Hold İkinci ve Üçüncü Hali


Türkçe anlamı “tutmak” olan hold fiili cümle içlerinde sıkça gördüğümüz bir fiildir. Bunun dışında konuşurken ve yazarken de fazlaca kullanacağınız bir kelime aynı zamanda. Bu sebeple kullanırken farklı zaman formlarıyla değişimini iyi bilmekte fayda var. Biz de size bu kullanımlardan bahsedeceğiz.

Hold Fiili İkinci Hali

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsettiğimizde, yani past simple tense söz konusu ise hold fiilini ikinci hali ile kullanırız. Hold fiilinin ikinci hali “held” şeklindedir.

Hold İkinci Hali ile Kullanımı

Hold fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman söz konusu ise ikinci halini alır. Düzensiz fiillerden biri olduğu için ikinci halinde kelime bir takı almak yerine tamamen değişir. Dolayısıyla kelimemiz “held” haline gelir. Her öznede aynı kullanımı söz konusudur ki bu da öğrenirken kolaylık sağlar. Yani fiil ikinci halini alırken he/she/it ayrımı bulunmaz.

Olumlu cümlede kullanımı: Fiil held halini alır.
Olumsuz cümlede kullanımı: Past tense olumsuzluk bildireci olan didn’t arkasından gelir ve yalın hali ile yani hold olarak kullanılır.
Soru cümlesinde kullanımı: Past Tense soru bildireci olan did / özne sıralamasının ardından gelir ve yalın hali ile yani hold olarak kullanılır.

Hold İkinci Hali ile Örnek Cümleler

  • She held her mother’s hand and crossed across the street.
  • The man didn’t hold the door fort he woman which was a rude behavior.

Hold Fiili Üçüncü Hali

Üçüncü hali, ikinci haliyle aynıdır ve “held” şeklindedir. Held şekli past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır. Elbette bunun dışında kullanımları da mevcuttur ve diğer konu anlatımı yazılarımızda bunlara da ulaşabilirsiniz.

Hold Üçüncü Hali ile Kullanımı

Söz konusu tense, present perfect tense ise kullanım have + held ya da has + held şeklindedir.
Özne I, you, we, they ise have held şeklinde kullanılır.
Özne he, she, it ise has + held şeklinde kullanılır.
Söz konusu tense past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had + held şeklindedir.

Hold Üçüncü Hali ile Örnek Cümleler

  • She has held her customer’s hair for 20 minutes.
  • I hadn’t held your hand before you did.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar