İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi Arasındaki Farklar


ingiliz ingilizcesi ve amerikan ingilizcesi farkı nedir?
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

 

İngilizce öğrenmek isteyenlerin merak ettiği konulardan biri İngiliz ve Amerikan İngilizcesi farkıdır. ABD ve İngiltere iki farklı coğrafyada yer aldıkları ve farklı devletler oldukları için dillerindeki çeşitlenmeler normaldir. İngiliz ve Amerikan olan iki insan birbiriyle iletişimde sıkıntı çekmez ve birbirlerini kolayca anlayabilirler. İki lehçeden birine daha doğru veya daha yanlış diyemeyiz çünkü her ikisi de kendi coğrafyalarında kullanılmaktadır. Buna karşın, ana dili İngilizce olan kişi sayısı açısından “İngiliz İngilizcesi mi, Amerikan İngilizcesi mi daha yaygın?” sorusunun cevabı Amerikan İngilizcesidir. İki coğrafyanın İngilizcesi arasındaki fark telaffuz, kelime, gramer ve bazı kelimelerdeki harf değişiklikleri ile kendini gösterir. İngilizce öğrenme sürecinde Amerikan veya İngiliz İngilizcesi kaynakları okumanız/dinlemeniz İngilizceniz için herhangi bir dezavantaj yaratmaz. Tercihen birini öğrenmek istiyorsanız onun üstünde yoğunlaşmanızın da hiçbir sakıncası olmayacaktır.

Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi Neden Farklı?

Bilindiği üzere, coğrafi keşiflerle beraber Avrupalılar Amerika kıtasını keşfetti ve oraya yerleştiler. Bugünkü ABD’ye yerleşen İngilizler dillerini oradaki yerlilere tanıttılar. 16. ve 17. yüzyıllarda İngilizler bu topraklara geldiklerinde İngilizcedeki sözcüklerin yazılışları henüz resmi olarak standart hale getirilmemişti. Sonradan sözlüklerin oluşturulmasıyla kelime yazımları standartlaştı. İngiltere’de Londralı akademisyenler sözlüğü oluştururken Amerika’da bunu Noah Webster adında bir sözlükbilimci yapmıştır. Noah Webster, Amerika’nın İngiltere’den bağımsızlığını göstermek adına kasıtlı olarak bazı kelimelerin yazımını değiştirmiştir. Bu yüzden iki versiyonda bazı kelimeler aynı olmasına rağmen yazımlarında küçük farklar vardır.

Amerikan ve İngiliz İngilizcesindeki telaffuz farkı en çok “r” sesinin okunuşunda karşımıza çıkar. Bu sesi İngilizler telaffuz etmezler veya çok yumuşak şekilde telaffuz ederler. Amerika’ya ilk yerleşenler ise bu sesi dillerinde kullanıyordu. İngiltere’de ise bu ses yine kullanılıyordu fakat üst sınıftaki insanlar konuşmaları bakımından sıradan insanlardan ayrılmak için “r” sesini vurgulamıyorlardı. Sıradan halk ise zengin üst sınıflara özendiğinden onlar gibi konuşmaya başladı. Zaman içinde de İngilizlerin kendine özgü aksanı ortaya çıktı.

İngilizcenin iki farklı versiyonlarının olmasının diğer sebebi de, tabii ki ayrı kıtalarda ve coğrafyalarda olmalarıdır. İki ülkenin komşu olduğu ülkeler birbirinden ayrıdır, dolayısıyla etkilendikleri ve etkiledikleri devletler de birbirinden farklıdır. Dil ve kültür birbiriyle iç içe olduğundan kültürler değiştikçe dilde de farklılıklar ortaya çıkması kaçınılmaz olmuştur.

İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

İngiliz ve Amerikan İngilizcesi arasında iletişime engel olacak kadar büyük farklar olmasa da iki tarafın da ayırt edici özellikleri mevcuttur. İki lehçe birbirinden dört ana konuda ayrılmaktadır: telaffuz, gramer, kelime ve imla. Bunların her birine teker teker göz atalım:

Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi Arasındaki Telaffuz Farkları

Amerikan ve İngiliz İngilizcesinin farkları denildiğinde ilk akla gelen aksan farkıdır. Özellikle bazı seslerin telaffuzunda belirgin değişiklikler görebiliriz. İngilizce öğrenme sürecinin başlarında bu farkı ayırt edemeyebilirsiniz. Bu durumun sizi korkutmasına izin vermeyin; kulağınız dile alıştıkça aksanları kolayca ayırt edebilir duruma geleceksiniz. Aşağıdaki videoda belli seslerin telaffuzunda İngiliz ve Amerikan aksanlarının örneğini dinleyebilirsiniz.

Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi Arasındaki Gramer Farkları

Gramer bakımından iki lehçe arasında belirgin ve anlamı değiştirecek kadar güçlü farklar bulunmamaktadır. Bu farklar kültürlerle birlikte oluşup dile yerleşmiştir. Bazı gramer farklılıklarını örneklerle inceleyeceğiz.

İki lehçedeki gramer farklarından biri topluluk isimlerinin tekil ve çoğul olarak kullanımında karşımıza çıkar. Aile (family), müzik grubu (band), ordu (army), komite (committee), takım (team) gibi isimleri topluluk ismi kabul ederiz. İngiliz ve Amerikan İngilizcesinde cümle içinde kullanımlarına bakalım:

[table id=683 /]

Görüldüğü üzere topluluk isimlerini İngilizler hem tekil hem de çoğul kabul edebilir. Amerikan İngilizcesinde ise bunlar tekil kabul edilip ona göre cümlede çekimlenir.

Bir diğer fark ise past simple tense ve present perfect tense kullanımında karşımıza çıkar. İngilizler, eğer eylem şimdiyi etkiliyorsa present perfect tense kullanır. Amerikanlar da aynı şekilde kullanabilir fakat daha çok eylemin tamamlanmış olmasına dikkat eder. Aşağıdaki tabloda örnek cümleleri inceleyelim:

[table id=684 /]

Gramer farklarından biri de “get” fiilinin üçüncü halidir (past participle). İngilizler aynı ikinci halindeki gibi “got” olarak kullanırken Amerikanlar “gotten” olarak kullanır.

Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi Arasındaki Kelime Farkları

Bahsettiğimiz farklardan biri de İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi arasındaki farklı kelimelerdir. Bu sözcüklerin anlamı aynıdır fakat iki lehçede aynı kelimeler kullanılmaz. Bu kelimelerin bazılarına aşağıdaki tabloda bakalım.

[table id=685 /]

Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi Arasındaki İmla Farkları

İngilizcedeki iki lehçede anlamı aynı olan kelimelerin sözlükler oluşturulurken bazılarının kasıtlı olarak değiştirildiğinden bahsetmiştik. Bu değişiklikler benzer kelimelerde aynı olan değişikliklerdir. Kelimelerin yazılışındaki farklılık örneklerini aşağıdaki şemada inceleyebilirsiniz.

[table id=688 /]

Konuşarak Öğren ile İngilizce Öğrenin

İngilizceye sıfırdan başlamak veya İngilizcenizi ilerletmek istiyorsanız Konuşarak Öğren ekibi sizler için çalışmalarını sürdürüyor. Ana dili İngilizce olan eğitmenlerle çalışarak İngiliz veya Amerikan İngilizcesini birinci kaynaktan öğrenebilirsiniz. Pratiklerle beraber kolayca akıcılığa kavuşabilir ve bu sayede iletişimde sıkıntınızı en aza indirebilirsiniz. Konuşarak Öğren İngilizceyi çevrim içi eğitimiyle evlerinize kadar getiriyor. Tamamen size özel eğitmeninizle birlikte kendi programınızı oluşturabilir ve öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

İngiliz İngilizcesi mi Amerikan İngilizcesi mi öğrenmeliyim?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. İngilizce öğrenme amacınız ve iletişimde olacağınız insanlar bu konuda belirleyici olacaktır. Eğer İngilizceyi iletişim amaçlı değil de okuduğunu anlama ve yazma konusunda kullanacaksanız herhangi birini tercih etmenizde bir problem olmayacaktır.

Amerikan İngilizcesi mi İngiliz İngilizcesi mi daha kolay?

İkisi de aynı seviyededir, diyebiliriz. Birbirleri arasında aşırı belirgin bir fark olmadığından öğrenirken aynı derecede zorlanırsınız. Yalnızca, Amerikan aksanı Türkçeye daha yakın olduğundan Amerikan aksanıyla konuşmak ve bu aksanı anlamak bizler için daha kolaydır. Gramer ve kelime bakımından ise zorluk seviyesi açısından pek fark yoktur.

 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.