Erasmus İngilizce Mülakat


Hemen hemen her üniversite öğrencisinin hayali, okurken bambaşka tecrübeler edinmek, farklı ülkeler görmek, kültürler ve insanlar tanımak, hayatınız boyunca unutmayacağınız hatıralar biriktirmek desek? Aklınıza gelen kelimenin Erasmus olduğunu duymak çok da zor değil.

Erasmus öğrenim hareketliliği, üniversite öğrencilerinin öğrenim süreleri boyunca bir dönem ya da iki dönem, başka bir ülkede yer alan başka bir üniversitede eğitim almasına olanak tanıyan bir programdır. Bu ülke ve üniversite, okulların anlaşmalı olduğu ülkelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Erasmus başvuruları için okul ortalamanızın yanında, İngilizce gerektiren ülkelere başvurduğunuzda geçmeniz beklenen bir İngilizce sınavı da eleyici olacaktır.

Erasmus Başvurularında İngilizce Bilgisi Nasıl Ölçülüyor?

Her okulun kendi ölçme yöntemleri olsa da genel anlamda Erasmus’a başvurduysanız önce bir İngilizce eleme sınavına alınıyorsunuz. Bu sınav sizin genel İngilizce bilginizi ölçmeye yönelik oluyor ve çoktan seçmeli gramer, kelime, okuma sorularının yanında bir de yazma sınavına giriyorsunuz. Bu sınavdan geçer not almanız durumunda da okula göre değişmekle birlikte sözlü bir İngilizce mülakata tabi tutuluyorsunuz.

Peki Ne Seviyede İngilizce Bilmeliyim?

Erasmus başvurularında İngilizce dilbilgisine orta seviyede de olsa hakim olmanız, kelime bilginizin yeterli olması ve konuşmada kendinizi ifade edebilmeniz gerekiyor. Bu sebeple size önerimiz hazırlanırken kelime çalışması ve bol bol konuşma pratiği yapmanız. Essay yazmaktan kaçmanın faydası olmayacak çünkü eli yüzü düzgün bir essay yazmanız illa ki sizden istenecektir. Bunun dışında dinleme konusunda da biraz gelişme göstermeniz önemli. Dinlemede sizden istenene ve yönergelere dikkat etmeniz önerimiz olacaktır.

Seçim Aşaması Nasıl Gerçekleşiyor?

Eğer hedefiniz üniversite eğitiminizin bir dönem ya da bir yılını farklı bir ülkede bambaşka deneyimlerle yaşamaksa, sizin için hayati önem taşıyan iki şey; not ortalamanız ve İngilizce bilginiz; unutmayın.  Başvurduğunuz ülke ve okul İngilizce şartı değil de başka bir dil bilme şartı taşıyorsa, bu gereklilik o dil için yapılacak sınavda yeterlilik olacaktır elbette.

İngilizce yeterliliğinizin ölçüldüğü sınavdan başarılı olmanız durumunda, diğer adaylar arasından not ortalamanıza göre bir sıralamaya alınıyorsunuz ve bunun neticesinde son aşama olan sözlü mülakata girmeye hak kazanıyorsunuz. Sözlü mülakatı da başarıyla atlatırsanız tebrikler, artık bir Erasmus öğrencisisiniz!

Erasmus Öğrencisi Olmanın Faydaları

Erasmus ile yurt dışında eğitim görmek hemen hemen her öğrencinin hayallerini süslüyor. Bunun için de her yıl birçok öğrenci yurt dışına çıkarken, pek çok yabancı uyruklu öğrenci de diğer ülkelerden ülkemize gelerek eğitimini sürdürüyor. Öğrenci için bir farkındalık olan Erasmus’un faydalarından bahsedecek olursak; en başta farklı eğitmenlerden, farklı bir dilde alanınızda bilgi sahibi olmanızı sayabiliriz. Bu fırsata Erasmus haricinde erişmeniz neredeyse imkansız olacaktır. Bunun dışında farklı bir kültürle tanışmanız, bu kültürden ve milliyetten ya da sizin gibi Erasmus öğrenci değişim programıyla oraya gelen pek çok farklı milliyetten insanla tanışmak, bilmediğiniz yerler keşfetmek, kendi hayatınızı belki de ilk kez tek başınıza idame ettirmeye çalışmak ve yepyeni tecrübeler edinmek de hayatınız için bir dönüm noktası olacaktır.

Bu tecrübe, ister akademik kariyer, ister özel sektör, ister kamu sektörü hedefleyin; iş hayatına atıldığınızda da elbette size bir artı olarak dönecektir.

Peki Erasmus Nedir?

Erasmus ya da Erasmus plus, hem lisans hem de yüksek lisans okurken faydalanabileceğiniz bir öğrenci değişim programıdır.

Eğitim dışında yabancı şirketlerde staj ya da spor amacı da taşıyabilen Erasmus ( yeni adıyla Erasmus Plus ), aynı zamanda size yurt dışında geçiminize yardımcı olmak amacıyla hibe imkanı da sunmaktadır. Bu açıdan öğrencileri maddi açıdan da çok zorlamadan, Avrupa ülkeleri içinde eğitim ve staj fırsatı sağlamaktadır.

Erasmus İngilizce Mülakatına konusarakogren.com ile Hazırlanın!

Ortalamanız süper, motivasyonunuz tam, her şeyiniz hazır ama bir eksiğiniz var; İngilizce konuşma korkusu. Bu korkunuz sadece Erasmus mülakatında değil, gideceğiniz ülkede iletişim kurmaya çalışırken de sizin için büyük bir engel teşkil edecektir. Sonuçta hangimiz evimizden uzak bir coğrafyada, tıpkı ilk insanların yaptığı gibi işaret diliyle anlaşmak ister ki…

Konuşarak Öğren sizi bu mahçubiyetten kurtararak, Erasmus mülakatlarında en başarılı sonucu elde etmenizi garanti ediyor! Biz, ABD’li eğitmenlerimiz ile size Skype üzerinden ulaşarak, dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerde konuşma yoluyla İngilizce öğretiyor, konuşma pratiğinizi geliştiriyor, ve hedeflerinize bir adım daha yaklaştırıyoruz!

İletişim bir güçtür ve mağarada daha fazla kalmak istemiyorsanız bu gücü kullanmayı bilmelisiniz. Bize web sitemiz üzerinden ulaşabilir, detaylı bilgi alabilir ve hemen yola koyulabilirsiniz!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar