İngilizce Basit Cümleler ve Türkçeleri


İngilizce öğrenme serüveni, herkes için farklı amaçlarla başlayıp yine farklı yöntemlerle devam eden bir süreçtir. Belli başlı kalıpları öğrenerek başlayan yabancı dil eğitimi zaman içerisinde çeşitlenerek ve daha detaylandırılarak ilerler. Ancak dallanıp budaklanan bu öğrenim sürecinin başında öğrenilen birkaç basit İngilizce cümlesi çoğunlukla akılda en çok kalanlar olur. Hem sık sık edilen pratikler, hem de cümlelerin günlük hayatta en çok kullanılan cümle yapıları olması sebebiyle akılda kalan bu kalıpları ne kadar fazla aklınızda tutarsanız, ana dili İngilizce olan kişilerle diyalog kurarken o kadar az sıkıntılar yaşarsınız. Bu yazımızda İngilizce öğrenimi boyunca ezberlenen bu soru cümlelerinin bir çoğunu ve basit kelime kalıplarını derledik ve çeşitlendirdik.

Basit İngilizce Cümle Kalıpları

[table id=734 /]

[table id=735 /]

 

[table id=736 /]

İngilizce Soru Cümleleri

İkili diyaloglarda daha etkili sonuçlar alabilmek için yalnızca doğru cümleler kurmak yeterli olmaz. Doğru soruyu sorabilmek de yüklemi ve öznesi yerinde bir cümle kurabilmek kadar önemlidir. İngilizce’deki soru cümlelerine baktığımızda çoğunlukla what? when? where? which? who? why? gibi kalıplarla daha net cevaplar almaya yönelik sorular sorulabiliyorken do/did? kalıplarıyla da yine karşılıklı diyaloglarda etkili yanıtlar almaya yönelik sorular kurulabiliyor.

[table id=737 /]

[table id=738 /]

[table id=739 /]

Eğer bu kalıp cümlelerin dışında yeni birtakım cümleler öğrenmek isterseniz İngilizce basit cümleler ile alakalı bir diğer içeriğimize de bakabilirsiniz.

İngilizce’deki bu basit cümle yapıları her ne kadar size ikili diyaloglarda bir avantaj sağlayacak olsa da profesyonel öğrenme sürecinde bir eğitmenin daha etkili olabileceği de akıllardan çıkmamalıdır. Bu nedenle İngilizce öğrenme serüveninizi daha eğlenceli hale getirmek isterseniz Konuşarak Öğren üzerinden size uygun eğitimlerden birine yönelebilir, ana dili İngilizce olan eğitmenler tarafından alacağınız geri dönütleri de göz önünde bulundurarak öğreniminize katkı sağlayabilirsiniz. Konuşarak Öğren’in eğitmen kadrosu ve birebir gerçekleştireceğiniz interaktif dersleriniz size hem öğrendiğiniz cümle kalıplarınızın akılda kalamasında katkı sağlayacak, hem de öğrendiklerinizi pratik yaparken bunlara yenilerini de katmanızı sağlayacak.

ÖZET

İngilizce öğrenme sürecinde ezberlenen cümle kalıplarının faydaları nelerdir?

Ana dili İngilizce olan biriyle diyalog kurarken, daha öncesinde çalıştığınız ve ezberlediğiniz bu basit ingilizce cümleleri size daha etkili bir iletişim kurma olanağı sağlayacak.

Soru cümlelerine çalışmanın ne gibi bir faydası olur?

Soru cümleleri, çeşitliliği oldukça fazla olan ve anladığınız taktirde doğru cevapları verebileceğiniz için doğru diyalog kurmada oldukça önemli olan cümle yapılarıdır. Bu nedenle cümlelerin bir çoğunu çalışıp ezberlemeniz, özellikle henüz yeni yeni diyaloglar kurmaya başladıysanız, size oldukça yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar