Fransa Erasmus Üniversiteleri


Yıllardır sanat, moda, gastronomi, bilim, edebiyat ve müzik alanlarında farklı kültürleri etkilemeyi başarmış olan Fransa, zengin bir tarihi geçmişi bulunan, saygın kurumlarıyla yurtdışı eğitimde dünyanın en popüler konumları arasındadır. 

Dünyanın her yerinden öğrencileri kendine çeker, ancak yaşam şartları öğrencileri zorlayacak derecede pahalıdır. Üniversiteler ve hükümet tarafından verilen burs imkânı vardır. Burslar özellikle Tıp, Mühendislik, İşletme ve Erasmus öğrencilerine verilir. 

Dünyanın en iyi öğrenci şehri ve aynı zamanda modanın kalbi diye tabir edilen Paris dışında Nice, Toulouse, Lyon, Lille, Grenoble gibi ünlü şehirlere ve çok sayıda üniversiteye sahiptir Fransa.  

Fransa’da eğitim almak isteyen öğrencilerin en fazla tercih ettikleri bölümler; 

 • Moda Tasarımı
 • Sanat 
 • Gastronomi
 • Bilim ve teknoloji
 • Mühendislik

Çalışma imkânı olarak da;

 • Renault
 • L’Oreal 
 • Peugeot
 • Michelin 
 • Carrefour 
 • Danone 

Gibi şirketler Fransa’da çalışmayı düşünen öğrenciler için fırsatlar sunar.

Devlet üniversiteleri öğrenim ücretleri: 200 Euro ile 600 Euro arasıdır.

Üniversiteler; 

ECOLE NORMALE SUPERİEURE 

ENS 1793 yılından bu yana eğitim veren, Fransa’nın en prestijli kurumlarından biridir. Dünya çapında en iyi okul sıralamasında ilk 50’de yer almaktadır. Mezunları arasında dünyaca ünlü edebiyatçı, bilim insanı ve filozoflar vardır. Jacques Derrida, Jean-Paul Sartre, Albert Camus, Michel Foucault gibi. 

ENS Astronomi, felsefe, tarih, matematik bilgisayar bilimi, fizik gibi konularda araştırma imkanları sunar. Kampüsü Paris’te yer alır ve canlı bir atmosfere sahiptir. Okul öğrencilerini son derece ağır sınavlardan geçirerek kabul eder. 

Beşerî bilimler ve Sanat alanında, her yıl ortalama 30 uluslararası öğrenciye 2-3 yıllık bir süre için ortalama aylık 1.000 Euro maaş ve kampüste konaklama imkânı sunmaktadır.

Başvuru şartı;

26 yaşından küçük olmak

Başvuru Tarihi;

Ekim-Kasım ayları 

SCİENCES PO 

Sciences Po 1872 yılında kurulmuş ve günümüze kadar yaklaşık 65.000 mezuna sahip olmuştur. Mezunları arasında Nicolas Sarkozy, Marcel Proust, Francois Hollande, Jacques Chirac, Francois Mitterrand gibi ünlü isimler de yer almaktadır. Beşerî ve sosyal bilimler alanında dünya çapında bir araştırma üniversitesi olmayı başaran okul, Fransa’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere burs imkânı sağlamaktadır.

Tarih, iktisat, hukuk, siyaset ve bilim, alanlarında uzmanlaşmış, bir üst araştırma ve öğretim kurumudur. Mezunlarının iş bulma konusunda sıkıntı çekmemesi ile dikkat çeken Sciences Po, lisans öğrencilerine 3 yıl süreyle 3.000-12.000 Euro, lisansüstü öğrencilerine ise 2 yıl süreyle 5.000-10.000 Euro arasında burs vermektedir. Lisans-Lisansüstü programlarına kayıt tarihleri ve ayrıntılı bilgi için üniversite ile iletişime geçebilirsiniz.

