Google Nasıl Okunur?


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Bu başlığı görünce şimdi bu da sorulur mu diye düşünenler olduğunu biliyoruz. Hemen Google’ı “Gogıl” ya da “Gagıl” diye okuyanlar da oldu tabi ki. Ama bu telaffuz hiç de sandığınız gibi değil. Belki daha önce Google’ın telaffuzunu merak edip diğer ülkelerde nasıl okunduğunu da dinleyenleriniz olmuştur. Neyse şimdi Google’ın nasıl okunduğunu görelim.

Google’ın Okunuşu

Google “Guugıl” diye okunur! ????

İngilizcenin en belirgin özelliği kelimelerin yazıldığı gibi okunmamasıdır. Google’da Gogıl diye yazıldığı şekli ile veya “Gagıl” diye okunmaz yani. Google’ın okunuşu “Guugıl” dır.

Google Telaffuzu

Google amca artık “Guugıl amca”

İnternetin en büyük arama motoru olan Google’ı bilmeyen yok. Hatta aratmak istediğiniz kelimeyi doğru yazmadığınız veya eksik yazdığınız zaman hemen karşınıza “bunu mu demek istediniz” yazısı çıkar. Google artık hayatımıza öyle bir girdi ki adı da Google amca oldu çıktı. Merak ettiğimiz her şeyi hemen Google amcaya bir soralım der olduk. Bu denli sık kullandığımız bir arama motorunun adını doğru telaffuz etmezsek Google’a haksızlık etmiş oluruz.

Google’ı yanlış telaffuz edenler…

Google’ın telaffuzunda bilişim sektöründe bile hata yapanların olduğunu biliyor muydunuz? Belki de ağız alışkanlığından olsa gerek Gogıl deyip geçiyoruz. Ama asıl söyleniş şekli Guugıl. Gogıl veya Guugıl ne fark eder demeyin. Koskoca ve dünyaca ünlü Google’ı doğru telaffuz ederek yanlış bilenleri de uyarın. Hatta bir nabız yoklaması yapıp yakın çevrenizde kaç kişi doğru telaffuz ediyor bir bakın. Biz bu referandumu arkadaş çevremizde yaptık ve çok şaşırdık. Doğru telaffuz edeceğinden emin olduklarımızdan bile Gogıl diyenler çıktı. İddiaya girenler bile oldu. Ama sonuçta Google’ın telaffuzu değişmedi. Guugıl.

Siz ne derseniz deyin Google’ın okunuşu Guugıl

Yabancı dildeki bir kelimeyi kendi dilinde okurken orijinaline sadık kalmak önemlidir. Adamlar Google’ın adını koymuşlar ve Guugıl demişler. Bunu biz ne kadar Gogıl, Gagıl veya başka şekilde okusak da kendi dilinde Guugıl olduğu gerçeğini değiştiremeyiz.

Google dışında, karıştırdığınız başka sözcükler varsa bunları bizimle, yorumlar kısmında belirterek paylaşabilirsiniz. Bakalım internet dünyasında en çok okunuş zorluğu yaşanılan kelimeler hangileri?

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

140 thoughts on “Google Nasıl Okunur?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.