Erasmus Sınavlarına Hazırlık Süreci


Erasmus Nedir?

Erasmus, lisans, yüksek lisans veya staj döneminde, okulların birbirleriyle anlaşmaları doğrultusunda, yapabileceğiniz öğrenci değişim programıdır. Okulunuz, yurtdışındaki okullarla anlaşmalarına göre her sene belli sayıda öğrencileri bir dönem veya iki dönem eğitim görmesi için olmak üzere yurtdışındaki bir okula gönderir. Üniversitenin ikinci sınıfından itibaren başvuru almaya başlayan bu değişim programı çok talep gördüğünden öğrenciler arasında bir sıralama yapılır. Hem dilinizi geliştirebileceğiniz, farklı kültürler tanıyabileceğiniz hem de farklı bir eğitim ekolünde eğitim görebileceğiniz Erasmus için okullar çeşitli sınavlar yapıyor.

 Programa başvurduğunuzda Avrupa’da birçok ülkeye gidebileceğinizi göreceksiniz. Her bölüm farklı ülkelerle anlaşmalıdır ve belli sayıda kontenjanlar ayrılmıştır. Diline ve karşı okulların da kriterlerine göre ülke ve üniversite tercihlerinizi yapar ve başvurmuş olursunuz. Anlaşmalara göre değişmekle birlikte en fazla 12 ay olmak üzere, isterseniz 1 dönemlik de başvuru yapabilirsiniz.  Çoğunluğunun İngilizce eğitim verdiği ve İngilizce sınavı ile öğrenci kabul ettiği bu yabancı okullar genel de not ortalamanıza ve İngilizce dil sınavı puanınıza bakarak sizi kabul ediyor. Tabii ki burada önemli olan başvuranlar arasında iyi bir not ortalamasına ve iyi bir İngilizceye sahip olmak. 

Staj için de Erasmus başvurusu yapabileceğinizi ve zorunlu stajınızı yurtdışında farklı kültürlerle yapabileceğinizi bilmenizde ayda var. Tabii ki bunun için de hatasız ve eksiksiz kullanabildiğiniz bir yabancı dilinizin olması şart!

Erasmus Puanının Belirlenmesi

Erasmus başvurularında dikkat edilen iki önemli nokta vardır; yabancı dil ve not ortalamanız.  Bunlar okuldan okula değişmekle birlikte genelde eşit derecede öneme sahiptir. Not ortalamanızın %50 veya %60’ı, yabancı dil sınavınızın %50 veya %40’I hesaplanıp toplanarak genel bir Erasmus puanınız oluşturulur. Öğrenciler bu puana göre sıralanır ve kontenjana göre ilk sıradaki öğrencilerden kazananlar seçilir. 

Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya’nın hem kendi diliyle hem de İngilizce ile öğrenci seçtiği ve eğitim verdiği üniversiteleri vardır.  Yani Almanya’ya gitmek istiyor ama Almanca bilmiyorsanız, Almanya’nın İngilizce ile eğitim veren bir okulunu seçip buraya gidebilir ve yeni bir anlaşma bile yaptırabilirsiniz. İşte İngilizcenin asıl önemi burada! Her ülkenin mutlaka bir üniversitesine İngilizce ile girmeniz mümkün. İtalyanca veya Fransızca bilmenize gerek yok. Avrupa Birliği çerçevesinde yapılan bu değişim programına göre her ülkeye İngilizce ile gidebiliyorsunuz. 

Peki sizin İngilizcenizi nasıl ölçüyorlar? Şüphesiz, İngilizce eğitim dilini anlayabilecek ve orada yabancı dilinizle yaşayabilecek kadar İngilizce bilmeniz şart.  Avrupa’da ki tüm ülkeler TOEFL veya IELTS sınav sonucunuzu İngilizce seviyeniz olarak kabul ediyor. Kendi üniversitenizin belirlediği standartlara göre TOEFL veya IELTS sınavlarından aldığınız puanların belli bir karşılığı var. Mesela TOEFL sınavından 60 almanın karşılığı üniversitenize göre 50 puan ise 80 almanın karşılığı 70 puan olabiliyor. Yine çoğu üniversitede YDS sınavı da kabul görmekte. Tabii YDS’nin TOEFL veya IELTS’ e göre puan karşılıkları daha düşük olabiliyor.

Gelelim en çok tercih edilen ve gerçekten daha kolay üstesinden gelebileceğiniz İngilizce sınavlarına! Evet, kendi üniversitenizin yaptığı İngilizce Erasmus sınavları! TOEFL veya IELTS’den daha kolay olmakla birlikte, en çok tercih edilenidir. Hali hazırda bir TOEFL veya IELTS puanınız yoksa başvuru için kendi okulunuzun sınavına girmeniz hem maddi açıdan da sizi zorlamayacaktır. Peki yapılan bu İngilizce sınavlarının konsepti ve konuları neler oluyor, bir bakalım!

Erasmus İngilizce Sınavı

Üniversitelerin yaptığı İngilizce sınavının konsepti farklı bölümlerden oluşuyor. Bu bölümler okuma, yazma, dinleme ve konuşma kısımlarıdır. Konuşma kısmı okuldan okulda değişiyor, bazı okullarda bu aşama yok. Ama kesin olan şey, mutlaka grammar ve kelime bilginizin iyi olması ve essay yazmayı bilmeniz. 

Erasmus Dil Sınavı Konuları ve Çalışma Yöntemleri

Sınavın oluştuğu bu okuma, yazma, dinleme ve konuşma kısımlarını biraz ayrıntılı olarak irdeleyelim. Çünkü sınavlarda alışılagelmiş essay konuları, belirli türde okuma metinleri ve belli grammar kalıpları sorulabiliyor. Bunları bilmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Okuma (Reading)

Reading bölümünde, sayısı değişken olmakla beraber, size 3 veya 4 adet metin verirler. Bu metinleri okuduktan sonra ise metinle ilgili klasik veya test soruları çözmeniz istenir. Tabii ki her kelimeyi bilmeniz imkansız ama belli bir seviyenin altında kelime bilmeniz metinleri anlamanızı zorlaştıracaktır. 

Öncelikle kelime bilginiz iyi olmalı, özellikle test sorularında karşınıza çıkabilecek eş anlamlı kelime bilginizi ölçen sorulara hazır olmalısınız. Özellikle kelime ezberi yaparken kelimeleri eş anlamlarıyla birlikte ezberlemek bu noktada önemli. 

Karşınıza gelebilecek bir başka soru tipi de bilme ihtimalinizin az olduğu kelimelerin anlamları hakkında çıkarımda bulunabilmeniz. Fazla terimsel olan kelimeler olabiliyor metinlerde. Çünkü metinler genelde teknik, bilimsel veya sanat konularında yazılmış oluyor, yani gündelik metinler değil. Burada çok sık kullanılmayan bir kelimeyi, kullanıldığı cümleden anlamını yorumlamanız istenebilir. Bunun için kelimenin geçtiği pasajı özellikle önceki ve sonraki cümleyi eksiksiz anlayabilmelisiniz. Böylece az çok cümlede anlatılana göre kelimenin anlamı için çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Bir diğer soru tipi de aynı anlama gelen ama farklı grammar ile oluşturulmuş cümleleri bulmanızı isteyen sorular. Burada hem kelime bilgisi hem grammar bilgisi devreye giriyor. Sık sık karşılaşılan bu soru tipinde okuduğunuz metinden bir cümle seçilir ve farklı bir grammar yapısı ile aynı anlama gelen cümleyi bulmanız istenir.

