Form İkinci ve Üçüncü Hali


Form İkinci ve Üçüncü Hali

İngilizce öğrenirken çalışmamız gereken temel konulardan biri de fiil ve onların 2. ve 3. halleridir. İngilizce çalışırken karşımıza çıkan fiillerden biri de oluşturmak anlamına gelen form fiilidir. Sizlere hazırladığımız bu içerikte form fiilinin zamanlara göre çekimlerini gösteren 2. ve 3. hallerinin yanı sıra; bu kelimelere örnek cümleler de oluşturacağız. Dilerseniz farklı fiilleri de gösteren diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Form Fiilinin 2. Hali

Form fiilinin 2.hali ‘’formed’’ olarak kabul edilmektedir.

Form 2. Hali İle Kullanımı

İngilizcede fiilleri çalışırken bilmemiz gereken en temel kurallardan biri de; fiillerin düzenli ve düzensiz fiiller olarak iki gruba ayrılarak incelendiğidir. Düzenli fiiller olarak adlandırılan fiillerde; fiillerin sonuna –ed eki getirilerek 2. ve 3. haller oluşturulmaktadır. Bir fiilin 2.hali ise geçmiş zamandan bahsetmemiz gereken durumlarda yani Past Tense’de kullanılmaktadır. Fiil kategorisi içinde düzenli bir fiil olan ‘’form’’ fiilinin 2. zamandaki hali ‘’formed’’ dır.

Form 2. Hali İle Örnek Cümleler

  • The laborers formed a human barricade.
  • İşçiler bir insan barikatı oluşturdu.
  • We formed a circle around the teacher.
  • Öğretmenin etrafında bir daire oluşturduk.

Form Fiilinin 3. Hali

Form fiilinin 3.hali, tıpkı 2. halinde olduğu gibi ‘’formed’’ dır.

Form 3. Hali İle Kullanımı

İngilizcede fiillerin üçüncü halleri, ‘’Verb 3’’ olarak adlandırılmaktadır. Form fiili, içerikte daha önce bahsettiğimiz gibi, düzenli bir fiil olduğundan bu fiilin 3.hali de–ed eki alarak ‘’formed’’ şekline dönüştürülmüştür. Fiillerin üçüncü hallerinin kullanıldığı durumlarda ise geçmiş zamandan farklı olan ancak sıklıkla karıştırılabilen Perfect Tense’lerde geçerlidir.

Form 3. Hali İle Örnek Cümleler

 

  • The two friends have formed a deep bond of friendship.
  • İki arkadaş derin bir arkadaşlık bağı oluşturdular.
  • They have just formed themselves in groups of five.
  • Onlar, az önce beşer kişilik gruplar oluşturdular.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar