Fulbright İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Fulbright İngilizce Mülakat Soruları

Çoğu insanın yalnızca Fulbright olarak bildiği kavram, aslında Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, ya da diğer bir adıyla Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu’dur. 1949 yılında Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında imzalanan anlaşmalar sonucunda, 13 Mart 1950 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyetinde yürürlüğe girmiştir.

Fulbright Komisyonu genel olarak; Türk ve Amerikalı üniversite mezunlarına, akademisyenlerine, sanatçılarına ve kamu görevlilerine burs vermektedir. Bursiyerlere eğitim, seyahat ve yaşam giderlerini karşılayacak miktarlarda ödenek sağlanmaktadır. Komisyonun kurulma amacı ise Türk ve Amerikan halkları arasında bir bağ kurmak ve kültürel alışverişler yapmaktır. Aynı zamanda ABD’de eğitim almak isteyen öğrenciler de, Fulbright’ın burs imkanı olmaksızın eğitim danışmanlığı hizmeti alabilmektedir.

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu yönetimi birkaç yapıdan oluşmaktadır. Bunlar: Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlik’tir. Komisyonun Yönetim Kurulu üyeleri ise, Türk ve Amerikan Hükümetleri tarafından atanıp her ülkeyi de eşit şartlarda temsil etmektedir. Komisyonun merkez ofisi Ankara’dadır. Ancak, İstanbul’da da bir irtibat ofisi bulunmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana yaklaşık 6500 öğrencinin faydalandığı Fulbright sayesinde, ABD’deki çalışmalarını tamamladıktan sonra ülkelerine dönen öğrenciler, ülkemize faydalı çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’ye gelen Amerikalı akademisyenler de, çeşitli dallarda gerçekleştirdikleri araştırmalar ile kendilerini geliştirme imkanı bulmaktadır.

Fulbright, yurt dışında eğitim almaya dayalı bir program olduğundan burs almak isteyenlerin en az orta seviyede İngilizce bilmesi şarttır. Gerek Amerika Birleşik Devletlerinde hayatlarını sürdürmek, gerekse kaliteli bir eğitim alabilmek için İngilizce bilmek hayati derecede önem arz etmektedir.

Bu nedenle Fulbright bursu kazanmak gibi bir isteğe sahipseniz, ilk yapmanız gereken şey İngilizce seviyenizi ilerletmektir. Konuşma, anlama seviyesinde kendinizi belli bir seviyeye taşırsanız, diğerlerini öğrenmeniz sizin için daha kolay olacaktır. Konuşmanızı geliştirmeniz için sizlere tavsiye edeceğimiz en önemli uygulama ise Konuşarak Öğren sistemi. Bu sistem sayesinde yabancı eğitmenlerle İngilizce konuşabilir ve her geçen gün kendinizdeki ilerlemeye tanıklık edebilirsiniz.

Fulbright Bursuna Kimler Başvurabilir?

Fulbright bursuna başvurmak belli şartlara bağlıdır. Bu şartları sağladığınız takdirde bursa başvurabilirsiniz. Tabi, tüm bu şartları sağlıyor olsanız da, İngilizce seviyenizin en az orta düzeyde olması, bursa kabul edilmeniz için en önemli şarttır. Fulbright bursuna kimlerin başvuru yapabileceğine şöyle bir göz atalım:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etmelisiniz.

Green Card sahibiyseniz, Fulbright bursuna hak kazanamazsınız. Bu nedenle eğer Green Card’ınız yoksa Fulbright’a başvurmalısınız.

Burs başlangıç tarihinde en az 18 yaşında olmalısınız.

Türkiye’de en az bir Meslek Yüksekokulu’na kayıtlı olmalısınız. Eğer yüksek lisans yapmak istiyorsanız lisans mezunu; doktora yapmak istiyorsanız ise yüksek lisans mezunu olmanız temel şartlardandır.

Meslek Yüksekokulu’nda, lisans bölümlerinde aldığınız derslerin ortalamsı 100 üzerinden en az 70 ya da 4,00 üzerinden 2,80 olmalıdır.

Lise mezuniyet not ortalamanız ise 5,00 üzerinden en az 3,50 ya da 100 üzerinden en az 70 olmalıdır.

Sonuncu ve en önemli şart ise İngilizce seviyenizin en az orta düzeyde olmasıdır.

Tüm bu şartlara sahipseniz Fulbright başvurunuz ön değerlendirmeye alınır. Eğer bu ön değerlendirmeyi geçerseniz Fulbright burs mülakatı için Ankara’ya gitmeniz gerekmektedir. Mülakata kaldığınız andan itibaren ne yapacağınız konusunda kafanızın karıştığına eminiz, ancak bu içerikteki maddelere dikkat ederseniz herhangi bir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Fulbright Bursu Mülakatı

Ön elemeyi geçmenizin ardından Fulbright Komisyonu’nun belirlediği tarihte mülakat için Ankara’ya gitmelisiniz. Mülakat için ödeyeceğiniz masraflar tamamen size aittir. Mülakatın İngilizce olduğunu belirtmemizde fayda var, bu mülakatta yetkililer sizden kendinizi tanıtmanızı istemekte ve burs için yeterli kriterlere sahip olup olmadığınızı değerlendirmektedir.

Fulbright bursunu kazanmak için çok üst düzeyde bir İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekmemekte ama size sorulan soruları anlamanız ve yanıtlamanız elbette oldukça önemli. Bursu kazanırsanız, İngilizce bilgi düzeyinize göre Amerika’ya gidiş tarihinize kadar eğitim gördüğünüz şehirde, sizin seçeceğiniz dil kursunda İngilizce dil eğitimi de almanız söz konusu.

Mülakatta başarılı olmak için İngilizce bilmeniz gerektiğine artık eminsiniz, peki ya mülakatta hangi sorular sorulur ve bunlara nasıl cevap vermem gerekir diye mi düşünüyorsunuz? Öyleyse yapmanız gereken tek şey içeriğin devamını okumak. Çünkü sizlere olası bir Fulbright bursu mülakatında sorulabilecek soruları hazırladık.

Fulbright İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

Fulbright mülakatları genel olarak sizleri tanımaya odaklıdır. Aynı zamanda bursu kazandığınızda Amerika Birleşik Devletlerinde nasıl bir hayat süreceğiniz ve ülkenize döndüğünüzde neler yapacağınız sorularına vereceğiniz cevaplar, mülakat sürecindeki kaderinizi büyük ölçüde etkileyebilir. Bu sorulara kendinize en uygun yanıtları vererek çalışırsanız, mülakat sırasında başarılı olma ihtimaliniz oldukça artacaktır. İşte karşınızda Fulbright İngilizce mülakat soruları…

-Why did you apply for a Fulbright scholarship?

Because I want to take my education further with this scholarship. My goal is to move my country forward with my research when I come back.

-Why do you want to study in the USA?

Because I think, the most suitable country for the political sociology education is in the USA. I read the articles of many American professors and made references to them.

-Why should we give you a scholarship?

Because I am a successful individual. I finished my school as a high honor student.

-How will you promote Turkey?

I mentioned that Turkey is a great country. The people of the country are very friendly and also their food is very good. I describe Istanbul, Izmir, Antalya, Gaziantep.

-What will you do in the future?

-How will you contribute to the country when you returned to Turkey?

-What are your weaknesses?

I’m emotional in my bilateral relations.

-What are your strengths?

My strongest point is that I am responsible.

-What is the family’s job?

My mother is a banker and my father is an academician. I have not got brother or sister.

-Do you have friends from different countries?

Yes, I have many friends I met during the erasmus period. Example: Italian, French and Spanish…

-What is the event you think will be the most difficult in America?

I don’t think I will have a hard time living in America. But of course I will have a process of adaptation. This may be transportation related, daily life.

-What are your social activities?

I was in many student clubs while I was going to the university. I love camping with my friends. I am also interested in theater.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar