Eğlenirken İngilizcenizi Geliştireceğiniz En İyi Kutu Oyunları


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce çalışmak deyince aklınıza masa başında kitaplarla boğuşmak gelebilir. Kursa gitmek, ders almak vs de gelebilir. Ancak sadece bu şekillerde çalışmak zorunda değilsiniz! Bazı oyunlar sayesinde eğlenerek İngilizcenizi geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Piyasada İngilizcenizin gelişmesine katkıda bulunacak pek çok kutu oyunu var. Bunlardan bazıları kelime bilginizi artırırken bazıları grameri daha hızlı kavramanızı sağlar. Siz de ekibinizi topladıktan sonra bu İngilizce geliştirecek kutu oyunlarından birini kapıp eğlenerek öğrenmenin tadına varabilirsiniz.

1. Taboo


İngilizcenizi geliştirecek kutu oyunlarından ilki Taboo. Birçoğumuz Türkçe Tabu oyununu oynamışızdır. Taboo oyununda her kartın üzerinde çeşitli ana kelimeler var. Bu ana kelimelerin altında ise onunla ilişkili olan birkaç anahtar kelime bulunmakta. Oyunun amacı takımdaki arkadaşınla anahtar kelimeleri kullanmadan ana kelimeyi anlatabilmeniz.
Taboo’yu İngilizce oynamak sadece kelime bilginizi artırmakla kalmayacak, speakinginizin gelişmesine de fayda sağlayacaktır. Bunun yanında yaratıcı düşünme yeteneği kazandırır ve kendinizi daha kolay ifade etmenizi sağlar. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle Taboo oynamak keyifli vakit geçirerek İngilizce düşünme ve konuşmanızı hızlandıracaktır.

2. Scrabble


Scrabble’ı mutlaka çoğumuz duymuşuzdur. Bir klasik olarak oyun listelerinin hepsinde bulunur.
Scrabble harfleri tek tek oyun tahtası üzerinde birleştirerek anlamlı kelimeler oluşturacağınız klasik bir kelime oyunu. Daha uzun ve anlamlı kelimeler oluşturan taraf hanesine daha çok puan yazdırıyor.
Sözlükten yardım alarak da oynayabileceğiniz Scrabble, düşünme yeteneği ve kelime bilgisinin yanında yaratıcılık da kazandırıyor.

3. Funglish


Funglish bütün hayal gücünü kullanabileceğin bir kelime tahmin etme oyunu. 3 ya da daha fazla kişi ile oynanabilen Funglish, sadece İngilizcenizi geliştirmekle kalmayıp, hayal gücünüz ve anlatma yeteneğinizi de geliştirecektir.

50 adet kart ve her kartın üzerinde 6 kelime var. 3 dakika süre içerisinde herkesin olabildiğince bu kelimelerden tahmin etmesini sağlıyorsun. Örneğin “köpek” anlatacakken “Kesinlikle tüylü”, “ Kesinlikle kulakları var ve pullu değil” gibi cümleler kullanarak anlatabilirsiniz. Oyuncular kelimeyi tahmin ettikten sonra bir diğerine geçip 3 dakika boyunca anlatmaya devam ediyorsunuz. Oyunda kelimeleri anlamakta zorlanırsanız zamanı kaldırıp sözlük kullanarak da oynayabilirsiniz. Aynı kelimeleri tekrar kullanmak ve sözlükten bilmediğiniz kelimelere bakmak onları daha kolay hatırlamanızı sağlayacaktır.

4. Balderdash


Kanadalı bir çiftin oluşturduğu Balderdash, sınıflarda da sık sık oynanılan bir oyundur. Balderdash kimsenin duymadığı kelimelerin olduğu kartlarla oynanan bir oyundur. Öğrencilerin söylenen kelimenin anlamını düşünüp yazmaları gerekmektedir. Kelimenin anlamını doğru tahmin eden öğrenci puanı kapar. Balderdash kutu oyunu hem sınıfça eğlenmenizi sağlayacak hem de kelime bilginiz ve gramerinizi geliştirecektir.

