Çocuklar İçin En Etkili İngilizce Öğrenme Yöntemleri


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Günümüz şartlarında ana dilin yanı sıra ikinci bir yabancı dil bilmek, büyük bir gerekliliktir. Bu sebeple aileler, çocuklarının erken yaşta ikinci bir dil becerisi kazanabilmesi konusunda isteklidirler. Öte yandan ailelerin akıllarında; dil öğrenimi için ideal bir yaş aralığı var mıdır, çocuklara dil öğretirken nelere dikkat edilmelidir, hangi yöntemler dil öğrenimini pratikleştirir, gibi birçok soru bulunmaktadır. Bu yazımızda, bu sorularınızın cevaplarıyla birlikte, çocuklarınıza İngilizce öğretmek için pek çok ipucu da bulabileceksiniz.

Dil Eğitiminde “Kritik Dönem”

Çocuklarda İngilizce eğitimine başlarken ideal bir yaş aralığı olup olmadığı yıllardır merak edilen ve araştırılan bir konu. Ayrıca, her araştırma sonucu farklı tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Örneğin, bebeklerin 3. aydan itibaren dil öğrenme becerisini kazanmaya başladığı biliniyor. Hemen hemen aynı dönemde ‘bir işin nasıl yapıldığına dair verilerin kaydedildiği’ işlemsel bellek de gelişmeye başlıyor. Bu sebeple bu dönem, yeni bir dil becerisinin kazanımına başlamak için ideal bir dönem olarak nitelendiriliyor. Ancak, uzmanlar uyarıyor; bu bellek çocuklarda 5 yaşından itibaren yavaşlamaya başladığı için bu yaştan sonra öğrenilmeye başlanan dili, otomatik olarak kullanmak ve ana dil seviyesinde konuşmak zorlaşıyor. Çünkü bellek, o döneme kadar öğrenmesi gereken ‘öncelikli işleri’ çoktan öğrenmiş oluyor. Bu sebeple, 5 yaşına kadar çocukları yabancı bir dille tanıştırmış olmak gerektiği söyleniyor.

Çeşitli yaş gruplarından çocuklarla, İngilizce öğrenimi üzerine yapılan başka bir araştırmadaysa 7 yaşına kadar çocukların beyinlerindeki dil öğrenmeyle ilişkili sinirlerin çok daha aktif çalıştığı gözleniyor. 3-7 yaş arası dönem, öğrenme ve beceri edinme konusunda da çocuklar için önemli bir dönem olarak nitelendiriliyor. Buna göre çocuğun 7 yaşından önce yabancı dille tanışmış olmasının çok daha kolay ve etkin bir öğrenme süreci sağlayabileceği söyleniyor.

Başka bir araştırmada ise 2-13 yaş arasında dil becerilerinin gelişiminin büyük oranda tamamlandığı sonucuna ulaşılıyor. Yabancı dil öğrenirken, doğru ‘aksan’ kazanımının ancak bu yaşlar arasında sağlanabileceği söyleniyor. Uzmanlar, 13 yaşından sonra yeni bir dil öğrenmeye başlayan çocuğun, bu yeni dilin fonetiğini kavramakta zorlandığını ve bu yüzden ana dil aksanını yeni öğrendiği dile uyarlamaya çalıştığını belirtiyor.

Kimi uzmanlar ise, dil öğrenimi için “ideal” bir dönem olmadığı konusunda ısrarcı.

Yine de çocukların belli yaş dönemlerinde belli becerileri kazandıkları su götürmez bir gerçek. Bu sebeple, çocuklukta İngilizce eğitiminde çocuğun becerileri ve kapasitesi dikkate alınırsa daha doğru ve istikrarlı bir ilerleme kaydedilebilir.

Yazımızın devamında yaş gruplarına göre çocukların kazandıkları becerileri ve bu becerilere en uygun İngilizce öğrenme yöntemlerini bulabilirsiniz.

Yaş Gruplarına Göre Dil Öğrenimi

0-3 Yaş Arası

Bu dönem, çocuğun algılarının en açık olduğu dönemdir bu sebeple eğitimde tüm duyular kullanılabilir. Dördüncü aydan itibaren çocuk, etrafında olanların farkındadır ve her şeyi “işlemsel bellekte” depolamaya başlar. Cisimler ve sesler ilgisini oldukça cezbeder. Dokunur, tadar ve dinler. Bu yaş aralığında duydukları sesleri taklit etmeye meyillidirler. Bu sebeple İngilizcenin kulağa yerleştirilmesi için oldukça kıymetli bir dönemdir.

