İngilizce Düşünmek Ne Demek?


Yaz Tatilinde İngilizce Öğrenmek

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenme sürecinde sürekli vurgulanan bir cümle vardır. “İngilizce düşünmek”. Peki, bu İngilizce düşünmek ne demek, nasıl İngilizce düşünülür, İngilizce konuşurken İngilizce düşünmenin bir etkisi var mıdır bunlara bir bakalım.

İngilizce düşünmek ne demek?

İngilizce Düşünmek Ne Demek?

İngilizce düşünmek demek bir İngiliz gibi düşünmek yani tamamen İngilizceye geçmek değildir. İngilizce düşünmek Türkçe cümle yapısı ile değil İngilizce cümle yapısı ile cümle kurmaya çalışmak demektir. Yani; Türkçede “ben eve gidiyorum” derken İngilizcede “ben gidiyorum eve” şeklinde bir kelime dizilişinin olduğunu unutmamak demektir. Yani aslında İngilizce gramerini düşünmek şeklinde açıklayabiliriz.

İngilizce düşünerek İngilizce öğrenmek

İngilizce öğrenirken ana dili dışında ikinci bir dil öğrenme söz konusu olduğundan bir tercüme söz konusudur. İnsanlar ana dilini öğrenirken tercüme öğrenmez. Yani duyduğu sesleri taklit ederek ana dilini öğrenir. Yabancı dil öğrenirken ise telaffuz yanında tercüme de öğrenildiğinden İngilizce düşünmek demek aslında bir nevi tercümedir. Tercüme yapılırken de Türkçede olduğu gibi cümlenin başından sonuna doğru değil, sonundan başına doğru düşünülerek bir çeviri yapılır. Bu durum zaten İngilizce düşünmenin ne demek olduğunu açıklıyor.

Örnek

Türkçe düşünen biri “oraya otobüsle gittik” demek için “We (biz) there (oraya)  with bus (otobüs ile) went (gittik)” diyecektir.

Oysa İngilizce “oraya otobüsle gittik” demek için “We went there by bus” demek gerekir.

Örnek

Türkçe düşünen biri  “her gün futbol oynuyorum” demek için “I every day football playing” diyecektir.

Doğrusu “ I’m playing football everyday” olmalıdır.

İngilizce düşünmek için yeterli İngilizce bilgisine sahip olmak gerek

Gerçekten de İngilizce düşünmek belli bir İngilizce bilgisi gerektirir. Mesela İngilizler bir dakika demek için “one minute” demiyor, “just a minute” diyor. İngilizler herhangi bir hastalığı olduğunda ya da kaza geçirdiğinde kaza geçirdim “I passed an accident” demiyor, “I have an accident” diyor. Ya da boğazım ağrıyor demek için “my throat hurts” demiyor, “I have a shore throat” diyor. Yani İngilizler kazaya da hastalıklara da sahip oluyor. Bunu bilmek için yeterli seviyede bir İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir. Aksi takdirde kelimeleri bir araya getirerek cümleler kurmak sadece ezber gerektiren bir eğitim olur çıkardı.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.