Eğlenirken İngilizcenizi Geliştirmenizi Sağlayacak Çizgi Roman Önerileri


Çizgi Roman Tarihine Kısa Bir Bakış 

18. yüzyılda ressam William Hogarth resim ve yazıyı birleştiridiği bir çalışma ortaya koymuştur. Bu eser çizgi romanın başlangıcı sayılmaktadır. Ülkemizde ise ilk örnekler 1920’li yıllarda görülmeye başlanmıştır. Bu tarihlere bakıldığında çizgi romanların oldukça uzun bir süredir var olduğunu anlamak mümkündür. Geçmişten günümüze oldukça çeşitli ve zengin hale gelen bu eserler dil öğrenme sürecinde de size fayda sağlayabilir. 

Çizgi Roman Konsepti Nasıldır?

Çizgi romanlar yukarıda gördüğünüz gibi resimlerin çoğunlukta olduğu bir konsepte sahiptir. Bu konsept okumayı oldukça keyifli hale getirir. İngilizceyi yeni öğrenenler veya bilgi seviyesi az olan kişiler için İngilizce çizgi roman okumak daha kolay olabilir. 

Çizgi Roman Okumanın İngilizce Öğrenme Sürecindeki Faydaları

 • Kişiler arasındaki çoğunlukla esprili diyalogları aktaran çizgi romanlarda basit ve günlük İngilizce kullanımı görmek için en ideal yayınlardan biridir.
 • Özellikle öğrenme sürecinin ilk başlarında yabancı dilde okuma alışkanlığı kazanmak ve pratik yapmak için kısa ve daha basit düzeyde metinleri ile sizi motive edebilir.
 • Çizgi romanlar konseptleri gereği bol resim içerir. Dolayısıyla her yaştan insana hitap eder. Özellikle çocukların ilgisini çeken bir tasarımları olduğu için, İngilizce öğrenme süreçlerini çok olumlu yönde etkiler.
 • Bol resimli tasarımın sağladığı bir avantaj daha vardır. Hikayenin içeriği ile bağlantılı resimler sayesinde bir kelime veya cümleyi anlamasanız da çıkarım yapmanız mümkündür. Bu sayede bu ifadeleri veya kelimeleri anlayabilirsiniz.
 • Konu ve seviye olarak her bireye hitap eden eserler bulmak mümkündür.

Çizgi Romanlarda Sık Sık Geçen Bazı Kelimeler

Çizgi romanlarda yansıma sözcükler çok sık geçer. Aşağıda bu kelşmelerin bazılarını görebilirsiniz.

 • Rip: Yırtmak
 • Roar: Kükremek
 • Slam: Vurmak
 • Sniff: Koklamak
 • Boom: Patlamak
 • Sob: Hüngür hüngür ağlamak
 • Gulp: Yutkunmak
 • Crash: Çarpmak

İngilizce Çizgi Roman Önerileri

Reading with Pictures: Comics That Make Kids Smarter (Resimlerle Okumak, Çocukları Daha Zeki Yapan Çizgi Romanlar)

Özellikle başlangıç seviyesinde olanların rahatlıkla okuyabileceği bir eserdir. Eğlenirken öğreten bir tarzı vardır. Eğitici yönü yüksek olan bu eserde okuması kolay 12’den fazla kısa hikaye bulunur. İşlenen konular ise bilim, tarih, bilim kurgu ve Amerikan başkanları gibidir. İçerikler Amerikan sınıflarında kullanılmak üzere hazırlandığı için, ülkenin tarihi ve toplumsal yapısı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sketch Monsters: Escape of the Scribbles(Çizim Canavarları: Karalamalardan Kaçış)

Düşünülen şeylerin gerçek olduğu fantastik bir çizgi roman hayal edin. Bu eserin içeriği de işte bu şekilde. Mandy ismindeki kahraman hislerini kimseyle paylaşmıyor. Birileri ile konuşup paylaşmak yerine hissettiklerini canavar şeklinde resmetmeyi tercih ediyor. Ancak bir gün Mandy’nin çizdiği bu canavarlar canlanıyor ve gerçek dünyaya kaçıyor. Bunu keşfeden kahramanın Happster adlı bir başka canavar ile diğer canavarları yakalamaya çalışıyor. Eğlenceli ve sürükleyici hikayeye sahip bu eser başlangıç seviyesi için uygundur. Bu eserden duygular, hisler, okul ve evde bulunan objeler ile ilgili kelime bilgisi edinmek için de güzel bir kaynaktır. 

Diary of a Wimpy Kid (Saftirik Çocuğun Günlüğü) 

Başlangıç seviyesine uygun, komedi türünde bir eserdir. Bir kitap serisi olan bu yayında metinler nispeten daha fazladır. Daha fazla okuma alıştırması yapmak istiyorsanız, sizin için oldukça uygundur. Hikayede, okulda bulunan diğer öğrencilerin sık sık uğraştığı Greg Heffley adlı bir kahraman vardır.Greg’in her zaman yanında olan, en iyi arkadaşı ise Rowley’dir.  Greg’in hayatta karşılaştığı birçok farklı problem vardır. Her bir kitap farklı bir probleme odaklanmıştır. Kahramanın karşılaştığı problemler, içinde bulunduğu toplum ile büyük ölçüde ilgilidir. Örneğin hikayede geçen problem genellikle parasızlık oluyor. Bunun dışında Greg’in askeri okula gitmek istememesi ve bu nedenle ailesiyle tartışması gibi durumlar da geçebiliyor. 

Cadılar Bayramı, Sevgililer Günü gibi özel günlerin kitaplarda önemli bir yer tutması ve genel içerik bakımından İngilizce konuşulan ülkelerin kültürü ile ilgili birçok ipucu verir. Dolayısıyla bu kültürler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, seveceğiniz bir eserdir. Karakterler arasında geçen diyaloglar doğal bir şekilde işleniyor ve okuması da oldukça kolay. 

Bone: Out from Boneville

Bu eser başlangıç ve orta seviye için uygundur. Komedi-fantastik türde olan eserin isminde yer alan “Bone”, çizgi romanın ana karakterleri olan kuzenleri ifade ediyor. Bu kitap bir ormanı keşfe çıktıklarında yollarını kaybeden kuzenlerin aşması gereken engelleri, tehlikelerle mücadelelerini kısacası başlarından geçen maceraları anlatıyor. Komik, özgün ve fantastik unsurlar barındıran bu çizgi romanı okumak hem keyifli hem de sürükleyicidir. 

Hikayede ismi geçen Boneville adlı yer  Amerika Birleşik Devletleri’nin şuanki sosyal sistemi ve modern dünya teknolojilerine sahiptir. Hikayede geçen bir diğer yer yani Vadi ise sistemi ve eski teknolojiler ile Orta Çağ gibi daha eski zamanları andırır. Böylelikle Amerikan kültürü hakkında da bilgi edinme fırsatı yakalayabilirsiniz. 

Calvin and Hobbes

Başlangıç ve orta seviyeye hitap eden Calvin ve Hobbes çizgi romanı komedi türündedir. 1985 ve 1995 yılları arasında yayınlanan eser günümüzde de hala okunmaktadır. Calvin’in hayali arkadaşı Hobbes’un hikayesini anlatıyor. Diğer insanlar için Hobbes oyuncak bir kaplan iken, Calvin için gerçek ve canlı bir arkadaş. Bu iki arkadaş birlikte maceralara atılıyor, yetişkinlerin dünyası hakkında konuşuyor ve birbirlerinin problemlerini çözmek konusunda yardımcı oluyorlar. Ayrıca ekonomi, çevre gibi onlar için pek de anlam ifade etmeyen kavramlar hakkında da sohbet ediyorlar. Calvin ve Hobbes çizgi romanı ile oyunla ilgili kelimeleri ve Amerika’nın günlük yaşam kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Archie

Mizah ve romantizm temalı bu hikaye orta seviye İngilizce bilgisine sahip kişiler için uygundur.  Amerikalı olmayan kişilere ülkenin tanıtımını yapan bir çizgi roman olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle Amerikan kültürünün de bir sembolü konumundadır. Hikayenin kahramanı Archie adlı gençtir. Ancak onun arkadaşları da en az Archie kadar önemli bir yere sahiptir. Riverdale isminde küçük bir kasabada geçen hikayede, Betty ve Veronica da Archie’den hoşlanır. Bu olay hikayenin odak noktasını oluşturur. Sürekli konuşan Jughead adında bir karakter, Josie and the Pussycats isminde bir müzik grubu da vardır. Amerikalı gençlerin nasıl vakit geçirdikleri, lise hayatları gibi çeşitli konularda da fikir sahibi olabilirsiniz. Bu tarzda konuları ile günlük İngilizce kullanımını görmek açısından da iyi bir kaynaktır. 

Garfield

Neredeyse herkesin bildiği çizgi film olan Garfield’ın çizgi romanı orta seviye İngilizce düzeyine sahiptir. Mizah türündeki bu eserin ana karakteri kedi Garfield’dir. Dünyada, gazete ve dergilerde en çok yayınlanan çizgi roman/karikatür olarak Guinness Dünya Rekoru’na sahiptir.  

Hikayede tembel bir kedi olan Garfield, sahibi Jon ve Odie isminde bir köpek vardır. Garfield’in günlük yaşamı, yeme alışkanlıkları, Pazartesi günlerine ve diyete karşı olması gibi konular işleniyor. İşlediği konular nedeniyle akıcı, çok fazla dikkat gerektirmeyen ve kullanılan dile rahatlıkla odakalanabileceğiniz bir eserdir. Hikayenin bir diğer kahramanı olan Jon ise sosyal becerileri pek de güçlü olan biri değildir. Hatta çizgi romanın ilk başlarında Jon’un kimse ile duygusal bir ilişki kuramaması yoğun şekilde konu olmuştur. Hatta bir hikayede bir kız, aynı kızın annesi ve büyükannesi tarafından bile reddedildiği görülür. Ancak şu anda Jon’un Dr. Liz Wilson adında bir kadın ile ilişkisi vardır. Garfield çizgi romanı ile Amerikan kültüründe uygun görülen ve görülmeyen durumları, günlük konuşmalarda geçen kelime ve kalıpları öğrenebilirsiniz. 

Peanuts

Bu çizgi romanın en ayırt edici özelliği bir kişi tarafından anlatılan en uzun hikaye olmasıdır. 1950 ve 2000 yılları arasında yayınlanan çizgi romanın oldukça geniş bir okuyucu kitlesi vardır. Mizah türünde olan eser Charlie Brown ve arkadaş grubu etrafında geçen olayları konu alır. Charlie çeşitli konularda başarısız olsa da denemekten vazgeçmeyen, azimli ve çalışkan bir çocuktur. Snoopy adlı köpeği de en az onun kadar popülerdir. Yetişkin bir karakterin bulunmadığı romanda, aşk ve ilişkilere dair bir şeyler görmek de mümkün. Kısa ve basit okuma alıştırmaları yapmak için oldukça uygun bir yapısı vardır. İngilizce oldukça sade bir şekilde kullanılmıştır ve anadili İngilizce olanların nasıl konuştuğu ile ilgili fikir edinmenize yardımcı olur. 

Maus

Tarihi bir konuyu ele alan bu çizgi roman ileri seviye İngilizce kullanımı ile bilinir. Yahudi Soykırımı insanlık tarihindeki, milyonlarca kişinin öldüğü çokacı bir olaydır. Maus çizgi romanında da bu sarsıcı olaylardan sağ kurtulan kişilerin deneyimleri aktarılmaya çalışılmıştır. Bu kişilerden biri de yazarArt Spiegelman’ın babasıdır. Çizgi romanda Nazi kurbanları fareler, Naziler de kedi olarak resmedilmiştir. Romanda ele alınan bir konuda yazarın babası ile olan ilişkisidir. Eseri okurken sadece yazarın babasının yaşadıklarını değil, bu acılardan sonra nasıl hayatta kaldığı ve yaşadıklarının onu nasıl değiştirdiği gibi noktalar da anlatılmış. Hem İngilizcenizi geliştirmek hem de bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için okuyabileceğiniz bir eserdir. Kullanılan dil doğal olsa da günlük konuşmaları yansıtmaz. Eseri okuduğunuzda aile içinde geçen diyalogları ve bu diyalogların arkadaş ortamı veya yabancı kişilerle konuşma arasındaki farkı görebilirsiniz.

