IELTS Puanı Nasıl Hesaplanır


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi (IELTS), İngilizce’nin iletişim dili olarak kullanıldığı yerlerde okumak veya çalışmak isteyen kişilerin dil yeterliliğini ölçer. Öğrencilerin yeterlilik seviyelerini ölçmek için 1-9 bantlı bir ölçek kullanılır.

1989 yılında kurulan IELTS, dünyanın en popüler ve güvenilir İngilizce dil sertifikası haline geldi. Her yıl iki milyonun üzerinde test gerçekleştiren şu anda 140’tan fazla ülkede yaklaşık 1000 test yeri bulunmaktadır. Dünya çapında 9000’den fazla kuruluş, sertifikayı İngilizce dilinde bir yeterlilik kanıtı olarak kabul ediyor.

Dünyada 10.000’den fazla kuruluş IELTS’e güvenmektedir, bu nedenle değerlendirmeyi yaptığınızda, dünyanın her yerindeki eğitim kurumları, işverenler, hükümetler ve meslek kuruluşları tarafından tanındığından emin olabilirsiniz.

IELTS, British Council, Cambridge English Language Assessment ve IDP Education Australia tarafından müştereken işletilmektedir. IELTS sınav materyalleri farklı İngilizce konuşan ülkelerden gelen uluslararası yazarlar tarafından yazıldığından, içerik gerçek hayattaki durumları yansıtmaktadır. IELTS testinin Konuşma kısmı, bir bilgisayar ile değil, gerçek bir kişiyle bire bir değerlendirmedir. Böylece, diğer adaylar veya teknik problemlerden rahatsız olmadan, dil becerilerinizi etkili bir şekilde değerlendirebilen bir sınav görevlisi ile görüşmeleriniz olacak.

İngiltere ve İrlanda: Tüm üniversiteler IELTS’i İngilizce becerisinin ölçüsü olarak tanır; dönüşümlü olarak TOEFL puanları üniversitelerin çoğu tarafından kabul edilir.

Avustralya ve Yeni Zelanda: IELTS İngilizce yeterliliğini ölçmek için gereklidir.

Kanada: Birçok Kanada Üniversitesi, TOEFL veya IELTS’i kabul eder.

Avrupa (AB): IELTS, yaygın olarak İngilizce yeterliliği için kanıttır.

ABD: Genel olarak TOEFL tercih edilir; IELTS puanları birçok Amerikan üniversitesi veya koleji tarafından da kabul edilir.

IELTS nasıl çalışır?

IELTS, dünyanın önde gelen dil değerlendirme uzmanlarından bazıları tarafından geliştirilmiştir ve yeni işinizde veya yurtdışında eğitiminizde başarılı olmanız için gereken tüm İngilizce becerilerini test edecektir. Aşağıdaki öğeler üzerinde değerlendirileceksiniz:

  1. Dinleme
  2. Okuma
  3. Yazma
  4. Konuşma

Test, İngilizce konuşulan bir ülkede her gün konuşulan dili yansıtmak için tasarlanmıştır ve hatta İngiliz İngilizcesi, Amerikan ve Avustralya İngilizcesi gibi varyasyonları da kapsar.

Değerlendirmenin bir parçası, dünya genelindeki İngilizce konuşanlar ile etkili bir şekilde iletişim kurmanıza olanak tanıyan gerçek hayattaki bir konuşmadır.

ELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim olmak üzere iki tür IELTS sınavı mevcuttur. IELTS Academic ve General Training sınav sonuçları aynı 9 puanlık şerit ölçeği kullanılarak belirlenir. Her bölüm 9 üzerinden puanlanıp ortalama alınır. Genel Toplam Puanı, en yakın tam ya da yarım puana yuvarlanan dört bileşenin puanların ortalamasıdır. Bileşen puanları eşit olarak ağırlıklandırılır.

Her bir alanın nasıl puanlandıığına bakalım:

IELTS Reading ve Listening

IELTS Writing

Task 1 ve Task 2 kriterlerine göre puanlandırılacaksınız.

IELTS Speaking

Aynı şekilde bu alanı da hesaplamanız zor olabilir, bu kriterleri göz önüne alabilirsiniz.

Dört bölümün ortalaması genel puanınızı belirleyecektir. Örneğin:

Dinleme: 6.5

Okuma: 6.5

Yazma: 5

Konuşma: 7

Ortalama: 6.25

Toplam: 6.5

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.