Edirne İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Edirne İngilizce Tanıtımı (Kısa)
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

EDİRNE INTRODUCTION

Edirne is a city and it is located in the Marmara Region of Turkey.  Edirne has a limit which separates out of the highway with Europe. Edirne established at the crossing points of Tunca, Arda and Meriç rivers and it is neighbor to Bulgaria and Greece. The establishment of Trakya University in this city has made Edirne a student-friendly position.


Edirne’s Population, Area and Licence plate

According to 2019 data, the population of Edirne is 413.903. Its area is 844 km² in total. The plate code of this city is known as 22.


Districts of Edirne

The most crowded district among the districts of Edirne is the Center with 185.408. The district with the lowest population is Lalapaşa with 6,590. Other districts are: Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Meriç, Süloğlu and Uzunköprü.


History of Edirne

The history of Edirne dates back to 1400 BC. Edirne, which has hosted many civilizations throughout its history, is a city that blends history and life. The city, which was dominated by the Byzantine Empire, was later transferred to the Latin Empire; Later on, it continued its existence as the capital of the Ottoman Empire for many years. Edirne, who joined the territory of Bulgaria with the I.Balkan War I; It was once again under Ottoman rule with the I. Balkan War.

Edirne, which was invaded by Greece in 1920 as a result of the Ottoman Empire’s defeat from the great World War I; As a result of the War of Independence, it finally came under Turkish rule on 25 November 1922. With the Treaty of Lausanne, Edirne border took its current form after Karaağaç was taken back from Greece as war compensation.


Places to See in Edirne

Selimiye Mosque

The mosque that Mimar Sinan calls “my masterpiece” is defined as one of the most beautiful works of Ottoman architecture. This is one of the first places everyone should visit to Edirne. The construction of the Selimiye Mosque, which is admired with its architecture, as well as stone, marble and tile decorations, was started in 1568 and completed in 1575.


Old Mosque

Located in the center of Edirne, Eski Mosque is another place to be seen in Edirne. This work, whose architecture was built by Hacı Alâaddin, is one of the oldest buildings from the Ottoman Period.

Three Honored Mosque

Built by Sultan Murad II, the mosque is one of the important places of worship for the Islamic world. How about seeing the most spectacular structure of Edirne after the Selimiye Mosque?


Enez Castle

Although the exact date of construction is not known, Enez Castle, which preserved its existence even in the pre-Byzantine period, sheds light on the deep-rooted history of Edirne. The castle, built to prevent dangers from the Balkans, is located in Enez, the coastal region of Edirne, which is connected to Keşan.


Hıdırlık Bastion

Hıdırlık Bastion, which played an important role in the defense of Edirne during the Balkan War, is one of the places that anyone interested in recent history should visit.

Rustem Pasha Caravanserai

Located in the center of Edirne, the caravanserai is one of the important examples of Ottoman architecture. The place, which was appreciated with its beautiful courtyard, was restored and started to serve as a hotel. Maybe who knows when you stay in Edirne?


Bulgarian Church of Sweti George

Sweti George Bulgarian Church, located in Kıyık district of Edirne, was built in 1880. The place, known as the Bulgarian Church, is open to visitors as of 10.00 am.
Meriç Bridge

Meriç, also known as Mecidiye Bridge, was built by Abdülmecit; It is located on the Meriç River. This bridge, which is visited by people who visit Edirne, and has taken many photos; It is one of the most beautiful buildings of the Ottoman period.


Edirne Great Synagogue

Edirne Great Synagogue, the largest in Europe and the third largest in the world, was built in 1907.


Karaağaç Train Station

Karaağaç Train Station, built during the reign of Abdülhamit I, today serves as the Rectorate Building of Trakya University, combining history and education together. The architect of the station, based on Sirkeci Station in Istanbul, is the famous Architect Kemalettin Bey. At the same time, a wagon is exhibited in the garden of the station. You should visit Karaağaç Train Station to spend good moments.


Enez Beach

There are many beaches in Edirne where you can swim. However, the most important of these is the Enez beach. Enez, which is visited by thousands of names every year, is like a pearl of Edirne with its beauty and peace.

How to Go to Edirne

It is very easy to reach Edirne by highway. At the same time, many people who travel abroad through border gates pass through Edirne. In Edirne, which is a highly developed city, urban transportation has also improved.


Government of Edirne

Since Edirne is accepted as a municipality, the main manager of the city is the mayor. These presidents take office in local elections every 5 years.

 

Edirne Tanıtımı

Türkiye’nin Marmara Bölgesinde yer alan Edirne kenti, Türkiye ile Avrupa’yı karayolu üzerinden birbirinden ayıran bir sınıra sahiptir. Tunca, Arda ve Meriç ırmaklarının geçiş noktalarında kurulan Edirne; Bulgaristan ve Yunanistan’a komşudur. Trakya Üniversitesi’nin de bu kentte kurulması, Edirne’yi öğrenci dostu bir konuma getirmiştir.

Edirne’nin Nüfusu, Yüzölçümü ve Plaka Kodu

2019 yılı verilerine göre Edirne’nin nüfusu 413.903’dir. Yüzölçümü toplam 844 km²’dir. Bu kentin plaka kodu ise 22 olarak bilinmektedir.


Edirne’nin İlçeleri

Edirne’nin ilçeleri arasında en kalabalık olan ilçe 185.408 ile Merkez’dir. En az nüfusa sahip ilçesi ise 6.590 ile Lalapaşa’dır. Buralar dışında diğer ilçeler ise: Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Meriç, Süloğlu ve Uzunköprü’dür.
Edirne’nin Tarihi ve Tarihçesi

Edirne’nin tarihi M.Ö 1400 yıllarına kadar dayanmaktadır. Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Edirne, tarih ile yaşamı birbirine harmanlamış bir kenttir. Bizans İmparatorluğu hakimiyetinde olan şehir, daha sonra Latin İmparatorluğuna devrolmuş; daha sonraları ise yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olarak varlığını sürdürmüştür. I.Balkan Savaşı ile Bulgaristan topraklarına katılan Edirne; II.Balkan Savaşı ile tekrardan Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Yaşanan büyük I. Dünya Savaşı’ndan Osmanlı İmparatorluğunun yenilgiyle ayrılmasının sonucunda 1920 tarihinde Yunanistan işgaline uğrayan Edirne; Kurtuluş Savaşı’nın sonucunda 25 Kasım 1922’de nihai olarak Türk egemenliğine girmiştir. Lozan Antlaşması’yla Karaağaç’ın Yunanistan’dan savaş tazminatı olarak geri alınmasıyla Edirne sınırı bugünkü halini almıştır.


Edirne’de Gezilecek Yerler

Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği cami, Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Edirne’ye gelen herkesin görmesi gereken ilk yerlerden biri burasıdır. Gerek mimarisiyle gerekse içindeki taş, mermer, çini süslemeleriyle herkesin hayran kaldığı Selimiye Camii’nin yapımına 1568 yılında başlanmış ve 1575’te tamamlanmıştır.

Eski Camii

Edirne’nin merkezinde yer alan Eski Camii, Edirne’de görülmesi gereken bir diğer mekanlardandır. Mimarlığını Konyalı Hacı Alâaddin’in yaptığı bu eser, Osmanlı Dönemi’nden günümüze ulaşan en eski yapılardandır.


Üç Şerefeli Cami

Sultan II.Murad tarafından yaptırılan camii, İslam dünyası için önemli ibadethanelerdendir. Selimiye Camii’sinden sonra Edirne’nin en gösterişli yapısını görmeye ne dersiniz?


Enez Kalesi

Tam olarak yapıldığı tarih bilinmemekle beraber, Bizans öncesi dönemde dahi varlığını koruyan Enez Kalesi, Edirne’nin köklü tarihine adeta bir ışık tutmaktadır. Balkanlardan gelen tehlikeleri önlemek amaçlı olarak inşa edilen kale, Edirne’nin Keşan’a bağlı sahil bölgesi Enez’dedir.


Hıdırlık Tabyası

Balkan Savaşı sırasında Edirne’nin savunulmasında önemli bir rol oynayan Hıdırlık Tabyası, yakın tarihle ilgilenen herkesin ziyaret etmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.


Rüstem Paşa Kervansarayı

Edirne merkezde yer alan kervansaray, Osmanlı mimarisinin önemli örneklerindendir. Güzel avlusuyla beğeni toplan mekan, restore edilerek otel olarak hizmet vermeye başlamıştır. Belki de Edirne seyahatinizde burada konaklarsınız kim bilir?


Sweti George Bulgar Kilisesi

Edirne’nin Kıyık mevkiinde yer alan Sweti George Bulgar Kilisesi, 1880 yılında inşa edilmiştir. Halk arasında Bulgar Kilisesi olarak bilinen mekan, sabah 10.00 itibariyle ziyarete açıktır.


Meriç Köprüsü

Abdülmecit tarafından yaptırılan Meriç, diğer adıyla Mecidiye Köprüsü;  Meriç Nehri üzerinde yer almaktadır. Edirne’yi ziyaret edenlerin uğramadan geçmediği ve birçok fotoğraf çektiği bu köprü; Osmanlı Döneminin de en güzel yapılarından biridir.

 

Edirne Büyük Sinagogu

Avrupa’nın en büyük dünyanın ise üçüncü büyük sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu, 1907 yılında inşa edilmiştir.


Karaağaç Tren Garı

I.Abdülhamit döneminde inşa edilen Karaağaç Tren Garı günümüzde, Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası olarak hizmet vermekte, tarihle eğitimi bir arada buluşturmaktadır. İstanbul’daki Sirkeci Garı örnek alınarak yapılan garın mimarı ise ünlü Mimar Kemalettin Bey’dir. Aynı zamanda garın bahçesinde bir vagonun da sergilenmektedir. Güzel anlar geçirmek için Karaağaç Tren Garı’nı ziyaret etmelisiniz.


Enez Sahili

Edirne’de denize girebileceğiniz pek çok sahil var. Ancak bunların içinde en önemlisi Enez sahilidir. Her yıl binlerce ismin ziyaret ettiği Enez, denizinin güzelliği ve barındırdığı huzurla Edirne’nin bir incisi gibidir.


Edirne’ye Nasıl Gidilir?

Kara yolu ile Edirne’ye ulaşım çok kolaydır. Aynı zamanda yurt dışına sınır kapılarından geçerek giden pek çok insan Edirne’den geçmektedir. Oldukça gelişmiş bir kent olan Edirne’de şehir içi ulaşım da gelişmiştir.


Edirne’de Yönetim

Edirne bir belediye olarak kabul edildiğinden, kentin temel yöneticisi belediye başkanıdır. Bu başkanlar 5 yılda bir yerel seçimler ile göreve gelmektedir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.