İngilizce Bileşik Zamanlı Fiilleri Öğrenmenin En Kolay Yolu!


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce gramer konularını öğrenmek artık eskisinden de kolay bir hale geldi. Çağımızın teknoloji çağı olması ile birlikte, İngilizce dili için kaynaklara ulaşmak ve çeşitli kaynaklara sahip olmak gibi birçok avantaja sahibiz. Bu yazımızda ele aldığımız İngilizce gramer konusu İngilizce bileşik zamanlı fiiller (Compound Tense) ve bunları öğrenmenin en kolay yolları. Dilerseniz yazımıza geçmeden İngilizce bileşik zamanlı fiiller konusunun detaylıca anlatıldığı içeriğimize bir göz atabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

İngilizce Tenseleri Öğrenin!

İngilizce bileşik zamanlı fiiller konusunu öğrenmeniz için ilk olarak İngilizce tenseleri bilmeniz gerekmektedir. Peki İngilizce zamanları nasıl öğrenebilirsiniz? 

Tablo Oluşturun

Tüm İngilizce tense’leri bir tabloya dökün. Bunları kategorilere ayırın. Şimdiki zaman, geniş zaman, geçmiş ve gelecek zaman için olanlar gibi… Özne+ yardımcı fiil+ fiil+ nesne olarak aldıkları yardımcı fiil ve fiilleri nasıl aldıklarını belirtin. -ing takısı -s takısı ve V3 veya “ed” takısı alanları koyu renkler ile belirtin. Sonrasında örnek cümleler ile pekiştirin. Yaptığınız tabloyu günlük olarak okuyun ve her gün örnek cümleleri değiştirerek ilerleyin.

YouTube’daki Videoları Altyazılı İzleyin

YouTube’da dilediğiniz bir içerikte altyazılı videolar açın. Videoları izlerken tense gördüğünüz her cümleyi not alın. Sonrasında bu tenselerin hangi tense olduklarını yazın. Tenseleri ve hangi kelimelerle sık kullanıldıklarını göreceksiniz. Zamanla ve bolca pratikle tense konusuna hâkim olacaksınız.

Konuşarak Öğren ile Grammar Öğrenin

Konuşarak Öğren’i keşfedin! Alanında uzman eğitmenlerden İngilizce grammar dersleri alın. İstediğiniz saat ve dilediğiniz konular ile sizlere özel programlar oluşturun ve İngilizceyi keyifle öğrenin.

Phrasal Verbs ve Prepositional Verbs Öğrenin!

İngilizce bileşik zamanlı fiil konusunu öğrenmek için birkaç gramer konusunu önceden bilmeniz gerekmektedir. İlk olarak tense konusunu öğrenmeli sonrasında ise phrasal verbs (öbek fiiler) konusunu öğrenmelisiniz. Bu fiiller bir edat veya zarf alarak meydana gelen iki, üç kelimeden oluşan ve yeni anlamlara sahip olan fiillerdir. Örneğin; “carry” kelimesinin Türkçe karşılığı “taşımaktır”. “On” kelimesi ise “üzerinde” anlamına sahiptir. Fakat ikisi birleşip “carry on” olduğunda bu iki kelime “devam etmek” anlamına gelmektedir. Bu öbek fiilleri öğrenmeniz, bileşik zamanlı fiilleri anlamanıza yardımcı olacaktır. Phrasal Verbs öğrenmek için sizleri birkaç içerik öncesinde hazırladığımız sık kullanılan phrasal verbs içeriğimize bakabilirsiniz. Prepositional verbs ise phrasal verbs ile sadece bir farklılık göstermektedir. Farklılık ise bu fiiller bir edat alarak tek bir fiil gibi olurlar. Örneğin “to find out” öbeği “keşfetmek, bulmak” anlamlarına gelmektedir. 

Yardımcı Fiil (Auxiliary Verbs) Alan Fiilleri Öğrenin!

İngilizcede bazı fiiller bir yardımcı fiil (auxiliary verbs) almadan kullanılamazlar. Auxiliary verbs; am-is-are ve bunların tenseler ile değişen hallerini (was, were…) bilmelisiniz. 

Örneğin, sleep fiili tek başına kullanılamaz. “I sleep” gibi bir cümle yanlış olacaktır. “I am sleeping, I was sleeping” şeklindeki cümleler doğru kullanıma örneklerdir.

Compound Single-Word Verbs Öğrenin

Türkçede de olduğu gibi İngilizcede de birleşik kelimeler mevcuttur. Türkçede “hanımeli, büyükanne” gibi kelimeler; İngilizcede “babysitting, waterproof, below” kelimeleri bulunmaktadır. Bu birleşik kelimeleri kolayca ve eğlenceli öğrenmeniz için sizler için birkaç yol: 

Flashcards Kullanın

Yeni bir dil öğrenirken, özellikle de gramer konularında, flashcards kullanmak oldukça faydalı bir yöntemdir. Sık kullanılan İngilizce bileşik zamanlı fiiller başlıklı bir kart seti oluşturun. Haftada birkaç kez tekrar etmek bile konuyu öğrenmek için büyük bir adım olacaktır.

Hikayeler Oluşturun

Öğrenmek istediğiniz İngilizce bileşik fiilleri kullanarak çeşitli hikâyeler yazın. Anlamlı olmasına gerek yok, yalnızca öğrendiğiniz kelimeleri doğru kullanmaya özen gösterin. “I was babysitting when they brainwashed him…” 

Peki, bu gramer konularını öğrendiniz, sonrasında ne yapmalısınız? İngilizce bileşik fiiller konusunu öğrenmenin en kolay yolu: pratik yapmak! Çünkü dil öğrenmek pratik yaparak gelişir. Bu nedenle herhangi bir gramer konusunu öğrenmek bol bol pratik yapmak ile olur. İngilizce bileşik zamanlı fiiller konusunu, birkaç gramer konusunu bildiğinizde, düzenli olarak not tutarak ve flashcards gibi aktiviteler yaparak öğrenebilirsiniz. Tavsiye ettiğimiz aktiviteler haricinde; Quizlet, Kahoot, Educaplay gibi eğitici dil sitelerini ve uygulamalarını da kullanabilirsiniz. 

İngilizce Bileşik Zamanlı Fiiller Konusu Hakkında Sık Sorulan Sorular

İngilizce bileşik zamanlı fiiller konusunu öğrenmekte güçlük çekiyorum, ne yapmalıyım?

Kendinize bu konuyu sevdirmeniz gerekmektedir. Severek öğrendiğiniz tüm konular sizler için daha kalıcı olacaktır. Sevmeniz için ise, aktivite ve oyunları kullanabilir; eğitmen veya dil buddy’lerinden faydalanabilirsiniz.

Bu konuyu öğrenirken nasıl bir tekrar rutini oluşturabilirim?

Öncelikle bir plan yapabilmek, sizin zamanınıza ve bu konudaki bilginize bağlı. Eğer diğer gramer konularına hakimseniz, bir haftada birkaç saat size yetecektir. Düşündüğünüz kadar zor bir konu değil, endişe etmeyin. Eğer diğer konulara hâkim değilseniz, haftanın beş gününü bölün. Teker teker hepsine birkaç saat ayırın ve son iki günü bu konuya ayırın. En son bir tekrar ve birkaç aktivite yapın. Konuya dair her detayı öğrenmiş olacaksınız.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.