Etkili İngilizce İş Mektubu: İş İngilizcesinin Püf Noktaları


İngilizce Öğrenmek İçin Program Önerileri
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İş dünyasının içine girdiyseniz artık siz de yeni iş ilişkileri, mevcut iş bağlantılarının sürdürülmesi adına iş İngilizcesinin içine girmişsiniz demektir. İş ingilizcesi ile, plaza dilini karıştırmayın yalnız… Etkili İngilizce iş mektubu yazmak ya da İngilizceniz ile, uluslar arası müşteriler ile görüşürken iş İngilizcesinin içindesiniz demektir. Peki karşınızdakini etkileyen, aynı zamanda İngilizcenizle de kendinizi kibar, iş bilen, ortak çalışmaya hevesli iyi bir profille nasıl gösterebilirsiniz? İşte bunu yapmak için, etkili İngilizce iş mektubu yazmanın püf noktalarını sizler için sıraladık.

Etkili İngilizce iş mektubu yazmanın sırları

İlk olarak amacınızı belirlemek ve mektubu net şekilde yazmak önemli. Bu dil bilgisi ya da kelimeler ile değil, üslupla ortaya çıkan bir şey.

İkinci olarak en önemli konu, kibar bir şekilde mektubu yazmak. Peki iş İngilizcesinde kibar olmak için hangi cümleleri kullanmak lazım… İki örnek cümle verelim:

Kibar cümleler kullanmak

If you don’t send money, we won’t be able to renew your subscription. (Eğer parayı göndermezseniz, aboneliğinizi yenileyemeyeceğiz).

Please send your payment so that we can renew your subscription. (Aboneliğinizi yenilememiz için lütfen ödeme yapınız.)

Burada, ikinci örnek kibar bir yaklaşımdır. İlk yaklaşım ise negatiftir.

Cümle içinde ‘you’ ifadesini kullanmak

Bazı cümlelerde okuyucuya doğrudan hitap etmek etkilidir. You kalıbı ile, karşınızdakine doğrudan seslenmelisiniz. Eğer edilgen cümleler kullanırsanız, etkisiz olabilir. İki örnek verelim;

It is hoped that new cinema will be used as needed. (Yeni sinemanın ihtiyaç duyulduğunda kullanılacağı düşünülüyor).

I hope that you will use the new cinema whenever you want it. (Yeni sinemayı ihtiyaç duyduğunuzda kullanacağınızı umuyoruz).

Gördüğünüz üzere, you kalıbı kullanmak daha kibar ve etkilidir.

Etken cümleleri, edilgen cümlelere tercih edin

Örnek vermek gerekirse, bugün başkanımız tarafından sizin için bir açıklama yapılacak, yerine, bugün başkanımız sizin için bir açıklama yapacak, ifadesi yerindedir.

Kısaltma kullanımını azaltın

Is not yerine isn’t, do not yerine don’t kullanımı, normal günlük İngilizce içinde yaygın olsa da, iş İngilizcesinde çok tercih edilmez.

Her ne kadar, plaza dilinde artık for your information gibi ifadeler yerine fyi kalıbı kullanmak moda olsa da, iş İngilizcesi ciddiyeti, bundan da ziyade iş mektubu ciddiyeti önemldir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.