 • İlgi çekici, renkli, figürlü materyaller; ebeveynlerin İngilizce bilgisiyle desteklenebilir. Örneğin, motor becerilerini geliştirmeye yönelik oyuncaklar, İngilizce komutlarla desteklenerek kullanılabilir.
 • Çocuk, İngilizce ninnilerle ve şarkılarla tanıştırılabilir.
 • İngilizce çizgi filmler izletilebilir.
 • Çocuğa tattırılan meyvelerin İngilizce isimleri kullanılabilir.
 • Hayvanlar İngilizce karşılıklarıyla tanıtılabilir.

3-6 Yaş Arası

Bu dönemde çocuk kendisine verilen talimatları anlayıp yerine getirmeye başlar. Sosyalleşme girişimlerinde bulunur. Öğrenme merakı arttığından soruları da artar. El becerileri, çizim yeteneği gelişir. Okul olgunluğuna ulaşır ve zekasal olarak kıymetli bir dönemdedir. Bu dönemde İngilizce, hayatın içine aktif olarak katılabilir.

 • Yabancı dilli oyun gruplarında rol alınabilir.
 • El becerisine yönelik faaliyetler yapılıp bu faaliyetler sırasında elde edilen ürünler İngilizceyle desteklenebilir.
 • Günlük hayata dair basit rutinler ve komutlar, ev içinde İngilizce dillendirilebilir.
 • İngilizce eğitim kitlerinden destek alınmaya başlanabilir.
 • Hafıza ya da mini-kart oyunları oynanırken İngilizce soru-cevap uygulaması yapılabilir.

Okul öncesi dönem olarak da adlandırılan bu dönem hayata ve okula dair temel becerilerin kazandırılması için çok önemli bir dönemdir. Bu sebeple bu dönemde mümkünse aile içinde ana dilin yanı sıra ikinci dilin de aktif olarak kullanılması çok önemlidir. Bu sayede çocuk, akademik hayata atıldığında kendisinden beklenen dil becerilerini karşılama konusunda zorlanmayacaktır.

6-8 Yaş Arası

Bu dönem, somut işlemler evresidir. Çocuk, neden-sonuç ve zaman-mekan ilişkilerini kavrayabilir. Saatleri, dört işlemi, okuma ve yazmayı öğrenir. Çocuk, sorumluluk bilinci edinir.

 • İngilizce kursu ya da aktif şekilde İngilizce dersi almaya başlamak için uygun bir dönemdir.
 • Basit İngilizce içerikler izlenebilir, okunabilir.
 • Ev içi günlük rutin işlerle ve sorumluluklarla ilgili komutlar, İngilizce verilebilir.
 • “Teşekkür ederim”, “özür dilerim” gibi temel günlük ihtiyaç kalıplarının İngilizceleri, günlük hayatta kullanılabilir.

8-12 Yaş Arası

Çocuk için ergenlik öncesi dönemdir. Bu dönemde sosyalleşmenin önemi artar. Dil becerileri hızla gelişmektedir. Bu dönemde çocuğun özel ilgi alanları oluşur. Bu ilgi alanları tespit edilip desteklenmelidir.

 • Okulda öğrenilen İngilizce, evde de desteklenmelidir. Bu noktada düzenli tekrar çok önemlidir.
 • İngilizce kursu ya da aktif İngilizce dersleri için uygun bir dönemdir.
 • İngilizceye dair çeşitli sorumluluklar verilebilir. Örneğin, her hafta “aylar”, “mevsimler”, “saatler”, “kıyafetler” gibi belirli bir konu üzerine çalışmalar yapılarak o konu günlük hayata yedirilebilir.
 • Çocukla çeşitli durumlarla ilgili diyalog dinleme ve kurma etkinlikleri yapılabilir. Örneğin “alışveriş merkezi”, “havaalanı” gibi ortamlara dair diyaloglar izlenebilir, dinlenebilir ve taklit çalışmaları yapılabilir.
 • Yabancı dili aktif ve etkin kullanan arkadaşlar edinmeye teşvik edilebilir.
 • Çocuğun kullandığı teknolojik aletlerin dili İngilizce yapılabilir.

12-16 Yaş Arası

Bu dönem “birey” olmanın farkında varılan dönemdir. Aileden bağımsızlaşma başlar. Sosyal ortamlarda görünür ve kabul edilir olmak önemlidir. Okul dışı faaliyetlere ilgi artar.

 • Yabancı dilde şarkılar, bilgisayar oyunları, diziler, filmler kullanılabilir.
 • İngilizce filmler ve diziler, İngilizce altyazılı izlenerek dinleme ve anlama becerileri pekiştirilebilir.
 • Yabancı dil kursları ve aktif İngilizce dersleri için duygun bir dönemdir.
 • Kısa dönemlik yurt dışı dil okulları faydalı olabilir.
 • Ana dili İngilizce olan “mektup arkadaşları” bulunabilir. İnternet üzerinde sizi çeşitli ülkelerden ve çeşitli dillerden pek çok insanla eşleştiren çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Aile kontrolüyle bu uygulamaların kullanımı teşvik edilebilir. Bu sayede çocuk, günlük İngilizceyi de tanıma imkanı bulabilecektir.

16 Yaş ve Sonrası

 • Bu dönemde sınava yönelik İngilizce çalışmalarına başlanabilir.
 • Ana dili İngilizce olan arkadaşlar edinilebilir.
 • İnternet üzerinden yabancı dil geliştirmeye yönelik sohbet odalarına girilebilir.
 • Yabancı dil geliştirme odaklı mesajlaşma uygulamaları kullanılabilir.
 • Şarkı, kısa hikaye ve dizi çeviri çalışmaları yapılabilir.
 • Yurt dışındaki dil okullarına başvurulabilir.

Konuşarak Öğren’ de Sorularınızın Cevaplarını Bulun!

Çocukların farklı dönemlerde farklı becerileri ve ihtiyaçları olsa da her yaş grubu için, onları geliştiren ve donanımlı hale getiren eğitimler sağlanması şarttır. Şüphesiz ki günümüzde bu eğitimlerden en önemlisi yabancı dil eğitimidir. Çocuklar, yabancı dille erken yaşta tanışarak bu dildeki becerilerini, kendilerinden daha sonra dil öğrenmeye başlayan yaşıtlarına kıyasla daha fazla geliştirebilirler. Bu sayede ilerleyen dönemde kendilerini daha rahat ve daha fazla ifade edebilirler. Konuşarak Öğren‘ de herkes kendi dil seviyesine uygun İngilizce dersler ve içerikler bulabilir. Böylece dil öğrenme serüveninizde konular ve farklı teknikler arasında boğulmazsınız ya da sadece grammer ezberleyerek dil öğrenmeye çalışmazsınız. Konuşarak Öğren ile ana dili İngilizce olan eğitmenlerimizle pratik yapabilir, blog sayfamızdaki çeşitli içeriklerle eksiklerinizi tamamlayabilir ve eğlenebilirsiniz. Ayrıca, evde kurs ortamı oluştururken kendi programınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Çocuklar İçin Online İngilizce web sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın!

Çocukları İçin İngilizce Öğrenme Sürecine Dair Çok Sorulan Sorular

Çocuklar İçin İdeal İngilizce Öğrenme Yaşı Nedir?

Bu konuda her uzmanın farklı bir görüşü olsa da genel kanaat, çocuğun 3 yaşından itibaren İngilizce materyaller ile tanışmaya başlamasının ilerleyen dönemde yabancı dil başarısı açısından çok daha faydalı olacağı yönündedir. Farklı yaş gruplarındaki çocukların becerileri farklı yönlerde gelişeceğinden, bunlara uygun yöntemlerle çocuğun günlük hayatına yabancı dil yedirilmelidir.

Çocuklar İçin İngilizce Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuğun ilgi alanlarıyla desteklenmiş şekilde; işitsel ve görsel materyallerle zevkli hale getirilmiş bir eğitim süreci sağlanmalıdır. Çocuğun yaşına ve becerilerine göre kapasitesi de farklılık gösterecektir. Bu sebeple kendisine uygun hedefler belirlenmeli ve gerekli araçlar sağlanmalıdır. Çocuk, küçük yaştan itibaren İngilizce içeriklerle tanıştırılmalı, yabancı dil günlük hayatına aktif olarak katılmalıdır. Okulda verilen yabancı dil eğitimi, çeşitli kurslar ve eğitim kitleriyle desteklenmelidir. Çocuğun dil becerisi kazanmasında, dili pratik olarak kullanabilmesi de çok önemlidir. Bu sebeple çocuğa İngilizce konuşabileceği bir ortam ve pratik ekibi sağlanması gerekir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.