ECOLE NORMALE SUPERİEURE DE LYON

Fransa’da bilgisayar bilimi, fizik, kimya, matematik ve biyoloji dahil çeşitli alanlarda burslu üniversite arayan öğrenciler için ideal bir kurum olan Ecole Normale Superieure De Lyon 1880 yılında kurulmuştur. Okul araştırma odaklı eğitim vermektedir. Beşerî bilimler ve sosyal bilimler alanında yaptığı araştırmalarla dünya çapında başarılı buluşlara imza atmıştır. Dünya’nın her yerinden araştırmacılara ve öğrencilere kapısını ardına kadar açan eğitim kurumu, master programına kayıt yaptıran öğrencilere Mükemmellik Bursları denilen bir hizmet sunuyor. Başvurular kasım ayında başlıyor. Başvuru şartları ve ayrıntılı bilgi için üniversitenin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

UNİVERSİTY OF STRASBOURG

Strasbourg Üniversitesi1538 yılında kurulmuştur. Fransa’nın en büyük eğitim kurumları sıralamasında ikinci sırayı almaktadır. Yurtdışında okumak isteyen öğrencilere kaliteli ve kapsamlı bir eğitim vaat eden okul, her yıl 150 farklı ülkeden gelen bilim adamları, mühendis ve araştırmacılara da kapılarını açıyor. Okulda 86 adet laboratuvar, 37 fakülte, 72 araştırma merkezi bulunmaktadır. Mezunları arasında Nobel Ödüllü Hermann Emil Fischer ve Jean-Marie Lehn, Alman yazar Goethe gibi ünlü mezunlara sahiptir.

Üniversite de hangi programlar bulunuyor?

 • Biyoloji 
 • Biyoteknoloji 
 • Tıp 
 • Fizik
 • Kimya 
 • İşletme 
 • Bilim ve teknoloji
 • Hukuk
 • İngilizce lisans ve lisansüstü

Fizik, kimya, kuantum bilimi, nano materyaller konusunda eğitim almayı düşünen yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 500 Euro burs verilmektedir. Okul, her yıl ortalama 20 öğrenciye verdiği burslar ile geleceğin mühendis ve bilim adamlarına destek olma amacındadır.

Başvurular Nisan ayının 15’ine kadar yapılır. Fransız Öğrenci vizesi gerekmektedir.

UNİVERSİTE DE LYON 

Lyon Üniversitesi 2007 yılında kurulmuştur. Verdiği kaliteli eğitim ile Fransa’nın önde gelen araştırma kurumlarından biri olmayı başarmıştır. Özellikle kimya, beşerî bilimler ve mühendislik bölümlerinde yaklaşık 20.000 uluslararası öğrenciye eğitim sağlamıştır.

İngilizce master programları

 • Biyolojik bilimler
 • Nanoteknoloji
 • Moleküler ve hücresel biyoloji

Fransa’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere üniversitenin sağladığı burslar 10 ay boyunca aylık 800 Euro dur. Son başvuru tarihlerini ve ayrıntılı bilgileri okulun resmî web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

INSEAD 

1957 yılında kurulan INSEAD, dünyanın en iyi işletme okulları arasında yer alıyor. Öğrencilerine yüksek kaliteli ve küresel bir eğitim sunan okul, dünyanın her yerinden lisans ve doktora öğrencilerini kendine çekmeyi başarıyor. 

Üniversitenin mezunları; Novartis, Roche, Renault, Siemens, Amazon, Microsoft, Adidas, BP, gibi şirketlerde finans, teknoloji yöneticilik ve medya alanlarında iş imkânı bulmuşlardır. 

Yurtdışında üniversite bursları arayan uluslararası öğrenciler için her sene yaklaşık olarak 16.750 Euro civarında bir destek sağlar. Burslar sınırlı sayıdadır. Ve ciddi bir rekabet ortamı olduğunu bilmenizde de yarar var. 

Burs Miktarı Neye Göre Veriliyor?

 • Cinsiyet
 • Milliyet
 • Meslek ve Liderlik yetenekleri

HEC PARİS 

HEC Paris 1881 yılında kurulmuştur. Eğitim kalitesi dünya çapında olan okul, uluslararası eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilir. Amacı İleri düzey yönetim bilgisine sahip liderler yetiştirmek olan saygın bir işletme okuludur. Mezunları arasında; Fransa devlet başkanı Francois Hollande, L’Oreal markasının CEO’su Jean-Paul Agon ve ünlü moda markalarını bünyesinde barındıran firma Kering’in CEO’su Francois Henri Pinault yer almaktadır.

HEC Paris’te Lüx Marka Yönetimi (MBA) eğitimi almayı düşünüyorsanız, okul dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilere burs imkanları sunmaktadır. Burslar farklı kategorilere ve öğrencilerin ihtiyaçlarına göre verilmektedir. 14.000-33.000 Euro arası verilen burslar öğrenim ücretlerini de kapsamaktadır. Burslara HEC Paris’in sitesinden online olarak başvurabilirsiniz. 

Aranan koşullar şöyledir;

 • Akademik Mükemmellik
 • GMAT test sonuçları (İngilizce ve matematik yetenek sınavı)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar