Hemen İngilizce Konuşmak İstiyorum


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Bu yazı öncelikle A1  ve sonrasında A2 seviyesinde ve hızlı bir şekilde İngilizce  konuşmak isteyenlerin ilgisini çekebilir. Dil öğrenme ve konuşma serüveninize hızlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan önerileri ilerleyen satırlarda bulabilirsiniz.

Başlamadan Önce…

“Hızlı bir şekilde İngilizce konuşmak istiyorum”. Bu ifade belki de birçok kişinin düşüncesini yansıtıyor. Aceleci olan ve bu konuda neler yapabileceğini bir an önce konuşmak isteyen birçok insan belki bu kısmı çoktan atladı. Ancak biraz sakin kalmakta fayda var. İlk olarak şu soruyu cevaplamakla başlayalım.  Hızlı İngilizce konuşmak mümkün müdür? Cevabımız ise; Evet! Hızlı bir şekilde İngilizce konuşmak mümkündür. Ancak hızlı kelimesi burada sizin için ne ifade ediyor? Ve size ifade ettiği süre gerçekçi mi? Aslında bu sorunun  cevabı kişiden kişiye göre değişebilir. Kısa bir sürede İngilizce konuşmak mümkün ancak bu durumu aceleci olmak ile karıştırmamalısınız. Çünkü acele etmenin size faydadan çok zararı olur.

Aceleci Olmak Neden Olumsuz Etki Edebilir?

Dil öğrenmek oldukça keyifli, çaba ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Acele etmek ilk olarak cümlede yer alan keyifli kelimesini ortadan kaldırabilir. Çünkü acele ettiğinizde bir an önce öğrenmek ve konuşmak istersiniz. Böyle olduğunda ise öğrenirken yaşayacağınız merak keyif duygusunu ortadan kaldırmanız çok yüksek bir ihtimaldir. Gelelim çaba ve dikkat konusuna.  Acele etme eylemiyle stresli hissetme durumu beraberinde gelebilir. Stresi olduğunuzda ise odaklanmanız ve dolayısıyla çalışmalarınıza dikkatinizi vermeniz zorlaşacaktır. Bunun sonucunda ise hem verimli çalışamayacak hem de yeteri kadar çaba göstermeyebilirsiniz. İşte tam da bu nedenlerden dolayı İngilizce öğrenmek ve konuşmak için çok acele etmek mantıklı ve faydalı değildir. Eğer sahip olduğumuz zamanı verimli bir şekilde kullanır ve istikrarlı bir şekilde çalışırsanız, istediğiniz sonucu elde ettiğinizi zaten görebilirsiniz.

A1-A2 İngilizce Seviyeleri Ne İfade Eder?

Seviye
Yetkinlik Seviyesi
CEFR
Seviyenin Adı
0

Temel Kullanıcı
A1
Beginner (Başlangıç)
1
A2
Elementary (Temel)
2

Bağımsız Kullanıcız
B1
Intermediate (Orta)
3
B2
Upper Intermediate (Orta Üstü)
4

Yetkin Kullanıcı
C1
Advanced (İleri)
5
C2
Proficient (Yetkin)

Yukarıdaki tabloda da göreceğiniz üzere A1-A2 temel bilgi seviyesini temsil eder. Diğer İngilizce seviyeleri hakkında detaylı bilgi edinmek için İngilizce eğitim seviyelerini  inceleyebilirsiniz.

A1 İngilizce Seviyesi

A1 “başlangıç (beginner)” yani İngilizceye yeni öğrenmeye başlayan birinin seviyesidir. A1 düzeyde İngilizce bilen kişiler:

 • Basit ifade ve anlatımları kullanma,
 • Günlük kullanılan İngilizce kelime bilgisine sahip olma,
 • Kim oldu, yaşadığı yer, sahip oldukları gibi temel kendini tanıtma ifadelerini kullanma,
 • Karşısında açık ve yavaş şekilde konuşan bir yabancı varsa anlayabililme,
 • İyi bildikleri konular hakkında kısa ve basit cümleler kurabilme becerilerine sahiptir.

A-2 Seviyesinde İngilizce Bilen Kişiler:

 •  Kelime bilgisi A1 seviyesine göre daha fazladır, bu nedenle kendilerini ifade etme ve genel olarak konuşma konusunda daha becerikli ve rahat olurlar,
 • Kendi ve ailesi ile ilgili, ilgi duyduğu alanlar ve bu alanlar ile genel yüzeysel bilgi verebilirler,
 • Günlük alışkanlıklar gibi rutin konularda basit ve anlaşılır cümleler kurabilirler,
 •  Geçmiş ve acil ihtiyaçlar hakkında konuşabilirler.

İngilizce Öğrenmek İçin Ortalama Ne Kadar Zaman Gerekir?

Yapılan araştırma ve gözlemlere göre, kaliteli bir eğitim, düzenli ve verimli bir çalışma ile kısa 2-3 ay gibi bir sürede İngilizce öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu sürenin sonunda temel seviyede İngilizce konuşma  becerisini de edinebilirsiniz. Tabi bu süre içerisinde planlı-programlı, düzenli ve verimli bir şekilde çalışmanız gerekir. Yabancı dil öğrenme sürecinde istikrarlı ve düzenli çalışma olmazsa olmazdır. Hatta birkaç günlük uzun çalışmalar yerine, her gün az da olsa düzenli olarak çalışmak daha etkili olabilir. Daha etkili ve kalıcı bir öğrenme için bu çalışma şeklini deneyebilirsiniz.

İngilizceyi En Kısa Ne Kadar Zamanda Öğrenebilirsiniz?

Öncelikle bu başlık altında verilen sürelerin soruya kesin, net ve yüzde yüz doğru bir cevap vermediğini unutmamalısınız. Çünkü, bir dil veya bilgiyi öğrenme kişisel bir durumdur. Kişisel olmasının yanı sıra birçok etkene bağlı olarak gerçekleşir. Her bireyin zeka düzeyi, öğrenme ve kavrama hızı,çalışma şekli birbirinden farklıdır. Ali  İngilizce tense konusunu iki haftada öğrenirken, Ayşe için bir hafta gibi bir süre yeterli olabilir.

Ayrıca bireysel etkenler dışında alınan eğitimin kalitesi de oldukça önemlidir. Nitelikli, kaliteli ve kişiye özel olarak düzenlenen bir program ile daha kısa sürede daha çok şey öğrenilebilir. Konuşarak Öğren böyle bir eğitim arayanlar için oldukça uygundur. İlk olarak mevcut İngilizce seviyeniz belirlenir. Daha sonra ise seviyenize uygun bir çalışma programı sizlere sunulur.

Konuşma sürecini hızlandırmak ve pratik bir şekilde İngilizce konuşmak için önerilere de göz atabilirsiniz. İngilizceyi hızlı bir şekilde öğrenmek ve konuşmak için başvurabileceğiniz 5 yöntem bu konuda güzel bir örnek olabilir. Bu yazıda yer alan 5 yöntem kısaca şöyledir:

 • İngilizce öğrenme amacınızı belirleyin
 • Sık sık İngilizceye maruz kalın
 • Sesleri öğrenin ve ses uyumlarına dikkat edin
 • Sadece kelime değil kelime gruplarını da öğrenin
 • Müziğin öğretici gücünden faydalanın

İngilizce teorik bilgileri öğrenmek de konuşmanın bir parçasıdır. Bu yüzden ana konumuz “Hızlı İngilizce konuşmak” olsa da, teorik bilgi anlamında da sizin için faydalı olabilecek önerilere yer verdik.  Ayrıca bu önerilerin birçoğu konuşma konusunda da sizi hızlandırabilecek etkiye sahiptir.

En Kısa Ne Kadar Sürede İngilizce Konuşabilirsiniz?

Bu başlık altında vereceğimiz cevap hiç  İngilizce bilmeyen veya çok az bilen ve kısa bir sürede temel düzeyde konuşmak isteyenler için faydalı olabilir. Tahmin edebileceğiniz üzere çok kısa bir sürede  akıcı İngilizce konuşmak pek mümkün değildir. Bir dili öğrenmek ve konuşabilmek zaman alan bir süreçtir.

Eğer temel ve yeterli bir düzeyde İngilizce bildiğinizi düşünüyor ve konuşma becerinizi geliştirmek istiyorsanız, sizi “Başka yerde olmayan dev İngilizce konuşma rehberine” yönlendirebiliriz.

1 Haftada A1 Seviyesinde İngilizce Konuşmak

Hızlı bir şekilde İngilizce konuşmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum diyorsanız, yalnız değilsiniz! Sizin için yapacağımız öneriler ve yukarıda yer alan tavsiyeleri de uyguladığınızda, 1 hafta gibi kısa bir sürede en temel düzeyde İngilizce konuşabilirsiniz.

1 Haftada Hangi Konularda Konuşabilirsiniz?

 • Adını, soyadını, yaşını, mesleğini söyleme gibi temel kendini tanıtma cümleleri kurabilirsiniz.
 • Hobilerinizden ve hoşlanmadığınız aktivitelerden bahsedebilirsiniz .
 • Günlük rutininiz ile ilgili basit ve kısa cümleler kurabilirsiniz.

Peki Bu konularda 1 Haftada Konuşabilmek İçin Ne Yapmalısınız?

Çok hızlı İngilizce konuşmak için başvurabileceğiniz en etkili yöntem tekrar etmektir. İngilizce öğretiminde “Audo-Lingual Method” (Dil işitm yöntemi)adı verilen yaklaşım bu durumda tam da ihtiyacınız olan şeydir. Dilerseniz bu yaklaşımın ne olduğunu kısaca öğrenelim.

Audo-Lingual Yaklaşımı

Bu yaklaşım aynı zamanda “Army method” (Askeri metod) olarak da bilinir. Yaklaşımın amacı öğrendiğiniz hedef dilde iletişim kurabilmenizi sağlamaktır. Ve bu amacında sık sık tekrar etmekten geçtiğini savunur. Sizin durmunuzda örneğin günlük rutininizi ifade eden cümleleri ezberliyormuş gibi sık sık tekrar edersiniz.

Askeri metod olarak da bilinmesinin nedeni ise yaklaşımın ortaya çıkışında yatan nedendir. 2. Dünya Savaşı’nda asker ve casusların hızlı bir şekilde hedef dili öğrenebilmesi ve kullanabilmesi amacıyla ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı Askeri metod olarak da literatüre geçmiştir. Kalıp veya cümleleri tekrar ederer hedef dilde alışkanlık kazancağınız ve bu sayede iletişim kurabilceğinizi savunmaktadır.

Tekrar Yöntemini Nasıl Uygulayabilirsiniz?

Yöntemin uygulaması aslında oldukça basit. Kendini tanıtma, hobiler ve günlük rutin konularında kullancağınız cümleleri bir kaynak kitaptan, internetten veya ilgili videolardan bulabilirsiniz. Daha sonra isim, meslek, hobi, günlük yaptığınız işler gibi kısımları kendinize uyarlayabilirsiniz. Cümle yapıları belli olduğu için tek yapmanız gereken fiili veya nesneyi değiştirmek olcaktır. Eğer ihtiyaç duyarsanız Konuşarak Öğren sözlük ve çeviri pogramını  kullanarak aradığınız kelimelei kolaylıkla bulabilirsiniz.

Cümlelerin son halini bütün olarak veya kelimelerin telaffuzlarını da mutlaka dinlemelisiniz. Telaffuzları dinlemek için Google ve Cambrdige sözlük gibi platformlardan faydalanabilirsiniz. Kelime telaffuzu için Konuşarak Öğren sözlük kısmında yer alan hoparlör simgesine de tıklayabilirsiniz. Telaffuzunuzun doğru olmadığını fark ettiğinizde tekrar dinleyerek hatırlayabilirsiniz.

Cümleleri sürekli ulaşabileceğiniz bir deftere veya telefonunuza not alabilir ve her fırsat bulduğuzda tekrar edebilirsiniz. Bir aile üyenizle veya bir arkadışınızın da size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede diyalog benzeri bir konuşma olacaktır. Bu durumda akılda kalıcılığı arttırabilir. Aynı zamanda hızlı İngilizce konuşma sürecinizi de daha keyifli hale getirebilir.

Konuşmak İstediğiniz Konularda Görsel ve İşitsel Kaynaklardan Faydalanın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kelime veya cümle telaffuzlarını dinlemeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Ayrıca, ek olarak kendini tanıtma, hobi ve günlük rutin ile ilgili video, podcast gibi içeriklere de göz atabilirsiniz. Özellikle videolar bu anlamda çok faydalı olacaktır. İçerisinde barındırdığı görseller sayesinde kelimeleri öğrenme ve hatırlama oranınız daha da yükselecektir. Kelime ve cümle kullanımına kulak aşinalığı kazanmak için de faydalı bir çalışma olabilir. Son olarak uyumadan önce cümleleri tekrar etmeyi unutmayın. Çünkü beyin, biz uyurken de aktif kalmaya devam eder. Uyumadan belli bir süre önce okuduğunuz şeyler, uyku ile birlikte zihninizde daha çok yer eder. Dolayısıyla uykunun da öğrenme üzerindeki etkisini hatırlamak gerekir.
ÖZET
İngilizceyi en hızlı nasıl öğrenirim?
A1 seviyesinde İngilizce öğrenebileceğiniz en kısa süre için yaklaşık bir hafta cevabını verebiliriz. Bunun için tekrar yöntemini kullanabilirsinizİngilizce cümleleri ezberliyormuş gibi sık sık tekrar edebilirsiniz. Ayrıca video, sözlük gibi kaynaklardan da faydalanabilirsiniz.

İngilizce tam olarak ne kadar sürede öğrenilir?

Yaklaşık A2 seviyesinde İngilizce öğrenmek için ortalam sürenin 2-3 ay olduğu söylenir. Tam bir öğrenme için verilen süre ise yaklaşık 1 yıldır. Ancak bu süre çalışma programınıza, eğitim aldığınız kuruma ve diğer çeşitli etkenlere göre değişebilir.

Kolay İngilizce öğrenmek için ne yapmalıyım?
Bir dil veya hernagi bir bilgiyi öğrenirken kolaya kaçmak size pek fayda sağlamaz. Ancak süreci daha keyifli ve pratik hale gelen birçok yöntem tabi ki vardır. İngilizceyi pratik bir şekilde öğrenmek için çokca maruz kalmanız gerekir. Daha fazla tavsiye için Hızlı İngilizce öğrenmek için pratik yollar yazısına göz gezdirebilirsiniz.

İngilizce Konuşmanın En Keyifli Yolu: Konuşarak Öğren

Birçok insan İngilizce konuşmak istiyor. Ancak bu konuda ne yapacağı ve nasıl akıcı bir şekilde konuşabileceği konusunda uygun yöntemi bulmakta zorlanıyor. Konuşarak Öğren tüm belirsizlikleri ortadan kaldırarak hedefinize giden yolda en büyük yardımcınız oluyor. İngilizce konuşmanın önündeki tüm engelleri uzman eğitmenleri, keyifli ve kişiye uygun öğrenme yöntemleri ile kaldırıyor. Konuşarak Öğren online İngilizce programları her bireyin ihtiyacına uygun seçenekler sunuyor. Esnek özelliklere sahip eğitim paketlerini inceleyebilir ve size en uygun olanı seçebilirsiniz. Keyifli ve etkili bir şekilde İngilizce konuşma pratiğini evinizden çıkmanıza gerek kalmadan yapabilirsiniz. Konuşarak Öğren ile tüm fırsatlar sadece birkaç sayfa uzağınızda…

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.