Spider-Man

Spiderman çizgi romanıyla olmasa bile filmiyle neredeyse herkesin bildiği veya duyduğu bir eserdir. Aksiyon dolu bu macera ileri seviye İngilizce düzeyine sahiptir. Hikayenin kahramanı radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılır ve Örümcek Adam olarak süper güçlere sahip olur. Ayrıca romanda büyük güçlerin büyük sorumlulukları da beraberinde getirdiği mesajı verilir. Görev ve maceraların konu olduğu eser New York City’de geçer. Örümcek adamın lise ve üniversite hayatı ile ilgili kareler de görebilirsiniz. Bu kareler ile Amerikan gençlerinin kullandığı dilin nasıl olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Watchmen

Aksiyon, polisiye, alternatif tarih gibi konuları ele alan bu eser İngilizce çizgi romanlar içerisinde bir başyapıt olarak kabul edilmiştir. Bu özelliği ile bir ilk olma özelliği de taşıdığı tahmin edilir. Bu eserden önce çizgi romanlar bir sanattan çok ticari bir ürün olarak görülmüştür. Soğuk Savaş döneminde geçen roman dışlanmış eski süper kahraman grubunu ve başlarından geçen bazı olayları anlatıyor. Gruptaki süper kahramanlardan bazıları ölüyor ve bu ölümler araştırılıyor. Ortaya da cinayet-polisiye yoğunluklu bir eser çıkmış oluyor. Çizgi romanın asıl odak noktası süper kagramanlar ve onların düşünceleridir. Çizgi roman bu olaylar üzerinden 1980 Amerika toplumunun analizini de yapmaktadır. 

Watchmen’i okurken gereçk tarihi olayların değiştirilerek aktarıldığını yani alternatif tarih okuduğunuzu aklınızda tutmalısınız. Ancak süper kahramanlar haricinde Amerikan toplumu ile ilgili analizler gerçeği yansıtır. Amerikan İngilizcesini farklı yönleri ile öğrenmek için okuyabileceğiniz güzel bir eserdir.  The Comedian isimli kahraman bol miktarda argo kullanırken, Doctor Manhattan çoğunlukla daha resmi ve akademik konularla ilgili  teknik İngilizce örnekleri sunar. Hem 1980 Amerikası ile ilgili fikir edinmek hem de İngilizce kullanımına dair farklı örnekler görmek için Watchmen’i okuyabilirsiniz.

The Sandman

Fantastik konularda okumayı seviyorsanız bu çizgi roman size göredir. Bu çizgi romanı diğerlerimden ayıran Sandman isimli süper kahramanın insandan çok tanrıya yakın bir karakterdir. Dream ve Morpheus, Sandman’in romanda anıldığı isimlerdir. Tanrı benzeri özellikleri olan bir ailesi vardır. Bu aile ise Endless olarak bilinir ve evrenin bir unsurunu kontrol eder. Sandman hayal gücü ve rüyaları, abisi Destiny ise zamanı kontrol eder. Çizgi roman hikayelerden oluşan uzun bir koleksiyondur. Konular  ise gerçekçi kurgu, mitoloji, klasik edebiyat, periler, canavarlar gibi oldukça çeşitli ve farklı öğeler barındırır.

Bir hikayede ortalama 3-4 çizgi roman bulunduğundan, ilginizi çeken konuyu seçerek bir hikayeyi okumaya başlayabilirsiniz. Farklı kültürlere dair fikir edinmek, bilgi verici ve eğlenceli okumalar yapmak için Sandman’i okuyabilirsiniz.

