En İyi İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İş görüşmeleri kariyerinizin başlarındaysanız oldukça stresli olabilir, hele ki bu görüşme bir de İngilizce olacaksa içinizden “Eyvah!” diyor olabilirsiniz. Eğitimimiz sırasında en azından akademik anlamda yeterli olacak kadar İngilizce bilgisine sahip oluyoruz ancak söz konusu öğrendiklerimizi hayatımızda uygulamak olduğunda birtakım sorunlar yaşayabiliyoruz. Günlük konuşmada durumu biraz da olsa idare edebilir durumda olsak da stres yaratan sorunların en başında İngilizce iş mülakatı geliyor. Çünkü İngilizce mülakat esnasında kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmenin yarattığı gerginliğin yanında bunu bir de yabancı dilde yapmanın baskısı ekleniyor. Ancak bu baskıyı üzerimizden atmak aslında çok kolay çünkü birkaç püf nokta ile tıpkı Türkçe mülakatlara hazırlandığınız gibi İngilizce iş mülakat soruları ile İngilizce mülakata hazırlanmanız mümkün. Gelin birlikte birkaç mülakat örneği ile karşılaşabileceğiniz İngilizce mülakat örneği ile sorulara ve verebileceğiniz cevaplara bir göz atalım.

Can you tell us about yourself? (Bize kendinizden bahseder misiniz?)

Bu soru aslında bir iş mülakatında karşınızdaki kişinin kariyerinizden ziyade sizin hayatınız hakkında biraz bilgi almak için ve sizi biraz daha rahatlatmak için sorduğu bir sorudur. Çünkü unutmayın; sizin bu işi istediğiniz kadar onlar da bu işte sizinle çalışmayı istiyor. Bu yüzden bu soruya şu şekilde bir cevap verilebilir;

“I was born in ……. I have a brother. I have been playing violin since my childhood. I moved to this city for my university education and I have been living here since then. In addition to playing violin, I enjoy reading books and solving puzzles in order to jog my mind.”

“…….’da doğdum. Bir erkek kardeşim var. Çocukluğumdan bu yana keman çalıyorum. Üniversite eğitimim için bu şehre taşındım ve o günden bu yana burada yaşıyorum. Keman çalmama ek olarak kitap okuyarak ve bulmaca çözerek zihnimi zinde tutmaktan keyif alıyorum.”

Can you tell us about your education? (Bize eğitiminizden bahseder misiniz?)

Bu kısımda karşınızdaki kişi artık sizin profesyonel hayatınız hakkında bilgi almak istiyordur. Mülakat soruları aslında kısa ve net cevaplar alabilmek üzere sorulur çünkü zaman kıymetlidir ve konu ile ilgisi olmayan detaylara girmemeniz gerekir. Bu yüzden eğitiminizi anlatmaya üniversite yıllarınızdan başlayabilirsiniz.

“I have graduated from ……… University, …….. Department in ………. In order to improve my knowledge about my profession, I have completed certificate programs such as …… and ……. . I worked as an intern at …… Company to gain experience in my student years. I started to work in …… Company after my graduation.

“……. Üniversitesi, …….. Bölümünden, …… yılında mezun oldum. Üniversite eğitimim sırasında mesleki bilgimi geliştirebilmek için ……. ve ..…. gibi sertifika programlarını bitirdim. Öğrencilik yıllarımda deneyim kazanmak için …….. şirketinde stajyer olarak çalıştım. Mezun olduktan sonra ….. şirketinde çalışmaya başladım.”

Why should we hire you? (Sizi neden işe alalım?)

Bu soru aslında profesyonel anlamda kendinizi anlatma fırsatınızın olacağı anahtar İngilizce mülakat sorularından biridir. Diğer sorularda olduğu gibi bu soruda da net bir cevap vererek başvurduğunuz pozisyona uygunluğunuzu nedenleriyle birlikte anlatmanız ve şirkete hangi yönlerden katkı sağlayabileceğinizden bahsetmeniz gerekir.

“Having considered the sector and the market that your company focuses on, I understand that you are looking for someone who is qualified and has skills at …….. and ……. . I became professional at …… and …… throughout my …….. years experience in this sector. I developed projects such as ……. and …… thanks to my appetite for production and focused work. This is why I think I can contribute to you in …….. . I believe that we can achieve great success together with my high motivation and aptitude for teamwork.”

“Şirketinizin bulunduğu sektöre ve yöneldiği pazara bakıldığında …….. alanında vasıflı olan ve …….. konusunda becerilere sahip birini aradığınızı anlıyorum. Ben de bu sektörde ……… yıllık deneyimimde …….. ve ……. konularında uzmanlaştım. Üretme arzum ve odaklı çalışmam sayesinde …….. ve ……. gibi projeler geliştirdim. Bu yüzden …….. alanında size katkı sağlayabileceğimi düşünüyorum. Yüksek motivasyonum ve ekip çalışmasına yatkınlığım ile birlikte güzel başarılara imza atabileceğimize inanıyorum.”

What are your strengths and weaknesses? (Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?)

Bir iş mülakatında sizden güçlü ve zayıf yönlerinizi anlatmanız istendiğinde aslında bu özelliklerinizin profesyonel hayatınıza olan etkilerinden bahsetmeniz beklenir. Güçlü yönlerinizden bahsetmek kolay, peki ya zayıf yönlerinizi nasıl anlatacaksınız? Korkmanıza hiç gerek yok, bu sorunun cevabı çok basit. Tabi ki söz konusu zayıf yönünüzü nasıl güçlendirdiğinizi ve bunu bir avantaj haline nasıl çevirdiğinizden bahsederek! Gelin, İngilizce iş mülakatın bu soruya nasıl cevap vereceğinize bakalım!

