İngilizce Aksanları | İngiltere’de Hangi Aksanlar Konuşuluyor?


İngilizce Konuşmak İçin Ne Yapmalı?

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce konuşanlarla ilgili sık-sık duyduğumuz şeylerden biri de aksanlarla ilgili yorumlardır. Aksanı çok kötüydü, aksanı farklıydı, aksanı iyiydi gibi birçok yorum yapılır. Peki, nedir bu aksan? İngilizce konuşan biri farklı aksanla konuşuyorsa nasıl konuşuyor demektir? Önce bu aksan kelimesi üzerinde bir durmak lazım.

Aksan nedir?

Aksan bir milletin veya bir ülkenin aynı dili konuşurken kendine özgü vurgularla konuşmasıdır. O ülkenin kelimeleri söyleyiş tarzı kendine özgü ise kullandığı dil için kendi aksanı ile konuşuyor denilir. Mesela İngiliz aksanı, Amerikan aksanı bunlardan biridir. Hatta bunlar da kendi içinde bölgelerine göre farklı aksanlar konuşan ülkelerdir. Biz bugün İngilizce aksanları üzerinde durmak istiyoruz. İngiltere’nin farklı bölgelerinden arkadaşınız varsa veya o bölgenin insanlarının konuşmalarına internet veya film sektöründen tanık olduysanız bunu en iyi anlayan siz olacaksınız.

Farklı aksanlarla İngilizce konuşanlar

Amerikan aksanına göre İngiliz aksanını daha anlaşılır bulanlar çoğunlukta. Tane-tane konuştuklarını ve özellikle “o” harfini söylerken Amerikalılara göre oldukça sempatik olduklarını söyleyenler bile var. Tabi bunlar kişiye göre değişen yorumlar. İngilizce dünyada en çok kullanılan dillerden biridir. Dünyada 60’a yakın devletin resmi dili İngilizcedir. Bölgesel aksanlar ise her bölgenin kendine özgü telaffuzu ve kelime hazinesindeki farklar nedeni ile ortaya çıkar. Şimdi İngiltere’deki bazı aksanlara ve özelliklerine bir göz atalım.

Londra aksanı

İngiltere’de üst sınıf İngilizcesi olarak tanımlanan Londra aksanında kelimeler açık ve net bir şekilde ifade edilmektedir. Ünlü ve ünsüz harf vurgusu kesindir. Londra aksanını dinlemek istiyorsanız BBC haber kanallarını dinleyin. Çünkü BBC haber kanalları sürekli Londra aksanında yayın yapıyor. Londra aksanı aynı zamanda kraliçenin aksanı olarak da tanımlanır.

Londra’nın doğusunda kullanılan İngilizce aksanı

Birçok dizi ve filmde duyduğumuz bir aksan olup çok iyi tanınır. Londra aksanına göre biraz gırtlaktan konuşulur. Yani sesler rahatsız etmeyecek şekilde gırtlaktan gelir. A sesi birçok kelimede ı olarak telaffuz edilir. Ünlü telaffuzunda bu özellik ön plandadır.

Manchester aksanı

Coronation Street dizisi bu aksanla meşhurdur. Popüler bir İngilizce aksanı olup özellikle telaffuzda ünsüzlerin vurgulandığı bir konuşma şeklidir.

İngiltere aslında aksan olarak güneydoğu, güneybatı, orta bölge ve kuzey bölgesi İngilizcesi olarak dört grupta inceleniyor. Her bir bölgenin aksanının geçmişten gelen bir hikâyesi var. Başka bir yazımızda bu bölgeleri ve tarihini detaylı inceleyeceğiz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.