Fables

Eğer yukarıda bahsettiğimiz Sandman çizgi romanı ilgi çekici geldiyse, Fables eserini de sevme ihtimaliniz çok yüksektir. Fables’da da farklı kültürlere ait hikayeler görebilirsiniz. Hikayeye ismini veren fable kelimesi ahlaki mesajlar veren ve nesilden nesile aktarılan kurgulanmış hikayeleri ifade eder. Fabl ve çizgi roman karakterlerinin Adversary isminde ortak bir düşmanları vardır ve bu nedenle evlerinden kaçmaları gerekir. Gizlenerek yaşadıkları yer ise New York City’dir. İşlenen konular ise insan dünyasında gizlice yaşamanın zorlukları ve imkansızlığı ve düşmanları olan Advesary ile savaşlarıdır.

Bu eserde yer alan hikayeler Sandman’e göre daha basit olsa da ileri seviye okuma becerisine sahip olmak  çizgi romanı tam olarak anlayabilmek için gereklidir. Amerika’da yaşama dair konular işlendiği için, burada kullanılan İngilizce ile ilgili pek çok örnek görmek mümkündür.

Romantically Apocalyptic

Romantik kıyamet gibi bir anlamı olan bu çizgi roman isminden de anlaşılabileceği gibi distopya ve mizah öğelerini barındırır. Kıyamet günü yani “apocalypse” kurgusu birçok dizi, filmde olduğu gibi çizgi romanlarda da sevilen ve popüler bir konudur. Bu tür eserlerde bildiğiniz haliyle yok olan yaşamdan sonra dünyada meydana gelen olaylar anlatılır. Romantically Apocalyptic de bu türün çok çok iyi bir örneğidir. Bu eser internet ortamında da büyük bir ilgi görmektedir. Pilot yani hikayenin kahramanı, kendini yerle bir edilmis bir şehirde bulur. Burada Captain isimli birinin liderlik ettiği çılgın bir gruba katılır. İngilizce konuşan kişilerin internetteki mizah kültürü ile ilgili bilgi edinmek için etkili bir eserdir. Çizgi romanı farklı kılan bir unsur ise interaktif bir hayran kitlesinin bulunmasıdır. Burada sohbet becerilerini geliştirmek için vakit geçirebilir ve dinleme becerini geliştirmek için faydalanabileceğin ses kayıtlarını da inceleyebilirsiniz. 

Eğlenceli ve Etkili İngiizce Öğrenmenin Adresi ” Konuşarak Öğren”

Çizgi roman okumak İngilizce öğrenmenin ve mevcut bilginizi arttırmanın en eğlenceli yollarından birisidir.  Her birey kendi seviyesine ve ilgi duyduğu konulara göre birde fazla çizgi roman bulabilir ve keyifle okuyabilir. Konuşarak Öğren’de sizin İngilizce seviyenize göre öğretim programı hazırlanır. Konuşarak Öğren alanında uzman ve ana dili İngilizce olan eğitmenler ile size özel çalışma programları sunulur. Bu sayede İngilizce öğrenmek veya mesleki/akademik anlamda kendinizi geliştirmek daha eğlenceli ve kolay olur. Siz de Konuşarak Öğren online İngilizce kursları ile uzman eğitmenler ve nitelikli eğitim materyalleriyle İngilizce öğrenebilirsiniz.

ÖZET
Çizgi roman okuyarak İngilizce öğrenme ve geliştirmenin avantajları nelerdir?

-Kısa ve daha basit diyaloglar ile her seviyeye hitap eder ve okuması daha kolay ve eğlencelidir.
-Bol resimli sayafaları ile çizgi roman okumak daha eğlencelidir. Ayrıca resimler sayesinde bilmediğiniz kelimeleri veya anlamadığınız ifadeleri tahmin edebilirsiniz.
-Günlük İngilizceye dair çokça örnek görmek için en ideal eserlerden biridir.

İngilizce öğrenmek ve geliştirmek için hangi çizgi romanları okuyabilirim?

Reading with Pictures: Comics That Make Kids Smarter (Resimlerle Okumak, Çocukları Daha Zeki Yapan Çizgi Romanlar)
Sketch Monsters: Escape of the Scribbles(Çizim Canavarları: Karalamalardan Kaçış)
Diary of a Wimpy Kid” (Saftirik Çocuğun Günlüğü)
Bone: Out from Boneville
Calvin and Hobbes
Archie
Garfield
Peanuts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar