Gazi Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Uzun ve yorucu bir çalışmanın ardından Gazi Üniversitesi’ne girmeye hak kazanan bazı öğrenciler yabancı dil sınavına girmek zorunda. Eğer kazandığınız bölüm İngilizce ise büyük ihtimal hazırlık sınavına girmek zorundasınız. Detaylar yazımızda..

Tercih sonucu açıklandıktan sonra öğrencileri bir sınav daha bekliyor: hazırlık sınavı. Hazırlık sınavı eğer kazandığınızı bölüm İngilizce veya diğer diller ile eğitim veriyorsa hazırlık sınavı şartı var. Gireceğiniz bu sınavda o dile ait yetenekleriniz ölçülür. Her ne kadar 2020-2021 eğitim yılında Gazi Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı’nın ne zaman yapılacağı belli olmasa da geçen seneki tarihlerlerden corona virüs sebebiyle 1 ay sonra yapılacağını düşünüyoruz. Gazi Üniversitesinde muafiyet sınavı iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamayı geçen öğrenciler ikinci aşamaya girme şansı elde edecektir. Sınavların tümü Gazi Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesinde gerçekleşecektir. Sınıflarla ilgili bilgiye http://ydyo.gazi.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi İngilizce Dersi Muafiyet Sınavı Soruları

Birinci aşama Okuma (Reading) ve Dinleme (Listening) bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci aşamadan 59,5 ve üstü puan alan adaylar sınavı başarı ile tamamlayıp ikinci aşamaya girme şansı elde ediceklerdir. Sınavın ikinci aşaması ise Yazma(Writing) ve Konuşma (Speaking) bölümlerden oluşmaktadır. Bu aşamada ilk aşamada olduğu gibi 59,5 ve üstü puan alan öğrenciler hazırlık okumadan fakültelerinde eğitim almaya başlayacaklardır. Bu puandan düşük alan adaylar hazırlık sınıfını okumak zorundadırlar. Hazırlık sınavı için öğrencilerin fotoğraf kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi da olabilir), öğrenci kimliği veya kayıt olduktan sonra verilen öğrenci belgesinin olması gerekmektedir. Yurt içinde ve dışında başka bir üniversiteden yatay veya dikey geçiş yapan adayların zorunlu olarak hazırlık sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Bu sınavda başarısız olan öğrencilerin seviye tespiti ve sınıf bölümü için üniversitenin belirttiği tarihte tekrar İngilizce sınava girmeleri gerekmektedir. Gazi Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı hakkında detayları sizlerle paylaştık. Şimdi Gazi Üniversitesi’nde bulunan İngilizce Bölümlere bakalım.

Gazi Üniversitesi İngilizce Bölümler

Bu yazımızda İngilizce eğitim veren bölümleri derledik. Eğer bu bölümlerden birine girmeye hak kazandıysanız hazırlık sınavına girmek zorundasınız. Gazi Üniversitesi Hazırlık sınavı detayları için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

                    Bölüm Puan Türü Kontenjan Taban Puanı Başarı Sıralaması
Tıp (İngilizce) SAY 100 506,73558 5176
İngilizce Öğretmenliği DİL 130 428,07193 8553
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) SAY 40 456,58999 26389
Makine Mühendisliği (İngilizce) SAY 40 437,81912 37773
Endüstri Mühendisliği (İngilizce) SAY 40 436,10650 38882
İnşaat Mühendisliği (İngilizce) SAY 40 377,53476 83500
Kimya Mühendisliği (İngilizce) SAY 60 358,87803 101677

 

Daha fazla detay için tıklayın

Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği

Bu bölüm dil puanından öğrenci alan 4 yıllık bir lisans programıdır. Genel kontenjan 130 olmakla beraber 4 tane okul birincisi kontenjanı vardır. Eğer okul birincisiyseniz ve sıralamanız daha düşük ise yine de Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği’ne girme şansınız var demektir. Bu programa yerleşenlerin ortalama TYT netleri 59 olmakla beraber ortalama YDT netleri 72,8’dir. Yerleşenlerin ortalama TYT puanları 342,657 ortalama YDY netleri ise 433’dür. Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği öğretim görevli sayıları ise şöyle : 6 Profesör, 3 Doçent, 2 Doktor Öğretim üyesi. Öğretmenlik bölümleri genel anlamıyla öğretmeyi öğreten bir lisans programıdır. Bu bölümde okuyacak adaylar sabırlı, öğrenmeye açık ve iletişimi kuvvetli bireyler olmalıdır. Bu bölümde alınan bazı dersler şunlardır: İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil( Almanca, Fransızca), Bilişim Teknolojileri, Eğitime Giriş, Eğitim Sosyolojisi, Okuma- Yazma becerileri, Dil bilim, Fonoloji, Öğretim Teknolojileri, Sınıf yönetimi vs. Bu bölümden mezun olan adaylar devlette ve özelde öğretmenlik (Devlet için KPSS şartıyla), Çeviri Ofislerinde veya Reklam Ajanslarında çalışabilir.

Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı

Bu bölüm dil puanından öğrenci alan 4 yıllık bir lisans programıdır. Genel kontenjan 60’dır ve 2 okul birincisi kontenjanı bulunmaktadır. 2017’deki verilere göre kayıt yaptıranların 37’si kız, 25’i erkektir. Bu bölüme yerleşenlerin ortalama YGS netleri 61, LYS-5 Yabancı Dil ortalaması ise 60,1’dir. Yerleşenlerin ortalama YGS puanları 346,49-351,40’dır. Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğretim kadrosu ise şöyle: 2 Profesör, 1 Doçent ve 5 Yardımcı Doçent. Şuan bölüme kayıtlı olan 283 öğrenci bulunmaktadır. Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyanların gördükleri bazı dersler ise şöyle : İleri İngilizce Dil Bilgisi, İngilizce Fonetik Bilgisi, Öykü ve Metin İnceleme, Mitoloji, İngilizce Yazılı Anlatım, Türk Dili, İnkılap, İngiliz Kültür Tarihi, Amerikan Kültürü, Edebiyat Kavramları, Yabancı Dil ( Fransızca), İngiliz Şiiri, İngiliz Tiyatrosu, İngiliz Romanı, Amerikan Edebiyatı vs.

Bu bölümde okuyacak adaylar araştırmayı seven, edebiyat ve şiirle ilgilenen ve okumayı sevmesi gibi özelliklere sahip olması gerekmektedir. Çünkü adından da anlaşıldığı üzere sadece dil değil aynı zamanda edebiyat dersleri de vardır. Son iki sene ise teorik derslerin arttığını hatırlatmakta fayda var.

Bu bölümden mezun olan adayların İngilizce Öğretmenliğine kıyasen iş bulma şansları biraz daha fazladır. Formasyon alarak öğretmen olabilirler ve aynı zamanda  çeviri ofisleri, çeşitli websitelerinde editörlük, makale yazarlığı ve kitap çevirmenliği gibi meslekleri icra edebilirler.

Gazi Üniversitesi İngilizce Tıp

Sayısal puanla alım yaban Gazi Üniversitesi İngilizce Tıp bölümü 4 yıl zorunlu tıp eğitiminin ardından 2-3 sene de uzmanlık istenen bölüme göre eğitim verir. Genel kontenjan 100 kişi, okul birinciliği ise 3 kişiliktir. En güncel verilere göre cinsiyet dağılımı 63 kız 40 erkek’tir. Bu bölüme yerleşenlerin ortalama TYT netleri 100,7 iken ortalama AYT netleri 100’dür. Yerleşenlerin Ortaöğretim Başarı Puanı(OBP) ise 477,278’dir. Ortalama YKS puanları ise 496,454 civarındadır. Yerleşenlerin ortalama başarı sırası 8.192’dir. Gazi Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi öğretim kadrosunda 281 Profesör, 67 Doçent, 44 Doktor Öğretim Üyesi vardır. Ayrıca Türkiyedeki en yüksek kadroya sahip üniversitesinden biridir. Halihazırda bölüme kayıtlı olan toplam 767 öğrenci bulunmaktadır. Gazi Üniversitesi’nde İngilizce Tıp okuyacakların alacakları bazı dersler şunlardır: Medical Biology, Medical Biochemistry, Biophysics, Public Health, Medical Genetics, Medical History and Ethics vs.

Bu bölümde okuyacak adayların başta çalışkan, sabırlı ve insan ilişkilerinde iyi olması gerekmektedir. Yine Voltaire’nin dediği gibi “Her şeyden önce insan olunmalı; ondan sonra doktor.”

Bu bölümden mezun olacak adaylar TUS sınavına girebilir, Aile hekimi, Pratisyen Hekim ya da uzmanlıklarını başka alanlarda yapabilirler. Devlette ve Özelde çalışma imkanları vardır. Diğer mesleklere karşın istihdam kapısı hiç kapanmayacak bir meslektir.

Gazi Üniversitesi İngilizce Kursu

Gazi Üniversitesinde öğrencilik hayatında devam eden ve dil alanında kendine yatırım yapmak isteyenler için üniversitenin sunduğu harika bir fırsat var: İngilizce Kursları. Bu kurslardan biri İngilizce Akademik Konuşma Kursudur. Bu kurslar koronavirüs sebebiyle dönemlik olarak online verilmektedir. Dersler Öğretim Görevlileri tarafından verilmektedir. Haftaiçi 6 saat ders verilmektedir. 11 hafta süren bu kurs totalde 60 saat’tir. Kurs ücreti 2.000tl’dir.  Fakat Gazi Üniversitesi öğrencisi, personel veya mezunuysanız 1.500 tl’ye kadar indirim mevcut. Daha detaylı bilgi için Gazi Üniversitesi’nin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Üniversitesi’nin sunduğu bir diğer kurs ise İNGİLİZCE YDS/ YÖKDİL HAZIRLIK KURSU. Bu kurs adından da anlaşıldığı üzere akademik sınavlara hazırlık eğitimi vermektedir. Dersler virüs sebebiyle şuanlık online olarak verilmektedir. Yabancı dil hocaları tarafından eğitim verilmektedir. Toplam 84 saatlik bir ders planı vardır. Kurs maliyeti dışarıdan öğrenciler için 1.500tl’dir. Gazi Üniversitesi öğrenci, personel ve mezunlarında ise 1.250tl’dir. Detaylı bilgi için üniversitenin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İngilizce kurslarının yanı sıra Arapça YDS/ YÖKDİL kursu, Almanca Edebi Metin Çeviri Kursu , Temel Fransızca Kursu’da bulunmaktadır.

Gazi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Geçme Kelimeleri

Bu listedeki kelimelere çalışarak Gazi Üniversitesi İngilizce Hazırlık sınavına çalışabilirsiniz.

HAZIRLIK ÇALIŞMA KELİMELERİ TÜRKÇE ANLAMLARI
resistance direnç
fragmentary bölük pörçük
representation temsil etme
distribute dağıtmak
undergo uğramak, maruz kalmak
appreciation takdir etme
exert uygulamak (güç, etki)
regretfully maalesef
dominantly baskın bir şekilde
deny inkâr etmek
crucial önemli, hayati
conviction mahkûmiyet, kanaat
incorporate bütünleştirmek
inclusively dahil ederek
consecutive ardışık
consistency tutarlılık
structure yapı
seriously ciddi bir şekilde
applaud alkışlamak
rainfall yağış
approve of onaylamak
vainly kibirli bir şekilde
futile boşuna, boş yere (in vain)
signify işaret etmek
illuminate aydınlatmak
promise söz vermek
layer katman
intensive yoğun
supplementary ilave, ek
indulgent in -e düşkün
reaction tepki
variation değişiklik
dissidence uyuşmazlık, uyumsuzluk
revelation açığa vurma
shy utangaç
prescribe reçete yazmak
decline azalmak, kibarca reddetmek
shrink çekmek, kısalmak, küçülmek
treatment tedavi, davranış
drastically çarpıcı bir şekilde
departure ayrılış, kalkış
proclaim ilan etmek
commit yapmak, işlemek, adamak
confide in güvenmek, sırrını açmak
distress mutsuz etmek, üzmek
spoil bozmak, şımartmak
unexpectedly beklenmedik bir şekilde
evade elinden kaçmak, kurtulmak
equivocally muğlak bir şekilde
infrequently seyrek bir şekilde
complete tamamlamak
response tepki, cevap
unfavourably olumsuz bir şekilde
susceptible to savunmasız
insurance sigorta
disclose ifşa etmek, açıklamak
supplement desteklemek
attainable ulaşılabilir, başarılabilir
suspiciously şüpheli bir şekilde
repressive baskıcı
indifferent umursamaz
loosely gevşek bir şekilde
sensible mantıklı
inadequacy yetersizlik
coherent tutarlı, anlaşılır
aware of farkında
candidate aday
desolate mutsuz; terkedilmiş
defectively kusurlu bir şekilde
feasible uygulanabilir
degenerate yozlaşmak, bozulmak
compliment iltifat etmek
contain içermek
partial kısmi
demand talep (etmek)
repudiate aksini iddia etmek, reddetmek
suddenly aniden
tremendously olağanüstü bir şekilde
indefinitely belirsiz bir şekilde
bizarre tuhaf, garip
impress etkilemek
guide to rehberlik etmek
ignorance cehalet
employ istihdam etmek, kullanmak
target hedef, hedef almak
deceit aldatma
accelerate hızlandırmak
impact on etki
involve in içermek, dahil olmak
dazzling göz kamaştırıcı
connection bağlantı
familiarly aşina bir şekilde
alien yabancı, dünya dışı varlık
compatible with ile uyumlu
perpetually sürekli olarak
remarkable kayda değer
casual sıradan
be accustomed to alışkın olmak
vitality canlılık
dramatically epeyce, bir hayli
accuse of suçlamak
courteously nazik bir şekilde
consistent with tutarlı
prediction tahmin
compensate for telafi etmek
productively verimli bir şekilde
evidence kanıt
inadvertently farkında olmadan
abundantly bolca
impulsively tepkisel olarak
implicit imalı
comparably kıyaslanabilir bir şekilde
absolutely tamamen
sufficiency yeterlilik
pigeonhole yanlış tanımak
compare karşılaştırmak
rarely nadiren
resent küsmek, gücenmek
maintain bakımını yapmak, iddia etmek
erroneous hatalı
embitter iğnelemek
additional ilave, ek
deficit açık, eksik
manifestation işaret, gösterge
custom gelenek
impulsive tepkisel
shyly utangaç bir şekilde
progress ilerlemek
prescriptive kuralcı
defiantly meydan okuyarak
contest yarışma
development gelişme
deception aldatma
refund parasını iade etmek
permanent kalıcı
range from .. to arasında değişmek
discovery keşif
amplification güçlendirme
thoroughly baştan sona, tamamen
preventive önleyici
adverse ters
abolish yürürlükten kaldırmak
consciously bilinçli bir şekilde
impressively etkileyici bir şekilde
create yaratmak
interfere araya girmek, müdahale etmek
objection to itiraz
legitimacy meşruluk
quantitative nicel
anticipate önceden tahmin etmek
distinctly belirgin bir şekilde
enclose iliştirmek, ekte yollamak
remedy çare
sustenance sürdürme
invest yatırım yapmak
attractive çekici
base temel; dayandırmak
unaccountable açıklanamaz
order düzen, sipariş etmek, emretmek
controversial tartışmalı
investment yatırım
preservation koruma
cooperation iş birliği
graft doku nakli yapmak
comprehensive kapsamlı
fill doldurmak
robust sağlam, gürbüz, güçlü, sağlıklı
permeate içine sızmak, nüfuz etmek
wastefully savurgan bir şekilde
separate ayırmak; ayrı
unstable istikrarsız
rightly haklı olarak
outrageous cüretkâr, çirkince, abartılı
already zaten, çoktan
entire tüm
competitive rekabetçi
intrinsic içsel
influentially nüfuzlu bir şekilde
occurrence vaka, olay
privately özel olarak
law yasa, kanun
proposal teklif, öneri
marginally çok az
desperately umutsuz bir şekilde
confer bahşetmek, vermek
indispensable vazgeçilmez
duty görev
irrepressible baskı altına alınamaz
establish kurmak
impetuous fevri, düşünmeden davranan
possessive sahiplikle ilgili
urgently acilen
component bileşen, parça, unsur
constitute oluşturmak
destructive yıkıcı
mutual karşılıklı, müşterek
speedily hızlıca
sensitive hassas
superficially yüzeysel olarak
degrade aşındırmak
produce üretmek
composition oluşum
precious değerli
exclusion hariç tutma
extract çıkarmak
irresponsibility sorumsuzluk
pervade yayılmak
retire emekli olmak
obstinately inatçı bir şekilde
communicate iletişim kurmak
deficiency eksiklik
let down yüzüstü bırakmak
overthrow alaşağı etmek, devirmek
hostile düşmanca
recognition tanıma
formerly eskiden, önceden
perception algı
revise gözden geçirmek
recreation rekreasyon, dinlence
pattern kalıp
recurrence nüksetme
borrow ödünç almak
refrain from …den kaçınmak
disease hastalık
abduct adam kaçırmak
randomly rastgele
attain elde etmek, başarmak
comparatively nispeten
widely büyük ölçüde
haphazard rastgele
improve gelişmek, iyileşmek, iyileştirmek
seemingly görünüşe bakılırsa
pursue takip etmek
distribution dağıtma
view manzara, görüş
fertile verimli, üretken
refinement arıtma; kibarlık
assert iddia etmek
declare ilan etmek
price fiyat
decent uygun
steady sabit, değişmeyen
affordable ucuz
addiction bağımlılık
allocation tahsis etme
loudly gürültülü bir şekilde
confiscation malına el koyma
spectacle güzel manzara
task görev
destroy yıkmak, yok etmek
offer teklif, teklif etmek
exposure to maruz kalma
level seviye
physically fiziksel olarak
discussion tartışma
commitment bağlılık, kendini adama
purpose amaç
insight into iç görü, içe bakış
extension uzantı, uzatma
disturbing rahatsız edici
appreciate takdir etmek
continually sürekli olarak
leisurely rahat bir şekilde
abundance bolluk

 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.