En Faydalı İngilizce Geliştirme Yöntemleri


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Günümüzde İngilizce öğrenmek, artık bir tercih değil zorunluluk haline geldi. İşe mi girmek istiyorsunuz? Sizden dil yeterliliğine dair bir belge istiyorlar. Yüksek lisans yapıp akademik kariyerinizi ileriye taşımak mı istiyorsunuz? YDS (Yabancı Dil Sınavı) ve uluslararası geçerliliği olan TOEFL ya da IELTS gibi sınavların sonucunu istiyorlar. Hal böyleyken ikinci bir dil öğrenmek bir gereklilik oldu. Bu yabancı dil sınavlarının ne zaman yapıldığı, aranan şartlar ve sınav süreleri gibi birçok bilgiyi bulabileceğiniz TOEFL veya IELTS: Sizin İçin Hangisi Doğru? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Böylece, iki sınav arasındaki farkları inceleyerek sizin için doğru olana karar verebilirsiniz. Yukarıda saydığımız sebeplerin yanında İngilizcenin tüm dünyada konuşulan en yaygın dil olduğunu da unutmamak gerekir. Massachusetts Institute of Technology, Yale ve Harvard gibi üniversitelerde eğitim almak için İngilizce bilmeniz gerekir. Bu yazımızda, sizlere en faydalı İngilizce geliştirme yöntemleri hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz.

İngilizce Geliştirme Yöntemleri Nedir?

Google’a İngilizce geliştirme yöntemleri yazdığınızda önünüze birçok kaynak çıkacaktır. Ancak kaynak seçerken önemli olan nokta; bu çeşitli kaynaklar arasından en faydalı olanını seçebilmektir. Bunun için sizlere, öncelikle bu yöntemlerin faydalarından; daha sonra da bu İngilizce geliştirme yöntemlerinin neler olduğundan bahsedeceğiz. Herkesin kendine göre İngilizce geliştirme yöntemleri vardır. Kimisi yazarak, kimisi kelime ezberi yaparak; kimisi de konuşma partneri bularak İngilizcesini geliştirir. Her yöntemin kendine özgü artıları vardır. Siz de aşağıdaki yöntemlere göz atarak kendinize uygun olan İngilizce geliştirme yöntemini tercih edebilirsiniz.

İngilizce Geliştirme Yöntemleri

Okuma

Okuma yolu ile İngilizce öğrenmenin ve geliştirmenin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu yöntem ile dil öğrenmenin en önemli avantajlarından biri de kendi hızınızı ayarlayabiliyor olmanız. Örneğin, bir konuşma esnasında karşınızdaki kişinin konuşma hızını kontrol edememek size problem yaratır. Ancak okuma yaparken istediğiniz zaman hızınızı düşürüp artırabilmeniz, zaman sınırınızın olmaması ve bir yere bağlı olmamanız size büyük avantaj sağlar. Dil gelişiminde önemli bir rol oynayan okuma becerisi için sizlere aşağıdaki İngilizce geliştirme yöntemlerini listeledik.

Uygulamalarla Kelime Dağarcığınızı Geliştirin!

Teknolojinin size sunduğu imkanlardan faydalanın. Telefonunuza indireceğiniz dil öğrenme uygulamaları sayesinde kelime bilginizde hızlı bir yükseliş olacaktır. Böylece, okuduğunuz metinde sürekli olarak sözlüğe bakmak zorunda kalmazsınız. Günlük 5- 10 dakikalık çalışmalarla okuma becerinizi geliştirin. App Store ve Google Play Store’dan ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz birçok uygulama mevcut. Örneğin, Memrise ile Dil Öğren adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz günlük hedefler ile İngilizcenizi geliştirmeye bir adım daha yakınsınız.

Kitap Okuyun!

İngilizce hikâyeler ve kitaplar okumak yabancı dil bilgisini ilerletmenin bir başka yoludur. Kitabınızı yanınızda istediğiniz yere götürebilir, küçük bir cep sözlükle de yeni öğrendiğiniz kelimelerin anlamına bakabilirsiniz. Her seviyeye uygun İngilizce kitaplar piyasada ve internet ortamında kitapseverleri beklemektedir. Yeni öğrendiğiniz kelimeler için bir defter tutabilir, fırsat buldukça tekrarlayarak kelime hazinenizi de geliştirebilirsiniz.

Haber Sitelerini Takip Edin!

Hem gündemden uzak kalmayacak hem de İngilizce okuma becerinizi geliştireceksiniz. Peki bu nasıl mümkün olacak? Voice of America adlı site sayesinde dilini öğrenmekte olduğunuz kültürü daha yakından takip edebilirsiniz. Dil ve kültür, iki ayrı parça olarak gözükse de bir bütünü oluşturmaktadır. Bundan dolayı, bu ve benzeri sitelerle günlük olarak takip etmek İngilizce öğrenme yolculuğunuzda sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Dinleme

Anlama becerilerinden diğeri ise dinleme becerisidir. Bir bebek doğduğunda nasıl hemen konuşmaya başlamıyorsa yeni bir dil öğrenen kişinin de hemen konuşması beklenmemelidir. Öncelikle o dili anlamalı, daha sonra aktarmalıdır. Bundan dolayı; öncelikle dilin nasıl kullanıldığını görmeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki stratejilere göz atabilirsiniz.

Podcast Dinleyin!

Bilgisayar ya da akıllı telefonunuzu kullanarak kolaylıkla ulaşabileceğiniz platformlar üzerinden podcast dinlemek mümkün. İnternetinizisin olduğu her yerde podcast dinleyerek İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Bu platformlardan bazıları ise Youtube, Spotify, iTunes ve Google Podcasts. Oldukça geniş bir yelpazesi olan podcastler sayesinde İngilizce telaffuz ve cümle kullanımları üzerinde çalışabilirsiniz. Üstelik, spordan edebiyata, sinemadan modaya birçok farklı konuda podcast bulabilirsiniz. Çocuklarınız için temel seviyede İngilizce hikayeler de mevcut. Bunların yanında; direkt İngilizce gelişimi için olan podcast kanalları var. Örneğin, Google Podcasts üzerinden Learn English Through Listening kanalını dinleyebilirsiniz. 

İngilizce Şarkı Dinleyin!

Yukarıda bahsettiğimiz gibi dinleme alıştırması yaparak İngilizce telaffuzu geliştirip dilin kullanımını öğrenebilirsiniz. Sadece gramer değil, günlük konuşma dilinin de örneklerini görebilirsiniz. Youtube’dan dinleyeceğiniz şarkının klibini değil de şarkı sözlerini içeren versiyonunu açarsanız dinleme beceriniz daha iyi gelişecektir. İlk başlarda bilmediğiniz kelimeler olacaktır, anlayamıyorum diye hemen müziğe odaklanıp sözleri kulak ardı etmeyin. Bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakarak yeni kelimeler öğrenin. Bir süre sonra, artık o kelimeleri pekiştirecek ve sözlüğe bakma ihityacı hissetmeyeceksiniz. Şarkılara eşlik ederek hem eğlenip hem de telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. 

İngilizce Video, Televizyon Programları, Dizi/ Film ve Talk Show İzleyin!

Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max, ve Hulu gibi dijital platformlar üzerinden farklı kategorilerde birçok içerik bulabilirsiniz. Ücretsiz bir kaynak arayışındaysanız Youtube sizin için bulunmaz bir nimet. Hem İngilizce öğrenme bazlı kanallar hem de vlog tarzında içerik üreten kanalları bulabilirsiniz. Eğer dil seviyeniz başlangıç seviyesindeyse kendinizi çok zorlamayın ve eğlenceli içerikleri tercih edin. Ayrıca İngilizce bir şeyler izlerken alt yazının da İngilizce olmasına dikkat edin. Çünkü Türkçe alt yazı tercih ettiğinizde dil yeterliliğiniz izlediğiniz video ya da filmden daha düşükse bir süre sonra alt yazıya bağlı kalır, konuşmaları takip etmeyi bırakırsınız.

Yazma

Blog Oluşturun!

Yazı yazarak yabancı bir dili öğrenmek ve geliştirmek hem çok faydalı hem de eğlenceli bir yöntemdir. İster bu yöntemi klasik yollar ile -günlük tutarak, mektup yazarak- ister de bu yöntemi çağımıza daha uygun ve eğlenceli bir hale getirerek dilinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Bunları yapmanın en kolay ve ulaşılabilir yolu ise sosyal medyanın gücünden faydalanmaktır. Günümüzde yediden yetmişe herkes bir sosyal medya hesabı kullanıyor ve sosyal medya kullanımı günlük bir rutin halini almış durumda. Peki düzenli bir biçimde kullandığımız sosyal medyayı dil öğrenimimize nasıl fayda sağlayacak bir hale getirebiliriz? Blog yazarak! İnternette yemek tarifi verenlerden tutun da kitap yorumu yapanlara; magazin haberlerinden tutun da çeşitli derneklere yardım amacı taşıyan sayfalara kadar birçok konuda çeşitli blog sayfaları bulunuyor. Sizler de kendi ilgi alanlarınıza ve sevdiğiniz hobilerinize göre bir blog oluşturabilir, blog sayfanızı İngilizce dilinde kullanabilirsiniz. Bu sayede ilgi alanınıza dair birçok terimi öğrenerek kelime dağarcığınızı da geliştirmiş ve yazı becerinizde büyük bir ilerleme kaydetmiş olacaksınız.

Hikâye Yazın!

Hem ana dil hem de yabancı bir dili geliştirmede en çok kullanılan ve en faydalı İngilizce geliştirme yollarından biri hikâye yazmaktır. Hikâye yazmak siz-in hem hayal gücünü hem İngilizce yazma kabiliyetini geliştirmekle kalmaz aynı zamanda hikâye yazmak bir rahatlama tekniğidir. Hikâye yazarak yeni kelimeler öğrenecek, İngilizce cümle kurarken daha akıcı bir şekilde yazmaya başlayacak ve günlük hayatın stresinden de kurtulmaya başlayacaksınız. Bu yöntem, yazdığınız türe ait birçok yeni terimi ve kullanılış biçimlerini de doğal ve kalıcı bir şekilde öğrenmenizi sağlayacak.

Planner Kullanın!

Günlük rutin ve planlarınızı İngilizce yazmaya başlayın! Bu aktivite sizlere hem günlük kelimeleri öğrenmenizi hem de hatırlamanızı hedefliyor. Günlük hayatınızı haftalık olarak bölün ve o hafta neler yapacağınızı İngilizce olarak yazın. Örneğin; 

Monday: 10.30 dentist appointment

               12.00 piano lesson

               14.00 bake for the old neighbor

               15.00 watch the new episode of Glee

               18.00 therapy appointment

               19.40 take multivitamin pills 

               22.00 skin care routine

Bu yöntemi dilerseniz kısaca dilerseniz de cümle cümle ve daha açıklayıcı bir şekilde yapabilirsiniz. İki seçenek de günlük kelimeleri öğrenmenizi ve rahatça kullanabilmenizi sağlayacaktır.

Konuşma

Ücretsiz Dil Uygulamaları Kullanın!

En önemli becerilerden biri olan konuşma becerisi düzenli pratik ve tekrar gerektirir. İngilizce telaffuzunuzu geliştirebilmek ve dili akıcı konuşabilmeniz için konuşma becerisini olabildiğince sık pratik etmelisiniz. Bunu yapmanın en ulaşılabilir kaynaklarından birisi akıllı telefonlarınıza yükleyebileceğiniz ve hiçbir ücret ödemeden konuşma becerinizi geliştirmenize yardımcı olmayı hedefleyen dil uygulamalarıdır. Konuşarak Öğren, Duolingo ve SpeakingPal gibi ücretsiz ve birçok kullanıcının memnuniyetle kullandığı uygulamaları indirebilir, günlük tekrar ile konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz.

İngilizce Oyunlar Oynayın!

İngilizcenizi ve konuşma-dinleme becerilerinizi keyifli bir şekilde geliştirmek ve aynı zamanda yeni bir hobi de edinmek isterseniz size harika bir aktivitemiz var. Bilgisayar oyunları! Evet, yanlış duymadınız, bilgisayar oyunları oynayarak İngilizcenizi geliştirmeniz mümkün! Bu oyunlarda dünyanın çeşitli yerlerinden oyuncular bir araya geliyor ve herkesin elbette ortak paydası İngilizce konuşmak! Sizler de kendi zevkinize uygun oyunları bularak, online bir şekilde oyun oynayarak İngilizce konuşabilir ve bu sayede yeni arkadaşlıklar bile kurabilirsiniz.

İngilizce Konuşma Kulüplerine Katılın!

İngilizce konuşma kulüpleri; birçok dil geliştirmek isteyen bireyin belirli zaman aralıklarında buluştuğu ve çeşitli konularda İngilizce konuşarak sohbetler edebildiği kulüplerdir. Bu kulüpler yüz yüze olabildiği gibi aynı zamanda internette online olarak da mevcut. Sizleri İngilizce konuşmaya teşvik edecek ve özgüveninizi kazandıracak olan bu kulüpler sayesinde hem dinleme hem okuma becerilerinizi geliştirebilir hem de günlük hayatınıza İngilizce dilini dahil ederek düzenli bir şekilde pratik yapmış olursunuz.

Konuşarak Öğren’in Avantajlı Paketlerinden Faydalanın!

İngilizce öğrenme stratejileri deyince akla ilk gelenlerden biri de konuşma becerisini geliştirmektir. Bir konuşma partneri bularak İngilizce konuşma pratiği yapmak dil öğrenimi açısından oldukça önemlidir. Üstelik, konuşma partnerinizin ana dili İngilizceyse oldukça verimli bir pratik olacaktır. Konuşarak Öğren’de ana dili İngilizce olan eğitmenlerle yapacağınız dersler sayesinde hem konuşma becerinizi geliştirir hem de diğer becerilerde önemli bir aşama kaydedersiniz. Peki, bu nasıl olacak? 10- 20 ve 30 dakikalık derslerle İngilizcenizi geliştirmeniz mümkün. Üstelik, eğitmenlerimiz ders programlarını sizin seviyenize göre belirler ve dersleriniz sizin gelişiminize göre ilerler. Konuşarak Öğren ile hem dinleme pratiği yapıp hem de ana dili İngilizce olan kişilerle konuşma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İngilizce Geliştirme Yöntemleri Hakkında Sık Sorulanlar

1) En faydalı İngilizce geliştirme yöntemleri nelerdir?

Bir dil öğrenirken plansız ilerlemek dil gelişiminize engel olacaktır. Bunun önüne geçmek için 4 temel dil becerisini (okuma, dinleme, yazma, konuşma) bir arada ilerletmek size avantaj sağlar. 

2) 4 temel dil becerisi kullanılarak İngilizcenizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Bir dil öğrenirken üzerinde çalışmanız gereken 4 temel beceri vardır. Bu beceriler okuma, yazma, dinleme ve konuşmadır. Her biri birbiryle bağlantılı olan bu 4 temel dil becerisi birlikte çalışılmalıdır. Öncelikle anlama becerilerinden olan okuma ve dinleme yapılmalı daha sonra anlatma becerileri olan yazma ve konuşma yapılıp dil bu şekilde geliştirilmelidir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.