Google İş Başvurusu Yapacaklara Tavsiyeler


Google iş başvurusuna hazırlananlar işe alınma sürecinin nasıl gerçekleştiği ve mülakat sırasında karşılarına gelebilecek olan aşamaları merak ettiklerini düşünüyoruz.

 

Bu yazıda sizlerle öncelikli olarak Google’da işe girebilmek için ihtiyaç duyduğunuz İngilizce seviyesi hakkında kısa bilgi verip, küçük bir teste katılmanızı isteyeceğiz, sonrasında da genel işe alınma süreci hakkında bilgi vereceğiz.

 

Google’da işe girebilmek için İngilizce konusunda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ediyoruz. İlk mülakatlardan geçtikten sonra İngilizce konusunda kötü bir performans göstermeniz işi alma şansınızı büyük ölçüde etkileme riskine sahip.

 

Özellikle Google yazılım iş fırsatlarıyla ilgilenenler için küçük bir test hazırladık. Öncelikle aşağıdaki butona tıklayarak teste katılmanızı öneriyoruz.

 

[viralQuiz id=46]

 

 

Google Kariyer Yolculuğu

 

1- Google Telefon Mülakatı

 

Google mülakat aşamasına geçmeden önce ilk olarak adaylarla telefon görüşmesi gerçekleştirir. Bu görüşme daha çok adayın temel bilgilerini öğrenmek ve süreç hakkında bilgilendirmek için yapılır.

 

2- Google Mülakat Aşaması

Google ikinci aşamada adayları yüz yüze görüşme yoluyla mülakata alır. İlk Google mülakatı olan bu aşamada aday, 4-5 Google çalışanın karşısına geçer ve çoğunlukla mesleki bilgisini lçmeye yönelik teknik sorulara cevap verir.

 

Bu aşamaya katılırsanız unutmamalısınız ki işe girmek istediğin yer Google’dır ve her an çılgın sorularla da karşılaşabilirsiniz 🙂

 

25,000’den Fazla Öğrencimiz Kariyer Yolculuklarında Başarıya Ulaştı, Siz De Onlardan Biri Olmak İster Miydiniz?

 

Google İş Başvurusu Mülakat Soruları

 

Şimdi sizin için internetten araştırarak topladığımız ve Google’ın çeşitli mülakatlarda bugüne kadar adaylarına sorduğu birbirinden ilginç ve zorlayıcı Google iş başvurusu mülakat sorularına bakalım.

  • Bir okul otobüsüne kaç tane golf topu sığar?
  • Seattle’daki tüm pencereleri silmek için kaç para ücret talep edersin?
  • Tüm dünyadaki piyano tuşlarının sayısı nedir?
  • Rögar kapakları neden yuvarlaktır?
  • Akrep ile yelkovan bir günce kaç kez üst üste gelir?

 

Google iş başvuru soruları tabi ki de her zaman bu denli tuhaf olmayabilir. Ancak geçmiş bir çok adaya yukarıdakine benzer sorular sorulduğu bilinmektedir. Siz yine de hazırlıklı olun, bizden söylemesi 🙂

3- Mülakat Dönütleri

Mülakatınıza katılan tüm Google çalışanları, görüşlerini/notlarını standart bir formatta işe alım komitesine iletirler. Bu sebeple mülakattaki tutumunuz, yaklaşımınız, teknik bilginiz ve dil beceriniz büyük önem taşımaktadır. Çünkü işe alım komitesi büyük oranda bu raporlara göre sizi değerlendirecektir.

 

4- İşe Alım Komitesi

İşe alım komitesi; üst düzey yönetici/ler, aynı departmanda çalışan uzmanlar ve yöneticilerden oluşmaktadır. Bu komite sizin hakkınızda tutulan notlara, öz geçmişinize ve varsa yapacağınız işe yönelik testlerin sonuçlarına bakarlar.

 

Ancak Google gibi bir firmada nihai karar için bir üst seviye değerlendirmesi daha vardır.

 

5- Yönetici Denetimleri

Son aşamada hakkınızda yapılan tüm incelemeler, görüşler, notlar son kararı vermek için; işe alım komitesinin de görüşüyle birlikte üst düzey yöneticilere sunulur. Yöneticiler de sizi inceledikten sonra ise geriye sizi mutluluktan uçuracak tek bir aşama kalır.

 

6- Teklif Aşaması

Ve işte tam olarak bir Googler (Googlecı) olup olmama kısmının size kaldığı ve muhtemelen reddedemeyeceğiniz kısım burası. Bu aşamaya geldiyseniz Google iş başvurusu şartlarını yerine getiriyorsunuz demektir.

 

Artık Google’da nasıl bir sürecin sizi beklediğinizi öğrendiniz. Şimdi ise bir Googler olmak için gereken İngilizce becerisine sahip olmanın tam zamanı.

 

Hemen aşağıdaki linke tıklayarak iş İngilizcesi eğitimimiz hakkında bilgi alabilir ve ücretsiz ilk dersinize katılabilirsiniz.

 

 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.