“I am an organized and perfectionist person. This is why I always pay strict attention to do my job on time and as it should be done. I complete everything on time and ideally. Because of this reason, I work systematically and orderly. On the other hand, my weakness is expecting the same perfectionism from my colleagues. I resolved this problem by taking communication techniques education. Thanks to this education, I’ve made my communication healthier and improved my teamwork skills.

“Planlı ve mükemmeliyetçi biriyim. Bu yüzden işimi her zaman zamanında ve olması gerektiği gibi yapmaya özen gösteririm. Her şeyi zamanında ve en iyi şekilde tamamlarım. Bu yüzden yöntemli ve düzenli bir şekilde çalışırım. Zayıf yönüm ise çalışma arkadaşlarımdan da aynı mükemmeliyetçiliği beklemem. Bu sorunu da aldığım iletişim teknikleri eğitimi sayesinde iletişimimi çok daha sağlıklı bir hale getirerek çözdüm ve bu sayede takım çalışması becerilerimi geliştirdim.”

Can you describe yourself with three words? (Kendinizi üç kelimeyle anlatır mısınız?)

Bu soru aslında mülakatınızda artık sonlara yaklaştığınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Kendinizi anlatmak için seçeceğiniz bu üç kelime hem birbiriyle çelişmeyen hem de sizi en iyi anlatan üç kelime olmalı. Bu yüzden sizi en iyi anlatan bu üç kelimeyi önceden çok iyi düşünmelisiniz. Gelin birkaç seçeneği gözden geçirelim:

Determined: Kararlı

Hardworking: Çalışkan

Perfectionist: Mükemmeliyetçi

Tidy: Düzenli

Social: Sosyal

Punctual: Dakik

Effective Communicator: Etkili İletişim Kurabilen

İngilizce mülakat soruları ve cevapları için artık kendinizi çok daha hazır hissediyorsunuz! Unutmayın, mülakatlar sırasında önemli olan şey, kendinizle ilgili doğruları söylemek ve mümkün olduğunca size sorulan sorulara cevap verip konuyu dağıtmamaktadır. Aynı zamanda hayalini kurduğunuz işe sahip olmak için kendinizi en iyi şekilde ifade edebilmeniz de hayalinize ulaşmanın en önemli püf noktalarından biridir. Bu yüzden İngilizce mülakat sizi bekliyorsa buna önceden muhakkak hazırlanmanız gerekir. Ayna karşısında konuşma pratiği yaparak ya da bir arkadaşınızla mülakatın provasını yaparak mülakat günü geldiğinde kendinizi çok daha rahat hissetmenizi sağlayabilirsiniz. İnanın korktuğunuz kadar zor geçmeyecek, bol şans!

Konuşarak Öğren ile İngilizce Mülakat Kabusunuz Olmayacak!

Konuşarak Öğren, eğitmenler ile birebir iletişim halinde olabileceğiniz bir dil öğrenim platformu olması sayesinde size sadece okuyarak öğrenemeyeceğiniz bilgileri sağlar. Eğitmeninizin de sizi zamanla tanıması, eksiklerinizi veya hatalarınızı tespit etmesi ile çok daha hızlı bir şekilde İngilizcenizi geliştirebilir ve size kabus gibi gelen İngilizce iş mülakatını artık rahatlıkla atlatabilirsiniz. Günün istediğiniz saatinde, istediğiniz seviyede alabileceğiniz İngilizce eğitimleri ile günlük planlarınızda hiçbir değişiklik yapmadan İngilizcenizi geliştirebilir ve özellikle ihtiyacınız olan konularda eğitim alarak vaktinizi de verimli geçirebilirsiniz. Eğitmenlerle karşılıklı olarak yapacağınız dersler, özellikle İngilizce mülakatlarda size çok fayda sağlayacak olan konuşma pratiği yapmanıza da katkı sağlar. Bu sayede hem doğru hem de akıcı bir İngilizce ile kendinizi çok daha iyi ve çok daha rahat ifade edebilirsiniz. Aklınıza takılan diğer soruları sormak ve konuşma pratiği yapmak için şimdi Konuşarak Öğren ailesine katılın!

İngilizce Mülakat Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Aslında İngilizce bilgime güveniyorum ama ya heyecandan konuşamazsam?

İş görüşmelerinin ne kadar stresli olduğu ortada. Bu yüzden bazen heyecanınıza kapılıp söyleyeceklerinizi unutmanız veya konuşurken kendinizi rahat hissedememeniz çok normal. Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken şey bolca pratik. Mülakatınızdan önce ayna karşısında mülakatın provasını yapmak ve yüksek sesle İngilizce konuşmak kendinizi daha rahat hissetmenizi ve giderek daha rahat konuşmanızı sağlayacaktır.

2. Mülakatta kullanmam gereken cümle yapıları normalden farklı mı?

İngilizcede resmi ve resmi olmayan kullanımlar mevcuttur. Resmi olmayan kullanımlar daha çok gündelik hayatta kullanılırken iş görüşmesi ortamında resmi ifadeler tercih edilmelidir. Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz gibi İngilizce mülakatınızın önceden provasını yapmak, oluşabilecek hataların önüne geçmenin en güvenli yoludur. Böylelikle kullandığınız ifadelerin doğruluğundan veya uygunluğundan emin olabilirsiniz ve bu ifadeleri çok daha akıcı bir şekilde kullanmayı başarabilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.