Bu üç soru tipi dışında, cevaplarını doğrudan metinden bulabileceğiniz sorularla karşılaşırsınız. Burada ise önemli olan bir taktik var; metni taramak. Öncelikle her kelimesine özen göstermeden metni üstünkörü anahtar kelime olabilecek kelimeleri işaretleyip, metnin hangi kısmında hangi konudan bahsediyor bunu kavrayarak taramak. Bu size zaman kazandırdığı gibi reading sorularının çözümünde metnin her kelimesini okumuş olmanıza gerek kalmadığını anlayacaksınız. Metni tararken üzerine notlar almanız sizin için iyi olabilir. Karşılaştığınız sorunun cevabını bulmak için metnin tamamına değil notlarınıza bakarak cevabın adresini bulabilirsiniz.

Yazma (Writing)

Asıl grammar ve kelime bilginizin ön planda olduğu bölüm. İngilizce bilgisi dışında konu bütünlüğünü yakalamak ve içeriği dolu bir yazı yazmak da fazlasıyla önemli. Bu yüzden önce bir iki Türkçe metin yazmayı deneyebilirsiniz. Eğer grammar bilginiz iyi değilse bu bölümün üstesinden gelmeniz imkansız diyebiliriz. Bahsettiğimiz grammar ise perfect tense gibi temel konuların çok daha ötesinde B1-B2 seviyesinde bir grammar bilgisi. Zaten essay yazarken temel grammar kullanmaktan kaçınıp daha teknik bir dil kullanmanız gerekir. Örneğin am, is, are ile düz bir cümle kurmak yerine passive formatında bir cümle kurmak. Ya da temel bağlaçları kullanmak yerine nonetheless gibi daha essay için kalıplaşmış ifadeleri kullanmak.

Kalıp demişken bir diğer üzerinde durulması gereken konu ise essay yazarken giriş ve sonuç cümleleri gibi belirli yerler için kalıp ifadeler bilmeniz gerektiği. Bunlara küçük bir araştırma ile kolayca ulaşabilirsiniz. Bu kalıplar essayinizin iskeletini oluşturacaktır ve sizin yapmanız gereken konu ile ilgili fikirleri bu kalıpların arasına serpiştirmek.

Peki karşımıza ne gibi essay konuları çıkıyor? Ne yazık ki yazacağınız konuyu siz seçmiyorsunuz, size farklı formatlarda yazabileceğiniz konu seçenekleri sunuluyor. Bir karşılaştırma ve iki neden-sonuç temalı essay konusu verilir ve sizden bir tanesini seçip yazmanız istenebilir. Pratik yapmanız ve fikir edinmeniz açısından karşınıza çıkabilecek essay konularını şöyle sıralayabiliriz:

Essay Konuları

What are the effects of owning a pet on one’s health?

Please compare or contrast Private and Public Universities in terms of their;

  • Costs
  • Quality of Education
  • Student profiles

Do you think that smartphones are killing communication?

-What are the advantages and disadvantages of online learning?

Size bu şekilde üç veya dört konu verip birini seçip yazmanız istenir. Kullanacağınız kelime sayısı aralığı da verilir. İlk yapmanız gereken essayin ana hatlarını belirlemeniz amacıyla bir plan yapmanız. Planda paragrafların konularını yazıp kalıp giriş cümlelerinizi hazırlarsanız geriye sadece parçaları birleştirmek kalacaktır. 

Dinleme (Listening)

Dinleme aşamasında size bir metin dinletilir. Bu çok basit olmayan günlük bir diyalog olabileceği gibi, bilimsel bir makaleden kesit de olabilir. Siz metni dinlerken, soruları görmeden, dinlediklerinizi not almaya çalışırsınız. Metin bitip notlarınız hazır olduğunda ise sorular size verilir ve notlarınızdan yola çıkarak çözmeye başlarsınız.

Burada özellikle dikkat edilmesi gereken şey büyük haneli sayılar. Mutlaka her listening metninde beş, altı haneli sayılar söylenir ve test sorularında karşınıza çıkar. Şıklarda da çok benzer sayılar bulunur, bu yüzden birer kez dinleyeceğiniz bu sayıları doğru sırayla yazmalısınız.

Dikkatinizin ölçüldüğü bir diğer nokta ise cümlenin olumlu mu olumsuz mu olduğunu anlamanız. Olumsuz ekleri genellikle fark edilmiyor ve metnin tam tersi bir anlam çıkabiliyor. Bunun için internette bulabileceğiniz listening etkinliklerini yapabilirsiniz.  Dinleme ve soru çözümünüz bittikten sonra ise metne bakarak parçayı mutlaka tekrar dinleyin. Anlamadığınız kelimelerin ne olduğunu görecek bu da kulak aşinalığınızı arttıracaktır.

Büyük ihtimalle karşınıza çıkacak bir diğer soru tipi ise özel isimlerin ne ile ilgili olduğu. Dinlediğiniz metinde birden çok yer ismi, kişi ismi geçer ve bunları not almazsanız hangisi hangisiyle alakalıydı unutabilirsiniz. Mutlaka kişileri ve yerleri not almaya çalışın.

Konuşma (Speaking)

Bu çoğu okulda yapılmakla birlikte bazı okullarda artık tercih edilmiyor. Yapılan okullarda ise Erasmus puanınıza katkısı genelde %10 civarında. Bu aşamada sizi yazdırdıkları essay gibi bilimsel, teknik konularda konuşmaya pek zorlamıyorlar. Daha çok kendinizi tanıtmanız ve Erasmus’ta neler yapmak istediğinizden bahsetmeniz bekleniyor.  Bu sınava girmeden önce kendinizi tanıttığınız bir yazı hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Daha gündelik konulardan kısaca bahsetmeniz istenebilir. Şu ana kadar sorulmuş bazı sorular ise şöyle;

 Did you enjoy your childhood?

-How much time do you spend with your family?

-Do you think your country has an effective education system?

-Does the weather affect your mood?

-What kind of places have you visited in your life?

-What are some of your hobbies?

-Do you enjoy watching movies?

-What do you like to do on the weekend?

-What time do you usually go to bed?

-Have you made any friends over the Internet?

Yukarıdakiler gibi daha çok öznel ve gündelik sorularla karşılaşabilirsiniz. En azından bu tarz temel sorular için fikirlerinizi hazırlarsanız sizin için daha iyi olacaktır.

Erasmusta İngilizcenin Önemi

Erasmus programı boyunca eğitim alacağınız tüm dersler İngilizce olacaktır, dili İngilizce olmayan ülkeler de dahil. Bu yüzden alanınızla ilgili mesleki İngilizceyi bilmekle birlikte duyduklarınızı anlayabilecek düzeyde olmalısınız.  Hocalarınızla, arkadaşlarınızla ve konuşmanız gereken herkesle anlaşabileceğiniz dil İngilizce olacaktır. Bu yüzden kendinizi anlatabilmeli, günlük konuşma dilini de biliyor olmalısınız. Bu esnada birçok resmi kuruma işiniz düşecek ve kendinizi eksiksiz ve doğru şekilde ifade etmeniz gerekecektir.  Kısacası bir süreliğine yaşamınıza devam etmeniz için İngilizceye muhtaç olacaksınız.

Erasmusa İngilizce bilerek gitmenin dışında İngilizcenizi geliştirmiş olarak dönmek size çok şey katacaktır. Farklı kültür ve ekolleri tanıyıp bakış açınızı genişletecek ve çok daha akıcı İngilizce konuşabiliyor ve anlayabiliyor olacaksınız. Belki bir daha bulamayacağınız bu fırsat sizi kariyer hayatınızda daima bir adım öne geçirecektir.

Mutlaka Erasmus’a gitmeden önce gideceğiniz ülkenin kültürü hakkında bilgi sahibi olmayı da unutmayın! 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Erasmus İçin İngilizce Niyet Mektubu Örneği Nasıldır?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar