikkat kesilerek dinlermiş. Bu anlatılanları kendisi görmek ister, yüzeye çıkıp insanları görmek için can atarmış fakat babası ve büyükannesi buna izin vermezmiş. Bir gün Ariel, gizlice yüzeye çıkmış ve gemideki yakışıklı prensi görmüş. Aniden çıkan fırtına ile gemi batmaya başlamış ve küçük deniz kızı yakışıklı prensi boğulmaktan kurtarmış. Prens uyanana kadar başında beklemiş fakat sonra prens uyanınca onu görmeden gitmiş. Fakat küçük deniz kızı prense sırılsıklam aşık olmuş ve su cadısına gidip onu insana çevirmesini istemiş. Cadı bedel olarak deniz kızının o güzel sesini istemiş. Masalın devamında ise genç prens bir başkası ile evlenir ve küçük deniz kızı buna çok üzülür. Her seviye için uygun olan bu kitap, çocuklar için yaratıcı düşünmeyi geliştirecek ve yeni kelimeler öğrenmelerini sağlayacaktır. 

Küçük bir not: Bahsettiğim bu kitapların birçok film uyarlamaları mevcut, dilerseniz çocuklarınızın öğrenmelerini pekiştirmeleri adına bu filmleri kitapları okuduktan sonra İngilizce altyazılı bir şekilde izleyebilirsiniz. Aynı zamanda bahsettiğim bu kitapların her seviyeye uygun baskıları da mevcut, aynı kitapları stage 1 veya stage 4 olarak da çocuğunuzun İngilizce seviyesine göre seçebilirsiniz.

Orta Seviyede Çocuk Kitapları

Gulliver’s Travels (Güliver’in Gezileri)

İngiliz edebiyatının en önemli klasiklerinden biri olan Güliver’in Gezileri, Lemuel Gulliver adındaki bir doktorun seyahatlerinde geçirdiği çeşitli kazalar sonucu çeşitli mekan ve ülkelerde yaşadığı fantastik maceraları konu alır. Dört farklı macerada zamanın siyasi, dini ve politik durumları hakkında birçok eleştiri ve taşlama yer almaktadır. Bir kitabevinin sadeleştirip resimlerle süslemesi sayesinde bir çocuk kitabı haline getirilmiştir. Orta seviyedeki okurlar için sadeleştirilmiş ve resimli versiyonu ideal bir seçimdir.

Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin)

Zengin bir tüccar üç kızı ile birlikte yaşar. Bir gün, tüccar bir yere giderken kızlarına ne istediklerini sorar. İki kızı güzel mi güzel elbiseler isterken, ismi Beauty olan üçüncü kızı babasından yalnızca onun kopardığı kırmızı bir gül ister. Yolculuğu sırasında bir ormana giren tüccar, hava karardığında uyumak için bir yer arar. Kocaman bir şato görür, boş olduğunu düşünerek içeri girer. Masada çeşit çeşit yemekler bulur ve hepsini yer, sonra da yumuşak bir yatağa yatar ve uyur. Ertesi gün olduğunda şato hala boştur ve tüccar henüz kimse ile karşılaşmamıştır. Şatonun bahçesinde kırmızı güller görür ve Beauty’nin isteği üzerine bir tanesini koparıp alır. Aniden çalıların arasından bir canavar ortaya çıkar ve tüccara bağırmaya başlar. Bu çirkin canavar tüccarın neden gülü kopardığını duyunca kızı Beauty’i şatoya göndermesini ister. Babasını çok seven Beauty bunu kabul eder ve çirkin ile yaşamaya başlar. Çirkin ona her zaman iyi davranır, en büyük odayı verir ve onunla evlenmek ister. Beauty hala ondan korktuğu için reddeder. Sonrasında ise tüccar ölüm döşeğinde iken Beauty babasını ziyaret etmek ister ve çirkin de ancak geri dönerse gidebileceğini söyler. Yedi gün içerisinde dönmesi gereken Beauty, babası ve kardeşlerini görünce bu sözünü unutur. Çirkinin öldüğü bir kabus görür ve şatoya döner. Evlenme teklifini kabul ettiğini söylediği anda çirkin canavar yakışıklı bir prense dönüşür. Yıllar önce bir büyü ile lanetlenen canavar kendisine sonunda dönüşmüştür. Masalın sonunda evlenirler.

İleri Seviyedeki İngilizce Kitaplar

Harry Potter and the Philosopher’s Stone (Harry Potter ve Felsefe Taşı)

Satılmaya başladığından beri popülerliği elinden düşürmemiş olan bu fantastik roman serisi, İngilizce öğrenirken oldukça keyifli bir seçenektir. İlk kitap olan Harry Potter ve Felsefe Taşı; teyzesi, eniştesi ve kuzeni ile birlikte yaşayan Harry adındaki sıradan bir çocuğun büyücü olduğunu öğrenmesi ile başlar. Bir baykuşun getirdiği mektupta onun Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edildiği yazmaktadır ve Harry’nin tüm hayatı bu mektup ile değişir. Büyüleyici kurgusu ve eşsiz karakterleri ile, birçok kelimeyi, gramer kurallarını ve kalıbı öğrenmenize yardımcı olacak bir kitap serisidir. Konusu oldukça ilginç ve sürükleyici olduğu için, okurken bilinmeyen kelimeleri not alarak ve öğrenerek ilerlemek oldukça yardımcı olacaktır.

Diary of a Wimpy Kid (Saftirik Greg’in Günlüğü)

Oldukça basit bir anlatıma sahip olan Saftirik Greg’in Günlüğü eğlenceli bir kitap serisidir. İçerisinde bulunan kolay anlaşılabilen diyalogları ile günlük problemlerini çözen bir çocuğun günlüklerinden oluşur. İçerisinde birçok resmi de barındırdığı için okuduğunu anlama becerisini geliştirir ve okumayı daha eğlenceli bir hale getirir. Günlük konuşma dilinde yazıldığı için aynı zamanda konuşma becerisi için de 11-17 yaş grubu için ideal bir seçimdir.

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (Percy Jackson & Olimposlular: Şimşek Hırsızı)

Percy Jackson & Olimposlular: Şimşek Hırsızı; modern dünyada geçen mitolojik bir serinin ilk kitabıdır. Antik Yunan Tanrılarının hepsi hala hayattadır ve ana karakter olan Percy Jackson adındaki 12 yaşındaki bir çocuk olağanüstü güçlerinin olduğunu keşfeder. Percy, serinin ilk kitabında, Antik Yunan Tanrılarının arasındaki bir savaşı durdurma ve kahraman olma amacı ile çeşitli maceralar yaşar. İçerisinde birçok mitolojik öğe bulunan bu kitap serisi; genç okurlar için birçok terimi içerdiği ve mitoloji konusunda oldukça eğitici olduğu için hem okuyucuyu meraklandıracak hem de öğrenmesini daha etkili bir hale getirecektir. 

Özet

Özetleyecek olursak, çocukların İngilizce öğrenmesine kitaplar oldukça etkili bir yardımcı kaynaktır. Bu yazımızda başlangıç-orta ve zor seviyelerde, birkaç farklı türden çok sevilen kitapları önerdik. Başlangıç ve orta seviyedeki kitapları level 1-2-3 gibi birçok kısaltılmış ve seviyeye uygun hale getirilmiş olarak bulabilirsiniz. 

Önerdiğimiz kitaplar sırası ile: 

  1. Pinocchio (Pinokyo)
  2. Alice in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında)
  3. The Wizard of Oz (Oz Büyücüsü)
  4. The Mermaid (Küçük Deniz Kızı)
  5. Gulliver’s Travels (Güliver’in Gezileri)
  6. Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin)
  7. Winnie the Pooh
  8. Harry Potter and the Philosopher’s Stone
  9. Diary of a Wimpy Kid (Saftirik Greg’in Günlüğü)
  10. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (Percy Jackson & Olimposlular: Şimşek Hırsızı)

Çocukların İngilizce öğrenirken kullanması gereken kaynaklar nelerdir?

Dilin en doğal şekilde öğrenilmesi o dile mümkün olduğunca maruz kalınması ile olur. Bu nedenle çocuklarınız İngilizce öğrenirken bol bol kitap okumalı, yabancı şarkılar dinlemeli ve altyazılı animasyonlar izlemeli. Çocukların öğrenirken eğlenmesi, öğrenmeyi daha keyifli ve kalıcı bir hale getirir.

Çocuklara uygun İngilizce bir kitap seçilirken nelere dikkat edilmeli?

İlk olarak kesinlikle kitapların içeriğini kontrol etmekte fayda var. Çocukların kötü yönde etkilenebileceği şiddet, ırkçılık, cinsel saldırı içeren kitaplar kesinlikle alınmamalı. Küçük yaşta çocukların zihinleri her bilgiye açıktır, bu şekilde birçok olumsuz terim ve davranış bilinçaltlarına yerleşir ve bu yerleşen durumlar genelde kalıcı hale gelir. Çocukların yaş aralığı bu yüzden çok önemli, yaşlarına uygun kitap seçimi birçok problemi ortadan kaldıracaktır. İkinci olarak, İngilizce dil seviyelerine uygun kitapların seçilmesi oldukça önemli. Çocukların bilmediği kelime ve kurallar onların okumaya olan hevesini kaçırabilir ve öğrenmelerini zorlaştırabilir. Son olarak, çocukların sevdiği türü keşfetmek gerekir. Herkesin her kitabı okuyamaması gibi, yanlış kitap seçimi de okurda yanlış izlenimler bırakabiliyor. Örneğin klasikleri birçok insan ağır bulurken kimi okur macera türünü okuyamayabiliyor. Bu nedenle çocukların sevebileceği ve onları okumaktan uzaklaştırmanın aksine daha da kitaplara ve İngilizce diline ilgi duyacağı kitapları bulmak gerekiyor. Bu çok önemli üç hususa dikkat edilirse, çocuklar için uygun İngilizce kitaplar bulmak çok daha kolay bir süreç olacaktır. Son değinilmesi gereken husus ise çocuklara kitap okuma alışkanlığı edindirebilme konusunda ailenin rolüdür. İster dil eğitimi için olsun ister başka bir konu için olsun, çocukların zihinsel gelişimi için kitap okumalarının birçok faydası bulunmaktadır ve alışkanlıklar genellikle çocukların aile bireylerinden gördükleri durumlara göre şekil alır. Bu yüzden onlar ile belirli okuma saatleri oluşturabilir ve seçtiğiniz İngilizce kitapları birlikte okuyabilirsiniz.

Çocuğumuzun İngilizce seviyesine uygun kitabı nasıl bulabilirsiniz?

Kitap satış mağazalarının birçoğunda yabancı dil bölümünde ve sahaflarda seviye seviye İngilizce kitapları bulabilirsiniz. Stage 1, 2, 3 şeklinde ilerleyen kitapların, çocuğunuzun kelime dağarcığına göre seçebilir veya daha yakın bir seviye seçerek uygun kitabı bulabilirsiniz. Aynı zamanda internette bulunan audio book’lardan yararlanabilirsiniz.

Çocukların okudukları kitaplarda bilmediği birçok kelime, kalıp ve gramer kuralı var ise ne yapmalı?

Eğer seviyesine uygun bir kitap seçimi yapılmış ise, bir kelime defteri edinerek bilmediği kelime ve kalıpları not almasını isteyebilirsiniz. Sonrasında Türkçe karşılıklarını yazıp öğrenebilir. Daha eğlenceli yollar arıyorsanız, resimli kitapları tercih edebilirsiniz, bu sayede bilmediği cümleleri resimlere bakarak anlamaya çalışacaklardır. Son olarak, eğer mevcut ise okuduğu kitapların animasyonunu ilk önce Türkçe olarak izletebilirsiniz. Bu sayede, çocuklar gerçekleşen durumlara aşina olacak ve okuduğu bölümleri daha iyi kavrayabileceklerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar