Constitute İkinci ve Üçüncü Hali


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Constitute Fiili

Constitute fiili oluşturmak anlamında kullanılır. Constitution oluşum anlamında isim olarak kullanılır. Constituted sıfat olarak oluşturulmuş anlamında kullanılır.

Constitute fiili ile örnek cümleler

  • A slice of bread, three olives and some cheese constitute a healthy breakfast (Bir dilim ekmek, üç zeytin ve biraz peynir sağlıklı bir kahvaltı oluşturur)
  • The eight members of us constitute our committee (Bizim 8 üyemiz komiteyi oluşturur)

Constitute Fiili İkinci Hali

Constitute fiilinin ikinci hali düzenli bir fiil olmasından dolayı -ed takısı getirilmiş şekildedir. Constituted, geçmiş zaman kullanılacak cümlelerde kullanılabilir. If li cümlelerde ise şimdiki zamandaki bir koşuldan bahsederken kullanılır.

Constitute fiili ikinci hali ile örnek cümleler

  • A slice of bread, three olives and some cheese constituted my breakfast yesterday morning (Bir dilim ekmek, üç zeytin ve biraz peynir dün sabahki kahvaltımı oluşturdu)
  • The eight members of us constituted our committee but we had to fall apart (Bizim sekiz üyemiz komitemizi oluşturuyordu fakat dağılmak zorunda kaldık)

Constitute Fiili Üçüncü Hali

Constitute fiilinin üçüncü hali constituted olarak kullanılmaktadır. Present ve past perfect tense’li cümlelerde kullanılır. Yardımcı fiil olan have ya da had den sonra gelir. Kullanımı genelde have+v3 ya da had+v3 tür. Passive cümlelerde yardımcı fiilin yanında kullanılabilir.

Constitute Fiili Üçüncü Hali ile örnek cümleler

  • If we had not fallen apart, our committee would be constituted 8 members (Eğer dağılmasaydık, komitemiz 8 üyeden oluşacaktı)
  • Our school is constituted by 20 teachers (Okulumuz 20 öğretmenden oluşmaktadır)
Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.