Confirm İkinci ve Üçüncü Hali


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Türkçe anlamlarından bazıları “onaylamak, kabul etmek” olan confirm fiili cümle içlerinde sıkça gördüğümüz bir fiildir. Bunun dışında konuşurken ve yazarken de fazlaca kullanacağınız bir kelime aynı zamanda. Bu sebeple kullanırken farklı zaman formlarıyla değişimini iyi bilmekte fayda var. Biz de size ikinci ve üçüncü hallerinin kullanımları ile örnek cümleleri ve bu cümlelerin Türkçelerini veriyor olacağız.

Confirm Fiili İkinci Hali

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsettiğimizde, yani past simple tense söz konusu ise confirm fiilini ikinci hali ile kullanırız. Confirm fiilinin ikinci hali “confirmed” şeklindedir.

Confirm İkinci Hali ile Kullanımı

Confirm fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman söz konusu ise ikinci halini alır. Düzenli fiillerden biri olduğu için ikinci halinde kelimenin sonuna -ed takısı alır. Dolayısıyla kelimemiz “confirmed” haline gelir. Her öznede aynı kullanımı söz konusudur.

Olumlu cümlede kullanımı: Fiil confirmed halini alır.
Olumsuz cümlede kullanımı: Past tense olumsuzluk bildireci olan didn’t arkasından gelir ve yalın hali ile yani confirm olarak kullanılır.
Soru cümlesinde kullanımı: Past Tense soru bildireci olan did / özne sıralamasının ardından gelir ve yalın hali ile yani confirm olarak kullanılır.

Confirm İkinci Hali ile Örnek Cümleler

  • President confirmed the new law draft. From now on, there will be strict punishments about disturbing the public peace. (Başkan yeni yasa tasarısını onayladı. Bundan böyle halkın huzurunu bozacak suçlar için oldukça ağır cezalar uygulanacak.)
  • Some students confirmed that Science Teacher of them ignores some specific students while they copy in the exams. (Öğrenciler, Fen Bilimleri öğretmenlerinin, bazı belirli öğrencilerin sınavlarda kopya çekmesini görmezden geldiğini onayladı.)
  • Did you confirm all of the counts against you? What did I say to you? You were not supposed to tell them anything without your lawyer!
    (Aleyhine olan bütün iddiaları onayladım mı? Ben sana ne demiştim? Onlara avukatın olmadan hiçbir şey söylemeyecektin!)

Confirm Fiili Üçüncü Hali

Üçüncü hali, ikinci halinde olduğu gibidir ve “confirmed” şeklindedir. Confirmed şekli past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır. Elbette bunun dışında kullanımları da mevcuttur ve diğer konu anlatımı yazılarımızda bunlara da ulaşabilirsiniz.

Confirm Üçüncü Hali ile Kullanımı

Söz konusu tense, present perfect tense ise kullanım have + confirmed ya da has + confirmed şeklindedir.
Özne I, you, we, they ise have + confirmed şeklinde kullanılır.
Özne he, she, it ise has + confirmed şeklinde kullanılır.
Söz konusu tense past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had + confirmed şeklindedir.

Confirm Üçüncü Hali ile Örnek Cümleler

  • I have confirmed the rules that she gave to me. Because I believe two sides have to take responsibilities in a relationship. (Onun bana verdiği kuralları onayladım. Çünkü ben bir ilişkide her iki tarafın da sorumluluk alması gerektiğine inanıyorum.)
  • Am I late? Have you already confirmed the items on the contract? (Geciktim mi? Sözleşmede yer alan maddeleri çoktan onayladınız mı?)
Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.