İngiliz Gibi İngilizce Konuşmak: Pratik Telafuz Yolları


İngiliz Gibi İngilizce Konuşmak: Pratik Telafuz Yolları

Bir İngiliz gibi İngilizce konuşmak bulunduğunuz ortamda tüm dikkatleri üzerinize çekecektir. Böyle bir aksanla İngilizce konuşmayı kim istemez dediğinizi duyar gibiyiz. Belki de İngiliz aksanı ile konuşmaya çalışırken beceremediğinizi düşünüp vazgeçenlerdensiniz. Vazgeçmek için acele etmeyin deriz. Zira sizlere vereceğimiz birkaç ipucu ile İngiliz aksanını yakalayacak ve bir İngiliz gibi İngilizce konuşmak nasıl olur çevrenize göstereceksiniz.

Kelimeleri olabildiğince uzatın ve abartılı çıkarın

Sadece home demek yetmez. “höööyyym” demelisiniz. İngiliz gibi İngilizce konuşmak için kasılabildiğiniz kadar kasılın ve kelimeleri o şekilde telaffuz edin.

“p” ve “b” harflerini patlatarak çıkarın

O nasıl olacak diyorsunuz değil mi? Şöyle, “p” ve “b” harflerini telaffuz ederken tükürürcesine bir p ve b sesi çıkarın. İngiliz aksanını yakalamaya başladınız. Hary Potter “Heevi Pooatııı” diyerek deneme yapın.

“r” harflerini asla telaffuz etmeyin

Sesli harflerden sonra gelen “r” harfi okunmaz. Siz de telaffuzlarınızda “r” harfini görmezden gelin.

“o” harfini kusarcasına söyleyin

Yanlış duymadınız. Seyrettiğiniz filmlerde de duymuşsunuzdur. Adamlar bir okey demek için “oöğğğkey” diyor. Hem uzatacaksınız hem de “ğ” yi kullanacaksınız.

Çift “t” leri hiç çıkarmayın

İngilizcede iki “t” yan yana geldiğinde adeta yokmuş gibi okunmamaktadır. Tam bir İngiliz gibi İngilizce konuşmak için siz de çift “t” leri görmezden gelin. Zaten “d” gibi okunan “t” harfinin ikisi bir araya geldiğinde tamamen yok olmaktadır. The demek için yarım ağızla “dı” diyordunuz. Bottle demek için se “ba” deyin biraz durun “ıl”        deyin. Yani “ba..ıl” demelisiniz.

Argo konuşmaktan çekinmeyin

İngiliz Gibi İngilizce Konuşmak: Pratik Telafuz Yolları

İngilizler günlük konuşmalarda mutlaka araya masum argo kelimeler veya küfürler serpiştirir. Mesela lanet olsun demek olan “bloody” bunlardan biridir. Bir de Tanrı aşkına demek olan “for God’s sake” var.

Kelime ortasında “th” gördüğünüz yerde “f” veya “v” yi kullanın

Konuşurken en zor çıkan harf ikilisidir. Bir türlü tam olarak çıkmaz. İyisi mi “th” yerine “f” veya “v” deyin etkiyi görün. Arthur demek için “Afaa” demeniz yeterlidir.

Ünlem efektler kullanın

Dikkat ettiyseniz İngilizler konuşurken sürekli “hah”, “daa”, “oh”, “ouw”, “huh” gibi efektler kullanır. Siz de cümle aralarına bu heceleri serpiştirerek iyi bir etki yaratabilirsiniz.

İngiliz gibi İngilizce konuşmaya merak sardıysanız verdiğimiz ip uçlarını bir deneyin deriz.

 

 

Son Yazılar