Double Negatives Nedir?


İngilizcede bir cümleyi olumsuz yani negatif yapmak için genelde “not” kullanılır. Fiilden ya da yardımcı fiilden sonra gelen “not” kelimesi cümleyi olumsuz yapar.

Double Negatives Nedir?

I understand you (sizi anlıyorum)

I do not understand you (sizi anlamıyorum)

 

He plays footbal (o futbol oynar)

He is not play footbal (o futbol oynamaz)

 

They can swim (onlar yüzebiliyor)

They can not swim (onlar yüzemiyor)

 

Double Negatives nedir, örnekleri

İngilizcede cümleyi olumsuz yapmak için sadece “not” eki kullanılmaz. Cümleye negatif anlam yüklemenin başka yolları da vardır.

 

Negatif zamir

Negatif fiil

Negatif bağlaç ile kurulan cümleler de olumsuz anlam ifade eder.

 

I saw nothing (hiçbir şey görmedim)

 

Eğer bu cümle “I did not see nothing” şeklinde kurulursa cümlede iki olumsuzluk eki olmasına rağmen cümle “ben bir şeyler gördüm” anlamını kazanacaktır. Yani olumsuz cümle kurulmak istenirken çift olumsuzluk eki kullanılarak cümle olumlu anlam içerecektir. “not” ve “nothing” olumsuzluk ögelerinin birlikte kullanılması, olumsuz cümle kurmak isteyen biri için yanlış bir cümledir. Double negatives cümle olumsuz değil, çift olumsuzluk ögeleri ile olumlu bir cümledir.

 

“O hiçbir şey yapmadı” demek isteyen biri Türkçe düşündüğünde, hem fiili “not” ile olumsuz yapacak hem de “hiçbir şey” demek olan “nothing” ögesini ilave ederek cümleyi sitediği gibi olumsuz yaptığını düşünecektir.

 

He did not (yapmadı) do nothing (hiçbir şey)

Cümleyi bu şekilde kuran birinin “double negatives” özelliğini henüz bilmediği açıktır. Cümle olumsuz değil, iki olumsuzluk ögesi ile olumlu anlam yüklenir ve “O bir şeyler gördü” anlamını kazanır.

 

Negatif fiille double negatives

Double negatives nedir sorusuna iyi bir yanıt için, biraz

Happy: Mutlu

She is happy (o mutlu)

She is not happy (o mutsuz)

She is happy nothing (o hiç mutlu değil)

She is not happy nothing (o mutlu)/Double negatives

 

Örnekleri istediğiniz kadar çoğaltın deriz. Zira double negatives ile olumlu bir cümle kurmak istiyorsanız cümlelerin kuruluş şekilleri yukarıdaki gibidir.

 

İngilizceyi her şeyi ile en doğru şekilde öğrenmek ve kısa sürede İngilizce konuşmak için online İngilizce eğitimleri öneriyoruz. Double negatives nedir gibi soruların yanıtları ya da İngilizceye dair bilmeniz gereken her şeyi ancak deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. Bunun için vakit kaybetmeden Konusarakogren.com‘u ziyaret edin…

Son Yazılar