İngilizce soru sorun, soruları cevaplandırın, puan toplayın. Topladığınız puanlarla hediyeler kazanın!

Countable Uncountable Nouns – İngilizce Sayılabilen ve Sayılamayan İsimler


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İsimler konusu ne kadar basit gibi görünse de isim türlerinden tutun da düzenli isimlerin çoğul hallerine eklenen “-s,” “-es” ya da “-ies” takılarına, düzensiz fiillerinin çoğul hallerinin ezberlenmesine kadar bir sürü detay içeren bir konudur.

Sistematik bir çalışma disiplini ile ezberci değil kuralları anlama yöntemiyle aşamayacağımız bir sorun yok elbette. İşte bu yazımızda da sayılabilen ve sayılamayan isimler konusunu hemencecik öğreneceğiz.

Sayılabilen ve sayılamayan isimler aslında ayırt etmesi çok da zor olmayan türden isimler. Biz bu isimleri aslında soyut ve somut isimler olarak ayırıp konuyu burada bırakıp işimize bakabiliriz. AMA malesef bazı zorlu ve hataya çok müsait kelimeler var ki işte onları işlemek zorundayız.

Aynı zamanda “determiner” yani “a”, “an” ve “the” kullanımı da ismin sayılabilir olup olmamasına göre değiştiğinden “determiner” konusunu anlayabilmek için de bu konuyu iyice kavramamız lazım.

İngilizce Sayılabilen İsimler

Bazı isimleri, yani tabaktır masadır insandır, tek tek sayabiliriz. 3 masa, 5 sandalye gibi, somutluğuyla ayırt edilebilen isimlerdir bunlar ve önlerine TEKİL olduklarına “one”, “a” ya da “an”, ÇOĞUL olduklarında ise sayıca kaç taneyse o sayısı alırlar. Soru sorarken ise “how many” kalıbını kullanıyoruz.

pexels-photo-26128

 • I have a dog, but my friend has 3 dogs.
 • She owns a house down the street.
 • How many tables would you like to buy?
 • I’ve got an idea! Let’s go to Iceland for summer holiday!
 • He is a true bookworm. I have heard he has thousands of books!

Bu kısmı burada bırakıyorum, aşağıda bir yerlerde hileli kelimeleri, yani sayılabilir mi değil mi tespit etmesi zor kelimeleri ayrıca işleyeceğiz.

İngilizce Sayılamayan İsimler

Tek başına sayılamayan, yani soyut ya da sıvıdır tozdur gazdır bu türden isimleri de sayılamayanlar kategorisine alıyoruz. Bu türden kelimelerde “a”, “an” KULLANMIYORUZ ve soru sorarken “how much” kalıbını kullanıyoruz.

 • Lets’s go buy some tea from the market.
 • All we need is some love.
 • Hey George! Can you lend me some money?

İşimiz buraya kadar kolaydı. Sayılabilen ve sayılamayan isimler, daha konu başlığından ne olduğu şıp diye anlaşılan dünyanın en kolay gramer konusu diye düşünüyor insan. Ama öyle değil işte. Çünkü sayılamayan isimler BAZEN sayılabiliyor!

Nasıl yani? Şöyle ki: sayılamayan isimlerin miktarını belirtmek için bazı özel kelimeler kullanıyoruz. Bu özel kelimelerimiz tahmini tutar belirten “some, a lot of, much, a bit of, a great deal of”ya da tam bir miktar belirten “a cup of, a bag of, 1kg of, 1L of, a handful of, a pinch of, an hour of, a day of” kelimeleri.

 • I would like to have a cup of tea, please.
 • Add a bit of love to any society and it will exceed all your expectations!
 • Hey George! I need a lot of money, mate. Will you help me this time?
 • Did you have to put a bag of sugar in this pudding? I am on a diet!
 • Add a pinch of salt and your delicious meal is ready to be served.

Örneğini yukarıda vermemiş olsak da soyut fikirler, tavsiyeler de bu kategoriye giriyor ve normalde sayılamasalar da yukarıdaki özel kelimelerden birini alarak sayılabilir hale geliyorlar.

 • My teacher gave me a great deal of advice on my future.
 • Hello, I need some information on where to get my medication.
 • After a whole day of research, I think I am ready to start writing my dissertation.

DİKKAT! Hileli İsimler

Sayabilmek ya da sayamamak, işte bütün mesele bu. Malesef bazı isimler diğer dillerde sayılabilen isimler olarak sınıflandırılmış olsa da İngilizce’de sayılamayanların ülkesine sürgün edilmiş durumdalar.

Bu kelimelerin neden sayılıp sayılamadığına göre teoriler üretebilir hatta haklı da çıkabiliriz. Ama her dilin kendine has kuralları var ve söz konusu İngilizce olunca bize sadece kuralları kabul etmek düşüyor.

 • After 8 hours of work, I’m finally free. (work yani iş sayılamıyor ve sayılamayan isimlerde kullandığımız kelimelerle beraber kullanılıyor, “works” diye bir şey yok yani)
 • This is a lot of trouble for me. (trouble dert gibi çevrilse ve bizde dertlerim gibi ibareler olsa da bu ismimiz de sayılamayanlar arasında, troubles diye bir kullanım olamaz)
 • Would you like a piece of bread with your soup? (bread yani ekmek toplumumuzun vazgeçilmezi ama dikkat edersek bizde de sayılamıyor bu isim. 1 ekmek 2 ekmek diyoruz ama aslında 1 somun ekmek demek istiyoruz)
 • We bought some new furniture for our new home. (ev eşyası kelimesi de sayılamıyor, belki koltuk desek masa desek sayarız ama “ev eşyası” dediğimize olmuyor işte, furnitures diye bir şey yok)
 • This sort of behavior is unacceptable, Mr. Potter! (davranış yani aslında davranış biçiminin sayılamayan olduğu epey aşikar, behaviors diye bir şey yok sakın ha yazmayın öyle şeyler)
 • I need some advice for my homework. Can you help me? (tavsiye bizde de sayılmıyor, o yüzden biz bu kelimeyi genelde “some advice” olarak görürüz. Dizilerde hep şöyle derler mesela: “hey dude, I need some advice.”)
 • You know how they say: “Bad news travels fast”. (işte bu kelime yani news hafif karışık ama ÖNEMLİ! Şimdi bunun sonunda “-s” takısı var, çevirisi de çoğul ekli çünkü “haberler” demişiz AMA bu da sayılamayangillerden. Bakın zaten örnekteki yüklem Simple Present ve “-s” takısı almış, ne kadar sayılamayan ve tekil olduğunun habercisi yani. AMAN DİKKAT, news tekildir diye aklınıza bir yere not alın bu isim önemli, yoksa yabancı arkadaşlarınıza rezil olursunuz benden söyemesi)

En Hileli İsim: Saç

Yazıyı sonlandırmadan hileli isimlerin en hilelisi, elebaşı bir isimden bahsetmek istiyorum: SAÇ. Şimdi diyeceksiniz ki ama saç telleri sayılır, başkaları da diyecek ki e o zaman şeker de sayılabilir olması çünkü zorlasak taneleri sayarız.

İkiniz de haklısınız arkadaşlar, lütfen barışın artık ve bu meseleye bir son verelim. Evet, saç hem sayılabilen hem de sayılamayan özellikteki süper bir isim. Mesela şöyle durumlarda sayılamıyor saç çünkü bütünü ele alıyoruz.

 • He has long blond hair, so beautiful!
 • I wash my hair every day.

Ama saçın tümünden değil de tellerinden bahsediyorsak tek tek teller sayılabiliyor. O da işte şöyle oluyor:

 • I found a hair on my husband’s jacket! Whose hair is that?
 • My mother has a few grey hairs on her head, she is getting old.

Gördünüz mü? Bu işin hilesi neye vurgu yaptığınızda. Süpersonik kelimemiz saç konusunu da açıklığa kavuşturduğumuza göre bu konuyu da cebe attık, tebrikler!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

One thought on “Countable Uncountable Nouns – İngilizce Sayılabilen ve Sayılamayan İsimler

 1. How many ve how muchta bu sitenizde yanlis yazmissiniz how mucha sayilazlarda kullanilir demissiniz.
  https://blog.konusarakogren.com/ingilizce-how-much-how-many/ bu sitede dogru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.