5. Apples to Apples


Apples to Apples oynamak için bir lider oyuncu, yargıç seçilmelidir. 4-10 kişi arasında oynanabilen bu oyunda lider oyuncu bir kart gösterir. Diğer oyuncular da ellerindeki kartlardan gösterilene en uygun olanı ters çevirip masaya koyar. Lider oyuncu ters çevrilen kartlara sırasıyla bakar ve gösterdiği kartı en iyi ifade edeni seçer. Eğer sizin kartınızı seçerse, kazandınız demektir. 1000’den fazla kartı olan Apples to Apples aileniz ve arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz en eğlenceli oyunlardan bir tanesi! Hem bir sürü kelime öğrenecek, hem de kartlarda yazan bazı popüler kültür öğelerini tanıyacaksın.

6. Once Upon a Time


Atlas Games tarafından üretilen Once Upon a Time bir kutu oyunudur. Bir oyuncu hikaye anlatıcı olarak seçilir. Herkesin elinde hikaye unsurları bulunan ve üzerinde bir sonun yer aldığı kartlar bulunur. Hikaye anlatıcı elindeki kartlara göre kafasında kurduğu hikayeyi karttaki sona yaklaştırarak anlatmaya başlar. Diğer oyuncular kendi kartlarını araya sokup hikayenin akışını bozabilir, hatta istedikleri gibi devam ettirebilirler. Kazanan ya da kaybedenin olmadığı, yaratıcılık gerektiren Once Upon a Time oyununda amaç ilginç hikayeler anlatıp arkadaşlarınızla eğlenerek İngilizcenizi geliştirmektir.

7. Scattegories


13 yaş ve üstü 2 veya daha fazla oyuncu için tasarlanan Scattegories eğlenceli bir parti oyunudur.
Scattegories 250 farklı kategori sunar. Sana verilen kategoriye göre kelimeleri düşünmen gerekiyor. Zar atıp ilk harfi seçtikten sonra o harfle başlayan ve kategoriye uyan kelimeleri yazıyor. Başkalarının yazmadığını yazarsanız daha fazla puan kazanabileceğiniz bu oyunda öncelik kelime bilgisi ve özgünlük.
Satın almadan da, kategori seçip zamanlayıcı ayarlayarak oynayabileceğiniz bu oyun kelime tekrarı yapmanız için harika olacaktır.

Konuşarak Öğren İle Dilinizi Daha Hızlı Geliştirin!

Ana dili İngilizce olan öğretmenleri ve kişiye özel programları ile Konuşarak Öğren, İngilizce öğrenme sürecinizi kolaylaştıracaktır. Eğitmenleriniz dersler geçtikçe eksiklerinizi tespit edip o sizi o alana yönlendirir ve size özel çalışma planı yapılmasına yardımcı olur. Size uygun saatlerde gerçekleştireceğiniz interaktif dersler sayesinde dilinizi çok hızlı geliştireceksiniz! Ücretsiz blog sayfasını da takip ederek eksik olduğunuz konuları tekrar edebilir, gündemi de takip edebilirsiniz.

İngilizce Kutu Oyunları Hakkında Sık Sorulan Sorular

1. Sınıf ortamında hocayla oynayabileceğimiz en uygun kutu oyunu hangisidir?

Balderdash sınıf ortamında fazla kişiyle de oynanabilen en eğlenceli oyunlardan biridir. Öğretmeninizin verdiği kelimenin anlamını tahmin etmeniz gereken bu oyunda gerçek kelime anlamına en çok yaklaşan öğrenci puanı kapar.

2. En ünlü kelime oyunu hangisidir?

Piyasadaki en ünlü kelime oyunlarından bir tanesi Scrabble’dır. Scrabble kelime hazinenizi genişletebileceğiniz oynanması en keyifli olan oyunlardan biridir. Yanınızda bir sözlükle oynarsanız, kelimeleri daha hızlı öğrenebilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.