FCE Sınavına Hazırlık İçin Tavsiyeler


FCE (First Certificate In English) sınavı, upper intermediate seviyesinde olduğunuzu ispatlayan bir sınavdır. Yani bu sınavdan geçer not alırsanız upper intermediate seviyesinde İngilizce bilen biri olarak yurt dışı eğitim kurumlarında, iş ve okul hayatında hedeflerinize rahat ulaşabilirsiniz.

FCE sınavına kimler katılır?

Konuşma, dinleme, okuma ve yazma olarak upper intermediate seviyesinde olan herkes katılabilir. Tüm dünyanın kabul ettiği ve geçerli kıldığı bir sınav olup Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanmaktadır. FCE sınavı öncesi en az 480 saat İngilizce eğitimi almış olmak gerekmektedir.

FCE sertifikasını kabul eden kurumlar

Üniversiteler, devlet sektörü ve özel sektörde kabul gören FCE sertifikası uluslararası geçerli olan bir belgedir. İş dünyasında en geçerli sertifikalardan biri olup sınavda B veya C almak yeterlidir.

FCE sınav başvurusu nasıl yapılır?

Sınav merkezlerine şahsen başvuru yapmak gerekmektedir. Gerekli belgeler doldurulur, sınav ücreti yatırılır ve tüm evraklar sınav merkezine iletilir. Detay için http://turkey.cambridgeesol.org/ adresine girebilirsiniz. Linkte sınav seçimi, sınav merkezi seçimi ve sınav merkezi ile iletişim bulunmaktadır.

FCE sertifikasının geçerlilik süresi

4 saat süren sınav sonucu alınan FCE belgesinin geçerlilik süresinde sınırlama yoktur. Ömür boyu geçerli olan bir belge olup tekrar sınava girmek gerekmez. A = 80-100, B: 75-79, C: 60-74 şeklinde puanlaması olup geçer not için en az 60 almak gerekmektedir.

FCE sınav içeriği

Okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşan FCE sınavında okuma bölümü 30 sorudan oluşur. Yazma bölümünde 2 metin yazılması istenir. Dinleme bölümü 40 dakika olup 4 bölüm ve 30 sorudan oluşur. Konuşma bölümü ise 4 bölümden oluşmakta olup 14 dakikadır.

Neden FCE sınavına girilmeli?

Eğitim ve iş yaşamına yabancı dil olarak en iyi şekilde hazırlanmak için

Gerçek hayattaki İngilizce becerisini kazanmak için

Uluslararası bir İngilizce sertifikasına sahip olmak için

İyi bir kariyer ve eğitim hayatı için

FCE sınavı dünyaca kabul görmüş bir sınav olarak herkesin başarılı bir puan almak istediği bir sınavdır. FCE sertifikasına sahip birinin İngilizce isteyen bir iş fırsatını kaçırması mümkün değildir. FCE sınavına hazırlanmak için online İngilizce eğitimi alabilir, iş yaşamında istediğiniz noktaya kısa sürede gelebilirsiniz.

Son Yazılar