Essay Nasıl Yazılır? 3 Aşamada Essay yazımı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Akademik kariyeriniz boyunca, ya da uluslararası sınavlar için genellikle essay yazmanız istenir. Ders için belirlenmiş bir essay üzerinde çalışmak, bir essay yarışmasına katılmak veya üniversite kabulleri için essay yazmak zorunda kalabilirsiniz. Bu makale, bir essayi nasıl yazacağınızı ve daha sonra gözden geçireceğinizi gösterecektir.

Essay, bilginin yanı sıra yazarın görüşünü ifade eden kısa bir kompozisyon olarak tanımlanır Essayler compare and contrast, cause and effect, opinion, reason, argumentative ve persuasive olarak birkaç türe ayrılır ve bunlardan en yaygını opinion essaydır. Opinion essay, bir görüşü açıklayan, destekleyen ve örneklerle çeşitli bakış açıları sunan bir deneme yazısıdır.

Opinion essay yazmaya başlamadan önceki en önemli ve ilk aşama konuyu belirlemektir, örneğin bu konu ‘teknoloji bizim dikkat süremizi kısaltır mı ya da bir atasözü, hayat sana limon verdiğinde limonata yapman gerektiğini söylüyor, bu mantığa katılıyor musunuz?’ olabilir. Konuyu tam olarak anlayıp, yeterli araştırmayı yapıp, tezinizi belirledikten sonra yazacaklarınızın bir taslağını oluşturmanın vakti gelmiştir.

Taslak temel olarak 3 bölümden oluşur:

1 Introduction
Konuyu kısaca açıklayıp, fikrinizi belirttiğiniz giriş paragrafıdır. Örnek olarak, yine teknoloji konusundan gidecek olursak, insanların ortalama dikkat süresi hakkında bilgi verip, çevremizdeki her türlü teknolojik aletin bu süreyi nasıl etkilediğini kısaca(üç, dört cümle) açıklarız. Daha sonra buna katılıp katılmadığımızı yani kendi tez cümlenizi belirtirsiniz.

Tezin ardından, makalenin geri kalan kısmında tezinizi desteklemek için kullanacağınız örneklerin önizlemesini yapan bir taslak hazırlamanız gerekir. Bu sadece okuyucunun paragraflarda bekleyeceği şeyi anlatmakla kalmaz, aynı zamanda essayin ne hakkında olduğu hakkında daha net bir fikir edinmelerini sağlar.

Bu, makalenizin ilk paragrafı olduğundan, okuyucuya mümkün olan en iyi ilk izlenimi verme şansınızdır. Passive voice ve ben/bence ile başlayan cümlelerden kaçının, bunun yerine daha genel cümleler kurmaya çalışın.

2. Body
Birkaç paragraftan oluşan, konuyu tanımlamanız, açıklamanız ve tartışmanız gereken bölümdür. Burada fikrinizi destekleyecek kanıtlar ve örnekler sunmanız gerekir. Örneğin burada günümüz teknoloji çağında dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğunun artışta olduğunu belirtip bilimsel dayanaklarla açıklayabilirsiniz.

Her body paragrafı aynı temel yapıya sahip olmalıdır. Ana düşüncelerinizden birini giriş cümlesi olarak yazarak başlayın. Daha sonra, desteklediğiniz fikirlerin her birini cümle biçiminde yazın, ancak geri dönmek için her birinin arasında üç veya dört satır bırakın ve fikrinizi desteklemek için ayrıntılı örnekler verin. Bu boşlukları, daha küçük fikirleri birbirine bağlamaya yardımcı olacak bilgilerle doldurun.

3. Conclusion
Sonuç paragrafı, konuyu ve fikirlerinizi özetlediğiniz bölümdür, burada herhangi yeni bir fikir sunulmaz. Örneğin, teknolojinin hayatımızın küçük bir yerini kapladığı bir dünyadan, şimdi neredeyse sınırsız olduğu fakat insan ilgisinin de ters oranda azaldığı bir yere taşındığımızı belirtip günümüz çocuklarının, konsantrasyonlarında, geçmişe göre iyi olmadıklarını bu sebeple de teknolojinin dikkat süremizi giderek azalttığını söyleyerek sonlandırabilirsiniz. Çok uzun olmaması gerekir.

Essay yazıldıktan sonra son rötuşları yapabilirsiniz. Paragraflarınızın sırasını kontrol edin. En güçlü fikirleriniz, bodydeki ilk ve son paragrafda olmalı, diğerleri ise ortada kalmalı. Ayrıca, paragraf sıranızın mantıklı olduğundan emin olun. Essayinizin netliğinı, tutarlılığını ve yapısını kontrol edin. Teknik hataları, dilbilgisi problemlerini, noktalama işaretlerini ve yazım hatalarını varsa düzeltin.

Tekrarlayan veya gereksiz tüm kelimeleri kaldırın. Ayrıca, bilmediğiniz kelimeleri doğru kullandığınızdan emin olmak için sözlüğe bakın. İyi bir essay yazmak istiyorsanız kuşkusuz İngilizcenizi sürekli olarak geliştirmeli, kendinizi en iyi şekilde ifade etmeye çalışmalısınız.

Başarılı bir essayin nasıl yazıldığını kısaca anlattık, umarız bu ipuçları sizlere yardımcı olur.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

4 thoughts on “Essay Nasıl Yazılır? 3 Aşamada Essay yazımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.